Постанова № 54253617, 09.12.2015, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
09.12.2015
Номер справи
916/2713/15
Номер документу
54253617
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" грудня 2015 р.Справа № 916/2713/15Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Гладишевої Т.Я.,

суддів Савицького Я.Ф., Разюк Г.П.

(склад судової колегії змінено відповідно до розпорядження в.о. керівника апарату суду № 800 від 20.11.2015 року щодо повторного автоматичного розподілу справи у зв'язку з припиненням повноважень судді Журавльова О.О. 12.11.2015 року)

при секретарі судового засідання Будному О.В.

за участю представників сторін у судовому засіданні від 09.12.2015 р.:

від позивача: ОСОБА_1, за довіреністю;

від відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3, за довіреностями;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства „ОСОБА_4 морських портів України в особі Миколаївської філії державного підприємства „ОСОБА_4 морських портів України

на рішення господарського суду Одеської області від 02 жовтня 2015 року

по справі №916/2713/15

за позовом Державного підприємства „ОСОБА_4 морських портів України в особі Миколаївської філії державного підприємства „ОСОБА_4 морських портів України

до відповідача: Компанії „НОРТРОП у формі товариства з обмеженою відповідальністю

про стягнення 2139,10 доларів США, що еквівалентно 45340,57грн.

У судовому засіданні 09.12.2015 р. згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ВСТАНОВИВ:

У липні 2015 року Державне підприємство "ОСОБА_4 морських портів України" в особі Миколаївської філії державного підприємства "ОСОБА_4 морських портів України" (далі також позивач, ДП "АМПУ" в особі Миколаївської філії, ОСОБА_4, скаржник) звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Компанії „НОРТРОП у формі товариства з обмеженою відповідальністю (далі відповідач, ТОВ „НОРТРОП) про стягнення з останнього заборгованості у сумі 2139,10 дол. США, що еквівалентно 45340,57 грн., яка утворилася внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобовязань з оплати послуг за договором від 19.03.2008 р. № 19-С, а саме через несплату донарахованого позивачем податку на додану вартість на портові збори.

У правове обґрунтування позову ДП "АМПУ" в особі Миколаївської філії послалось на положення ст.ст. 525, 526, 530, 625 Цивільного кодексу України.

Рішенням господарського суду Одеської області від 02 жовтня 2015 року у справі № 916/2713/15 (суддя Дяченко Т.Г.) у задоволенні позову відмовлено повністю.

Рішення суду мотивовано безпідставністю позовних вимог ДП "АМПУ" в особі Миколаївської філії.

Не погодившись з рішенням суду, позивач звернувся до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду обставинам справи. Зокрема, скаржник зазначив, що рейс судна „LENA KOLEVA не є міжнародним перевезенням, бо не містить кваліфікаційної ознаки заходження до іноземного порту.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач вказує, що апеляційна скарга є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

У засіданнях суду апеляційної інстанції представники сторін підтримали свої доводи та правові позиції щодо оскаржуваного рішення суду.

Перевіривши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, надавши оцінку всім обставинам справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Місцевим господарським судом правильно встановлено та підтверджено в процесі перегляду справи апеляційним господарським судом, що 19.03.2008 р. між Державним підприємством "Миколаївський морський торговельний порт" (далі також Порт) та Товариством з обмеженою відповідальністю „НОРТРОП (далі також ОСОБА_4) укладено договір № 19-С, за умовами якого Порт зобовязався по можливості надавати послуги згідно письмових заявок ОСОБА_4 по обслуговуванню суден, які прямують в Порт або проходять транзитом, а ОСОБА_4, в свою чергу, зобовязався прийняти ці послуги та оплатити їх вартість згідно доручень від імені та за рахунок судновласника, на умовах цього договору.

