СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2015 р. Справа №818/3565/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелета С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Чернігівнафтогазгеологія" в особі Роменської нафтогазорозвідувальної експедиції дочірнього підприємства національної акціонерної компанії "Надра України" "Чернігівнафтогазгеологія" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України" "Чернігівнафтогазгеологія" в особі Роменської нафтогазорозвідувальної експедиції Дочірнього підприємства національної акціонерної компанії "Надра України" "Чернігівнафтогазгеологія" (далі позивач, Роменська НГРЕ ДП "Чернігівнафтогазгеологія") звернулось до суду з адміністративним позовом до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі відповідач, Роменська ОДПІ), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.04.2015 року № НОМЕР_1 про збільшення суми грошового зобовязання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 876092,58 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами виїзної планової перевірки Роменського НГРЕ ДП "Чернігівнафтогазгеологія", відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення-рішення. Вказаним рішенням позивачу, відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, нараховано штрафну санкцію несвоєчасне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Позивач не погоджується із такими висновками податкового органу, оскільки зазначений податок сплачувався в повному обсязі та перераховувався у відповідності та пропорційно до отримуваної заробітної плати. Оскільки заробітна плата виплачувалась не в повному обсязі, мали місце недоплати податку на доходи фізичних осіб в місячний термін в 2013-2014 роках. Всі податкові зобовязання сплачені позивачем в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, письмовому відзиві, поданому до суду, позовні вимоги не визнав, проти позову заперечував та зазначив, що Роменською ОДПІ проведено планову виїзну перевірку Роменського НГРЕ ДП "Чернігівнафтогазгеологія", в ході якої встановлено порушення позивачем п. п. 168.1.2, 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України. Станом на 01.01.2013 року кредитове сальдо з податку на доходи фізичних осіб складає 231732,84 грн. Також позивачем несвоєчасно перераховано до бюджету вказаний податок на суму 78222,54 грн. (нарахування за грудень 2012 року), а також за 2013-2014 роки. Враховуючи наявність податкового боргу, сплачені суми податку за 2013-2014 роки зараховано Роменською ОДПІ в рахунок погашення податкового боргу позивача згідно з черговістю його виникнення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що Роменською ОДПІ проведено планову виїзну перевірку Роменського НГРЕ ДП "Чернігівнафтогазгеологія" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2014, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 року, за результатами якої складено акт від 14.04.2015 року № 162/18-13-22/01431357 (а.с.21-49).
Перевіркою встановлено порушення позивачем п.п. 168.1.2, п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України щодо своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб за 2012-2014 роки.
На підставі акту перевірки Роменською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.04.2015 року № НОМЕР_1, яким позивачу збільшено суму грошового зобовязання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 876092,58 грн., в тому числі 876092,58 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.20).
Приймаючи спірне податкове повідомлення-рішення, контролюючий орган виходив із того, що позивачем несвоєчасно сплачено податок на доходи фізичних осіб, а відповідальність за таке порушення настає за п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України.
Суд частково не погоджується із таким висновком податкового органу, виходячи із наступного.
Відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно з п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 54.1, п. 54.2 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Згідно з пп. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Згідно з пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Позивач не заперечує виплати заробітної плати із затримкою. Разом із цим, суми податку з доходів фізичних осіб перераховані до бюджету одночасно із виплатою заробітної плати, що також підтверджується платіжними дорученнями на перерахування вказаного податку до бюджету в день виплати заробітної плати (а.с.50-104) та випискою по рахунку Роменського НГРЕ ДП "Чернігівнафтогазгеологія" (а.с.109-194), що не заперечувалося в судовому засіданні представником податкового органу.
Таким чином, Роменська ОДПІ безпідставно застосувала до Роменського НГРЕ ДП "Чернігівнафтогазгеологія" штрафні санкції відповідно до ст. 127 Податкового кодексу України, якою передбачено накладення штрафу за ненарахування, неутримання та несплату (неперерахування) податків, оскільки при розгляді справи встановлено, що такий обовязок позивачем було виконано частково.
Так, матеріалами справи не підтверджується факт сплати податку з доходів фізичних осіб під час виплати 19.11.2014р. за вересень 2014р. доходу в сумі 1931,79 грн. Представник позивача зазначив, що сума податку в розмірі 347,16 грн. дійсно не перерахована в зв'язку із тим, що грошові кошти знаходяться у банку, який знаходиться в стадії ліквідації. Таким чином, матеріалами справи не підтверджується факт сплати суми податку в розмірі 347,16 грн., оскільки доказів того, що банківською установою було отримано платіжне доручення №15 від 19.11.2014р. матеріали справи не містять, відмітка банку про отримання відсутня, представник позивача зазначив, що такі докази відсутні.
Враховуючи вищевикладене, при застосування штрафної санкції на підставі ч. 1 ст.127 ПК України за несплату податку з доходів фізичних осіб під час виплати доходу в розмірі 86,79 грн. податковий орган діяв правомірно, обґрунтовано, у суду відсутні підстави для скасування спірного податкового повідомлення-рішення в цій частині.
В частині застосування штрафних санкцій податковим повідомленням-рішенням від 29.04.2015 року № НОМЕР_1 на підставі ст. 127 Податкового кодексу України в сумі 876005,79 грн. є безпідставним, в звязку з чим спірне податкове повідомлення-рішення в цій частині визнається судом обґрунтованими та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню, пропорційно до задоволених вимог, за рахунок бюджетних асигнувань Роменської об'єднаної державної податкової інспекції, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору в розмірі 13140,09 грн., сплачені згідно квитанції від 12.10.2015 року № 44 та платіжного доручення від 26.10.2015 року № 569, оригінали яких знаходяться в матеріалах справи (а.с.3, 4).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Чернігівнафтогазгеологія" в особі Роменської нафтогазорозвідувальної експедиції дочірнього підприємства національної акціонерної компанії "Надра України" "Чернігівнафтогазгеологія" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Роменської обєднаної державної податкової інспекції №0004681701 від 29.04.2015 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 876005,79 грн.
Стягнути на користь Національної акціонерної компанії "Надра України" "Чернігівнафтогазгеологія" (м. Чернігів, вул. Шевченка, 15.і.к. 01431535) за рахунок бюджетних асигнувань Роменської обєднаної державної податкової інспекції суму судового збору в розмірі 13140,09 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 11.12.2015 року.
Суддя С.М. Гелета