ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" грудня 2015 р.Справа № 922/528/14
Господарський суд Харківської області у складі:
головуючий суддя Доленчук Д.О.
судді: Прохоров С.А. , Шарко Л.В.
при секретарі судового засідання Івахненко І.Г.
розглянувши справу
за позовом Харківської міської ради, м. Харків 3-я особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент земельних відносин Харківської міської ради, м. Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтертранс", м. Харків про внесення змін до договору за участю представників:
позивача - не з"явився
відповідача - не з"явився
третьої особи - не з"явився
ВСТАНОВИВ:
Харківська міська рада (позивач) звернулася до господарського суду Харківської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтертранс" (відповідач) про внесення змін до договору оренди землі № 540867100007 шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору оренди землі укладеним в редакції, яка викладена позивачем у позовній заяві.
Ухвалою суду по справі від 17.11.2015 р. було поновлено провадження у справі та призначена справа до розгляду в судовому засіданні на 19.11.2015 р. о 10:00.
Представники сторін надали заяву про розгляд справи без застосування технічних засобів фіксації судового процесу (вх. № 46579 від 19.11.2015 р.), яка судом була задоволена.
Представник 3-ї особи на стороні позивача в призначене судове засідання 19.11.2015 не з'явився.
Відповідач, через канцелярію господарського суду 19.11.2015 р. за вх. № 46526, надав клопотання про продовження строку розгляду справи та відкладення розгляду справи, яке судом долучено до матеріалів справи, яке було задоволено судом.
Розгляд справи було відкладено на 02 грудня 2015 року.
Представники сторін та третьої особи в судове засідання 02 грудня 2015 не з"явилися.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву (вх. №48208 від 02.12.2015) в якому проти позовних вимог заперечує, вказує на те, що розрахунок розміру орендної плати на земельну ділянку виконано з порушенням Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові.
Обставини, викладені у відзиві були досліджені судом, а відзив долучено до матеріалів справи.
Також, відповідач звернувся до суду з клопотанням (вх. №48209 від 02.12.2015) в якому просить суд призначити у справі № 922/528/14 судову земельно-технічну (оціночно-земельну) експертизу, проведення якої доручити Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз імені Засл. проф. ОСОБА_2 (61 177, місто Харків, вул. Золочівська, 8А) та на вирішення якої поставити наступні питання:
1)Чи відповідає оформлений Управлінням Держземагенства у м. Харкові Харківської області витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 915 ві і 24.09.2013р. даним Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом іга 01.01.2013 р., яка затверджена рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13, зокрема, на предмет правильності врахування у витягу значень коефіцієнтів К1, Км2, КмЗ, Кф, правильності підрахунку коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки - К(і). правильності розрахунку нормативної грошової оцінки окремої земельною ділянки площею 3.0947 га (кадастровий помер 6310137200:07:020:0511), що розташована за адресою: м. Харків, вул. Кашуби, 10, правильності визначення у витягу цільового призначення та функціонального використання даної земельної ділянки, та площі земельної ділянки, яка знаходиться під забудовою, вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оціночним процедурам, а також ознакам, характеристикам та фактичному стану земельної ділянки площею 3,0947 га (кадастровий номер 6310137200:07:020:0511), що розташована за адресою: м. Харків, вул. Кашуби, 10?
2)Які саме і в якому розмірі мають бути застосовані коефіцієнти Км2. КмЗ, Кф під час обчислення нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 3,0947 га (кадастровий номер 6310137200:07:020:0511), що розташована за адресою: м. Харків, вул. Кашуби, 10?
3)Чи має бути застосований і в якому розмірі коефіцієнт КЦякий враховує наявність складних інженерно-геологічних умов земельної ділянки) під час обчислення орендної плати за земельну ділянку площею 3.0947 га (кадастровий номер 6310137200:07:020:05 11), що розташована за адресою: м. Харків, вул. Кашуби, 10?
4)Який розмір нормативної грошової оцінки земельною ділянки площею 3,0947 га, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Кашуби, 10?
5)Яка площа земельної ділянки ділянку площею 3.0947 га (кадастровий номер 6310137200:07:020:0511), що розташована за адресою: м. Харків, вул. Кашуби, 10 знаходиться під об'єктами нерухомого майна, які належать ГОВ «Інтертранс»?
6)Яке цільове призначення земельної ділянки площею 3.0947 га, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Кашуби, 10?
7)Яка ринкова вартість земельної ділянки площею 3.0947 га, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Кашуби, 10?
8)По якій ставці (виходячи з фактичного користування земельної ділянки) і в якому розмірі має бути встановлена орендна плата за використання ділянки площею 3,0947 га (кадастровий номер 6310137200:07:020:0511), що розташована за адресою: м. Харків, вул. Кашуби, 10?
