ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2015 року справа № 813/5369/15
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
судді Гулкевич І.З.,
судді Кедик М.В.,
секретаря судового засідання Бугари М.Р.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державної фіскальної служби України, третіх осіб- Державної казначейської служби України, Приватного акціонерного товариства Українська акціонерна страхова компанія АСКА про визнання бездіяльності протиправною та стягнення страхової суми, -
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Державної фіскальної служби України, третіх осіб- Державної казначейської служби України, Приватного акціонерного товариства Українська акціонерна страхова компанія АСКА про визнання бездіяльності відповідача щодо не укладення договору на страхування посадових осіб контролюючих органів протиправною та стягнення з відповідача на користь позивача страхової суми в розмірі 62906,25 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач працював в органах Державної податкової служби понад 20 років з 01.08.1995 р., де під час виконання своїх службових обовязків втратив працездатність, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК ОСОБА_2 10 ААБ №117225, виданою Львівським обласним Центром МСЕК 29.05.2012 р. згідно якої позивачу встановлено третю групу інвалідності. Зазначив, що відповідно до ст.347 Податкового кодексу України в редакції чинній на час виникнення правовідносин посадові особи органів державної податкової служби підлягають обов'язковому державному особистому страхуванню за рахунок коштів державного бюджету на випадок загибелі або смерті на суму десятирічної заробітної плати за останньою посадою, а у разі поранення, контузії, травми або каліцтва, захворювання чи інвалідності, що сталися у зв'язку з виконанням службових обов'язків, - у розмірі від шестимісячної до п'ятирічної заробітної плати за останньою посадою залежно від ступеня втрати працездатності. Порядок і умови страхування посадових осіб контролюючих органів встановлюються Кабінетом Міністрів України. 29.10.2012 року між ПрАТ Українська акціонерна страхова компанія АСКА та ДПА України був укладений договір №3126676 про надання послуг зі страхування посадових осіб органів державної податкової служби України. 17.01.2013 року ПрАТ Українська акціонерна страхова компанія АСКА відмовило позивачу у виплаті страхового відшкодування, оскільки страхові платежі призначені для здійснення страхових виплат, повністю вичерпані. Позивач вважає, що у зв язку з тим, що договір №3126676 від 29.10.2012 р. припинив свою дію та втратив чинність, а станом на дату звернення до суду ДФС України не уклала нового договору про надання послуг з страхування посадових осіб органів державної податкової служби України, порушено його законні права на отримання страхової суми , тому просить у судовому порядку стягнути з відповідача суму страхових виплат в розмірі 62 906,25 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав наведених в письмовому запереченні №659/10-1006 від 02.10.2015 р., зазначив, що згідно ст.347 Податкового кодексу України в редакції чинній на час виникнення правовідносин посадові особи контролюючих органів підлягають обов'язковому державному особистому страхуванню за рахунок коштів державного бюджету в разі поранення, контузії, травми або каліцтва, захворювання чи інвалідності, що сталися у зв'язку з виконанням службових обов'язків, - у розмірі від шестимісячної до п'ятирічної заробітної плати за останньою посадою (залежно від ступеня втрати працездатності). Відповідно до ст. 979 Цивільного кодексу України та ст. 3 Закону України Про страхування страхувальником виступає контролюючий орган, а застрахованою особою виступає посадова особа контролюючого органу. Відповідно до Порядку та умов обов'язкового державного особистого страхування посадових осіб органів державної податкової служби виплата страхових сум провадиться у семиденний термін з дня одержання страховиком всіх необхідних документів від застрахованого або його спадкоємців. Страхувальником виступає контролюючий орган, який не може бути одночасно і страховиком. Крім цього, представник відповідача вказала, що обов'язки посадових осіб контролюючих органів визначені у ст. 21 Податкового кодексу України та не містять у собі обов'язку укладати з страховиками договір страхування. Цього обов'язку не містить і Порядок та умови обов'язкового державного особистого страхування посадових осіб органів державної податкової служби. За таких обставин, вимога позивача визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не укладення договору на страхування посадових осіб контролюючих органів є безпідставною в силу Закону та фактичних обставин справи і не підлягає задоволенню. З наданих позивачем документів не вбачається, що встановлена позивачу інвалідність відбулась у зв'язку із виконанням ним службових обов'язків. З урахуванням вказаного, просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Треті особи в судове засідання не зявилися, хоча належним чином повідомлялися про дату, час і місце його проведення, клопотань про розгляд справи без їх участі до суду не надходило.
