Постанова № 54253629, 24.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
362/2394/15-а
Номер документу
54253629
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 362/2394/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Орда О.О.

Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 листопада 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Киш С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсової Людмили Петрівни на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 05 жовтня 2015 р. у справі за адміністративним позовом Начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсової Людмили Петрівни до Васильківського міського голови Сабова Сергія Олександровича третя особа: ОСОБА_4 про визнання незаконними та скасування розпоряджень, -

В С Т А Н О В И В :

Начальник управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсова Людмила Петрівна звернулася до суду з позовом до Васильківського міського голови Сабова Сергія Олександровича, третя особа: ОСОБА_4, в якому просила визнати протиправним та скасувати розпорядження Васильківського міського голови Сабова Сергія Олександровича № 63 від 28.04.2015 року «Про скасування наказу Начальника Управління соціального населення Васильківської міської ради Бурсової Людмили Петрівни № 31 від 27.04.2015 року «Про відсторонення від посадових обов'язків ОСОБА_4», визнати протиправним та скасувати розпорядження Васильківського міського голови Сабова Сергія Олександровича № 64 від 28.04.2015 року «Про проведення службового розслідування», визнати протиправним та скасувати розпорядження Васильківського міського голови Сабова Сергія Олександровича № 101-к від 30.04.2015 року «Про тимчасове виконання обов'язків начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради».

Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 05 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.

До суду надійшла апеляційна скарга позивача, в якій вона просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на його переконання підставою для зміни судового рішення.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу задовольнити, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.04.2015 року Васильківським міським головою Сабовим Сергієм Олександровичем (далі-Відповідач) було прийнято розпорядження: №64 «Про проведення службового розслідування» - яким на підставі доповідної записки громадянки ОСОБА_4 було створено комісію з проведення службового розслідування щодо дій начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсової Л.П. та відсторонено від виконання повноважень начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсової Л.П. (далі позивач); №63 від 28.04.2015 року «Про скасування наказу начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Л.Бурсової №31 від 27.04.2015 року «Про відсторонення від посадових обов'язків ОСОБА_4»; № 101-к від 30.04.2015 року «Про тимчасове виконання обов'язків начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради»

Вважаючи, що спірні розпорядження № 64 від 28.04.2015 року та №63 від 28.04.2015 року, №101-к від 30.04.2015 року є протиправними, і повинні бути скасованими, позивач звернулася до суду з позовом.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.

Як було встановлено судом першої інстанції, посада, яку займає позивач, - начальник управління соціального захисту населення Васильківської міської ради, віднесена до публічної служби.

Відповідно до пункту 15 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Спеціальним законодавчим актом у сфері проходження публічної служби є Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 N 3723-XII, який регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу та визначає загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.

Відповідно до статті 1 Закону № 3723-XII державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.

Відповідно до статті 5 Закону № 3723-XII державний службовець повинен: сумлінно виконувати свої службові обов'язки; шанобливо ставитися до громадян, керівників і співробітників, дотримуватися високої культури спілкування; не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби чи негативно вплинути на репутацію державного службовця.

Державна служба, у відповідності до статті 3 Закону N 3723-XII, ґрунтується на таких основних принципах, зокрема як персональна відповідальність за виконання службових обов'язків.

Згідно статті 10 Закону № 3723-XII основними обов'язками державних службовців є: додержання Конституції України та інших актів законодавства України; забезпечення ефективної роботи та виконання завдань державних органів відповідно до їх компетенції; недопущення порушень прав і свобод людини та громадянина; безпосереднє виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасне і точне виконання рішень державних органів чи посадових осіб, розпоряджень і вказівок своїх керівників; збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома під час виконання обов'язків державної служби, а також іншої інформації, яка згідно з законодавством не підлягає розголошенню; постійне вдосконалення організації своєї роботи і підвищення професійної кваліфікації; сумлінне виконання своїх службових обов'язків, ініціатива і творчість в роботі. Державний службовець повинен діяти в межах своїх повноважень.

Наказом начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсової Л.П № 31 від 27.04.2015 року «Про відсторонення від виконання обов'язків ОСОБА_4» ОСОБА_4 відсторонено з 27 квітня 2015 року від виконання обов'язків заступника начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради, до набрання постанови суду законної сили або до звільнення в установленому порядку в зв'язку з непроходженням випробувального терміну».

Відповідно до ст. 22 Закон України «Про державну службу» невиконання службових обов'язків, що призвело до людських жертв або заподіяло значної матеріальної чи моральної шкоди громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об'єднанню громадян, є підставою для відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою із збереженням заробітної плати. Рішення про відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою приймається керівником державного органу, в якому працює цей службовець.

