Ухвала суду № 54271422, 07.12.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2015
Номер справи
819/2163/15
Номер документу
54271422
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2015 р. Справа № 876/9497/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,

за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

представника позивача Гірняк В.М.,

представника третьої особи Тарнавської М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільської обласної ради на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.08.2015 року у справі за позовом Тернопільської міської ради до Тернопільської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Відділ охорони здоров'я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Тернопільська міська рада 28.07.2015 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Тернопільської обласної ради, в якому з урахуванням заяви про зміну (уточнення) позовних вимог просить визнати протиправною бездіяльність Тернопільської обласної ради щодо не розгляду питання про передачу з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на виконання умов договору від 09 лютого 2015 року «Про міжбюджетний трансферт на 2015 рік», зобов'язати Тернопільську обласну раду вирішити питання про передачу з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на виконання умов договору від 09 лютого 2015 року «Про міжбюджетний трансферт на 2015 рік» в сумі 2 450 000 грн. у відповідності до пункту 3 договору в термін не пізніше наступного пленарного засідання Тернопільської обласної ради, що відбудеться після набрання законної сили судовим рішенням, стягнути з Тернопільської обласної ради заборгованість відповідно до договору від 09 лютого 2015 року «Про міжбюджетний трансферт на 2015 рік» в сумі 575 000 грн.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.08.2015 року позов задоволено повністю.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Тернопільська обласна рада подала апеляційну скаргу. В якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову.

До суду апеляційної інстанції надійшла заява про відкладення судового розгляду з причини зайнятості всіх працівників у проведенні першого пленарного засідання першої сесії Тернопільської обласної ради, однак суд вважає, що вказане клопотання є необґрунтованим. З долучених до поданого клопотання доказів, судом не встановлено участі у заходах, запланованих на 07.12.2015 року осіб, які уповноважені представляти інтереси в суді. Крім того, не долучено доказів неможливості забезпечити участь у судовому засіданні інших представників, а тому суд рахує неповажною причину неявки представника відповідача для участі у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 09 лютого 2015 року відповідно до пункту 5 частини другої статті 101 Бюджетного кодексу України з метою виконання частини другої статті 28 Закону України «Про Держаний бюджет України на 2015 рік» щодо передачі на утримання з міського бюджету міста Тернополя державного закладу «Відділкова клінічна лікарня станції Тернопіль державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» м. Тернопіль» у зв'язку з неможливістю врахування цих видатків для міського бюджету під час застосування формульованого методу, встановленого статтею 25 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» порядку розподілу медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам між місцевими бюджетами, було укладено договір про міжбюджетний трансферт на 2015 рік між Тернопільською обласною радою та Тернопільською міською радою.

Предметом договору є передача з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на забезпечення у 2015 році часткового фінансування з міського бюджету міста Тернополя видатків з утримання державного закладу «Відділкова клінічна лікарня станції Тернопіль державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» м. Тернопіль».

Порядок передачі видатків визначений пунктом 3 договору, а саме: передача видатків здійснюється шляхом затвердження у складі видатків обласного бюджету Тернопільської області на 2015 рік при внесенні відповідних змін до рішення Тернопільської обласної ради від 28 січня 2015 року № 1865 «Про обласний бюджет на 2015 рік» субвенції міському бюджету міста Тернополя в сумі 4 500 000 грн.

Відповідно до пункту 4.1 договору перерахування субвенції здійснюється впродовж 2015 року у таких обсягах: лютий - 750 000 грн., березень - 375 000 грн., квітень - 375 000 грн., травень - 375 000 грн., червень - 375 000 грн., липень - 375 000 грн., серпень - 375 000 грн., вересень - 375 000 грн., жовтень - 375 000 грн., листопад - 375 000 грн., грудень - 375 000 грн.

Субвенція перераховується щомісячно до 25 числа (крім грудня) відповідно до розпису загального фонду обласного бюджету Тернопільської області на рахунок загального фонду міського бюджету міста Тернополя, відкритий в управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області в місті Тернополі (пункт 4.3.договору).

