ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2015 року 16 год. 15 хв. Справа № 808/5557/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
за участю секретаря Рибакової М.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Дочірнього підприємства «Імідж Холдинг»
до: Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Імідж Холдинг» (далі позивач або ДП «Імідж Холдинг») звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі відповідач або ДПІ у Запорізькому районі ГУ ДФС у Запорізькій області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 11.07.2014, яким Дочірньому підприємству «Імідж Холдинг» визначено податкове зобовязання по орендній платі з юридичних осіб у сумі 114569 грн. 67 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем безпідставно прийнято оскаржуване рішення та визначено грошові зобовязання позивачу, так як розмір орендної плати підприємства визначено договором оренди землі, будь-яких змін до нього не вносились, розмір орендної плати за землю та порядок її справляння не переглядались, у звязку з чим вважає, що застосування коефіцієнту, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 № 1185, здійснено відповідачем протиправно та прийняте податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити та надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача адміністративний позов не визнала, просила у його задоволенні відмовити. Вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято правомірно у відповідності до вимог Податкового кодексу України та у звязку з встановленими податковим органом порушеннями податкового законодавства.
Вислухавши пояснення представників сторін, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в період з 30.05.2014 по 10.06.2014 на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України ДПІ у Запорізькому районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ДП «Імідж Холдинг» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 по 31.03.2014 за результатами якої складено Акт № 53/2211/32096432 від 17.06.2014 (а.с. 10-31).
Як вбачається з висновків Акту перевірки, перевіряючими встановлено порушення ДП «Імідж Холдинг»:
-підпункту 14.1.27 пункту 14.1 статті 14, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, пункту 138.4 статті 138, пункту 145.1 статті 145, статті 146, пункту 149.1 статті 149 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено відємне значення обєкта оподаткування від всіх видів діяльності всього на суму 435357 грн., у тому числі за 2013 рік на 435357 грн.;
-пункту 286.1 статті 286, пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України, пункту 19-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213 «Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», в результаті чого занижено суму орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності всього у сумі 76379 грн. 78 коп., у тому числі за 2013 рік у сумі 61103 грн. 84 коп., за січень-березень 2014 року у сумі 15275 грн. 94 коп.
Висновки перевірки обґрунтовані тим, що розмір орендної плати ДП «Імідж Холдинг» повинен збільшуватися на коефіцієнт 1,756, який не був врахований підприємством при визначенні орендної плати за землю.
За результатами проведеної перевірки, ДПІ у Запорізькому районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 11.07.2014, яким позивачу збільшено суму грошового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб у сумі 114569 грн. 67 коп., у тому числі за основним платежем 76379 грн. 78 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 38189 грн. 89 коп. (а.с. 32).
Не погодившись із висновками, викладеними в Акті перевірки та прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив останні в адміністративному порядку, але за результатом розгляду скарг, податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 11.07.2014 було залишено без змін, а скарга ДП «Імідж Холдинг» - без задоволення (а.с. 81-85, 134-144).
Судом встановлено, що 26.11.2012 між позивачем (Орендар) та Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області (Орендодавець) укладено Договір оренди земельної ділянки відповідно до умов якого Орендодавець на підставі Розпорядження № 472 голови обласної державної адміністрації від 25.11.2002 надає, а Орендар приймає в довгострокову оренду земельну ділянку із земель запасу Долинської сільської ради площею 9,3564 га, в тому числі: 6,1564 га ріллі, 3,2 га під забудовою (під викупленими будівлями недобудованого заводу силікатної цегли). Місце розташування земельної ділянки: землі запасу Долинської сільської ради, с. Нове Запоріжжя, вул. Першотравнева, 2-б, Запорізького району, Запорізької області. Строк закінчення дії Договору 26.11.2051. Орендна плата становить 78000 грн., в тому числі: земельний податок у сумі 4633 грн. 48 коп. за рік, орендна плата у сумі 73366 грн. 52 коп. за рік (а.с. 92-94).
19.01.2007 між ДП «Імідж Холдинг» (Орендар) та Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області (Орендодавець) укладено Договір оренди земельної ділянки згідно умов якого, Орендодавець, на підставі Розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області від 21.12.2006 № 14/520, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 6,0000 га, у тому числі: 6,0000 га рілля, за рахунок земель запасу (рілля) Долинської сільської ради, розташованої за адресою с. Нове Запоріжжя, вул. Первомайська, 2-б, Запорізького району Запорізької області. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 113276 грн. 64 коп. Дія Договору до 19.01.2019. Орендна плата становить 11327 грн. 66 коп. на рік, що становить 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. В суму орендної плати входить земельний податок. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами,що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (а.с. 95-97).
ДП «Імідж Холдинг» 20.02.2013 подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік, відповідно до якої позивачем визначено суму орендної плати за землі державної або комунальної власності на 2013 рік у загальному розмірі 115452 грн. 40 коп., у тому числі за земельну ділянку площею 9,3564 га 101245 грн. 68 коп., за земельну ділянку площею 6,0000 га - 14206 грн. 72 коп. (а.с. 124-127).
