Постанова № 54222237, 09.12.2015, Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
09.12.2015
Номер справи
740/5164/15-а
Номер документу
54222237
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 740/5164/15-а

Провадження № 2-а/740/137/15

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 грудня 2015 року м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

в складі: головуючого судді Кобилецького І.Ф.,

при секретарі Кубрак Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови включити суму матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 10110, 65 грн. та індексації заробітної плати в розмірі 8325,37 грн. при нарахуванні їй пенсії, як посадовій особі місцевого самоврядування, згідно заяви від 14.08.2014 року; та зобовязати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії посадової особи місцевого самоврядування у бік збільшення на підставі довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", виданої Перемозькою сільською радою Ніжинського району від 14.08.2014 року № 6 та здійснити належні їй пенсійні виплати з 14 серпня 2014 року.

В обгрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що з 14 серпня 2014 року вона перебуває на обліку в УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Пенсія обчислювалась на підставі довідки про складові заробітної плати без урахування сум допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати у графі "Інші виплати", що призвело до зменшення її розміру.

На всі зазначені виплати нараховувались та були сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Доказом цього є довідка, видана Перемозькою сільською радою Ніжинського району Чернігівської області від 14.08.2014 року № 6, в якій вказані види виплат включені до складу заробітку із зазначенням про те, що на всі виплати, включені в довідку нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Позивачка за викликом в судове засідання не зявилася. У позовній заяві вона просить розглянути справу за її відсутності.

Представник відповідача за викликом у судове засідання не зявився, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

З управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області до суду надійшло письмове заперечення на позов, в якому відповідач не визнає позовні вимоги позивачки і просить відмовити в їх задоволенні, а справу розглянути за відсутності його представника.

В обґрунтування заперечення відповідач посилається на те, що відповідно до ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" заробітна плата службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі.

Матеріальна допомога є одноразовою виплатою під час надання щорічної відпустки, відповідно до ст. 21 ЗУ " Про службу в органах місцевого самоврядування ", що унеможливлює її врахування при здійсненні перерахунку пенсії. Факт утримання із суми такої допомоги збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні пенсії.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Зазначене підвищення не передбачене ст. 21 ЗУ " Про службу в органах місцевого самоврядування" як складова заробітної плати державного службовця, тому індексація грошових доходів населення не враховується під час обчислення пенсії по віку, відповідно до зазначеного закону.

Крім того, позивачкою пропущено шестимісячний строк звернення до суду.

Тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачки з урахуванням матеріальної допомоги та індексації.

З урахуванням того, що в судове засідання не з"явились всі особи, які беруть участь у справі, то у відповідності до ч.6 ст.12 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

У матеріалах справи є копія довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" від 14.08.2015 року № 6 (а.с.10-13), в якій до графи "інші виплати" включені суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, загальна сума зазначених виплат за період з жовтня 2009 року по липень 2014 року склала 18436,02 грн.

Копією листа № 4361/06-12 від 22.08.2014 року підтверджується, що відповідачем було відмовлено позивачці у включенні інших виплат у врахування заробітної плати для призначення пенсії за віком ( а.с. 14).

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а також встановлено, що виплачується допомога на оздоровлення під час надання щорічної основної відпустки.

Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.

Постановою КМУ від 09.03.2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" керівникам надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати.

До того ж, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат (п.п.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за N 114/8713).

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці посадових осіб органів місцевого самоврядування.

Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП та відповідно до статті 33 Закону України "Про оплату праці" індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078. Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція викладена у рішенні Верховного Суду України від 16.09.2014 року у справі № 21-314а14 та від 20.02.2012 року у справі № 21 -430а11.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивачки.

Керуючись ст. 160-163 КАС України, Законом України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування " ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо відмови включити ОСОБА_1 суму матеріальної допомоги на оздоровлення 10110,65 грн. та індексації заробітної плати в розмірі 8325,37 грн. при нарахуванні пенсії, як посадовій особі місцевого самоврядування, згідно заяви від 14.08.2014 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 14 серпня 2014 року, як посадовій особі органу місцевого самоврядування у бік збільшення на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", виданої Перемозькою сільською радою Ніжинського району від 14.08.2014 року № 6, включивши до суми заробітної плати, яка береться для розрахунку пенсії державного службовця, матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 10110,65 грн. та індексації заробітної плати в розмірі 8325,37 грн., з урахуванням раніше здійснених виплат.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Кобилецький І.Ф.