ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
08 грудня 2015 року Справа № 808/5569/15 провадження ПР/808/47/15 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Дуляницька С.М., розглянувши матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Актив - банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_2
про зобов'язання відповідача виконати судові рішення у порядку обов'язку по ст. 124 Конституції України, притягнути невиконавця до кримінальної відповідальності по ст. 382 Кримінального кодексу України, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Актив - банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача виконати судові рішення у порядку обов'язку по ст. 124 Конституції України, притягнути невиконавця до кримінальної відповідальності по ст. 382 Кримінального кодексу України.
Ухвалою від 28.08.2015 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2015 року ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2015 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду. При цьому зі змісту ухвали вбачається, що суд першої інстанції повинен продовжити розгляд зі стадії, передбаченої ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства;
5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Тобто, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя повинен переконатися, чи позовна заява відповідає ст. 106 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
До позовної заяви документа про сплату судового збору позивач не надав. ОСОБА_1 в позовній заяві зазначає, що судовий збір не належить сплачувати відповідно до п. 3 ст. 22 Закону України "Про захист прав споживачів".
Дійсно, відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про захист прав споживачів" споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав.
Водночас, Закон України "Про захист прав споживачів" регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Спори щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних відносин (в тому числі і щодо захисту прав споживачів) розглядаються у порядку цивільного судочинства.
Юрисдикція ж адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму (ч. 1 ст. 17 КАС України).
Вищевказані обставини виключають можливість звільнення позивача від сплати судового збору за подання адміністративного позову з підстави, передбаченої ч. 3 ст. 22 Закону України "Про захист прав споживачів", оскільки спори щодо захисту прав споживачів розглядаються в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
Зважаючи, що позов надійшов до суду 25.08.2015, Закон України "Про судовий збір" застосовується в редакції, що діяла на дату звернення до суду.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2015 рік у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.
З врахуванням вимог ст. 4 Закону України "Про судовий збір" та розміру мінімальної заробітної плати, за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру в даному випадку слід сплатити судовий збір в сумі 73,08 грн.
Платiжнi реквiзити для перерахування судового збору в гривнях:
Отримувач коштів ДКСУ у Ленінському районі м.Запоріжжя
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38025423
Банк отримувача ГУДКCУ у Запорізькій області
Код банку отримувача (МФО) 813015
Рахунок отримувача 31215206784006
Код класифікації доходів бюджету 22030001
Призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Запорізький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на викладене, позовну заяву слід залишити без руху.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 108, 160, 165 КАС України, суддя,
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Актив - банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача виконати судові рішення у порядку обов'язку по ст. 124 Конституції України, притягнути невиконавця до кримінальної відповідальності по ст. 382 Кримінального кодексу України - залишити без руху.
2. Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви - до 01 лютого 2016 року.
3. Недоліки позовної заяви можуть бути усуненні шляхом виконання ст. 106 КАС України, а саме до позовної заяви подати оригінал документа про сплату судового збору в розмірі 73,08 грн.
4. Розяснити, що згідно з п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, якщо у встановлений судом строк, позивач не усуне недоліки позовної заяви, її буде повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
5. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась з позовом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М.Дуляницька
12 січня 2016 року