Згідно п.п. 2.1.1. та 2.1.2. договору Порт зобовязаний:

- надавати ОСОБА_4 рахунки для сплати зборів і платежів за користування наданими послугами, які розраховані на підставі встановлених цін і державних тарифів та вимог цього договору. Рахунки направляються поштою або вручаються ОСОБА_4 під розписку. В необхідних випадках рахунки попередньо можуть направлятися факсом;

- надавати по можливості і за заявками ОСОБА_4 інші послуги з оформленням рахунків відповідно до діючих тарифів.

Підпунктами п.п. 2.2.1., 2.2.3. та 2.2.6. договору передбачено наступні зобовязання ОСОБА_4:

- надавати Порту "Заявку на підхід судна", "Заявку на постановку судна на зовнішній рейд порту", "Інформацію для виставлення рахунку", які є невідємною частиною договору, і підхідні нотіси у термін, передбачений "Зводом звичаїв порту";

- отримувати від Порту попередні рахунки на портові збори і сплачувати їх до відходу судна з порту;

- при здійсненні агентського обслуговування суден, що прямують в ДП "Миколаївський морський торговельний порт" для проведення навантажувально-розвантажувальних робіт, забезпечувати здійснення вантажних операцій (вивантаження (розпауження) / довантаження (паузення)) великотоннажних суден на зовнішньому рейді ДП "Миколаївський морський торговельний порт", з урахуванням п. 4.1.1. "Обовязкових постанов по ДП "Миколаївський морський торговельний порт" та з обовязковим узгодженням у кожному конкретному випадку з капітаном порту.

У відповідності до п.п. 3.1., 3.2., 3.4. договору ОСОБА_4 зобовязаний одержувати попередні рахунки на передоплату за портові збори згідно з постановою КМУ від 12.10.2000 № 1544 (із змінами та доповненнями) на другу добу після надання заявки на заходження судна в порт. Оплату попередніх рахунків ОСОБА_4 виконує за добу до відходу судна з порту; здійснювати остаточні розрахунки за послуги та оплачує ставки за здійснення вантажних операцій на зовнішньому рейді в термін 5 банківських днів після відходу судна з порту та отримання рахунків на підставі підтверджуючих документів та приймально-здавальних актів, підписаних уповноваженою особою. Оплату рахунків порту ОСОБА_4 здійснює в безготівковій формі відповідно до норм законодавства України про здійснення безготівкових розрахунків по суднам, що плавають під іноземним прапором у ВКВ, а під прапором України в національній валюті України; всі розрахунки з портом за надані послуги суднам, заявленим Агентом, здійснюються відповідачем, який несе за це відповідальність в повній мірі, незалежно від перерахування йому коштів від судновласника.

Після надання послуг, протягом доби, Порт повинен надати ОСОБА_4 на підписання приймально-здавальний акт в двох примірниках, по одному для кожної сторони (п. 4.1. договору).

Пунктом 8.1. договору передбачено, що договір набирає сили з моменту підписання і діє по 31.12.2008 р. і вважається пролонгованим на кожний наступний рік на тих самих умовах, якщо жодна із сторін не заявить про розірвання протягом одного місяця до закінчення дії цього договору.

У подальшому між Портом та Агентом було укладено низку додаткових угод.

Так, 19.03.2008 р. сторони уклали додаткову угоду № 2 до договору, якою внесли зміни, зокрема, до п. 4.1., а саме після надання послуг, що засвідчуються приймально-здавальним актом, на наступний день надавати ОСОБА_4 на підписання приймально-здавальний акт.

Відповідно до додаткової угоди № 4 від 17.06.2013 р. до договору від 19.03.2008 р. № 19-С було змінено преамбулу договору в частині складу його сторін та встановлено, що в подальшому умови договору поширюватимуться на правовідносини між Державним підприємством "ОСОБА_4 морських портів України", в особі Миколаївської філії державного підприємства "ОСОБА_4 морських портів України" (ОСОБА_4) та Компанією "НОРТРОП" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (ОСОБА_4).