Третя особа - Приватне акціонерне товариство Українська акціонерна страхова компанія АСКА подала пояснення, мотивовані тим, що страхові платежі, які могли би бути спрямовані на здійснення страхових виплат за договором, вичерпано. Листом від 17.01.2013 р., на підставі п.6.4.4 договору страхування, позивачу повідомлено про відмову у страховій виплаті, у звязку з повним вичерпанням на спеціальному рахунку страховика сплачених Державною податковою службою України страхових платежів. Оскільки, договір страхування між ПрАТ УАСК АСКА та Державною податковою службою України втратив чинність у звязку із спливом строку дії та повним вичерпанням страхових внесків, перерахованих Страхувальником з фондів державного бюджету, ПрПТ УАСК АСКА законно припинено страхові виплати. Також зазначив, що причиною інвалідності позивача є загальне захворювання, отже відсутня пряма залежність встановлення групи інвалідності позивачу саме в результаті виконання ним службових обовязків. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю, просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив повністю, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши думку представника позивача, відповідача, дослідивши подані документи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 01.08.1995 р. зарахований в органи Державної податкової служби.
Згідно довідки до акту огляду МСЕК серія 10 ААБ №117225 від 29.05.12 р. позивачу встановлена 3 група інвалідності загального захворювання безтерміново.
Довідкою Львівського обласного Центру МСЕК від 20.07.2012 р. серія ЛВА-3 № 011827 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, ОСОБА_4 встановлено ступінь втрати професійної працездатності 55% у зв`язку з проходженням державної служби в органах Державної податкової служби.
На підставі цього позивач звернувся до Приватного акціонерного товариства Українська акціонерна страхова компанія АСКА з заявою на виплату страхової суми.
17.01.2013р. приватне акціонерне товариство Українська акціонерна страхова компанія АСКА на заяву позивача про виплату страхової суми надіслала листа № 137-22/19 про відмову у страховій виплаті, у звязку з повним вичерпанням на спеціальному рахунку Страховика сплачених Державною податковою службою України страхових платежів.
05.02.2013р. листом №1338-22р приватне акціонерне товариство Українська акціонерна страхова компанія АСКА повернуло позивачу оригінали документів та зазначило, що у звязку із повним виконанням ПрАТ Українська акціонерна страхова компанія АСКА своїх зобовязань за договором №3126676 від 29.10.2012 р. про надання послуг з страхування посадових осіб органів державної податкової служби України дійсний договір припинив свою дію та втратив чинність.
Вирішуючи спір по суті, суд керувався наступними нормами законодавства.
Відповідно до ст.347 Податкового кодексу України в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі-ПК України), посадові особи органів державної податкової служби підлягають обовязковому державному особистому страхуванню за рахунок коштів державного бюджету на випадок загибелі або смерті на суму десятирічної заробітної плати за останньою посадою, а у разі поранення, контузії, травми або каліцтва, захворювання чи інвалідності, що сталися у звязку з виконанням службових обовязків, - у розмірі від шестимісячної до пятирічної заробітної плати за останньою посадою (залежно від ступеня втрати працездатності).
Порядок та умови страхування посадових осіб органів державної податкової служби встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.1994р. №349 затверджено Порядок та умови обов'язкового державного особистого страхування посадових осіб органів державної податкової служби (далі Порядок).
Відповідно до п.1 Порядку обов'язкове державне особисте страхування (далі - обов'язкове страхування) посадових осіб органів державної податкової служби здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Обов'язковому державному особистому страхуванню підлягають посадові особи органів державної податкової служби (далі - застраховані).
Пунктом 3 Порядку встановлено, що страхові платежі сплачуються Державною податковою службою (далі - страхувальник) до 25 числа кожного місяця у розмірі 0,25 відсотків фонду оплати праці, включаючи встановлені чинним законодавством доплати та надбавки застрахованих минулого місяця. Облік надходжень страхових платежів і виплат страхових сум повинен вестися окремо від надходжень і виплат за іншими видами страхування. Витрати страховика на здійснення страхування становлять не більше 6 відсотків страхових платежів.
Проведення обов'язкового страхування здійснюється страховиком, який одержав відповідну ліцензію в Нацкомфінпослуг і визначений за погодженням з страхувальником.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що страхові платежі, не використані в поточному році на виплату страхових см, зараховуються до чергових платежів, а кошти, яких не вистачає на виплату страхових сум, доплачуються страхувальником.
Згідно з п.п б п.5 Порядку страховик виплачує страхові суми у разі втрати застрахованим працездатності в результаті поранення, контузії, травми або каліцтва, захворювання чи інвалідності, що сталися під час виконання службових обов'язків, - у розмірі, що залежить від ступеня втрати працездатності, який визначається у відсотковому відношенні до суми п'ятирічної заробітної плати за останньою посадою, яку він займав до встановлення втрати працездатності, але не може бути меншим шестимісячної заробітної плати за зазначеною посадою.
Відповідно до п.11 Порядку, для вирішення питання про виплату страхової суми у випадках, передбачених пунктом 5 цього Порядку та умов, застрахований або його спадкоємець оформляють у відповідному органі державної податкової служби та подають страховику заяву за встановленою формою (додаток № 2), а також пред'являють документ, що засвідчує особу.
Крім цього, у разі втрати застрахованим працездатності подається копія довідки медико-соціальної експертної комісії про ступінь втрати працездатності, засвідчена в нотаріальному порядку.
