Ухвала суду № 54245860, 03.10.2014, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.10.2014
Номер справи
757/28053/14-к
Номер документу
54245860
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/28053/14-к

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2014 року Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Цокол Л.І. за участі секретаря Кирей О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України радника юстиції Шаменко O.A. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії,

В С Т А Н О В И В :

Старший слідчий в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України радник юстиції Шаменко O.A., розглянувши матеріали кримінального провадження №42014000000000499, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.06.2014 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч5 ст.191 КК України, звернувся до слідчого судді із клопотанням, погодженим прокурором Зубковим А., вказуючи на наступні обставини.

Генеральною прокуратурою України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №420140000000000499 від 11.06.2014 за фактом розтрати та заволодіння коштами державного бюджету України в особливо великих розмірах службовими особами Міністерства охорони здоров'я України на чолі з екс-Міністром ОСОБА_2, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

Так, відповідно до інформації Державної служби України з лікарських засобів встановлено, що розпорядженнями № 27924-1.3/2.1/17-12, № 27919- 1.3/2.0/17-12, № 27914-1.3/2.0/17-12, № 27922-1.3/2.1/17-12, № 27915/-1.3/2.1/17- 12 від 12.12.2012 тимчасово, до окремого рішення Державної служби України з лікарських засобів, заборонено реалізацію (торгівлю), зберігання та застосування всіх серій наступних лікарських препаратів: АКДП-Біолік, АДП-М-Біолік, АДП- Біолік, АД-М-Біолік, вакцина для профілактики гепатиту В, виробництва ПАТ «Фармстандарт-Біолік», Україна.

Відповідно до листа Держлікслужби України від 17.12.2012 №28435- 1.1/3.0/17-12 МОЗ України поінформовано про заборону реалізації (торгівлі), зберігання та застосування медичних імунобіологічних препаратів виробництва ПАТ «Фармстандарт-Біолік». Зазначений лист отриманий МОЗ України 18.12.2012 за вхідним № 19/2360.

Усупереч забороні на реалізацію, зберігання та застосування вищезазначених препаратів, яка унеможливлює виконання ПАТ «Фармстандарт- Біолік» умов укладених договорів щодо поставки імунобіологічних препаратів, службовими особами МОЗ України перераховано попередню оплату за цими договорами у сумі 6 481 594,72 грн, а також станом на 31.12.2014 не вжито заходи щодо повернення коштів як попередньої оплати з урахуванням індексу інфляції у загальній сумі 6 696 999,53 грн, які відповідно до ч. 1 ст. 57 Бюджетного кодексу України підлягають у разі їх невикористання поверненню в дохід державного бюджету, чим завдано шкоди державі у вказаному розмірі. Станом на 08.08.2014 сума, яка підлягає поверненню з урахуванням індексу інфляції становить у загальній сумі 7 406 054,34 гривень. Упродовж 2011-2012 років акціонером та членом Наглядової ради ПАТ «Фармстандарт-Біолік» був син Міністра охорони здоров'я України ОСОБА_2 - ОСОБА_4.

Згідно Акту позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово- господарської діяльності Міністерства охорони здоров'я України за період з 01.01.2012 до 31.12.2013 № 04-21/19 від 15.08.2014 встановлено, що відповідно до договорів про закупівлю товарів за державні кошти №34/21-24 від 04.05.2012, № 36/21-24 від 04.05.2012, № 223/21-24 від 29.08.2012, № 33/21-24 від 04.05.2012 та № 224/21-24 від 29.08.2012, укладених між МОЗ України, в особі заступника Міністра охорони здоров'я України - керівника апарату ОСОБА_6, з однієї сторони (далі - Замовник) та ПАТ «Фармстандарт-Біолік», в особі Голови правління ОСОБА_7, з іншої сторони (далі - Постачальник), предметом є поставка лікарських засобів - суспензій для ін'єкцій, виробництва ПАТ «Фармстандарт-Біолік» на загальну суму 6481604,72 гривень.

Термін дії вказаних договорів встановлений 31.12.2012. Згідно графіків, які є невід'ємною частиною вказаних договорів, термінами поставки предмету договорів зазначено грудень 2012 року.

Разом з тим, в результаті проведення Держлікслужбою України позапланової перевірки ПАТ «Фармстандарт-Біолік» (акт перевірки додержання ПАТ «Фармстандарт-Біолік» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з промислового виробництва лікарських засобів № 62-В від 06.12.2012), тимчасово заборонено реалізацію(торгівлю), зберігання та застосування всіх серій лікарських засобів, які є предметом договорів про закупівлю товарів за державні кошти №34/21-24 від 04.05.2012, № 36/21-24 від 04.05.2012, № 223/21-24 від 29.08.2012, № 33/21-24 від 04.05.2012 та № 224/21-24 від 29.08.2012.

Згідно з платіжними дорученнями №№ 1989, 1990, 1991, 1992 та 1993 від 18.12.2012, на підставі рахунків фактур №№ 3, 4, 5, 6, 7 від 13.12.2012 МОЗ України проведено попередню оплату за лікарські засоби - суспензії для ін'єкцій у повному обсязі. Однак, станом на час проведення перевірки до договору, в частині перенесення термінів поставки, зміни не внесено, ПАТ «Фармстандарт-Біолік» фактично вакцину не поставлено, тобто графік поставки порушено.