У відповідності до п. 3.2 договору, у редакції додаткової угоди № 10 від 29.12.2014р., ОСОБА_4 зобовязався здійснювати розрахунки за послуги до 10-го числа місяця, наступного за звітним на підставі підтверджуючих документів та приймально здавальних актів. Оплату рахунків ОСОБА_4 здійснює в безготівковій формі відповідно до норм законодавства України про здійснення безготівкових розрахунків у наступному порядку: за портові збори по суднам, що плавають під іноземним прапором у доларах США, а під прапором України в національній валюті України. Перерахунок сум портових зборів у доларах США в гривні або навпаки здійснюється по курсу НБУ на дату відходу судна з порту, а у випадку зміни агента/фрахтувальника в порту на дату закінчення вантажних робіт. Нарахування ПДВ здійснюється відповідно до діючого законодавства України.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін, великотоннажним судном „Vishva Vinay здійснювалось перевезення бокситів з порту Камсар, Республіка Гвінея до порту Дніпро-Бужський. У звязку з недостатністю глибин та для зменшення своєї осадки виникла необхідність поділу вищевказаного вантажу та перевантаження його частини на інші судна - „LENA KOLEVA та „Volgo-Balt 121.

Згідно коносаменту В/L № 02 від 01.06.2013 р. та вантажного маніфесту від 01.06.2013 р., в яких зазначено порт відправлення - Камсар, Республіка Гвінея, порт призначення - Дніпро-Бужський, частина вантажу (13670 т) була перевантажена в нейтральних водах на судна „LENA KOLEVA (11499,131 т) та „Volgo-Balt 121 (2170,869 т). Решта вантажу (49360 т), що перевозився безпосередньо основним судном „Vishva Vinay, залишилась на цьому судні і не підлягала перевантаженню, що підтверджується коносаментом В/L № 01 від 01.06.2013 р. та вантажним маніфестом від 01.06.2013 р. (порт відправлення - Камсар, Республіка Гвінея, порт призначення - Дніпро-Бужський).

Факт перевантаження вищевказаної частини вантажу за межами території України у нейтральних водах на додаткові судна („LENA KOLEVA та „Volgo-Balt 121) засвідчується генеральними актами та актами про факти. Факт перевезення частини вантажу вагою 13670 т з нейтральних вод суднами „LENA KOLEVA та „Volgo-Balt 121 підтверджується: на частину вантажу вагою 11499,131 т, що було перевантажено на судно „LENA KOLEVA, - коносаментом В/L № 2-L від 17.06.2013 р. та відповідним вантажним маніфестом; на частину вантажу вагою 2170,869 т, що було перевантажено на судно „Volgo-Balt 121, - коносаментом В/L № 1-L від 17.06.2013 р. та відповідним вантажним маніфестом. Перетин судном „LENA KOLEVA території України та митне оформлення вантажу підтверджується відмітками у генеральній декларації від 17.06.2013 р. та вантажному маніфесті, а факт вивантаження вантажу в порту Дніпро-Бужський засвідчується актом про факти та генеральним актом від 18.06.2013 р., де також зазначено, що вантаж з судна „LENA KOLEVA є частиною вантажу з судна „Vishva Vinay.

За надані ОСОБА_4 послуги за вищезгаданим договором позивачем було здійснено попередній розрахунок вартості послуг та виставлено попередній рахунок № 90161250 від 17.06.2013 р. на суму 10695,52 доларів США (без врахування ПДВ), у т.ч. корабельний збір - 7320,72 дол. США, канальний збір - 2232,56 дол. США, адміністративний збір - 571,12 дол. США, санітарний збір - 571,12 дол. США.

Вказану суму 10695,52 дол. США було сплачено відповідачем 20.06.2013 р., що підтверджується відповідною випискою з банківського рахунку та не заперечується позивачем.

Згідно акту наданих послуг від 20.06.2013 р. № 00161250, позивачем надані послуги ОСОБА_4 на загальну суму 11056,72 дол. США. Відповідно до вказаного акту, послуги надані у повному обсязі, сторони одна до одної претензій не мають.

20.06.2013 р. ОСОБА_4 було виставлено остаточний рахунок № 00161250 на суму 11056,72 дол. США по сплаті портових зборів та послуг капітана морського порту (вищевказані збори та послуги капітана морського порту - 361,20 дол. США, у т.ч. ПДВ).

