Ухвала суду № 54271606, 10.12.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2015
Номер справи
815/1055/15
Номер документу
54271606
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

10 грудня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/1055/15

Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.

Суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Вербицька Н.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Ренійському районі ГУ Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року по справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Ренійському районі ГУ Міндоходів в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги,-

В С Т А Н О В И В:

09 листопада 2015 року Державна податкова інспекція у Ренійському районі ГУ Міндоходів в Одеській області подала апеляційну скаргу на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року, якою частково задоволено адміністративний позов ФОП ОСОБА_1

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року зазначена апеляційна скарга залишена без руху з метою усунення недоліків, а саме: не сплачений судовий збір.

18 листопада 2015 року копія ухвали направлена рекомендованим листом Державної податкової інспекції у Ренійському районі ГУ Міндоходів в Одеській області.

10 грудня 2015 року на адресу Одеського апеляційного адміністративного суду, на виконання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, надійшло клопотання, в якому апелянт просить звільнити його від сплати судового збору.

Розглянувши дане клопотання, вважаю, що воно не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідно ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

З даної норми вбачається, що єдиною підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору є майновий стан заявника.

Тобто, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Зазначена позиція підтримується Вищим адміністративним судом України у постанові Пленуму від 23.01.2015 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір».

Стаття 5 Закону України "Про судовий збір" наводить перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору при звернені до суду. В редакції цієї статті, яка діяла до 01 вересня 2015 року відповідач звільнявся від сплати судового збору, але вказана норма в редакції чинній станом на 01.09.2015 р., - не надає ДПІ у Ренійському районі ГУ Міндоходів в Одеській області пільг щодо його сплати. Крім того п.2 розділу ІІ Закону України від 22 травня 2015 року №484-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

З урахуванням викладеного, можливо прийти до висновку, що законодавцем визначений обов'язок суб'єкта владних повноважень сплачувати судовий збір.

У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. У зв'язку із цим обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення від такої сплати.

Прийняття рішення щодо звільнення від сплати судового збору є правом суду. Вказані норми не передбачають обов'язку суду звільнити особу від сплати судового збору у випадку наявності відповідного клопотання.

Відповідно до ч. 3 ст. 189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена належним чином до ст. 187 КАС України, застосовуються правила ст. 108 даного кодексу.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Відповідно до ч. 6 ст. 108 КАС України повернення апеляційної скарги не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Враховуючи, що недоліки апеляційної скарги Державною податковою інспекцією у Ренійському районі ГУ Міндоходів в Одеській області не усунуті, апеляційна скарга підлягає поверненню.

Керуючись ст.108, ст.187, ст. 189, 206 КАС України, суддя -

У Х В А Л И В:

Повернути апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ренійському районі ГУ Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року по справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Ренійському районі ГУ Міндоходів в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги.

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, у відповідності до чинного законодавства.

Суддя: Вербицька Н. В.