ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
У Х В А Л А
09 грудня 2015 року м. Київ К/800/41735/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О.,Смоковича М.І.,Чумаченко Т.А.,
провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики про скасування рішення, за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13 березня 2013 року і ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2013 року, -
в с т а н о в и в:
У січні 2013 року ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» звернулось до суду з вказаним позовом, у якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 1481 від 22.11.2012 «Про накладення штрафу на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за врегульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ».
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13 березня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2013 року, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано пункт 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 1481 від 22.11.2012 «Про накладення штрафу на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за врегульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить судові рішення скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
У запереченні на касаційну скаргу ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь», посилаючись на законність судових рішень, просить залишити їх без змін.
З`ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги з таких підстав.
Встановлено, що у період з 03.07.2012 по 20.07.2012 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики України (далі - НКРЕ), проведено планову перевірку дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» за період діяльності з 01.01.2011 по 31.12.2011.
За результатами перевірки складений акт № 21 від 20.07.2012 , у якому зафіксовані порушення :
1. підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договору про транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами з ПАТ «Кримгаз»;
2. підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 пункту Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ;
3. підпункту 2.1.6 Ліцензійних умов з постачання в частині забезпечення обліку обсягу протранспортованого розподільними трубопроводами природного газу спільно з газорозподільним підприємством ПАТ «Кримгаз»;
4. підпункту 3.1.1 Ліцензійних умов з постачання та підпункту 3.1.1 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання звітності НКРЕ щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу природного газу у встановленому Постановою НКРЕ від 23.11.2005 № 1044 порядку.
5. пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання «Алгоритму» розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання газопостачальних підприємств», затвердженого постановою НКРЕ від 25.12.2008 № 1529 та дотримання вимог Постанови КМУ від 05.07.06р. №938.
6. пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання та пункту 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог статті 10 Закону України «Про природні монополії» щодо надання документів та інформації в обсягах та строки, встановлених в листі відділу НКРЕ у АРК від 05.06.2012 № 30-11-17/256, дотримання вимог Постанови НКРЕ від 29.05.2003 № 476 (із змінами від 23.06.2011 № 1075), виконання п.4.1 Порядку формування інвестиційних програм газопостачальних, газорозподільних, газотранспортних та газозберігаючих підприємств, затвердженому Постановою НКРЕ від 28.11.11 № 2255.
7. підпункту 3.7.2 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання структури тарифу, затвердженої НКРЕ;
8. підпункту 3.8.2 б) Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання структури тарифу, затвердженої НКРЕ;
9. Ліцензіатом не виконані вимоги постанови НКРЕ від 23.03.2012 № 290 «Про накладення штрафу на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного та нафтового газу».
На цій підставі 26.07.2012 НКРЕ прийнято постанову № 957 «Про накладення штрафу на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, якою вирішено:
1. накласти у розмірі 200 тис. грн. штраф за порушення підпункту 3.1.1 Ліцензійних умов з постачання та підпункту 3.1.1 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕ звітності щодо провадження господарської діяльності з постачання газу за регульованим тарифом та з розподілу газу у встановленому НКРЕ порядку, підпункту 3.7.2 Ліцензійних умов з постачання та підпункту «б» підпункту 3.8.2 Ліцензійних умов з розподілу щодо використання коштів, отриманих за рахунок установленого НКРЕ тарифу на постачання газу та надання послуг з транспортування газу розподільними трубопроводами, за цільовим призначенням та невиконання вимог постанови НКРЕ від 23.03.2012 № 290.
2. попередити ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» про необхідність усунення до 01.09.2012 порушень:
підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами шляхом врегулювання договірних взаємовідносин з ПАТ «Кримгаз», про що письмово повідомити НКРЕ;
підпункту 3.4.17 Ліцензійних умов з розподілу в частині звернення до НКРЕ в установленому порядку для отримання вимог щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності та надання відомостей щодо уникнення можливого ризику для ліцензованої діяльності;
3. попередити ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» про необхідність усунення до 15.10.2012 порушень:
підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ;
пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 938 "Про затвердження Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246" шляхом приведення укладених договорів у відповідність до Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання.
4. ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» не допускати надалі вищевказані порушення Ліцензійних умов з постачання та Ліцензійних умов з розподілу.
У період з 12.11.2012 по 16.11.2012 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики України, проведено позапланову перевірку дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» за період діяльності з 26.07.2012 по 16.11.2012.
За результатами перевірки складений акт № 40 від 16.11.2012, у якому зафіксовані наступні правопорушення:
І. ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» не виконало вимоги постанови НКРЕ від № 957 26.07.2012 «Про накладення штрафу на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу (метану) вугільних родовищ», а саме щодо усунення порушень:
підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами шляхом врегулювання договірних взаємовідносин з ПАТ «Кримгаз»;
підпункту 3.4.17 Ліцензійних умов з розподілу в частині звернення до НКРЕ в установленому порядку для отримання вимог щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності та надання відомостей щодо уникнення можливого ризику для ліцензованої діяльності;
підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ;
пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006№ 938 «Про затвердження Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246» шляхом приведення укладених договорів у відповідність до Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання.
ІІ. ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» порушило пункт 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.
На цій підставі НКРЕ прийняла спірну у цій справі постанову № 1481 від 22.11.2012 «Про накладення штрафу на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за врегульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ», якою вирішено:
1. Накласти штраф у розмірі 50 тис. грн. на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» за порушення підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу газу. Зазначено, що дана сума штрафу повинна бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів із дня прийняття постанови.
2. Попередити ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» про необхідність усунення порушень до 31.12.2012:
підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами для врегулювання договірних взаємовідносин з ПАТ «Кримгаз», про що письмово повідомити НКРЕ;
підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу;
підпункту 3.4.17 Ліцензійних умов з розподілу в частині звернення до НКРЕ в установленому порядку для отримання вимог щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності та надання відомостей щодо уникнення можливого ризику для ліцензованої діяльності;
пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 938 «Про затвердження Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246» шляхом приведення укладених договорів у відповідність до Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання.
3. попередити ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» про необхідність усунення до 01.03.2013 порушень підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ.
4. ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» не допускати надалі вищевказані порушення Ліцензійних умов з постачання та Ліцензійних умов з розподілу.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з наступного.
Основним законом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007.
Нормами частини 1 статті 7 Закону № 877 визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
Разом з тим, відповідно до частини 3 статті 23 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467-VI від 08.07.2010 року зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2467), уповноважені центральні органи виконавчої влади, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, інші органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень та на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, складають відповідні матеріали для притягнення суб'єкта ринку природного газу до відповідальності, передбаченої законодавством.
Відповідно до частини 5 статті 23 Закону № 2467 суб'єкти господарювання несуть відповідальність за правопорушення на ринку природного газу. Неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої відповідними ліцензійними умовами провадження певних видів господарської діяльності на ринку природного газу, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Встановлено, що позивач фактично оскаржує постанову НКРЕ № 1481 від 22.11.2012 лише в частині накладення на позивача штрафу у розмірі 50000грн. за встановлене перевіркою недотримання позивачем пункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕ недостовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, про що зазначено в розділі ІІІ акту перевірки від 16.11.2012 № 40.
Так, в розділі ІІІ акту перевірки № 40 від 16.11.2012 вказано, що згідно звітної інформації, наданої Ліцензіатом за формою № 4-НКРЕ-газ за 1 квартал, 1 півріччя та 9 місяців 2012 року були виявлені розбіжності щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.
При цьому, з 01.05.2012 для ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» постановою НКРЕ від 19.04.2012 №181 було встановлено тариф у розмірі 293,10 грн. за тис.м3.
В акті перевірки посадовою особою зазначено, що у стовпчику 1 «за діючим тарифом з початку року» дані (числова інформація) не співпадають з даними встановленої структури тарифу, яка діяла у звітному періоді.
Крім того, за 1 квартал та 1 півріччя 2012 року значиться дата підпису звітності - « 23 липня 2011 року», тобто за рік до настання звітного періоду.
З урахуванням викладеного, відповідач дійшов висновку про надання ліцензіатом до НКРЕ недостовірної інформації, що є порушенням пункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.
Згідно акту перевірки в звіті за 1 квартал було допущена арифметична помилка при розрахунку даних у стовпчику «за діючим тарифом з початку року».
В звітах за 1 півріччя та 9 місяців 2012 року розрахунок даних в стовпчику «за діючим тарифом з початку року» здійснювався на підставі розрахунку середньозваженого тарифу в зв'язку зі зміною тарифу з 01.05.2012.
В стовпчику 2 при заповненні рядка 215 «чистий доход» ліцензіат заповнює на підставі даних бухгалтерського обліку відповідно до даних про фактичне надходження коштів на поточний рахунок. Кошти в оплату пільг та субсидій надходять нерівномірно (з запізненням на 3-4 місяця), що призводить до збільшення зменшення середньозваженого тарифу за результатами звітного кварталу.
Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.01.2010 № 12 затверджені Ліцензійні умові провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ (далі - Ліцензійні умови), пунктом 1.2 яких встановлено, що дія цих Ліцензійних умов поширюється на суб'єктів господарювання, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ (далі - газ).
Встановлено, що позивач має ліцензію Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики на постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом строком дії з 22.07.2010 по 21.07.2015.
Таким чином, діяльність позивача повинна відповідати Ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, затвердженим Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ» № 12 від 13.01.2010.
Порядок заповнення форми звітності 4-НКРЕ-газ «Звіт про ліцензовану діяльність суб'єктів господарської діяльності з транспортування, зберігання, розподілу природного газу та його постачання за регульованим тарифом» визначений Інструкцією щодо заповнення форми звітності 4-НКРЕ-газ «Звіт про ліцензовану діяльність суб'єктів господарської діяльності з транспортування, зберігання, розподілу природного газу та його постачання за регульованим тарифом», затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 23.11.2005 № 1044 (далі - Інструкція № 1044).
Так, підпунктом 2 Інструкції № 1044 визначені порядок та терміни надання інформації, відповідно до якого Форма 4-НКРЕ-газ подається ліцензіатами до НКРЕ до 25 числа місяця, наступного після звітного періоду. (пп.2.1). Звітними періодами є квартал, півріччя, 9 місяців, рік (пп.2.22). Ліцензіати надають форму 4-НКРЕ-газ (з додатками 1, 2, 3) у двох примірниках: один - до НКРЕ, другий - до територіального представництва (далі - ТП НКРЕ) за місцезнаходженням ліцензіата (пп.2.3). Форма 4-НКРЕ-газ надсилається поштою за адресою: 03680, м. Київ, вул. Смоленська, 19, та електронною поштою за адресою: f4gaz@nerc.gov.ua (п.п.2.4). Звіт підписується керівником організації та головним бухгалтером і скріплюється печаткою. У формі звіту зазначаються прізвище та ініціали особи, яка підписала звіт, прізвище виконавця та номер контактного телефону (пп.2.5). У разі внесення змін до звіту ліцензіат терміново повідомляє про це НКРЕ (пп.2.6).
У підпункті 3.6 Інструкції № 1044 визначено, що рядок 205 «Дохід (виручка) від реалізації продукції, робіт, послуг, усього» заповнюється на підставі даних бухгалтерського обліку і включає всю тарифну виручку, яку одержано від зазначеного у звіті виду діяльності.
Згідно підпункту 3.8 Інструкції № 1044 рядок 215 «Чистий дохід від реалізації продукції, робіт, послуг» розраховується як різниця значень рядків 205 та 210.
За таких обставин значення рядка 215 «Чистий дохід від реалізації послуг, продукції, робіт» розраховується як різниця значень рядків 205 «Доход (виручка) від реалізації продукції, робіт, послуг та рядка 210 «Вирахування з доходу (ПДВ, акцизний збір та інш.), тобто значення рядка 215 складається зі значення всієї тарифної виручки, яка одержана від транспортування природного газу за відрахуванням податків та обов'язкових платежів, встановлених чинним законодавством.