Рішенням Тернопільської міської ради від 10 лютого 2015 року № 6/п56/3 надано згоду на прийняття у власність територіальної громади міста Тернополя цілісного майнового комплексу державного закладу «Відділкова клінічна лікарня станції Тернопіль державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» м. Тернопіль».

Також судом встановлено, що відповідно до пункту 5 рішення Тернопільської обласної ради від 11 червня 2015 року № 1950 «Про внесення змін до обласного бюджету на 2015 рік» затверджено обсяг іншої субвенції з обласного бюджету міському бюджету міста Тернополя в сумі 2 050 000 грн.

Загальна суму субвенції з обласного бюджету, яка підлягала сплаті за період з лютого по липень (включно) 2015 року склала 2 450 000 грн., фактично перераховано міському бюджету міста Тернополя кошти у розмірі 2 050 000 грн. Станом на 14.08.2015 року заборгованість відповідно до договору від 09 лютого 2015 року «Про міжбюджетний трансферт на 2015 рік» становить 575 000 грн.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 101 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-VI, змінами і доповненнями, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та місцеві ради можуть передбачати у відповідних бюджетах такі види міжбюджетних трансфертів як дотації та інші субвенції. Умови надання субвенцій, зазначених у цій частині статті, визначаються відповідним договором сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Згідно з визначеннями наведеними у статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетне зобов'язання - це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому; міжбюджетні трансферти - кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого; субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

У спірному випадку порядок надання субвенції з обласного бюджету до міського бюджету міста Тернополя чітко визначений умовами договору, укладеного між Тернопільською обласною радою та Тернопільською міською радою 09 лютого 20015 року, зокрема, шляхом внесення відповідних змін до рішення Тернопільської обласної ради від 28 січня 2015 року № 1865 «Про обласний бюджет на 2015 рік» в частині затвердження у складі видатків обласного бюджету Тернопільської області на 2015 рік субвенції міському бюджету міста Тернополя в сумі 4 500 000 грн.

Як вбачається з матеріалів справи по даному питанню не були прийнятті рішення Тернопільською обласною радою на пленарних засіданнях 10 лютого 2015 року, 09 квітня 2015 року, лише на сесії обласної ради 25 червня 2015 року прийнято рішення про затвердження обсягу субвенції з обласного бюджету міському бюджету міста Тернополя, проте не в повному обсязі, який визначений умовами договору від 09 лютого 2015 року про міжбюджетний трансферт.

Згідно з пунктом 17 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (з змінами і доповненнями) виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як затвердження відповідно районних, обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання.

Суд погоджується, що внесення змін до обласного бюджету потребує дотримання певної процедури, визначеної статтею 78 Бюджетного кодексу України. Проте дотримання положень законів, які регламентують процес складання, розгляду та виконання місцевих бюджетів, внесення до них змін не звільняє обласна раду від обов'язку вживати заходів щодо виконання бюджетних зобов'язань відповідно до договору про міжбюджетний трансферт, умови якого були визначені самою ж радою. Неналежне вжиття таких заходів та не прийняття рішення про внесення відповідних змін до обласного бюджету на 2015 рік в частині затвердження у складі видатків обласного бюджету Тернопільської області на 2015 рік субвенції міському бюджету міста Тернополя на повну суму, яка визначена договором, свідчить про допущену бездіяльність відповідача. А тому позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.

Враховуючи наведені положення законодавства та встановлені судом обставини справи, з метою захисту прав та інтересів позивача колегія суддів дійшла до висновку про необхідність задовольнити вимогу про зобов'язання Тернопільську обласну раду вирішити питання про передачу з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на виконання умов договору від 09 лютого 2015 року «Про міжбюджетний трансферт на 2015 рік» в сумі 2 450 000 грн. у відповідності до пункту 3 договору в термін не пізніше наступного пленарного засідання Тернопільської обласної ради, що відбудеться після набрання законної сили судовим рішенням. Апелянтом не надано достатніх доказів в підтвердження доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим остання задоволенню не підлягає.

Суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Тернопільської обласної ради - залишити без задоволення.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.08.2015 року у справі №819/2163/15 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

Т.І. Шинкар

Повний текст ухвали виготовлено 09.12.2015 року