05.02.2014 підприємством подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, відповідно до якої позивачем визначено суму орендної плати за землі державної або комунальної власності на 2014 рік у загальному розмірі 115452 грн. 40 коп., у тому числі за земельну ділянку площею 9,3564 га 101245 грн. 68 коп., за земельну ділянку площею 6,0000 га - 14206 грн. 72 коп. (а.с. 129-132).
Статтею 96 Земельного кодексу України встановлено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Починаючи з 01.01.2011, законодавець систематизував правила адміністрування земельного податку та орендної плати за землю, як обов'язкового платежу, в розділі ХІІІ Податкового кодексу України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до положень статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але, в той же час, річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Кодексу, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно зі статтею 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Оскільки плату за землю у формі орендної плати за землі комунальної та державної власності віднесено Верховною Радою України до загальнодержавних податків і зборів згідно переліку статті 9 Податкового кодексу України, розмір орендної плати за вказані ділянки є нормативно-регульованою ціною із визначеними мінімальною та максимальною межами. Тому, починаючи з 01.01.2011, на адміністрування орендної плати та відносини, що виникають при оренді земельної ділянки комунальної та державної власності, поширюються приписи Податкового кодексу України з усіма правилами обрахування орендної плати та наслідками недотримання порядку нарахування та справляння даного обов'язкового платежу.
З метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель, Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Згідно пункту 19-1 Методики, показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995 р., застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом другим пункту 5 цієї Методики, який становить 1,756.
Таким чином, для справляння земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок, показники нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року, перераховуються на коефіцієнт індексації та на коефіцієнт 1,756.
Обовязок орендаря сплачувати орендну плату з урахуванням коефіцієнту 1,756 виникає незалежно від того чи внесено зміни до договорів оренди за ініціативою сторін, оскільки внесення змін до договору є правом сторін, в той час як сплата належних податків та платежів є обовязком субєктів господарювання.
Як встановлено судом, орендна плата була розрахована позивачем та сплачувалась без урахування коефіцієнту 1,756.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що грошове зобовязання з орендної плати за основним платежем у розмірі 76379 грн. 78 коп. визначено відповідачем правомірно.
Правомірність визначення зобовязань з орендної плати у розмірі 76379 грн. 78 коп. підтверджується наданим представником відповідача та дослідженим судом розрахунком (а.с. 170).
Зазначений розрахунок також спростовує доводи представника позивача щодо того, що коефіцієнт 1,756 застосований до земельної ділянки площею 9,3564 га в цілому, у тому числі щодо частини цієї земельної ділянки площею 3,2 га під забудовою. Як вбачається з наданого розрахунку, при визначенні грошового зобовязання перевіряючіми було встановлено розмір орендної плати, якій підлягав сплаті з урахуванням частини земельної ділянки під забудовою (3,2 га) та частини земельної ділянки - ріллі (6,1564 га), у звязку з чим коефіцієнт 1,756 застосований лише щодо ріллі.
Доказів того, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, які перебувають в оренді у позивача, проведена пізніше ніж 01 липня 1995 року, позивачем не надано.
Доводи представника позивача про те, що за договором оренди земельної ділянки площею 6,000 га від 19.01.2007 відповідачем визначено розмір орендної плати, який є більшим ніж 3% нормативної грошової оцінки, суд також вважає необґрунтованим, оскільки у вказаному договорі визначено, що орендна плата становить 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що узгоджується з положеннями статті 288 Податкового кодексу України.
Також суд приходить до висновку, що правомірним є накладення штрафу у розмірі 50 відсотків від суми нарахованого податкового зобовязання відповідно до пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України, оскільки у даному випадку має місце повторне протягом 1095 днів визначення зобовязання з орендної плати (а.с. 99, 164-168).
Як пояснив у судовому засіданні представник позивача, податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 25.07.2013 № НОМЕР_2, яким було збільшено суму грошового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб, позивачем не оскаржувалось.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи допущені позивачем порушення податкового законодавства суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове-повідомлення рішення прийнято правомірно, у межах наданих повноважень та у спосіб, що визначений законом, у звязку з чим позов про визнання його протиправним і скасування не підлягає задоволенню.
При подачі адміністративного позову позивачем сплачено 10 відсотків розміру ставки судового збору, у звязку з чим, відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» (у редакції, чинній на час звернення до суду) стягненню з позивача підлягає сума судового збору у розмірі 2062 грн. 26 коп. (а.с. 3).
Керуючись статтями 2, 11, 17, 71, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Імідж Холдинг» (код ЄДРПОУ 32096432) до спеціального фонду Державного бюджету України суму судового збору 2062 (дві тисячі шістдесят дві) грн. 26 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша