Постанова № 54269425, 11.12.2015, Вараський міський суд Рівненської області (до 25.04.2025 - Кузнецовський міський суд Рівненської області)

Дата ухвалення
11.12.2015
Номер справи
565/1129/15-а
Номер документу
54269425
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 565/1129/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2015 року 11 год. 50 хв. м.Кузнецовськ

Кузнецовський міський суд Рівненської області у складі

головуючого судді Демчини Т.Ю.,

при секретарі судового засідання Ковальчук В.С.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі засідань Кузнецовського міського суду адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області про зобовязання призначити пенсію, -

в с т а н о в и в:

До суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області (далі УПФ м.Кузнецовська) з вимогою зобовязати призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах з 03.07.15 р., знизивши пенсійний вік відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 30.12.88 р. і по даний час вона постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, і відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вона має право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державної пенсії, як особа, яка постійно проживала чи постійно працювала у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що станом на 01.01.93 р. проживала або працювала у цій зоні не менше 4 років та додатково 1 рік за кожні 3 роки проживання, але не більше 5 років. Відповідач відмовляється призначити їй пенсію на пільгових умовах.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 повністю підтримала позовні вимоги та пояснила, що вона зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 30.12.88 р. по 19.05.89 р. та з 26.05.89 р. по даний час. У період з 20.05.89 р. по 25.05.89 р. вона також проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1, перерва у прописці повязана з тим, що місце її проживання в даному населеному пункті змінилось, і прописка у новому житлі зайняла цей час, проте фактично у цей період з м.Кузнецовська Рівненської області вона не виїжджала та продовжувала тут проживати.

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та з підстав, викладених у позові, просив суд його задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю та подала письмові заперечення, які обґрунтовуються тим, що з наданих позивачем документів про період проживання на території зони посиленого радіологічного контролю вбачається, що підтверджений довідкою період проживання є недостатнім для зниження пенсійного віку. ОСОБА_3 підтвердила, що 25 червня 2015 року позивач звернулась з пакетом необхідних для призначення пенсії документів до відповідача, однак у звязку з відсутністю документально підтвердженого часу проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1 їй було відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років, про що її письмово повідомлено. Крім того, позивачем не було надано посвідчення постраждалої від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії. Представник відповідача також підтвердила, що спір щодо права ОСОБА_1 на пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виник лише в частині зарахування до періоду її проживання у зоні посиленого радіологічного контролю передбаченого законодавством строку для зменшення пенсійного віку на 5 років. З підстав відсутності документів у підтвердження проживання такий період у зазначеній зоні, представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позову у звязку з безпідставністю вимог.

Суд, заслухавши пояснення сторін, допитавши свідків, дослідивши та оцінивши інші докази у справі, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову. При цьому суд встановив та врахував наступне.

Позивач ОСОБА_1 має статус особи, постраждалої від наслідків катастрофи на ЧАЕС категорії 3, що підтверджується посвідченням серії Б № 469628, виданим 31.03.94 р. Рівненською обласною державною адміністрацією.

З довідки виконавчого комітету Великожолудської сільської ради Володимирецького району Рівненської області № 646 від 03.06.15 р. вбачається, що ОСОБА_1 у період з 01.01.86 р. по 30.12.88 р. проживала в с.В.Жолудськ Володимирецького району Рівненської області, яке віднесене до зони гарантованого добровільного відселення. З пояснень позивачки судом встановлено, що саме у звязку з проживанням у цій зоні встановлений законодавством строк вона набула статусу постраждалої від Чорнобильської катастрофи 3 категорії та отримала відповідне посвідчення.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування": особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років на 2 рокита додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

З аналізу вказаної норми вбачається, що максимальне зниження пенсійного віку для осіб, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю, складає пять років.

Відповідно до ст.26 Закону України"Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону від 08.07.2011 р., чинній на момент виникнення спірних правовідносин), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Частиною 2 цієї статті передбачено випадки набуття жінками права на пенсію до досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті.