Суму у розмірі 361,20 доларів США було сплачено відповідачем 03.07.2013 р., про що свідчить відповідна виписка з банківського рахунку.

У подальшому позивачем було донараховано до раніше наданих послуг відповідачу суму ПДВ у розмірі 2139,10 дол. США, на підставі чого виставлено новий рахунок від 02.04.2015 р. № 00161250 на суму 13195,82 дол. США.

Супровідним листом Державного підприємства „ОСОБА_4 морських портів України в особі Миколаївської філії державного підприємства „ОСОБА_4 морських портів України від 02.04.2015 р. № 18-19/59 рахунок від 02.04.2015 р. № 00161250 на суму 13195,82 дол. США було направлено відповідачу.

У листі від 10.04.2015 р. № 10/04-15 ТОВ "НОРТРОП" не погодилось із нарахування ПДВ на оплачені ним портові збори, спірні суми не оплатило, у зв'язку з чим і виник спір у даній справі

Статтею 85 Кодексу торговельного мореплавства України встановлено, що під час перебування в морському порту будь-яке судно зобов'язане дотримувати чинних законів і правил України, у тому числі тих, що стосуються безпеки порту і судноплавства в порту, митного, прикордонного, санітарного (фітосанітарного) режимів, лоцманського проведення, буксирування, рятувальних і суднопіднімальних робіт, якірної стоянки і надання місць біля причалів, навантаження і вивантаження вантажів, посадки і висадки людей, послуг, пов'язаних з навантажувально-розвантажувальними роботами, і будь-яких інших портових послуг, портових зборів, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.

Частинами 1-3 ст. 22 Закону України Про морські порти України визначено, що у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Використання коштів від портових зборів допускається виключно за їх цільовим призначенням. Фінансування утримання гідротехнічних споруд в обємах, необхідних для підтримання їх паспортних характеристик, здійснюється за рахунок портових зборів, що справляються у морських портах, де розташовані такі гідротехнічні споруди. Розміри ставок портових зборів для кожного морського порту встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, відповідно до затвердженої нею методики. Порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту. Кошти від адміністративного збору використовуються відповідно до закону. Портові збори сплачуються адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом.

Із суден, що користуються послугами служби регулювання руху суден, справляється збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері транспорту, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики економічного розвитку (ч.1 ст. 115 КТМ України).

Згідно з ст. 116 КТМ України у морському порту або поза його територією як постійні представники судновласника діють агентські організації (морський агент), які за договором морського агентування за винагороду зобовязуються надавати послуги в галузі торговельного мореплавства. При виконанні договору морського агентування морський агент, що діє від імені судновласника, може також діяти на користь іншої договірної сторони, якщо вона його на те уповноважила і якщо судновласник не заперечує.

Частиною 1 ст. 117 КТМ України передбачено, що морський агент виконує формальності та дії, повязані з прибуттям, перебуванням і відходом судна, допомагає капітану судна у налагодженні контактів з адміністрацією морського порту і службою капітана морського порту, власником морського терміналу, підприємствами, установами, організаціями, що надають спеціалізовані послуги, портовими операторами, місцевими органами виконавчої влади, в організації постачання і обслуговування судна в порту, оформляє митні документи та документи на вантаж, інкасує суми фрахту та інші суми для оплати вимог судновласника, що виникають з договору перевезення, сплачує за розпорядженням судновласника і капітана судна суми, повязані з перебуванням у порту, залучає вантажі для морських ліній, здійснює збір фрахту, експедирування вантажу, наймання екіпажів для роботи на суднах, виступає від імені вантажовласника, а також договірною стороною учасників перевезення вантажів у прямому змішаному сполученні.

