КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/9112/15 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Собків Я.М.
У Х В А Л А
Іменем України
17 листопада 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді: Собківа Я.М.,
суддів: Ключковича В.Ю., Петрика І.Й.,
за участю секретаря: Присяжної Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Головного територіального управління юстиції у Київській області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області, Головного територіального управління юстиції у Київській області, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Козлова Юрія Вікторовича про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області, Головного територіального управління юстиції у Київській області, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Козлова Юрія Вікторовича, в якому просив:
- визнати протиправними дії Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області стосовно відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень за № 21059743, 21059302, 21059581, 21059847;
- зобов'язати Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області вчинити дії щодо державної реєстрації припинення обтяження арешту на об'єкт нерухомого майна, а саме земельні ділянки наведеного нижче переліку, які знаходяться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, з цільовим призначенням земельних ділянок - для індивідуального садівництва, а саме:
земельна ділянка площею 0.0810га кадастровий номер НОМЕР_1-заборона 12988233: земельна ділянка площею 0.0810 га, кадастровий номер НОМЕР_2-заборона 12988315: земельна ділянка площею 0.0810 га, кадастровий номер НОМЕР_3-забороиа 12988357; земельна ділянка площею 0,0810 га, кадастровий номер НОМЕР_4-заборона 12988390: земельна ділянка площею 0.0810 га. кадастровий номер НОМЕР_5-заборона 12988422; земельна ділянка 0.0810 га, кадастровий номер НОМЕР_6-забороиа 12988494: земельна ділянка площею 0.0810 га, кадастровий номер НОМЕР_7-заборона 12988529; земельна ділянка площею 0.0810 га. кадастровий номер НОМЕР_8- заборона 12988892: земельна ділянка площею 0.0810 і а. кадастровий номер НОМЕР_9-заборона 12989273: земельна ділянка площею 0.0810 га. кадастровий номер НОМЕР_10-заборона 12989323; земельна ділянка площею 0.0810 га, кадастровий номер НОМЕР_11-1аборона 12989405; земельна ділянка площею 0.0810 га. кадастровий номер НОМЕР_12-заборона 12989498; земельна ділянка площею 0.0817 га. кадастровий номер НОМЕР_13-заборона 12989696; земельна ділянка площею 0.0733 га. кадастровий номер НОМЕР_14-заборона 12989726; земельна ділянка площею 0,0778 га, кадастровий номер НОМЕР_15-заборона 12989769: земельна ділянка площею 0.0875 га. кадастровий номер НОМЕР_16-заборона 12989844: земельна ділянка площею 0.0922 га. кадастровий номер НОМЕР_17-заборона 12989904: земельна ділянка площею 0.0968 га кадастровий номер НОМЕР_18-заборона 12989954; земельна ділянка площею 0.1112 га. кадастровий номер НОМЕР_19-заборона 12990000: земельна ділянка площею 0.0776 га, кадастровий номер НОМЕР_20-заборона 12988920; земельна ділянка площею 0.0776 га. кадастровий номер НОМЕР_21-заборона 12989156: земельна ділянка площею 0.0496 га. кадастровий номер НОМЕР_22-заборона 12988991; земельна ділянка площею 0.0494 га. кадастровий помер НОМЕР_23-заборона 12989031: земельна ділянка площею 0.0728 га. кадастровий номер НОМЕР_24-заборона 12989953; земельна ділянка площею 0.0495 га, кадастровий номер НОМЕР_25-заборона 12990010; земельна ділянка площею 0,0495 га. кадастровий номер НОМЕР_26-заборона 12990131; земельна ділянка площею 0.0644 га. кадастровий номер НОМЕР_27-заборона 12990174: земельна ділянка площею 0.0346 га. кадастровий номер НОМЕР_28-заборона 12990263: земельна ділянка площею 0.0495 га. кадастровий номер НОМЕР_29-заборона 12990295: земельна ділянка площею 0.0495 га. кадастровий номер НОМЕР_30-заборона 12990326; земельна ділянка площею 0.0495 га. кадастровий номер НОМЕР_31-заборона 12990374: земельна ділянка площею 0.0495 га. кадастровий номер НОМЕР_32-заборона 12990404: земельна ділянка площею 0.0495 га. кадастровий номер НОМЕР_33-заборона 12990446; земельна ділянка площею 0.0495 га. кадастровий номер НОМЕР_34-заборона 12990489: земельна ділянка площею 0.0495 га. кадастровий номер НОМЕР_35-заборона 12990511; земельна ділянка площею 0.0495 га. кадастровий номер НОМЕР_36-заборона 12990540: земельна ділянка площею 0.8781 га, кадастровий номер НОМЕР_37-заборона 12990572; земельна ділянка площею 0.0810 га, кадастровий номер НОМЕР_38-заборона 12990675; земельна ділянка площею 0.0824 га. кадастровий номер НОМЕР_39-заборона 12990713.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області стосовно відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень рішеннями за № 21059743, 21059302, 21059581, 21059847 від 30.04.2015р.
Скасовано рішення державного реєстратора Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області стосовно відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень рішеннями за № 21059743, 21059302, 21059581, 21059847 від 30.04.2015р.
Зобов'язано Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області стосовно відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень рішеннями за № 21059743, 21059302, 21059581, 21059847 від 30.04.2015р. повторно розглянути заяви ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо зняття обтяження), зареєстрованої у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 29.04.2015р. за № 11218216, № 11218724, № 11219493 та № 11219963.
В решті позовних вимог відмовлено.
Відповідач в особі Головного територіального управління юстиції у Київській області не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні вимог даного позову.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які зявилися до суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 28 лютого 2012 року слідчим відділом управління Служби Безпеки України в Київській області було порушено кримінальну справу №222, за фактом шахрайства та легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом.
20 листопада 2012 року слідчим слідчого відділу управління Служби Безпеки України в Київській області вказані відомості були внесені до єдиного реєстру досудових розслідувань за №22012100000000001 від 20 листопада 2012 року за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.362КК України.
Слідчим слідчого відділу управління Служби Безпеки України в Київській області капітаном юстиції Глущенком В.І. 10 вересня 2010 року було винесено постанову про визнання речовим доказом та накладення арешту на майно, а саме: на земельні ділянки з кадастровими номерами: кадастровий номер НОМЕР_40; кадастровий номер НОМЕР_1; кадастровий номер НОМЕР_2; кадастровий номер НОМЕР_3; кадастровий номер НОМЕР_4; кадастровий номер НОМЕР_5; кадастровий номер НОМЕР_6; кадастровий номер НОМЕР_7; кадастровий номер НОМЕР_8; кадастровий номер НОМЕР_9; кадастровий номер НОМЕР_10; кадастровий номер НОМЕР_11; кадастровий номер НОМЕР_12; кадастровий номер НОМЕР_13; кадастровий номер НОМЕР_14; кадастровий номер НОМЕР_15; кадастровий номер НОМЕР_16; кадастровий номер НОМЕР_17; кадастровий номер НОМЕР_18; кадастровий номер НОМЕР_19; кадастровий номер НОМЕР_41; кадастровий номер НОМЕР_42; кадастровий номер НОМЕР_43; кадастровий номер НОМЕР_44; кадастровий номер НОМЕР_45; кадастровий номер НОМЕР_46; кадастровий номер НОМЕР_47; кадастровий номер НОМЕР_48; кадастровий номер НОМЕР_49; кадастровий номер НОМЕР_50; кадастровий номер НОМЕР_51; кадастровий номер НОМЕР_52; кадастровий номер НОМЕР_53; кадастровий номер НОМЕР_54; кадастровий номер НОМЕР_55; кадастровий номер НОМЕР_20; кадастровий номер НОМЕР_21; кадастровий номер НОМЕР_56; кадастровий номер НОМЕР_57; кадастровий номер НОМЕР_58; кадастровий номер НОМЕР_59; кадастровий номер НОМЕР_60; кадастровий номер НОМЕР_61; кадастровий номер НОМЕР_62; кадастровий номер НОМЕР_63; кадастровий номер НОМЕР_64; кадастровий номер НОМЕР_65; кадастровий номер НОМЕР_66; кадастровий номер НОМЕР_67; кадастровий номер НОМЕР_68; кадастровий номер НОМЕР_69; кадастровий номер НОМЕР_70; кадастровий номер НОМЕР_71; кадастровий