Зокрема, цією нормою передбачено, що для жінок, які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року (вік ОСОБА_1, зменшений на 5 років), право на пенсію виникає при досягненні 57 років.

Отже, вік, по досягненні якого ОСОБА_1 набуває право на пенсію із зменшенням пенсійного віку, за наявності належним чином підтвердженого пільгового стажу проживання (роботи) визначений час на території радіоактивного забруднення, складає: 57 років 5 років = 52 роки.

З копії паспорта громадянина України серії СР № 182327, виданого 11.06.97 р. Кузнецовським МВ УМВС України в Рівненській області, вбачається, що ОСОБА_1 народилась 02 липня 1963 року, отже, 02.07.15 р. їй виповнилось повних 52 роки.

З копії заяви ОСОБА_1 та відповіді УПФ м.Кузнецовська № 1647/Я-39 від 08.07.15 р. вбачається та підтверджується поясненнями сторін, що позивач звернулась до відповідача 25 червня 2015 року із заявою про призначення пенсії. З даного документу вбачається також, що позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку у звязку з відсутністю документів, які б підтверджували факт постійного проживання заявниці у зоні посиленого радіологічного контролю до 01.01.93 р. встановленої законодавством тривалості 4 роки.

Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 показали, що ОСОБА_1 у травні 1989 року постійно проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1, у тому числі і у період з 20.05.89 р. по 25.05.89 р., та підтвердили пояснення позивача щодо причини відсутності прописки у цей період.

Довідкою ЖЕД4 № 1288 від 14.07.15 р. підтверджується, що ОСОБА_1 дійсно була зареєстрована та проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 30.12.88 р. по 19.05.89 р. по м-ну Вараш, 44/16, кв.3.

З довідки ЖЕД-1 № 1479 від 14.07.15 р. судом встановлено, що з 26.05.89 р. і по даний час ОСОБА_1 зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1 по м-ну Будівельників, 4/3, кв.25.

Пояснення позивача щодо тієї обставини, що причиною перерви у прописці в м.Кузнецовську Рівненської області з 20.05.89 р. по 25.05.89 р. став переїзд позивачки на інше місце проживання в межах ІНФОРМАЦІЯ_2, підтверджується також копією ордеру № 11124, затвердженого виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради народних депутатів № 106 від 24.04.89 р., відповідно до якого чоловік позивача ОСОБА_4 отримав трикімнатну квартиру № 25 в будинку № 4/3 по м-ну Бегми (на даний час м-н Будівельників) в м.Кузнецовську Рівненської області для проживання своєї сім»ї, до складу якої включено і позивача ОСОБА_1

Той факт, що у вищезазначений період ОСОБА_1 не виїжджала на постійне місце проживання до інших населених пунктів, підтверджується також і штампом реєстрації місця проживання, наявним у паспорті позивача.

Враховуючи показання свідків, пояснення позивача та письмові докази, суд визнає факт постійного проживання ОСОБА_1 в м.Кузнецовську Рівненської області у період з 20 травня 1989 року по 25 травня 1989 року, тобто у час, коли вона місце її проживання зареєстроване не було.

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23.07.1991 року, м.Кузнецовськ Рівненської області відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.14 р, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, з переліку зон, до яких відноситься територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлених у ст.2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, що унеможливлює видачу на даний час особам посвідчення постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії. Тому відсутність у ОСОБА_1 посвідчення постраждалої від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії, за наявності підтвердження нею необхідного періоду проживання у зоні посиленого радіологічного контролю встановленої законодавством тривалості, на думку суду, не може бути підставою для відмови у призначенні їй пенсії із зменшенням пенсійного віку.

Відповідно до ч. 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи із зазначеного принципу покладення обовязку доказування, відповідач не довів правомірності своїх дій.

Частиною 1 ст.45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 71, 138, 160-163, 167 КАС України, ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд,-

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 03 липня 2015 року, знизивши їй пенсійний вік відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий: