Постанова № 54259496, 08.12.2015, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
08.12.2015
Номер справи
381/4943/15-а
Номер документу
54259496
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Радянська, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/116/15

381/4943/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 грудня 2015 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді - Соловей Г.В.,

з участю секретаря - Момот Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастові Київської області цивільну справу в порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до УПФ України в м. Фастові та Фастівському районі про визнання протиправними дій відповідача при призначення пенсії та про перерахунок розміру пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем та сум індексації заробітної плати, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій відповідача при призначення пенсії та про перерахунок розміру пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем та сум індексації заробітної плати, посилаючись на те, що вона з 01.11.2006 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». 17.11.2015 року звернулася до відповідача з заявою з проханням пояснити, чому при призначенні пенсії згідно довідок № 3559/04 від 23.07.2010 року та № 09/03-14 від 23.07.2010 року не враховано при нарахуванні пенсії інші виплати, а саме: індексацію та матеріальну допомогу. Листом- відповіддю відповідач пояснив, що підстав щодо врахування виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю, індексації заробітної плати немає.

Вважає, що відповідач, безпідставно відмовив їй у здійсненні перерахунку розміру пенсії, свідомо та умисно незаконно ухиляється від здійснення перерахування розміру пенсії з урахуванням наведених видів виплат належних державному службовцю.

Посилаючись на викладене просила, визнати дії пенсійного фонду щодо відмови в здійснені їй перерахунку розміру пенсії з урахуванням сум отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та проведеної індексації заробітної плати, як протиправні та зобов'язати відповідача провести їй перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 % заробітної плати. за період, який був нарахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяці роботи до довідок № 9513/09 від 27.08.2015 року та № 08/01-42 від 15.09.2015 року про складові заробітної плати починаючи з 24.07.2010 року.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, пояснивши, що згідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям обчислюється тільки із заробітної плати державного службовця. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, індексація за вислугу років до складових заробітної плати не включена. На підставі зазначеного просив у задоволені позову відмовити.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.

Так, судом встановлено, що Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області з 01.11.2006 року та отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».

17.11.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про включення в розрахунок її пенсії інших виплат згідно наданих нею оновлених довідок № 3559/04 від 23.07.2010 року та № 09/03-14 від 23.07.2010 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включені матеріальна допомога та індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.

Відповідач своїм листом № 257/О-01 від 17.11.2015 року відмовив у зарахуванні матеріальної допомоги та індексація до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» через безпідставність.

Суд вважає таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".

Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Позивач вважає, що в розрахунок її пенсії має бути включено матеріальну допомогу на оздоровлення, та індексація заробітної плати оскільки нею, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були сплачені страхові внески.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з середньої заробітної плати позивача, до якої увійшла і матеріальна допомога на оздоровлення, та індексація були сплачені страхові внески.

Наведене підтверджується також довідкою УПФ України в м. Фастові та Фастівському районі № 9513/09 від 27.08.2015 року та довідкою Головного УПФ у Київській області № 08/01-42 від 15.09.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включені матеріальна допомога та індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не були включені до складу заробітної плати позивача, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час, перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13, яка є обовязковою до застосування згідно ст. 244-2 КАС України, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст. 33.37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012 р., 28.05.2013 р. (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає суду підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці позивача.

Згідно із ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При зверненні до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску.

Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер і про порушення такого права позивач повинна була дізнатися в момент призначення пенсії, суд вбачає відсутність поважних причин для поновлення строку, а тому заявлений позов підлягає до часткового задоволення за період з 24.05.2015 року.

Разом з тим, позивачем ставиться питання про визнання неправовірними та протиправними дій відповідача по прийняттю спірного рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.

Суд вважає, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відповідач порушив право позивача на пенсію, яке передбачене Конституцією України та принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Керуючись ст.ст.11,12,71,99,100,158-163,167,171,186 КАС України та на підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до УПФ України в м. Фастові та Фастівському районі про визнання протиправними дій відповідача при призначення пенсії та про перерахунок розміру пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем та сум індексації заробітної плати задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м.Фастові та Фастівському районі Київської області щодо неврахування ОСОБА_1 при призначенні пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які було нарахований та фактично сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Зобовязати УПФ України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяці роботи з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) починаючи з 24.05.2015 року.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.

Суддя Соловей Г.В.