Встановлено, що станом на 01.01.2013 позивачем укладено всього 2469 договорів про надання населенню послуг з газопостачання та два договори про відшкодування витрат, пов'язаних з наданням послуг по забезпеченню природним газом пільгової категорії громадян з управліннями праці та соціального захисту населення Сімферопольської та Кіровської райдержадміністрацій.
Зважаючи на те, що за договорами на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням послуг із забезпечення природним газом пільгової категорії громадян (УПСЗН), обліковується дебіторська заборгованість, позивачем під час заповнення Звітів про ліцензовану діяльність суб'єктів господарської діяльності з транспортування, зберігання, розподілу природного газу та його постачання за регульованим тарифом за формою №4-НКРЕ-газ, поданих позивачем за 3 місяці 2012 року, за 6 місяців 2012 року та за 9 місяців 2012 року взятий чистий дохід, розрахований на підставі даних бухгалтерського обліку відповідно до даних про фактичне надходження коштів на поточний рахунок позивача.
З урахуванням того, що відповідно до п. 3.6 Інструкції № 1044, рядок 205 Звіту включає тарифну виручку, яка одержана від зазначеного у звіті виду діяльності, судова колегія вважає, що позивачем правомірно розраховане значення рядка 215 «Чистий дохід від реалізації послуг, продукції, робіт», враховуючи показники лише фактично отриманого доходу, оскільки саме таке визначення чистого доходу надане підпунктом 3.6 Інструкції № 1044.
Встановлено, що значення рядка 215 «чистий дохід від реалізації послуг, продукції робіт, тис.грн.» за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 543,93, а за транспортування природного газу фактично з початку року у стовпчику 2 складає 543,94; значення рядка 260 «обсяг транспортування (постачання, зберігання) природного газу (млн.куб.м.)» за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 2,13, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 2,13.
Отже, значення рядка 270 звіту: за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 255,37 (543,93 : 2,13 =255,37), а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 255,37 (543,94 : 2,13 = 255,37).
Супровідним листом за вих. № 426 від 16.11.2012 року ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» до НКРЕ був направлений виправлений Звіт про ліцензовану діяльність за формою №4-НКРЕ-газ за 3 місяці 2012 року, відповідно до якого значення рядка 215 «чистий дохід від реалізації послуг, продукції робіт, тис.грн.» за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 588,52, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 543,94; значення рядка 260 «обсяг транспортування (постачання, зберігання) природного газу (млн.куб.м.)» транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 2,13, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 2,13 (а.с.139).
З огляду на зазначене, значення рядка 270 звіту: за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 276,30 (588,52 : 2,13 = 276,30), а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 255,97 (543,94 : 2,13 = 255,97).
Відповідно до звіту про ліцензовану діяльність, поданого позивачем за 6 місяців 2012 року, значення рядка 215 «чистий дохід від реалізації послуг, продукції робіт, тис.грн.» за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 691,82, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 883,03; значення рядка 260 «обсяг транспортування (постачання, зберігання) природного газу (млн.куб.м.)» транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 2,43, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 2,43.
Отже, значення рядка 270 звіту: за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 284,70 (691,82 : 2,43 = 284,70), а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 363,38 (883,03 : 2,43 = 363,38).
Згідно Звіту про ліцензовану діяльність, поданого позивачем за 9 місяців 2012 року, значення рядка 215 «чистий дохід від реалізації послуг, продукції робіт, тис.грн.» за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 719,11, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 931,25; значення рядка 260 «обсяг транспортування (постачання, зберігання) природного газу (млн.куб.м.)» транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 2,59, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 2,59.
Таким чином, значення рядка 270 звіту: за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 277,64 (719,11 : 2,585=278,19), а фактично з початку року у стовпчику 2 359,56 (931,25 : 2,585 = 360,25).
