Справа № 450/2304/15-а Провадження № 2-а/450/106/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.11.15 Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Данилів Є.О.
при секретарі Курпіта П.І.
з участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про перерахунок призначеної пенсії державного службовця,-
в с т а н о в и в :
15.09. 2015 року до Пустомитівського районного суду Львівської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про перерахунок призначеної пенсії державного службовця. У позовній заяві позивач просить суд провести перерахунок розміру її пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, які позивач отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; перерахунок провести з дня звернення про перерахунок призначеної пенсії, тобто з 20 серпня 2015 року. Перерахунок провести відповідно до ч. 1 та ч. 5 ст. 37 ЗУ Про державну службу, у редакції, чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 80 відсотків (за наявності 11 повних років роботи на державній службі) середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.
Позивач у позовній заяві як на підстави для задоволення заявлених позовних вимог покликається на наступні обставини:
27.05. 2013 року позивачеві призначено пенсію державного службовця за віком. Відповідачем при призначенні пенсії позивачеві, не включено у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, із яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01. 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 20.08. 2015 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії з урахуванням у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати. Проте їй відповідачем було відмовлено.
На підставі зазначеного вище позивач у позовній заяві просить суд задоволити заявлені позовні вимоги.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання зявилася, позовні вимоги підтримала, пояснення дала аналогічні викладеним у позовній заяві, позов просила задоволити.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області ОСОБА_2 у судовому засіданні подала суду письмові заперечення проти позову з яких слідує, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії відповідно ст. 37 ЗУ Про державну службу".
Заслухавши пояснення учасників процесу, проаналізувавши матеріали адміністративної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено наступні обставини, що мають значення для правильного вирішення справи:
з 27.05. 2013 року позивачеві призначено пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу». Зазначене слідує з повідомлення відповідача вих. № 8617/03-31 від 25.08. 2015 року адресованого на імя позивача, також із вказаного повідомлення вбачається, що останній призначена пенсія як державному службовцю в розмірі 80 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування з 27.05. 2013 року, відповідно до поданої заяви та довідок про складові заробітної плати № 52, № 53 від 27.05. 2013 року.
Із заяви позивача адресованої відповідачеві та отриманої останнім 20.08.2015 року вбачається, що позивач звернувся до відповідача ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати. Проте, позивачці в перерахунку пенсії було відмовлено (Повідомлення ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області вих. № 8617/03-31 від 25.08. 2015 року).
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин призначення позивачеві пенсії) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно положень ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин призначення позивачеві пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, входила до системи оплати праці державного службовця. Зазначене підтверджується Довідкою № 107 від 20.08. 2015 року.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Так, відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Крім того, ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Що стосується індексації грошових доходів, то відповідно до ст.ст.1,2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Обєктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовій дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Згідно п.п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8773, суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду додаткової заробітної плати. Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.
Відповідно до абз. 4 п.2 Постанови КМУ "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" № 1078 від 17.07.2003 року індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошову виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними оцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів згідно діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Таким чином позовні вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 20.08.2015 року у розмірі 80 % (за наявності 11 повних років роботи на державній службі) середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, із яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01. 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд вважає підставними та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
У звязку із наведеним та з метою повного і всебічного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність задоволення адміністративного позову виходячи за межі позовних вимог, а саме вважає необхідним, крім задоволення заявлених позивачем позовних вимог, визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до вимог ст. 94 КАС України.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 8 - 12, 17, 69 71, 94, 159 163, 167 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
позовні вимоги ОСОБА_1, - задоволити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 20.08.2015 року у розмірі 80 % (за наявності 11 повних років роботи на державній службі) середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, із яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01. 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області в користь ОСОБА_1 487, 20 грн. судових витрат.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського адміністративного апеляційного суду. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
.
СуддяОСОБА_4