Як підтверджено наявною в матеріалах справи заявою ОСОБА_4 на виплату страхової суми, форма якої передбачена вищевказаним Додатком №2, така 17.08.2012р. підписана Заступником керівником державної податкової служби у Львівській області та скріплена печаткою, містить інформацію, що страхова подія настала під час виконання службових обовязків із зазначенням місячної заробітної плати застрахованого за останньою посадою.
При цьому колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що в матеріалах справи відсутні відомості про відкликання Державною податковою службою у Львівській області свого погодження про те, що страхова подія щодо позивача настала під час виконання позивачем службових обовязків, про що зазначено у заяві на виплату страхової суми від 17.08.2012р.
Слід зауважити, що разом із вказаною заявою позивачем подано Довідку серії ЛВА-3 №011827 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, форма якої та Інструкція щодо порядку її заповнення затверджені Наказом Міністерства охорони здоровя України від 30.07.2012р. № 577.
Відповідно до Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації №158/o Довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, форма №158/о заповнюється щодо хворих, які підлягають державному обовязковому особистому страхуванню у разі втрати ними працездатності в результаті поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, що сталися при виконанні службових обовязків.
У формі №158/о зазначається кожний хворий, який звернувся до МСЕК для визначення ступеня втрати працездатності в результаті поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності, що настала внаслідок виконання службових обовязків (п.4 Інструкції).
Відповідно до п.345.1 ст.345 ПК України держава гарантує захист життя, здоровя, честі, гідності та майна посадових осіб органів державної податкової служби та членів їхніх сімей від злочинних посягань та інших протиправних дій.
Аналізуючи норми чинного законодавства та встановлені обставини у справі колегія суддів приходить до висновку, що втрата працездатності позивача знаходиться у причинно-наслідковому зв'язку з захворюванням, що сталося при виконання ним службових обовязків, що підтверджено висновком експертної комісії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014р. №160 утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.
Згідно з п.7 ст.5 Закону України Про центральні органи виконавчої влади від 17.03.2011р. № 3166-VI Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.07.2014р. №651-р підтримано пропозицію Голови Державної фіскальної служби про завершення здійснення заходів з утворення зазначеної Служби та можливість виконання нею функцій і повноважень Міністерства доходів і зборів України.
З огляду на вказане, оскільки законодавством встановлено здійснення страхових виплат за рахунок бюджету та враховуючи невиконання субєктом владних повноважень, яким є ДФС України, обовязку проведення таких виплат, колегія суддів приходить до висновку про недопустимість порушення права позивача на отримання відповідної страхової суми при втраті працездатності в результаті захворювання (інвалідності), що настало внаслідок виконання службових обовязків, з причин нереалізації встановленого порядку, а тому не укладення відповідачем як страховиком договору страхування, не позбавляє його обовязку здійснити страхові виплати на користь позивача.
Порядком №349 встановлено необхідність визначення страхової суми виходячи із заробітної плати, яку отримував застрахований за останньою посадою, яку він займав до встановлення втрати працездатності, тобто до втрати працездатності у звязку із встановленням інвалідності.
Таким чином, сума страхової виплати визначається виходячи із заробітної плати позивача за займаною посадою на час встановлення інвалідності 29.05.2012р.
Відповідно до Довідки №05-32-272 від 27.08.2012р. заробітня плата ОСОБА_3 станом на 27.08.2012 р., становила 1906,25 грн., виходячи з 55% втрати працездатності страхова сума становить становить 62906,25 грн.(5*12*1906,25*55%).
На підставі вказаного, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки розмір виплат перебуває у прямій залежності від відсотків втрати працездатності у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.1994р. №349, а відсоток втрати працездатності встановлено МСЕК та підтверджується відповідною довідкою форми 158/о, яка заповнюється відповідно до Інструкції, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоровя України від 30.07.2012р. № 577, та у п.2 якої вказано, що така довідка заповнюється щодо хворих, які підлягають державному обовязковому особистому страхуванню у разі втрати ними працездатності в результаті поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, що сталися при виконанні службових обовязків, а тому позивач має право на спірні виплати у вищевказаному розмірі.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другої цієї статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи із встановлених судом фактихнич обставин та вимог законодавства, суд прийшов висновку, що бездіяльність відповідача щодо неукладення договору на страхування посадових осіб органів державної податкової служби України не відповідає критеріям, наведеним у частині третій статті 2 КАС України, тому її слід визнати протиправною.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача зумовила неможливість отримання ОСОБА_3 страхових коштів у розмірі 62906,25 грн., такі слід стягнути з Державної фіскальної служби України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не укладення договору на страхування посадових осіб органів державної податкової служби.
3. Стягнути з Державної фіскальної служби України за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (ід.н.2687205878) страхову суму в розмірі 62 906, 25 грн.
4. Стягнути на користь ОСОБА_3 (ід.н.2687205878) з Державної фіскальної служби України 1116, 25 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 10.12.2015 року.
Головуюча суддя Братичак У.В.
Суддя Гулкевич І.З.
Суддя Кедик М.В.
.