ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сичова О.П.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"09" грудня 2015 р. Справа № 806/2522/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Шведюк М.М. ,
за участю представника позивача Козачука М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" жовтня 2015 р. у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" до Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Приватне сільськогосподарське підприємство "Агрофірма "Світанок" про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
06 липня 2015 року Приватне акціонерне товариство "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" звернулося до Житомирського апеляційного адміністративного суду з позовом до Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області в якому, з уточненням позовних вимог, просило суд визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області про державну реєстрацію права оренди за:
-індексним номером 21086128 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, яка належить ОСОБА_4);
-індексним номером 21535658 від 25.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2, яка належить ОСОБА_5);
-індексним номером 21090845 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_6);
-індексним номером 21538375 від 25.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_4, яка належить ОСОБА_7);
-індексним номером 21509580 від 22.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_5, яка належить ОСОБА_8);
-індексним номером 21087720 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_6, яка належить ОСОБА_9).
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач - Приватне акціонерне товариство "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі зазначив, що відповідач здійснив незаконну реєстрацію договорів оренди землі, укладених між тими ж громадянами, власниками земельних ділянок ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_11 села Городківка Андрушівського району та ПСП "Агрофірма "Світанок", відносно тих же земельних ділянок, внаслідок чого утворилась подвійна реєстрація договорів оренди землі одних і тих же земельних ділянок. Суд першої інстанції на зазначені обставини уваги не звернув та ухвалив незаконне рішення.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що у травні 2015 року державний реєстратор Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області здійснив реєстрацію права оренди на земельні ділянки Приватному сільськогосподарському підприємству "Агрофірма "Світанок".
Вважаючи, що відповідач здійснив незаконну реєстрацію вищезазначених договорів оренди землі між ПСП "Агрофірма "Світанок" та власниками земельних ділянок ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_11 села Городківка Андрушівського району, оскільки відносно тих же земельних ділянок договори оренди укладені з ним, позивач звернувся до суду з позовом про скасування прийнятих рішень.
Суд першої інстанції, відмовляючи позивачу в задоволенні позову виходив з того, що при проведенні державної реєстрації іншого речового права на спірні земельні ділянки за ПСП "Агрофірма "Світанок" Реєстраційною службою Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області не було порушено вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а прийняті оспорювані рішення не суперечать нормам законів України.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1952-IV) визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функцінування ринку нерухомого майна.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1952-IV), - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону № 1952-IV передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.
У частині 4 статті 3 Закону № 1952-IV установлено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Відносини із реєстрації договорів оренди землі, на час укладення позивачем договорів оренди земельних ділянок, регулювалися, зокрема, Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі" від 06.10.1998 року № 161-XIV, Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 року № 2073, Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 року N 174 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 року за N 641/7962, Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженою наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 року N 43 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 року за N 354/3647.
Згідно частиною 2 статті 125 Земельного кодексу України, статтею 18 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 року № 161-XIV (у редакції, чинній на момент укладення позивачем договорів оренди) визначено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок (далі - договори оренди), на час укладення позивачем зазначених договорів оренди, були визначені Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 року № 2073.
Згідно зі п.п.12, 13 Порядку № 2073, факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або уповноваженої ними посадової особи. Печатка та підпис ставляться на всіх примірниках договору оренди (суборенди). Після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів за формою згідно з додатком. Книга записів державної реєстрації договорів оренди землі ведеться окремо в розрізі кожної сільської, селищної, міської ради, а також у розрізі Київської, Севастопольської міської державної адміністрації. Книга прошнуровується, засвідчується підписами сільського, селищного, міського голови та начальника районного відділу, міського управління (відділу) земельних ресурсів і скріплюється печатками.
Пунктом 4.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 року N 174 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 року за N 641/7962 (чинного на момент укладення позивачем договорів) визначено, що державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
В силу приписів п.3.2 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 року N 43 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 року за N 354/3647, державна реєстрація договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.
Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що державна реєстрація договорів оренди землі, відповідно до законодавства, яке діяло на момент укладення позивачем договорів оренди земельних ділянок, здійснювалась шляхом відповідного запису у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі.
Наявний в матеріалах справи лист начальника Відділу Держземагенства в Андрушівському районі Житомирської області від 15.09.2015 року за вих. № 32-607-0.3-3064/2-15 підтверджує факт наявності в книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі записів щодо реєстрації договорів оренди землі, укладених між ЗАТ "Технологічна Аграрна Компанія" та ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_11.
Також у цьому листі зазначено, що відмітки про зняття або заборони по даних договорах в книзі відсутні.
За змістом частини 2 статті 9 Закону № 1952-IV державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Згідно з частиною четвертою статті 15 Закону №1952-IV2) державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до пункту 8-1 частини другої статті 9 цього Закону під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов"язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації.
В силу пункту 6 частини 1 статті 24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Колегією суддів встановлено, що між Приватним акціонерним товариством "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" (далі по тексту позивач або ПАТ "ТАКО") та громадянами села Городківка Андрушівського району Житомирської області, а саме: ОСОБА_4 27.01.2009 щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, ОСОБА_5 18.06.2007 щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2, ОСОБА_6 18.06.2007 щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_3, ОСОБА_7 18.06.2007 щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_4, ОСОБА_10 28.07.2006 щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_5, ОСОБА_11 28.07.2006 щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_6 укладено договори оренди землі строком на 15 років.(а.с.6-8, 12-14, 18-23, 29-31,35-37, 40-42).
Встановлено, що земельні ділянки належать зазначеним громадянам на праві власності відповідно до державних актів на право приватної власності на землю.
Вказані договори оренди були зареєстровані у Андрушівському районному відділі Житомирської філії Центру ДЗК по Городківській сільській раді.
У травні 2015 року державний реєстратор Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області Попіль Володимир Вікторович здійснив реєстрацію права оренди на ці ж земельні ділянки іншій особі Приватному сільськогосподарському підприємству "Агрофірма "Світанок".
Встановлено, що строк оренди земельних ділянок укладених власниками земельних ділянок ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_11 з позивачем, не закінчився.
Докази про реєстрацію угод про розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем, суду не надані.
А відтак, державний реєстратор як суб'єкт владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації повинен запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року.
Відповідачем належним чином не перевірено чи вже зареєстроване право оренди на вказані земельні ділянки чи ні.
Колегія суддів вважає, що реєстрація договорів оренди землі за новим орендарем можлива лише після реєстрації угод про розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 29 вересня 2015 року та виходячи з норм ст.244-2 КАС України має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідач відповідно до ст. 71 КАС України, не довів правомірності прийнятого ним рішення.
Суд не врахував зазначених обставин по справі та дійшов помилкового висновку щодо відмови у задоволенні позову.
Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
За таких обставин апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" задовольнити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" жовтня 2015 р. скасувати та прийняти нову постанову.
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області Попіля В.В. про державну реєстрацію права оренди за:
-індексним номером 21086128 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, яка належить ОСОБА_4),
-індексним номером 21535658 від 25.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2, яка належить ОСОБА_5);
-індексним номером 21090845 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_6);
-індексним номером 21538375 від 25.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_4, яка належить ОСОБА_7);
-індексним номером 21509580 від 22.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_5, яка належить ОСОБА_8)
-індексним номером 21087720 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_6, яка належить ОСОБА_9).
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "10" грудня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Приватне акціонерне товариство "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" вул.Зелена,буд.115 Б, офіс 304,м.Львів,79035
3 - представник позивача - Стопчанський Віталій Євгенович, 02081, АДРЕСА_1
4- відповідачу/відповідачам: Реєстраційна служба Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області вул.Леніна,29,м.Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13400
5-третій особі: Приватне сільськогосподарське підприємство "Агрофірма "Світанок" - вул.Леніна,буд.1,с.Ковалівка,Васильківський район, Київська область,08652,