Процедура справляння портових зборів та розміри ставок портових зборів в України встановлені Порядком справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 р. № 316, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 р. за № 930/23462, пунктами 1.2, 1.3 якого передбачено, що згідно з частинами третьою - пятою статті 22 Закону України "Про морські порти України" портові збори сплачуються адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом, а саме: причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача; канальний збір справляється на користь власника каналу; корабельний збір справляється на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), збудованої до набрання чинності Законом України "Про морські порти України". Портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Порядок оподаткування податком на додану вартість, у тому числі визначення платників податку, умов реєстрації субєкта господарювання як платника податку на додану вартість, визначення бази оподаткування регламентується Податковим кодексом України.

КТМ України визначає два види морських перевезень - каботажне та міжнародне, відповідно і ставки портових зборів, визначені у додатках 2-6 до вказаного Порядку, є різними для суден у закордонному плаванні та суден у каботажному плаванні.

Стаття 131 КТМ України визначає ознаки каботажного перевезення та передбачає, що перевезення між портами України здійснюються суднами, що плавають під Державним прапором України, а також суднами, що плавають під іноземним прапором за умови одержання на це дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері транспорту.

Стаття 132 КТМ України містить ознаки міжнародного перевезення та визначає, що перевезення між портами України й іноземними портами можуть здійснюватися як суднами, що плавають під Державним прапором України, так і за умови взаємності суднами, що плавають під іноземним прапором. При цьому, згідно з ст. 133 КТМ України, за договором морського перевезення вантажу перевізник або фрахтівник зобов'язується перевезти доручений йому відправником вантаж з порту відправлення в порт призначення і видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (одержувачу), а відправник або фрахтувальник зобов'язується сплатити за перевезення встановлену плату (фрахт).

Визначення "судно закордонного плавання" міститься у п. 54 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України, згідно з яким судно закордонного плавання - українське або іноземне судно, яке здійснює міжнародні перевезення товарів та/або пасажирів та прибуває на митну територію України або вибуває за її межі.

"Митною територією", відповідно до ст. 9 Митного кодексу України, є територія України, зайнята сушею, територіальне море, внутрішні води і повітряний простір, а також території вільних митних зон, штучні острови, установки і споруди, створені у виключній (морській) економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України.

Таким чином, у розумінні КТМ України міжнародним морським перевезенням вантажу є перевезення вантажу між портами України й іноземними портами, а каботажним морським перевезенням вантажу є перевезення вантажу між портами України.

Отже, судна, розвантажені в нейтральних водах Чорного моря, тобто за межами митної території України із оформленням відповідних маніфестів, є суднами закордонного плавання, що здійснюють міжнародні перевезення.

Від виду перевезення (міжнародне чи каботажне) залежить нарахування ПДВ на портові збори: якщо перевезення є каботажним, то за загальним правилом ПДВ нараховується на суму портових зборів. якщо ж перевезення є міжнародним, то за спеціальним правилом п. 197.9 ст. 197 Податкового кодексу України діє звільнення від сплати ПДВ на суму портових зборів.

Так, п. 197.9 ст. 197 ПК України визначає, що звільняються від оподаткування операції з постачання послуг, що надаються іноземним та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу і вантажів та оплачуються ними відповідно до законодавства України портовими зборами.

Статтею 134 КТМ України встановлено, що договір морського перевезення вантажу повинен бути укладений у письмовій формі. Документами, що підтверджують наявність і зміст договору морського перевезення вантажу, є: 1) рейсовий чартер - якщо договір передбачає умову надання для перевезення всього судна, його частини або окремих суднових приміщень; 2) коносамент - якщо договір не передбачає умови, зазначеної в пункті 1 цієї статті; 3) інші письмові докази.

Згідно Порядку оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту, затвердженого наказом Міністерства Інфраструктури України від 27.06.2013 р. № 430, капітан судна, що прямує в порт, зобовязаний надавати капітану морського порту безпосередньо або через агента інформацію про підхід судна, яка містить такі дані: назву і прапор судна, тип судна, код ІМО, найменування/прізвище, імя та по батькові судновласника, порт виходу (попередній порт заходу), назви портів, до яких заходило судно під час попереднього рейсу, найбільшу довжину та ширину судна, висоту борту судна, фактичну осадку судна носом і кормою, кількість на борту пасажирів і членів екіпажу, вантажопідйомність судна, кількість і обєм трюмів, наявність і кількість твіндеків; найменування/прізвище, імя та по батькові агента, потребу в бункері, прісній воді, постачанні тощо, заявку на портові послуги, очікуваний час приходу, морські протести (пп. 2.1 Порядку).

