Справа № 450/2065/15-а Провадження № 2-а/450/96/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2015 року Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Данилів Є.О.
при секретарі Курпіта П.І.
з участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про перерахунок призначеної пенсії державного службовця,-
в с т а н о в и в :
26.08.2015 року до Пустомитівського районного суду Львівської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про перерахунок призначеної пенсії державного службовця. У позовній заяві позивач просить суд просить поновити процесуальний строк на перерахунок розміру пенсії з 01.03.2015 року;відновити порушене право ОСОБА_1 на включення для обчислення розміру пенсії іншої виплати: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матерільної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 01.03.2015 року; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.03.2015 року, відповідно до ч. 1 та ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії, тобто в даному випадку у розмірі 84 відсотки заробітку за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, включивши у суму заробітної плати для обчислення пенсії інші виплати, а саме: індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області виплачувати ОСОБА_1 пенсію в новому розмірі, починаючи з 01.03.2015 року.
Позивач у позовній заяві як на підстави для задоволення заявлених позовних вимог покликається на наступні обставини:
08.07.2008 року позивачеві призначено пенсію державного службовця за віком. Відповідачем при призначенні пенсії позивачеві, не включено індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. 13.08.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру призначеної пенсії проте їй відповідачем було відмовлено.
На підставі зазначеного вище позивач у позовній заяві просить суд задоволити заявлені позовні вимоги.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання зявилася, позовні вимоги підтримала, пояснення дала аналогічні викладеним у позовній заяві, позов просила задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області ОСОБА_2 у судове засідання зявилася, у задоволенні позову просила відмовити з підстав викладених у запереченнях на позовну заяву від 22.09.2015 року та зокрема зазначила, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безперервну працю, суми індексації заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії відповідно ст. 37 ЗУ Про державну службу".
Заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали адміністративної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено наступні обставини, що мають значення для правильного вирішення справи:
13.08.2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії з врахуванням інших виплат, з яких у ОСОБА_1 були сплачені страхові внески, заява зареєстрована за № 3338/2.
Проте листом відповідача вих. № 8435/03-31 від 14.08.2015 року, позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, та вказано що останній призначена пенсія як державному службовцю в розмірі 84 % суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з 08.07.2008 року відповідно до поданої заяви та довідок про складові заробітної плати № 6983/02-35 від 07.07.2008 року.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин призначення позивачеві пенсії) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно положень ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 84 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин призначення позивачеві пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, входила до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Так, відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Крім того, ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Що стосується індексації грошових доходів, то відповідно до ст.ст.1,2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Обєктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовій дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Згідно п.п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8773, суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду додаткової заробітної плати. Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.
Відповідно до абз.4 п.2 Постанови КМУ "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" № 1078 від 17.07.2003 року індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошову виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними оцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів згідно діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Таким чином позовні вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.03.2015 року, відповідно до ч. 1 та ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії, тобто у даному випадку в розмірі 84 % заробітку за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, включивши у суму заробітної плати для обчислення пенсії інші виплати, а саме індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд вважає підставними та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до вимог ст. 94 КАС України.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 8 - 12, 17, 69 71, 94, 159 163,167 КАС України, суд,-
в и р і ш и в :
позовні вимоги ОСОБА_4, - задоволити.
Відновити порушене право ОСОБА_1 на включення для обчислення розміру пенсії іншої виплати: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матерільної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 01.03.2015 року.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.03.2015 року, відповідно до ч. 1 та ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії, тобто в даному випадку у розмірі 84 відсотки заробітку за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, включивши у суму заробітної плати для обчислення пенсії інші виплати, а саме: індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області виплачувати ОСОБА_1 пенсію в новому розмірі, починаючи з 01.03.2015 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області в користь ОСОБА_1 73, 08 грн. судових витрат.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського адміністративного апеляційного суду. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяОСОБА_5