У Звіті про ліцензовану діяльність, поданому позивачем за 9 місяців 2012 року, зазначено, що згідно рядка 260 «обсяг транспортування (постачання, зберігання) природного газу (млн.куб.м.)»: транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року складає 2,59, а фактично з початку року - 2,59, тоді як фактично у розрахунку по заповненню форми 4-НКРЕ-газ ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» даний показник зазначено як 2,585. Вказана розбіжність пояснюється округленням показників у звітності, оскільки у звіті суб'єкт господарювання зазначає лише двозначне число після коми, а фактично показник позивача з обсягу транспортування (постачання, зберігання) природного газу за 9 місяців складає 2,585 млн.м3.
Таким чином, враховуючи те, що фактично показник обсягу транспортування (постачання, зберігання) природного газу позивача за 9 місяців складав 2,585 млн.м3, показники рядка 270 Звіту розраховані позивачем правильно.
Під час проведення перевірки позивача НКРЕ не було встановлено порушення ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» в частині правильності заповнення рядка 215 Звіту про ліцензовану діяльність суб'єктів господарської діяльності з транспортування, зберігання, розподілу природного газу та його постачання за регульованим тарифом, поданих позивачем за формою №4-НКРЕ-газ за 3 місяці 2012 року, за 6 місяців 2012 року або за 9 місяців 2012 року.
За таких обставин вбачається правомірність зарахування до показників чистого доходу лише фактично отриманий дохід, також і показники рядка 270 Звіту про ліцензовану діяльність суб'єктів господарської діяльності з транспортування, зберігання, розподілу природного газу та його постачання за регульованим тарифом за формою № 4-НКРЕ-газ, поданих позивачем за 3 місяці 2012 року, за 6 місяців 2012 року або за 9 місяців 2012 року (з урахуванням уточнення звіту за 3 місяці 2012 року) розраховані вірно та без арифметичних помилок.
Встановлено, що Звіт за 3 місяці 2012 року, який був підписаний датою « 25 квітня 2011 року», був направлений до НКРЕ 24.04.2012 , що підтверджується супровідним листом від 24.04.2012 № 156, та отриманий відповідачем 25.04.2012, що підтверджується штампом реєстрації вхідної кореспонденції.
Супровідним листом № 426 від 16.11.2012 позивачем до НКРЕ направлено виправлений Звіт за формою 4-НКРЕ-газ за 3 місяці 2012, у якому проставлено дату 14.11.12.
Позивачем помилково зазначено дату підписання Звіту за формою №4-НКРЕ-газ за 3 місяці 2012 року - 25 квітня 2011 року, оскільки фактично Звіт за 3 місяці 2012 року, що підтверджується супровідним листом від 24.04.2012 року № 156, був підписаний 25 квітня 2012 року, а не 25 квітня 2011 року та поданий в 2012 році, а зазначення датою підписання « 25 квітня 2011 року» є технічною опискою.
З урахуванням викладеного, датою підписання Звіту за 3 місяці 2012 року є саме 25 квітня 2012 року.
Разом з тим, судом встановлено, що в додатках №№ 1, 2, 3 до форми звіту №4-НКРЕ-газ за 6 місяців 2012 року вказана дата її заповнення 23 липня 2011 року.
При цьому, в акті перевірки не конкретизовано, в якій саме звітності позивачем допущено помилку, а досліджені судом звіти свідчать, що позивачем допущено описку у Звіті за 3 місяці 2012 року та зазначена дата підписання - « 25 квітня 2011 року» замість « 25 квітня 2012 року», а не « 23 липня 2011 року», як зазначено відповідачем в Акті перевірки № 40 від 16.11.2012, Звіт за 6 місяців 2012 року підписаний датою « 23 липня 2012 року», таким чином позивачем не допущено описки та правильно зазначено дату підписання в звіті за 6 міс.2012 року.
Отже, висновки відповідача про надання ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» недостовірної інформації в частині зазначення дати підпису звітності за 1 квартал 2012 року та 1 півріччя 2012 року - « 23 липня 2011 року», є необґрунтованими.
