Постанова № 54232527, 09.12.2015, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
09.12.2015
Номер справи
161/16922/15-а
Номер документу
54232527
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/16922/15-а

Провадження № 2-а/161/562/15

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2015 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області

у складі:

головуючого судді Рудської С.М.

при секретарі Марчак Е.Є.

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

03.11.2015 року позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом на обґрунтування вказавши, що з 07.02.2004 року вона є пенсіонером і отримує пенсію за віком. У звязку з закінченням строку трудового договору вона була звільнена з посади вчителя початкових класів НВК № 9 наказом № 318-к від 19.08.2915 року і є непрацюючим пенсіонером. 12.10.2015 року вона звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії зі стажу та заробітної плати. Про проведення такого розрахунку виписано в Законі України «Про загальнообовязкове державне страхування» та в постанові Кабінету міністрів України № 530 від 28.05.2008 р. «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». В урахуванням вказаних норм для перерахунку її пенсії в 2010 р., а також і в наступних роках потрібно використовувати показник, що передує року звернення за перерахунком, тобто за 2109 р. (1650,43 грн.). Після здійснення перерахунку її пенсія має становити 2119,38 грн. Проте, відповідач у здійсненні такого перерахунку їй відмовив, належним чином свою відмову у здійсненні перерахунку пенсії не мотивував. Вважає, що така відмова УПФУ в м. Луцьку Волинської області є неправомірною. Просить суд зобовязати УПФУ в м. Луцьку Волинської області в 2015 році здійснити перерахунок її пенсії за віком і надалі виплачувати із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 р. (1650,43 грн.), із застосуванням цього ж показника за 2009 р. починаючи від 05.10.2010 р. по жовтень 2015 р. включно, виплатити недоплачену пенсію з урахуванням виплачених сум, а саме 27000 грн.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09.12.2015 року провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 до УПФУ в м. Луцьку Волинської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії за період з05 жовтня 2010 року по 17 червня 2011 року було закрито, а в частині позовних вимог за період з 18 червня 2011 року до 03 травня 2015 року - залишено без розгляду.

В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримала, надала пояснення аналогічні до викладених у адміністративному позові. Крім того, позивач пояснила, що раніше зверталася до суду з аналогічними позовними заявами, її позови були задоволені. Зокрема, постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 31.01.2011 року її вимоги були задоволені в повному обсязі. В подальшому постановою Львівського апеляційного адміністративного суду Волинської області від 10.11.2011 року постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10.11.2011 року було скасовано, у задоволені позову відмовлено.

Представник відповідача позов не визнала, суду пояснила, що дійсно позивач перебуває на обліку в УПФУ м. Луцька Волинської області і отримує пенсію за віком. На обґрунтування свої вимог позивач посилається, зокрема, на ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». В частині зазначеного в статтях показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними. Аналіз відновленої (діючої) норми ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» свідчить про те, що перерахунок пенсії здійснюється з середньої заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону. Ч. 1 ст. 40 закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата 9дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу за період страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. Отже, показник середньої заробітної плати прац3івників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним. Вважає, що відповідачем правомірно відмолено у позивачі у здійсненні перерахунку пенсії, просить у задоволенні позову відмовити за необґрунтованістю.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку вОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області як отримувачі пенсії за віком з 07.02.2004 року.

Позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії з зі стажу та заробітної плати з урахуванням відпрацьованого періоду з 31.01.2012 року по 31.08.2015 року та відповідно сплачених страхових внесків (а.с. 11).

ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області від 28.09.2015 р. позивачу у задоволенні його заяви про перерахунок пенсії було відмовлено (а.с. 12-13).

Частиною четвертоюстатті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього Закону.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання у цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього Закону).

За змістом частини першоїстатті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.

Слова «за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року» означають, що враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою,наведеноювчастині другійстатті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сумакоефіцієнтівзаробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+Кз2+ Кз3+ ... + Кзп);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

У частині четвертійстатті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»зазначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з буквального тлумачення частини другоїстатті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною, зокрема, у постанові від 30 вересня 2014 року по справі № 21-260а14.

Отже, при перерахунку раніше призначеної пенсії на підставістатті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»повинен враховуватись показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за рік, що передував року звернення за її призначенням.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1 Є,Р. суд вважає необґрунтованими та такими, що до задоволення не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 158-163, 185, 186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимогОСОБА_1 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії за період з 03 травня 2015 року та в подальшому відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного

суду Волинської області ОСОБА_4