номер НОМЕР_72; кадастровий номер НОМЕР_72; кадастровий номер НОМЕР_73; кадастровий номер НОМЕР_22; кадастровий номер НОМЕР_23; кадастровий номер НОМЕР_74; кадастровий номер НОМЕР_75; кадастровий номер НОМЕР_76; кадастровий номер НОМЕР_77; кадастровий номер НОМЕР_78; кадастровий номер НОМЕР_79; кадастровий номер НОМЕР_80; кадастровий номер НОМЕР_81; кадастровий номер НОМЕР_82; кадастровий номер НОМЕР_24; кадастровий номер НОМЕР_25; кадастровий номер НОМЕР_26; кадастровий номер НОМЕР_27; кадастровий номер НОМЕР_28; кадастровий номер НОМЕР_29; кадастровий номер НОМЕР_30; кадастровий номер НОМЕР_31; кадастровий номер НОМЕР_32; кадастровий номер НОМЕР_33; кадастровий номер НОМЕР_34; кадастровий номер НОМЕР_35; кадастровий номер НОМЕР_36; кадастровий номер НОМЕР_37; кадастровий номер НОМЕР_83; кадастровий номер НОМЕР_38; кадастровий номер НОМЕР_39;
16 лютого 2015 року розслідування вказаного кримінального провадження було доручено старшому слідчому СВ Васильківського МВ Іщенко А.А.
17 лютого 2015 року старшим слідчим СВ Васильківського МВ Іщенко А.А. було винесено постанову про закриття кримінального провадження на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України з подальшим зняттям раніше накладеного арешту на вказані вище земельні ділянки.
29 квітня 2015 року позивачем до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області було подано ряд заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо припинення обтяження накладеного на належні позивачу земельні ділянки постановою слідчого слідчого відділу управління Служби Безпеки України в Київській області від 10 вересня 2010 року , а саме: заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним номером №11218216 щодо зняття обтяження з нерухомого майна, а саме земельної ділянки, яка знаходится на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, кадастровий номер НОМЕР_40; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним номером №11218724 щодо зняття обтяження з нерухомого майна, а саме земельної ділянки, яка знаходиться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, кадастровий номер НОМЕР_21; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним номером №11219493 щодо зняття обтяження з нерухомого майна, а саме земельної ділянки, яка знаходиться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, кадастровий номер НОМЕР_3; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним номером №11219963 щодо зняття обтяження з нерухомого майна, а саме земельної ділянки, яка знаходиться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, кадастровий номер НОМЕР_2.
До кожної заяви позивачем було додано копії паспорту громадянина України, копії ідентифікаційного номеру позивача та його представника, довіреність, серія та номер: НАК490860, виданий 04 березня 2015 року, видавник: Приватний нотаріус Васильківського районного нотаріального округу Яценко В. А., лист (копія), серія та номер: 4263, виданий 06 квітня 2015 року Васильківським МВ, копію постанови про закриття кримінального провадження від 17 лютого 2015 року, винесену ГУ МВС України в Київській області, а також державні акти на земельні ділянки, що знаходяться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, за кадастровими номерами НОМЕР_40, НОМЕР_21, НОМЕР_3 та НОМЕР_2.