Щодо обґрунтування розміру накладеного постановою НКРЕ № 1481 від 22.11.2012 року на позивача штрафу - 50000,00 грн. відповідач посилається лише на те, що частиною 5 статті 23 Закону № 2467-VI від 08.07.2010 «Про засади функціонування ринку природного газу» визначено право НКРЕ у разі неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої відповідними ліцензійними умовами провадження певних видів господарської діяльності на ринку природного газу, накладення штрафу від ста до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 12 Закону № 877 невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
У разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання .
Згідно витягу з протоколу засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 22.11.2012, судом встановлено, що з виступу члена Комісії Меркушова В.Т. слідує запропонування останнім погодитись з пропозицією щодо накладення штрафу у розмірі 50000грн. за порушення п.п.3.1.4. Ліцензійних умов з розподілу в частині надання недостовірної інформації до НКРЕ, при цьому було зазначено, що ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» довільно заповнює звітність, ігноруючи рішення НКРЕ щодо розміру встановленого тарифу на транспортування природного газу розподільними трубопроводами та його структури.
Іншого обґрунтування розміру штрафу, накладеного на позивача, витяг з протоколу засідання Комісії від 22.11.12 не містить.
Таким чином розмір застосованих до суб'єкта господарювання штрафних санкцій за порушення п.п.3.1.4. Ліцензійних умов щодо надання завідомо недостовірної інформації у сумі 50000грн. є необґрунтованим, оскільки відповідачем не дотримано принцип пропорційності порушення і покарання у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства.
Статтею 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Встановлено, що НКРЕ у період 12.11.2012 по 16.11.2012 проводилася перевірка ліцензованої діяльності позивача з 26.07.2012 по 16.11.2012.
Перевірка звітності позивача за ф.№4-НКРЕ-газ 1 квартал 2012 року та 1 півріччя 2012 року виходила за межі визначеного періоду діяльності підприємства, який перевірявся, отже враховуючи, що до перевірки не входив період діяльності позивача з 01.01.2012 по 25.07.2012, перевірка діяльності позивача за 1 квартал 2012 року та 1 півріччя 2012 року є неправомірною.
31.10.2012 позивачем отримано посвідчення на проведення позапланової перевірки від 30.10.2012 № 649 факсом, у якому було зазначено про проведення перевірки позивача за період діяльності з 26 липня 2012 року по 16 листопада 2012 року з питань:
щодо сплати штрафу у розмірі 200 тис. грн.;
підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами шляхом врегулювання договірних взаємовідносин з ПАТ «Кримгаз»;
підпункту 3.4.17 Ліцензійних умов з розподілу в частині звернення до НКРЕ в установленому порядку для отримання вимог щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності та надання відомостей щодо уникнення можливого ризику для ліцензованої діяльності;
підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ;
пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 року № 938 «Про затвердження Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року № 2246» шляхом приведення укладених договорів у відповідність до Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання.
Таким чином, у посвідченні не було зазначено про перевірку п. 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу газу.
Разом з тим, при пред'явленні посвідчення на проведення перевірки посадовою особою, яка прибула до ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» для проведення перевірки, надане посвідчення № 649 від 30.10.2012 вже містило пункт: «Щодо дотримання пункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу газу», що є неправомірним, оскільки посвідчення, що було надіслано позивачу факсом, є різним за змістом посвідченню, яке було пред'явлене перед початком перевірки.
Таким чином, позивач не був позбавлений права на обізнаність стосовно предмету здійснення заходу.
З урахуванням описаного суди попередніх інстанцій дійшли висновку про наявність підстав для визнання протиправною та скасування постанови НКРЕ № 1481 від 22.11.2012 «Про накладення штрафу на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за врегульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ» в частині накладення штрафу за порушення підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу газу.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України також погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій і доводи касаційної скарги його не спростовують.
Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного суду України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 КАС України, суд,
ухвалив:
Касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13 березня 2013 року і ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: