Постанова № 54223139, 03.12.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2015
Номер справи
806/5094/15
Номер документу
54223139
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2015 року Житомир справа № 806/5094/15

категорія 10.3.2

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Чернова Г.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом та просить:

- визнати дії Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та направленні подання Комісії Житомирської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи -неправомірними;

- зобов'язати Овруцьку районну державну адміністрацію Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 оформити та направити подання на Комісію Житомирської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що є потерпілим від аварії на ЧАЕС 4 категорії. У зв'язку із захворюванням, яке експертним висновком від 25.06.2015 визнано таким, що пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС, йому довідкою до акта МСЕК 17.09.2015 була встановлена 2 група інвалідності. Із зазначених підстав ОСОБА_1 звернувся до Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області із заявою, в якій просив винести на розгляд Комісії Житомирської обласної державної адміністрації подання щодо видачі посвідчення 1 категорії. У відповідь в листі від 22.09.2015 зазначено, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VIII внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме зі статті 2 виключено зону посиленого радіологічного контролю та до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" -виключено ст.23, якою було передбачено надання компенсацій та пільг громадянам, віднесеним до 4 категорії. Як наслідок, на момент огляду МСЕК посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи втратило чинність, відтак підстав для видачі посвідчення немає. Вважає таку відмову протиправною, оскільки відповідачем помилково трактуються зазначені норми законодавства, а тому адміністрація, відмовляючи у оформленні подання вийшла за межі своїх повноважень.

Позивач подав до суду заяву, в якій просив справу розглянути у його відсутності.

Представник відповідача згідно поданого заперечення вважає позов необгрунтованим, просить розгляд справи провести без його участі.

У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії (а.с.6).

Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 3297 від 09.07.2015, позивач є хворим на папілярну карциному щитовидної залози, ст.I рТ1N0М0, кл.гр.II постопераційний гіпотериоз, тяжка форма та захворювання повязане з впливом аварії на ЧАЕС (а.с.9).

Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією позивачу встановлено 2 групу інвалідності з 06.08.2015 по 01.09.2020, яка настала внаслідок захворювання, повязаного з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується відповідною довідкою серії 12ААА №213471 від 17.09.2015 (а.с. 8).

У вересні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області щодо отримання посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Листом від 22.09.2015 № 07-04/8769 управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області повідомлено позивача, що підстав для видачі посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії А, немає. В обгрунтування відмови послалось на те, що видача посвідчень усіх категорій проводиться відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.1997 № 51. Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VIII внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме зі статті 2 виключено зону посиленого радіологічного контролю, та до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - виключено ст.23, якою було передбачено надання компенсацій та пільг громадянам, віднесеним до 4 категорії. Як наслідок, на момент огляду медико-соціальною експертною комісією посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 втратило чинність (а.с.10).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступних мотивів.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, а також порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991, № 796-XII (далі - Закон).

Статтею 65 зазначеного закону передбачено порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме видача посвідчень провадиться державними адміністраціями обласией за поданням районних державних адміністрацій.

Розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації від 17.01.2013року № 14 затверджено положення про департамент праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації.

Згідно з п.1 вказаного Положення Департамент є структурним підрозділом Житомирської ОДА, що утворюється головою обласної державної адміністрації, входить до її складу і на території області забезпечує виконання покладених на департамент завдань.

Однією з функцій Департаментує, зокрема, організація та координація роботи, пов'язаної з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Районні державні адміністрації аналогічними повноваженнями наділені на рівні району райміськуправління праці та соціального захисту населення.

Питання віднесення осіб до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи визначенні нормами статей 11, 14 вказаного Закону.

До четвертої категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи відносяться особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII, абзац пятий частини другої (визначення зони посиленого радіоекологічного контролю) Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" - виключено.

Цим же Законом також виключено статтю 2 ("Визначення категорії зон радіоактивного забруднених територій") та ст. 23 ("Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4") Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Отже, позивач у даний час не проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, оскільки такої зони, відповідно до чинного законодавства, не існує. Як наслідок, посвідчення потерпілого 4 категорії втратило чинність з 01.01.2015.

Таким чином, на момент огляду в Житомирській обласній МСЕК - 17.09.2015 та звернення із заявою про надання посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, ОСОБА_1 не мав статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Стаття 12 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до статті 14 Закону, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Постановою КМ України від 20.01.1997 № 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що посвідчення видаються інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи вищевикладене, вказані громадяни мають правові підстави для отримання посвідчення особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи, категорії 1 у разі видачі медико - соціальною експертною комісією довідки про встановлення з причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою до набрання чинності Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на встановлені обставини, суд вважає, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень, а тому у нього були відсутні підстави для встановлення позивачу статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 158-163, 168, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Г.В. Чернова