У доповідній записці начальника юридичного відділу апарату виконавчого комітету Васильківської міської ради № 12/02.06 від 28.04.2015 року вказано, що начальником управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсовою Л.П прийнято наказ № 31 від 27 квітня 2015 року «Про відсторонення від посадових обов'язків ОСОБА_4» з перевищенням повноважень та з порушенням прав ОСОБА_4, тому цей наказ підлягав скасуванню.

Розпорядженням Васильківського міського голови Сабова С.О від 28.04.2015 року № 63 «Про скасування наказу начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсової Л.П № 31 від 27 квітня 2015 року «Про відсторонення від посадових обов'язків ОСОБА_4», враховуючи доповідну записку начальника юридичного відділу апарату виконавчого комітету Васильківської міської ради № 12/02.06 від 28.04.2015 року було скасовано наказ начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсової Л.П № 31 від 27 квітня 2015 року «Про відсторонення від посадових обов'язків ОСОБА_4».

Щодо незаконності розпорядження Васильківського міського голови №63 від 28.04.2015 року «Про скасування наказу начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Л.Бурсової №31 від 27.04.2015 року «Про відсторонення від посадових обов'язків ОСОБА_4» колегія суддів зазначає наступне.

Згідно п. 1.1. положення про управління соціального захисту населення Васильківської міської ради (далі положення) - Управління є структурним підрозділом Васильківської міської ради і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на нього завдань. Управління підпорядковане міському голові, підзвітне та підконтрольне Васильківській міській раді, а також підзвітне і підконтрольне Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

Відповідно до п. 1.3. положення - Управління у своїй діяльності керується законами України, актами президента України, Кабінету міністрів, наказами Міністерства соціальної політики, розпорядженнями голови Київської ОДА, міського голови, рішеннями міської ради, наказами Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА, положенням про управління.

У п. 4.8. розділу 4 положення, перелічено повноваження Начальника управління, зокрема начальник здійснює керівництво управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці в управлінні.

Начальник управління видає у межах своїх повноважень накази, організовує контроль за їх виконання. Подає міському голові пропозиції зокрема щодо - призначення на посаду та звільнення з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, посадових осіб місцевого самоврядування управління, присвоєння їм рангів державних службовців, їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності (п. 4.8.15. положення).

Як вбачається з наказу начальника управління №31 від 27.04.2015 року який було скасовано спірним розпорядженням №63 від 28.04.2015 року «Про скасування наказу начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Л.Бурсової №31 від 27.04.2015 року «Про відсторонення від посадових обов'язків ОСОБА_4» - при його прийнятті начальник управління керувалась положенням «Про управління соціального захисту населення Васильківської міської ради», затвердженим рішенням Васильківської міської ради VI скликання №03.02-40-VI від 31.05.2015 р.

Вказаний наказ №31 від 27.04.2015 року не суперечить вимогам діяльності управління передбаченими п.1.3. Положення про управління.

Разом з тим, в доповідні записці Начальника юридичного відділу апарату виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області Корчинського Б.І., яка і була підставою для прийняття спірного розпорядження, зазначено, що наказ №31 від 27.04.2015 року «Про відсторонення від посадових обов'язків ОСОБА_4» суперечить розпорядженню Васильківського міського голови №52-к від 25.02.2015 року «Про призначення ОСОБА_4», що не узгоджується з вимогами п.1.3. Положення про управління.

Як вбачається з розпорядження Васильківського міського голови № 52-к від 25.02.2015 року «Про призначення ОСОБА_4», громадянці ОСОБА_4 було встановлено випробувальний термін на два місяці.

Згідно з висновком «Про проходження випробувального терміну ОСОБА_4 на посаді заступника начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради за період з 25.02.2015 р. по 25.04.2015 р.», яке і слугувало підставою для прийняття наказу №31 від 27.04.2015 року «Про відсторонення від посадових обов'язків ОСОБА_4», пропонувалося Відповідачу звільнити гр. ОСОБА_4 з посади заступника начальника Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради, як таку, що не пройшла випробувального терміну за період з 25.02.2015 р. по 25.04.2015 р. у відповідності ст. 28 КЗпП України, що повністю відповідає вимогам п.4.8.15. Положення про управління.

Крім того, в Положенні про управління соціального захисту населення Васильківської міської ради пунктом 4.10 визначено, що начальник управління має 2-х заступників, які призначаються та звільняються міським головою за поданням начальника управління. Стосовно інших кадрових рішень то згідно посадової інструкції заступник начальника управління соціального захисту підпорядковується безпосередньо начальнику управління, якому делеговано повноваження роботи з кадрами.