Таким чином, ПАТ «Фармстандарт Біолік» в порушення статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України та умов договору не поставив товар на загальну суму 6481604,72 гривень.

Станом на 08.08.2014 відповідно до даних бухгалтерського обліку Міністерства попередня оплата на загальну суму 6481604,72 грн ПАТ «Фармстандарт-Біолік» не поверталась.

Допитана в якості свідка ОСОБА_8 показала, що ПАТ «Фармстандарт- Біолік» у 2012 році стало переможцем конкурсних торгів, проведених Міністерством охорони здоров'я України для закупівлі медичних імунобіологічних препаратів за рахунок бюджетних коштів, виділених для виконання Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009-2015 роки.

Вакцина для профілактики гепатиту В виробляється з кубинської вакцини (виробник Центр генної інженерії та біотехнології), яка поставляється в Україну на підприємство «Фармстандарт-Біолік» у формі «ІН БАЛК» ємністю 20 літрів. Після цього «Фармстандарт-Біолік» фасує дану вакцину, маркує і повинно забезпечувати контроль якості готової вакцини. Для того, щоб вакцина була якісною і стерильною, вона повинна виробляється в умовах GМР (в умовах належної виробничої практики).

Така критична ситуація створилася не лише з виробництвом вакцини для профілактики гепатиту В. Після перевірки Держлікслужбою ПАТ «Фармстандарт-Біолік» під тимчасову заборону до обороту потрапили також наступні вакцини: «АС-Біолік», «АДС-Біолік», «АДС-М-Біолік», АД-М-Біолік».

З метою повного та неупередженого розслідування всіх обставин кримінального провадження у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної документальної ревізії фінансово-господарської діяльності публічного акціонерного товариства «»Фармстандарт-Біолік» за період з 01.01.2011 по 31.12.2013.

Вислухавши обгрунтування слідчого Білецького С.Ю., вивчивши додані до клопотання документи, слід дійти наступного висновку.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують державне чи комунальне майно, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі тощо.

Згідно з частинами 6, 11, 12 ст. 11 Закону України «Про основні засади дійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

З огляду на фабулу кримінального правопорушення, яке розслідується та питання, які слідчий ставить для проведення перевірки, вважаю, що існують обгрунтовані підстави для проведення позапланової виїзної перевірки.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 93 Кримінального процесуального кодексу України, ст. ст. 2, 11 Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», слідчий суддя -

У Х В А Л И В :

Надати дозвіл на проведення у кримінальному провадженні №42014000000000499 позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності публічного акціонерного товариства «Фармстандарт-Біолік» (ЄДРПОУ 01973452) за період з 01.01.2011 по 31.12.2013, проведення якої доручити Державній фінансовій інспекції України, починаючи з 13.10.2014 тривалістю 15 робочих днів.

На вирішення інспекторам Державної фінансової інспекції України поставити наступні запитання:

- чи були в наявності у ПАТ «Фармстандарт-Біолік», передбачені договорами про закупівлю товарів за державні кошти №34/21-24 від 04.05.2012, №36/21-24 від 04.05.2012, № 223/21-24 від 29.08.2012, №33/21- 24 від 04.05.2012 та № 224/21-24 від 29.08.2012 лікарські засоби станом на грудень 2012 та в обсягах, передбачених вказаними договорами?

- чи мало ПАТ «Фармстандарт-Біолік» можливість здійснити поставку МОЗ України лікарських засобів, передбачених договорами про закупівлю товарів за державні кошти №34/21-24 від 04.05.2012, №36/21-24 від 04.05.2012, № 223/21-24 від 29.08.2012, №33/21-24 від 04.05.2012 та № 224/21-24 від 29.08.2012?

- яким чином ПАТ «Фармстандарт-Біолік» використано грошові кошти, отримані від МОЗ України в якості попередньої оплати за договорами про закупівлю товарів за державні кошти №34/21-24 від 04.05.2012, №36/21-24 від 04.05.2012, № 223/21-24 від 29.08.2012, №33/21-24 від 04.05.2012 та № 224/21 -24 від 29.08.2012? Яке їх подальше спрямування?

- яким є походження сировини з якої виготовлялись лікарські засоби, передбачені договорами про закупівлю товарів за державні кошти №34/21- 24 від 04.05.2012, №36/21-24 від 04.05.2012, № 223/21-24 від 29.08.2012, №33/21-24 від 04.05.2012 та№ 224/21-24 від 29.08.2012?

- чи з дотриманням вимог діючого законодавства України здійснено ввезення зазначеної сировини на митну територію України?

Надати можливість інспекторам Державної фінансової інспекції України в ході проведення позапланової виїзної ревізії та зустрічних звірок ознайомлюватися з оригіналами і копіями нормативних, фінансово- господарських, бухгалтерських та інших документів, у тому числі з необхідними матеріалами кримінального провадження №42014000000000499, робити з них копії.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Цокол Л.І.