Розглянувши клопотання відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України Про судову експертизу, судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду. Водночас і згідно з частиною першою статті 41 ГПК України, експертиза призначається для з'ясування питань, що потребують спеціальних знань.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" №4 від 23.03.2012 року господарським судам було розяснено, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" № 4 від 23.03.2012р. господарським судам необхідно також враховувати, що недотримання порядку призначення та проведення судової експертизи має наслідком затягування судового процесу і призводить до порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Суд вважає, що питання, які просить поставити на вирішення експерта відповідач, зводяться до оцінки доказів, що надані сторонами до матеріалів справи. Відтак, суд не вбачає підстав для призначення по справі земельно-технічної (оціночно-земельної) експертизи, а відповідно і для зупинення провадження у справі та відмовляє в задоволенні даного клопотання відповідача.
Норми ст.22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
В силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі Смірнова проти України).
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, в судові засідання з'являлися повноважні представники сторін, та третьої особи які надавали пояснення та заперечення, докази на підтвердження власних правових позицій, внаслідок чого справа може бути розглянута за результатами повного та всебічного розгляду спору.
Беручи до уваги, що відповідно до ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є, зокрема рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, та те, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обовязок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, які надавались під час розгляду справи, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.
На підставі рішення Харківської міської ради від 28.09.2005 р. №180/05 "Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" між Харківською міською та ТОВ "Інтертранс" укладено договір оренди землі, зареєстрований 19.07.2007 р. за №540867100007 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах".
Згідно п. 2. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,0947 га під забудовою 0,8206 га, інших угідь 2,2741 га.
В пункті 8 договору сторони погодили, що його укладено строком до 01.09.2030 року.
Відповідно до пункту 5 вказаного Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7098938 грн.
Відповідно до витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №915 від 24.09.2013 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 16856521 грн.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (пункт 10 договору).
Пунктом 11 договору сторонами визначено, що орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем (відповідачем) рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з пунктом 13 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції щорічно; г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках передбачених законом.
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013р. №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.
Згідно п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01 січня 2014 року.
Попередня вартість 1 кв. м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 р. № 335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 41/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008р.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" (з додатком т. І а.с.37, 37-39) встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012р. № 960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Відповідно до пункту 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі.
Всі вищевказані рішення Харківської міської ради є діючими, в судовому чи адміністративному порядку не скасовані, приписи прокурора на дані рішення не вносилися.
Відповідно до пункту 35 вказаного Договору оренди землі, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Як стверджує позивач у позовній заяві 29.11.2013 за №3614/0/225-13 та 02.12.2013 за №3670/0/225-13 Департаментом земельних відносин Харківської міської ради рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу відповідача проект додаткової угоди до договору оренди землі від 19.07.2007 року № 540867100007, за листом-пропозицією, але відповідач додаткову угоду не підписав.
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Згідно із пунктом 9 договору орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Розмір орендної плати в місяць за земельною ділянкою згідно довідки №4059/06 від 05.09.2006 становить 15935,34 грн.
Умовами укладеного між сторонами договору оренди землі, а саме пунктом 13, передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції - щорічно; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, сторони в договорі оренди землі, серед іншого, передбачили можливість внесення до нього змін щодо перегляду розміру орендної плати у випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 289.1. статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно із частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Стаття 1 Закону України "Про оцінку земель" визначає нормативну грошову оцінку земельних ділянок як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
У відповідності до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Як вже зазначалося вище, попередня вартість 1 кв. м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 р. № 335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 41/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008р.
Враховуючи норми статті 18 Закону України "Про оцінку земель", позивач рішеннями від 03.07.2013 р. №1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25.09.2013 р. №1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова" затвердив нову базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова та ввів в дію з 01 січня 2014 року нову плату за землю.
У відповідності до положень статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно із пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" судам роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішення Харківської міської ради від 03.07.2013 р. №1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25.09.2013 р. №1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р." є чинними на момент розгляду справи. Доказів їх скасування матеріали справи не містять.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що нормативно грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею.
При цьому, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, в зв'язку з чим, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Вищого господарського суду України від 03.07.2014 року №922/533/14 та постановах Верховного суду України від 20.08.2013 року у справі №5017/781/2012 та від 03.12.2013 року у справі №5009/3430/12.
З урахуванням вищевказаних обставин справи та норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 19.07.2007 року зареєстрованого 04.02.2008 за №540867100007 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в цій частині підлягають задоволенню.
Вирішуючи спір в частині пунктів 13, 14 та 28 д) розділу І проекту додаткової угоди до договору оренди землі від 16.01.2006 року за № 240667100003 суд виходить з наступного.
Ці пункти безпосередньо не стосуються зміни розміру орендної плати за договором у зв"язку зі зміною розміру нормативної оцінки землі, що відбулася.
Конституція України (ст.19) встановлює, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Позивачем не надано доказів того, що необхідність внесення запропонованих змін в ці пункти визначена законодавством.
До загальних принципів господарювання відноситься заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини (ст.6 ГК України).
Згідно п.3 ч.1 ст. 3 ЦК України однією із загальних засад цивільного законодавства є свобода договору. Статтею 627 ЦК України (свобода договору) встановлено наступне. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Свобода договору означає право громадян або юридичних осіб вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості наданій сторонам за взаємною згодою визначати умови такого договору, змінювати ці умови також за взаємною згодою або утримуватись від пропозицій про їх зміну.
