ОСОБА_1 окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 березня 2012 р. № 2-а- 2913/12/2070
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко О.В. при секретарі судового засідання Кузьменко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Ліга Будінвест" про стягнення заборгованості ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 обєднана державна податкова інспекція Харківської області Державної податкової служби, звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Ліга Будінвест" - вулиця Кіквідзе,11, м. Київ, 01103; код в ЄДРФО України 34691311, суму заборгованості з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 184.631,37 на розрахунковий рахунок 33211812700018, одержувач: УДКСУ у місті Люботин, код 38008949, банк: ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що ТОВ "Будівельна компанія "Ліга Будінвест", зареєстроване Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією 16.01.2007 року. Дане підприємство перебуває в Державній податковій інспекції у Печерському районі м. Києва на обліку, як платник податків. Відповідно до поданих податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, станом на 01.03.2011 року відповідач має заборгованість перед бюджетом по орендній платі за землю у розмірі 184.631,37 грн. за період з березня 2009 року по лютий 2010 року. У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки, ОСОБА_1 ОДПІ Харківської області, в порядку ст.59 Податкового кодексу України направлено підприємству відповідача податкові вимоги. Оскільки здійснені позивачем заходи по стягненню податкового боргу з платника податків не призвели до погашення податкового боргу, ОСОБА_1 ОДПІ Харківської області звернулась з даним позовом до суду.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав клопотання, в якому просив розглядати справу за відсутності представника позивача.
Відповідач у судове засідання не прибув, свого уповноваженого представника до суду не направив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином, про що в матеріалах справи міститься поштове повідомлення про вручення судової повістки, причини неявки суду не повідомив (а.с.39).
Оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч.1 ст.2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норми процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та заперечень на нього, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:
За матеріалами справи відповідач - ТОВ "Будівельна компанія "Ліга Будінвест" пройшов передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, з 16.01.2007 року набув статусу субєкта господарювання юридичної особи, код 34691311 (а.с.5). З 17.01.2007 року як платник податків узятий на облік в Державній податковій інспекції у Печерському районі м. Києва, про що свідчить довідка від 17.01.2001 року №43533 (а.с.8). Підприємство перебуває на обліку як платник податків за неосновним місцем обліку (а.с. 9).
Пунктом 30 статті 2 Бюджетного Кодексу України податкові органи визначені як органи стягнення, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
П.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено право керівника державної податкової служби щодо стягнення до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу.
Також, однією із функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних спеціалізованих державних податкових інспекцій є подача до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетами і державними цільовими фондами за рахунок їх майна (п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні").
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 36.1. ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним; об'єктом плати за землю є земельна ділянка; і плата за неї справляється відповідно до закону.
Законом України "Про систему оподаткування", в редакції що діяла до 01.01.2011р., було встановлено, що плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) є загальнодержавним податком і справляється у порядку, зазначеному Законом України "Про плату за землю". Відповідно до статті 5 Закону України "Про плату за землю", об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки і землекористувач, у тому числі орендар, тобто, безпосередньо ті юридичні особи, фізичні особи - підприємці та громадяни, які відповідно до законодавства набули права власності на землю в Україні або яким законодавством надані в користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди. Власники земельних ділянок та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата (стаття 2 Закону України "Про плату за землю"). Підставою для нарахування земельного податку є дані» державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу ДПС за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на календарний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про плату за землю", в редакції що діяла до 01.01.2011р., податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом ЗО календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Як загальнодержавний податок, плата за землю визначена і приписами ст. 8 Податкового кодексу України, який застосовується з 01.01.2011р. Платники податку, об'єкти оподаткуванням, база оподаткування, ставки податку, податковий період, порядок обчислення плати за землю та строки такої плати визначені в розділі XIII Податкового кодексу України з урахуванням ст. 288 цього ж кодексу щодо орендної плати. В частині узгодження сум податкових зобов'язань та строків сплати плати за землю порядок не змінено.
Отже, як за правилами, що діяли до 01.01.2011р., так і відповідно до приписів Податкового кодексу України, в органах ДПС за місцезнаходженням земельних ділянок юридична особа (фізична особа - підприємець) повинна перебувати на обліку як платник плати за землю, подавати до органу ДПС податкову звітність та своєчасно сплачувати зазначені в такій звітності нарахування.
За матеріалами справи, між ТОВ "Будівельна компанія "Ліга Будінвест" та Люботинською міською радою Харківської області укладено договір оренди землі від 10.06.2008 року (а.с. 13-18).
Таким чином, ТОВ "Будівельна компанія "Ліга Будінвест" є платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання на 2009 рік у розмірі 16.784,67 грн. щомісячно. разом з тим, станом на час розгляду справи ТОВ «Будівельна компанія «Ліга Будінвест» має заборгованість перед бюджетом по орендній платі за землю з фізичних осіб у розмірі 184.631,37 гривень за період з березня 2009р. по лютий 2010р. (16.784,67 грн. х 11 місяців = 184.631,37 грн.).
Відповідно до вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на адресу відповідача ОСОБА_1 ОДПІ направлялись податкові вимоги (а.с.20-25), однак сума заборгованості сплачена відповідачем не була.
Вказані суми заборгованості обліковуються в картках особового рахунку відповідача за відповідним податком. Зміни до податкової звітності в порядку, встановленому ст. 50 Податкового кодексу України, не вносились, уточнюючі розрахунки не подавались. Відповідно до п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків не підлягає оскарженню. Доказів оскарження податкових вимог в адміністративному або судовому порядках матеріали справи не містять. Фактичних даних про те, що не податкові вимоги є скасованими, зміненими або відкликаними судом не встановлено.
Наведені обставини свідчать про невиконання відповідачем свого податкового обов'язку щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, ст. 36 Податкового кодексу України.
Майно та майнові права відповідача знаходяться у податковій заставі, про що зроблений запис у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (а.с. 26).
Доказів оплати в повному обсязі чи погашення в інший спосіб спірної суми заборгованості сторонами до матеріалів справи не надано, а судом при виконанні вимог ст. 11 КАС України не виявлено.
Матеріалами справи підтверджується, що на даний час сума заборгованості у розмірі 184.631,37 грн. залишається несплаченою до бюджету, що є порушенням ст.68 Конституції України.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку про документальну та нормативну обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 12, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч.ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163, ст. 167, ст. 168, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Ліга Будінвест" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Ліга Будінвест" (код в ЄДРФО 34691311, місцезнаходження: вулиця Кіквідзе, 11, м. Київ, 01103) суму заборгованості з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 184.631,37 (сто вісімдесят чотири тисячі шістсот тридцять одну грн. 37 коп.) на розрахунковий рахунок 33211812700018, одержувач: УДКСУ у місті Люботин, код 38008949, банк: ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Панченко