За результатами розгляду вищевказаних заяв та доданих до них документів державним реєстратором підставі статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» були прийняті рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 30 квітня 2015 року №21059847, №210599743, №21059581 та №21059302, Підставою для прийняття вказаних рішень стало те, що подані заявником документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а саме: подані заяви не містять номеру обтяження щодо якого подано заяву про припинення; подана заявником постанова про закриття кримінального провадження від 17 лютого 2015 року видана органом, який не є обтяжувачем по вище вказаним земельним ділянкам.
Суд першої інстанції приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог виходив з того, що позивачем надано усі необхідні документи для прийняття рішення про реєстрацію зняття обмежень з нерухомого майна відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», тому відмова у проведенні такої реєстрації є необґрунтованою та неправомірною.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Особливості державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868.
Згідно ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
В силу ч.1 ст.4 вищезазначеного Закону, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно; право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; інші речові права відповідно до закону; податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Згідно ч.1 ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до ч.ч.1-4, 9, 11 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом. Реєстрація заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості їх надходження. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку. Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не приймається у разі відсутності документа, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень. Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не приймається у разі відсутності документа, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень. Державна реєстрація припинення іпотеки, обтяження проводиться на підставі заяви обтяжувала, яку він зобов'язаний подати протягом п'яти робочих днів з дня припинення іпотеки, обтяження самостійно, або на письмову вимогу боржника чи іншої особи, права якої порушено через наявність таких реєстраційних записів. Під час подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує її особу, а у разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи - також документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб. У випадках, установлених законом, представник іноземної особи пред'являє документи, легалізовані в установленому нормативно-правовими актами порядку.
У відповідності до ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Згідно ч.2 ст.15 вищезазначеного Закону, перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до п.15 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868, під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); повноважень заявника; відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Згідно п.20 вищезазначеного Порядку, за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
В силу п.28 вищенаведеного Порядку, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Частиною 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Згідно із ч.ч.2,4 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», за наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень, оформлених рішеннями від 30 квітня 2015 року №21059847, №210599743, №21059581 та №21059302, слугувало встановлення невідповідності документів вимогам заявника. Зокрема, Державним реєстратором прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області було встановлено, що арешт на земельні ділянки, які знаходяться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, за кадастровими номерами НОМЕР_40, НОМЕР_21, НОМЕР_3 та НОМЕР_2, накладено постановою слідчого слідчого відділу управління Служби Безпеки України в Київській області капітаном юстиції Глущенком В.І. від 10 вересня 2010 року винесеної в рамках кримінального провадження №22012100000000001 від 20 листопада 2012 року, порушеного за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.362 КК України. Натомість, як підставу для знаття такого арешту позивачем додано копію постанови старшого слідчого СВ Васильківського МВ Іщенка А.А. від 17 лютого 2015 року про закриття кримінального провадження на підставі п.2 ч.1 ст.248 КПК України з подальшим зняттям раніше накладено арешту на земельні ділянки.
Враховуючи, що вимогами ч.9 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обтяження з об'єкту нерухомого майна може бути знято виключно за рішенням органу, що його наклав, державний реєстратор прийшов до переконання, що вказана постанова старшого слідчого СВ Васильківського МВ Іщенка А.А. від 17 лютого 2015 року не можу слугувати підставою для зняття обтяження.
Однак, частково задовольняючи вимоги даного позову, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що із наявних матеріалів справи, зокрема із наданої копії листа старшого слідчого СВ Васильківського МВ Іщенка А.А. від 06 квітня 2015 року №4263, скерованого до реєстраційної служби, вбачається, що кримінальне провадження №22012100000000001 від 20 листопада 2012 року у зв'язку із зміною підслідності було передано від управління Служби Безпеки України в Київській області до СВ Васильківського МВ ГУ МВС України в Київській області, а тому усі подальші процесуальні дії, у тому числі і щодо зняття раніше накладеного арешту, вчиняються СВ Васильківського МВ ГУ МВС України в Київській області. Відомості аналогічного змісту щодо підстав зміни суб'єкта, що вправі вчиняти процесуальні дії в рамках даного кримінального провадження, також містяться і у постанові старшого слідчого СВ Васильківського МВ Іщенка А.А. від 17 лютого 2015 року про закриття кримінального провадження на підставі п.2 ч.1 ст.248 КПК України з подальшим зняттям раніше накладено арешту на земельні ділянки.
При цьому, копія постанови про закриття кримінального провадження так копія вказаного вище листа старшого слідчого СВ Васильківського МВ Іщенка А.А. були наявні у відповідача на момент прийняття спірних рішень про відмову у вчиненні реєстраційних дій.
Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо невідповідності прийнятих державним реєстратором рішень вимогам чинного законодавства, оскільки підставою для прийняття рішень про відмову у вчиненні реєстраційних дій від 30 квітня 2015 року №21059847, №210599743, №21059581 та № 21059302 слугувало встановлення відсутності у поданих заявником завах про державну реєстрацію прав та їх обтяжень номеру запису про обтяження щодо якого подано заяву, однак норми статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не передбають як підставу для прийняття рішення про відмову - факт не зазначення заявником номеру запису про обтяження. Більш того, як випливає з рішень про відмову від 30 квітня 2015 року №21059847, №210599743, №21059581 та №21059302 така обставина не становила для державного реєстратора перешкод у відшукуванні відповідного обтяження на земельні ділянки, що знаходяться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, за кадастровими номерами НОМЕР_40, НОМЕР_21, НОМЕР_3 та НОМЕР_2.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 в частині зобов'язання Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області вчинити дії щодо державної реєстрації припинення обтяження арешту на об'єкт нерухомого майна, а саме земельні ділянки, які знаходяться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, з цільовим призначенням земельних ділянок - для індивідуального садівництва, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки питання державної реєстрації прав та їх обтяжень є дискреційними повноваженнями державного реєстратора, який самостійно приймає рішення про державну реєстрацію або відмову в її проведенні, аналізуючи подані документи у відповідності до ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», натомість, суд не може підміняти собою зазначений орган та вирішувати вищенаведені питання.
Крім того, позивачем в рамках розгляду даної справи надано лише докази щодо протиправності дії реєстраційної служби при розгляді заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо зняття обтяження) стосовно земельних ділянок, які знаходяться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, за кадастровими номерами НОМЕР_40, НОМЕР_21, НОМЕР_3 , НОМЕР_2. Що ж стосується решти земельних ділянок, щодо яких заявлено позовні вимоги в частині державної реєстрації припинення обтяження арешту на об'єкт нерухомого майна, то позивачем не надано належних та допустимих доказів прийняття відповідачем протиправних рішень, а також доказів звернення позивачем із вказаними вимогами до реєстраційної служби.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що державний реєстратор, відмовляючи позивачу у проведенні державної реєстрації припинення обтяження арешту на об'єкт нерухомого майна, а саме земельної ділянки, які знаходяться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, кадастровий номер НОМЕР_40; земельної ділянки, яка знаходиться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, кадастровий номер НОМЕР_21; земельної ділянки, яка знаходиться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, кадастровий номер НОМЕР_3; земельної ділянки, яка знаходиться на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, кадастровий номер НОМЕР_2, не надав належної оцінки заявам позивача та доданим до них документам, у зв'язку з чим передчасно вирішив, що подані останнім документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, внаслідок чого рішення державного реєстратора від 30 квітня 2015 року №21059847, №210599743, №21059581 та №21059302 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень є передчасним, прийнятим всупереч вимогам Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, та підлягають скасуванню. Натомість, відповідача обґрунтовано зобов'язано повторно розглянути заяву позивача про державну реєстрацію права власності на вищенаведене нерухоме майно в порядку та строки, передбачені чинним законодавством.
Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів вважає, що постановлене у справі рішення суду першої інстанції ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень матеріального і процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Київській області - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків В.Ю. Ключкович І.Й. Петрик
Повний текст ухвали виготовлено - 23.11.15р.
.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Ключкович В.Ю.
Петрик І.Й.