На цій підставі суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги в цій частині (в частині внесення змін до пунктів 13, 14, 28 д) договору) не обґрунтовані, не відповідають чинному законодавству і тому не підлягають задоволенню.
Крім того, відмовляючи в позові в цій частині суд зауважує, що редакція пункту 13 договору у пропонованій додаткової угоді до договору оренди землі не відповідає пункту 13 Типового договору оренди, затвердженого Постановою КМУ від 03.03.2004р. №220 та пункту 5.1. Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. №41/08, який визначає, що встановлений згідно з розділом II цього Положення розмір орендної плати підлягає обов'язковому перегляду у разі: а) зміни функціонального використання земельної ділянки, передбаченого договором; б) внаслідок інфляції (щорічного уточнення на коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки); в) зміни розміру земельного податку; г) перерахунку базової ставки орендної плати. А саме, в додатковій угоді міститься додаткова підстава для обов"язкового перегляду орендної плати : "зміни нормативної оцінки землі". Відсутність такої підстави у типовому договорі оренди, затвердженому Постановою КМУ від 03.03.2004р. №220, унеможливлює її включення в спірний договір.
Розглянувши заперечення відповідача, суд вважає їх необгрунтваними, виходячи з наступного.
Відповідач в своєму відзиві на позовну вказує на те, що розрахунок розміру орендної плати на земельну ділянку виконано з порушенням Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові. В обгрунтування своїх заперечень, відповідач посилається на експертний висновок №50 від 23.11.2015 про інженерно - геологічні умови спірної земельної ділянки.
Суд критично ставиться до наданого відповідачем експертного висновку, оскільки, з цього висновку не вбачається, що його було надано належними фахівцями, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень, які пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію експерта з цієї галузі знань, а сама установа, має право на проведення таких експертиз та надання по ним висновків. Крім того, як зазначено у вказаному висновку, для його надання, було використано лише дані висновку про інженерно-геологічні умови участку проетованих гаражів по пер. Пластичному, 10 в м. Харків, а в даному випадку, розглядається спір щодо земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Кашуби, 10 в м. Харкові.
Судові витрати у даній справі, які складаються з витрат по сплаті судового збору, у відповідності до ст. 49 ГПК України, покладаються на сторін пропорційно задоволеним позовним вимогам.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 144 Конституції України, ст.ст. 12, 93, 125, 126, 189 Земельного кодексу України, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 179, 187, 284 Господарського кодексу України, ст.ст. 649, 651, 653, 654, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 15, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 13, 15, 18 Закону України "Про оцінку землі", ст. 2 Закону України "Про плату за землю", ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст.ст. 1, 4, 4-3, 12, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Внести зміни до договору оренди землі від 19.07.2007 року за №540867100007 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в наступній редакції:
"ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі, зареєстрованого "04" лютого 2008 року за № 540867100007 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах"
"__" ___ 20__ р.
Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови ОСОБА_3 з одного боку та ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ІНТЕРТРАНС (Орендар) в особі керівника __________з другого боку, домовились про нижченаведене:
І. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 „Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 "Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові" (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12 „Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" пункти 5., 9. договору оренди землі, зареєстрованого "04" лютого 2008 року за № 540867100007 змінити, доповнити пункт 2. словами і викласти у такій редакції:
„2. (редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки 6310137200:07:020:0511."
„5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації №915 від 24.09.2013 становить 16856521 грн. (шістнадцять мільйонів вісімсот п"ятдесят шість тисяч п"ятсот двадцять одна гривня).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки."
„9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 1495/14 від 04.10.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 943965,18 грн. (дев"яносто сорок три тисячі дев"ятьсот шістьдесят п"ять гривень 18 копійок), або в місяць 78663,77 грн. (сімдесят вісім тисяч шістсот шістьдесят три гривні 77 копійок).
II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого "04" лютого 2008 року за № 540867100007 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складена та підписана в чотирьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ
Харківська міська рада
Харківської області м. Харків, м-н Конституції, 7
код 04059243
В особі міського голови
___Г.А. ОСОБА_3
/ підпис/
ОРЕНДАР
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ІНТЕРТРАНС
61034, м. Харків, вул. Кашуби, буд. 10
код 32030806
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕРТРАНС (код ЄДРПОУ 32030806, адреса: м. Харків, вул. Кашуби, буд. 10) на користь Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 04059243, майдан Конституції, 7, м. Харків, 61200, Одержувач: Харківська міська рада, реєстраційний рахунок: 35417005032986, Банк: ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО банку 851011) 609,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відмовити в позові щодо визнання укладеним договору про зміну договору оренди землі від 19.07.2007 р. за №540867100007 в частині пунктів 13, 14, 28 д) проекту додаткової угоди.
Повне рішення складено 07.12.2015 р.
Головуючий суддя Суддя Суддя ОСОБА_4 ОСОБА_1 ОСОБА_5
(справа №922/528/14)