Станом на момент прийняття наказу, Позивач в повному обсязі виконала розпорядження Васильківського міського голови № 52-к від 25.02.2015 року «Про призначення ОСОБА_4» та надала Відповідачу свій висновок стосовно проходження випробувального терміну гр. ОСОБА_4

Отже, розпорядження Васильківського міського голови Сабова Сергія Олександровича № 63 від 28.04.2015 року «Про скасування наказу Начальника Управління соціального населення Васильківської міської ради Бурсової Людмили Петрівни № 31 від 27.04.2015 року «Про відсторонення від посадових обов'язків ОСОБА_4» винесене без врахування вказаних обставин і без дотримання вимог законодавства, а тому підлягає скасуванню.

Крім того, Відповідач, приймаючи своє розпорядження № 64 від 28.04.2015 року «Про проведення службового розслідування», з метою розслідування дій начальника Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсової Л.П. щодо відсторонення ОСОБА_4 від виконання посадових обов'язків вийшов за межі повноважень.

Відповідно п. 4.8.15. Положення «Про управління соціального захисту населення Васильківської міської ради», затвердженого рішенням Васильківської міської ради №03.02-40-VI від 31 травня 2013 року - Начальник Управління подає міському голові пропозиції зокрема щодо - призначення на посаду та звільнення з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, посадових осіб місцевого самоврядування управління, присвоєння їм рангів державних службовців, їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності.

27.04.2015 року позивачем на ім'я Васильківського міського голови подано висновок № 12501 від 27.04.2015 року «Про проходження випробувального терміну ОСОБА_4 на посаді заступника начальника Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради за період з 25.02.2015 р. по 25.04.2015 р.», в якому пропонувалося Відповідачу звільнити гр. ОСОБА_4 з посади заступника начальника Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради, як таку, що не пройшла випробувального терміну за період з 25.02.2015 р. по 25.04.2015 p. у відповідності ст. 28 КЗпП України.

На момент прийняття свого розпорядження, 23 квітня 2015 року Васильківським міськрайонним судом Київської області було винесено постанову по справі № 362/1483/15-а, якою було задоволено позов Бурсової Л.П. до Васильківського міського голови Київської області Сабова С.О., виконавчого комітету Васильківської міської ради, третя особа ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування розпорядження суб'єкта владних повноважень - визнано протиправним та скасовано розпорядження Васильківського міського голови Київської області № 52-к від 25 лютого 2015 року «Про призначення ОСОБА_4», яким було незаконно призначено гр. ОСОБА_4 на посаду Заступника начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради, з огляду на відсутність законних підстав для такого переведення.

Таким чином, зважаючи на те, що дії Позивача щодо відсторонення ОСОБА_4 від виконання посадових обов'язків були правомірними, то і підстав для проведення розслідування у відповідача не було, а тому розпорядження Васильківського міського голови Сабова Сергія Олександровича № 64 від 28.04.2015 року «Про проведення службового розслідування» є таким, що підлягає скасуванню.

Крім того, зважаючи на те, що відсторонення позивача від виконання ним повноважень відбулося з порушенням процедури та є необґрунтованим, вимога щодо визнання протиправним та скасування розпорядження Васильківського міського голови Сабова С.О від 30.04.2015 № 101 -К «Про тимчасове виконання обов'язків начальника соціального захисту населення Васильківської міської ради» підлягає задоволенню, оскільки є похідною від вимоги про скасування розпорядження Васильківського міського голови Сабова С.О від 28.04.2015 року № 64 «Про проведення службового розслідування».

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність своїх рішень, а тому, доводи, викладені в апеляційній скарзі спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у постанові суду першої інстанції, та є підставою для її скасування.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з помилковим застосуванням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про задоволенні позову.

Відповідно до ст. 198, 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсової Людмили Петрівни - задовольнити.

Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 05 жовтня 2015 р. - скасувати та ухвалити нову.

Адміністративний позов Начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Бурсової Людмили Петрівни - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Васильківського міського голови Сабова Сергія Олександровича № 63 від 28.04.2015 року «Про скасування наказу Начальника Управління соціального населення Васильківської міської ради Бурсової Людмили Петрівни № 31 від 27.04.2015 року «Про відсторонення від посадових обов'язків ОСОБА_4».

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Васильківського міського голови Сабова Сергія Олександровича № 64 від 28.04.2015 року «Про проведення службового розслідування».

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Васильківського міського голови Сабова Сергія Олександровича № 101-к від 30.04.2015 року «Про тимчасове виконання обов'язків начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради».

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І.О.Лічевецький

В.Е.Мацедонська

Повний текст рішення виготовлено 30.11.2015р.

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Мацедонська В.Е.

Лічевецький І.О.