Ухвала суду № 54225969, 07.12.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2015
Номер справи
446/1041/15-а
Номер документу
54225969
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.12.2015р. Справа № 876/7786/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Левицької Н.Г.,

судді Обрізка І.М.,

судді Сапіги В.П.,

за участю секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.,

за участю представників:

апелянта (відповідача-2 у справі): ОСОБА_1, ОСОБА_2,

відповідача-1 у справі: не зявився

позивача у справі: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові

апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області

на постанову Камянка-Бузького районного суду Львівської області від 25.06.2015р. у справі №446/1041/15-а

за позовом ОСОБА_3

до відповідача-1: управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області

відповідача-2: управління Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області

про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20.05.2015р. позивач: ОСОБА_3 звернувся до Камянка-Бузького районного суду Львівської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області, управління Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області стосовно відмови ОСОБА_3 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на січень 2003р.) на підставі довідок прокуратури Львівської області від 15.01.2015р. №№18/13, 18/14 про заробітну плату станом на 18.12.2013р. з розрахунку 90% від суми місячного заробітку; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 за вислугу років згідно з довідками прокуратури Львівської області про заробітну плату від 15.01.2015р. №№18/13, 18/14, відповідно до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на січень 2003р.) з розрахунку 90% від суми місячного заробітку без обмеження суми пенсійної виплати з 01.07.2012р. по даний період; допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобовязання управління Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць.

Постановою Камянка-Бузького районного суду Львівської області від 25.06.2015р. у справі №446/1041/15-а позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено частково, визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області щодо відмови ОСОБА_3 провести перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до вимог ст.50-1 Закону України Про прокуратуру в розмірі 90% від суми місячного заробітку; зобовязано управління Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії за вислугою років в розмірі 90% від суми місячного заробітку, починаючи з 20.12.2014р.; допущено до негайного виконання постанову суду в частині зобовязання управління Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць; у задоволенні решти позовних вимог позивача відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, його оскаржив відповідач-2 у справі: управління Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області, який у поданій апеляційній скарзі, посилаючись на те, що при винесенні даного рішення судом неповністю зясовано обставини, які мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи та порушено норми матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовано тим, що на час звернення позивача за перерахунком пенсії діяла нова редакція ст.50-1 Закону України Про прокуратуру, відповідно до якої пенсія прокурорським працівникам призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної зарплати, тому перерахунок пенсії із розрахунку 90% заробітної плати суперечить даному Закону. Умови та порядок перерахунок призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Крім того, апелянт звертає увагу суду на ту обставину, що на момент звернення позивача до суду Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

В судове засідання Львівського апеляційного адміністративного суду 07.12.2015р. зявились представники апелянта (відповідача-2 у справі): ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які доводи, викладені в апеляційній скарзі, підтримали у повному обсязі, просили апеляційну скаргу задоволити, постанову Камянка-Бузького районного суду Львівської області від 25.06.2015р. у справі №446/1041/15-а скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

Позивач у справі: ОСОБА_3 проти доводів апеляційної скарги заперечив, зазначив, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, прийнятим на основі повного та всебічного зясування всіх обставин справи, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскаржуване рішення залишити без змін.

Відповідно до вимог ч.1 ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів переглядає рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, а саме дає оцінку задоволеним позовним вимогам.

Заслухавши доповідь судді-доповідача у справі, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегією суддів апеляційного суду встановлено наступне:

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, з 2003р. ОСОБА_3 перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру. Після призначення у 2003р. пенсії позивач продовжував працювати в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, у тому числі на посаді прокурора Камянка-Бузького району Львівської області.

З 18.12.2013р. наказом Генерального прокурора України його звільнено з прокурора Камянка-Бузького району Львівської області за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру. На день його звільнення, згідно з записами у трудовій книжці, загальний стаж роботи становить понад 35 років, з них на прокурорсько-слідчих посадах понад 29 років.

30.03.2015р. ОСОБА_3 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру у редакції, яка діяла на час призначення пенсії і подальших перерахунків пенсії (90% від суми місячної заробітної плати) та довідок прокуратури Львівської області про заробітну плату від 15.01.2015р. №№18/13, 18/14.

Листом від 10.04.2015р. №1704/03-13 управління пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області відмовило ОСОБА_3 в перерахунку пенсії, оскільки з 01.01.2015р. Законом України від 28.12.2014р. №76-VIII Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України внесено зміни до статті 50-1 Закону України Про прокуратуру, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Разом з тим відповідного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Судом першої інстанції встановлено, що на час розгляду справи пенсійна справа ОСОБА_3 за заявою останнього 12.06.2015р. передана з управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області до управління Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області, і подальше нарахування та виплата належних позивачу коштів проводитиметься саме управлінням Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області.

Відповідно до вимог ч.1 ст.50-1 Закону України Про прокуратуру (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на січень 2003р.), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно із вимогами ч.13 ст.50-1 Закону України Про прокуратуру (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на січень 2003р.), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до вимог ч.18 ст.50-1 Закону України Про прокуратуру (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на січень 2003р.), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру вносились певні зміни.

Так, Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи № 3668-VI від 08.07.2011р. до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи (Закон набрав чинності з 01.10.2011р.), обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, внесені зміни до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята ст.50-1 Закону України Про прокуратуру у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Тому суд першої інстанції прийшов до правомірного висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до вимог ч.1 ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до вимог ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із вимогами ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Правильність позиції районного суду підтверджується також рішеннями Конституційного Суду України (від 06.07.1999р. №8-рп/99, від 20.03.2002р. №5-рп/2002, від 17.03.2004р. №7-рп/2004, від 01.12.2004р. №20-рп/2004, від 11.10.2005р. №8-рп/2005, від 09.07.2007р. №6-рп/2007), постановами Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13) та від 17.12.2013р. (справа №21-445а-13).

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури №505 від 31.05.2012р., яка набрала чинності 14.06.2012р., затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у звязку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012р.

Отже, право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.07.2012р., коли ще не були внесені зміни до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру, на які посилається у своїй відповіді управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області.

Таким чином, всі зміни до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії у січні 2003р., зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.

В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята ст.50-1 Закону України Про прокуратуру (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на січень 2003р.), оскільки інших не існує.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача від 30.03.2015р., документів пенсійної справи, довідок прокуратури Львівської області про заробітну плату від 15.01.2015р. №№18/13, 18/14 та у відповідності до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на січень 2003р.) з розрахунку 90% від суми місячного заробітку з 20.12.2014р., тому рішення відповідача-1 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_3 є протиправним.

Положеннями ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вимогами ст.9 КАС України передбачено, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, обєктивно і всебічно зясованих обставинах справи, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Відповідно до вимог ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись вимогами ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

суд,

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області на постанову Камянка-Бузького районного суду Львівської області від 25.06.2015р. у справі №446/1041/15-а за позовом ОСОБА_3 до відповідача-1: управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області, відповідача-2: управління Пенсійного фонду України в Камянка-Бузькому районі Львівської області, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, - залишити без задоволення.

2. Постанову Камянка-Бузького районного суду Львівської області від 25.06.2015р. у справі №446/1041/15-а, - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.

Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.

Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя Н.Г. Левицька

Суддя І.М. Обрізко

Суддя В.П. Сапіга

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 09.12.2015р.