Відповідно до пп. 4.3 цього Порядку для одержання дозволу на вихід з порту капітан судна предявляє уповноваженій особі служби капітана морського порту: загальну декларацію з поміткою Вихід/Departure, суднову роль, кваліфікаційні документи членів екіпажу (у разі змін з моменту приходу), список пасажирів (за наявності), копію виконавчого вантажного плану судна, схему розміщення вантажу, у разі завантаження вантажів, які потребують кріплення, розрахунок остійності та повздовжньої міцності корпусу судна протягом усього рейсу, розрахунок і схему кріплення палубних і великовагових вантажів.

Як вбачаться з матеріалів справи, великотоннажне судно „Vishva Vinay здійснювало перевезення бокситів з порту Камсар, Республіка Гвінея до порту Дніпро-Бужський, у звязку з недостатністю глибин та для зменшення своєї осадки виникла необхідність поділу вантажу та перевантаження його частини на інші судна („LENA KOLEVA та „Volgo-Balt 121). Отже, пунктом відправлення вантажу був порт Камсар, Республіка Гвінея, а портом призначення - Дніпро-Бужський. Будь-яких доказів, які б вказували на перевезення судном „LENA KOLEVA у даному випадку іншого вантажу, або вантажу з порту, що знаходиться в Україні до порту призначення Дніпро-Бужський матеріали справи не містять.

Як свідчать матеріали справи, послуги, що надавались Державним підприємством „ОСОБА_4 морських портів України в особі Миколаївської філії державного підприємства „ОСОБА_4 морських портів України відповідачу були повязані з необхідністю перевезення товару з порту іноземної держави в український порт - Дніпро-Бужський, однак особливості водної акваторії порту України викликали необхідність залучення допоміжних суден, зокрема „LENA KOLEVA, для безпечного перевезення вантажу, відтак, підстави вважати перевезення вказаного вантажу не міжнародним відсутні.

Відповідно, до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення п. 197.9 ст. 197 Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування послуг, що були надані ОСОБА_4 названому вище судну, яке здійснювало міжнародне перевезення вантажів, у звязку з чим включення позивачем суми ПДВ у розмірі 2139,10 дол. США до вартості послуг за рахунком від 02.04.2015 р. № 00161250 на суму 13195,82 дол. США, є безпідставним.

За таких обставин, місцевий господарський суд цілком обґрунтовано відмовив у задоволенні позову ОСОБА_4.

Судова колегія погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання скаржника як на доказ правомірності нарахування за спірним перевезенням податку на додану вартість наданий позивачем суду лист Державної фіскальної служби України від 07.09.2015 р. № 16744/6/99-99-19-03-02-14, згідно якого: … операції з надання послуг, які оплачуються відповідно до законодавства портовими зборами, суднам, що здійснюють перевезення вантажів на підставі документів щодо морського перевезення вантажів, у яких порт навантаження визначено Нейтральні води Чорного моря, оподатковуються ПДВ у загальному порядку, оскільки, по-перше, вказаний документ не є нормативним актом, який встановлює, змінює або припиняє певні правовідносини; по-друге, спірне перевезення здійснювалось саме з іноземної держави до порту України.

Інші доводи апеляційної скарги також не спростовують наведених висновків господарського суду першої інстанції.

За таких обставин, підстави для скасування оскаржуваного рішення відсутні.

Керуючись ст. ст. 99, 101 - 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Рішення господарського суду Одеської області від 02 жовтня 2015 року у справі № 916/2713/15 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий суддя:Т.Я. Гладишева

Суддя: Я.Ф. Савицький

Суддя:Г.П. Разюк