Справа №: 398/5677/15-а
УХВАЛА
"04" грудня 2015 р. Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1, розглянувши позовну заяву ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,-
Встановив :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України про визнання дій відповідача неправомірними та зобовязати Міністерство оборони України призначити та виплатити йому одноразову грошову допомогу відповідно до ст.16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Як вбачається з матеріалів справи, позивач в своєму адміністративному позові просить визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні йому одноразової грошової допомоги внаслідок виконання обов'язків військової служби в порушення вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та зобов'язати відповідача здійснити виплату одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який є інвалідом ІII групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків військової служби у розмірі 27-місячного грошового забезпечення, виходячи з грошового забезпечення передбаченого ч. 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Предметна підсудність адміністративних справ місцевим загальним судам визначається за правилами частини 1ст. 18 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України - місцевим судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті;
6) адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України
Відповідно до ч. 2 статті 18 КАС України - окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи в яких однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам; про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням; щодо підтвердження обґрунтованості вжиття субєктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Даний адміністративний позов не є спором з приводу обчислення, призначення, перерахунку пенсійних чи соціальних виплат, оскільки стосується нарахування одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності внаслідок виконання позивачем обов'язків військової служби. Тобто позивач, вказуючи на неправомірність дій відповідача щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги, оскаржує рішення та дії суб'єкта владних повноважень при виконанні ним службових обов'язків (щодо призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з виконанням ним обов'язків військової (державної) служби).
В ч. 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено порядок та підстави призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Відповідно до ч.1, ч. 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» - держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Тобто спірна одноразова грошова допомога не є соціальною виплатою, в розумінні ч. 1 статті 18 КАС України, а тому дана справа не підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним.
Враховуючи викладене, адміністративний позов ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та стягнення одноразової грошової допомоги підлягає розгляду окружним адміністративним судом.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України - позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до ч.6ст. 108 КАС Україниповернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії повернути позивачеві у зв'язку з непідсудністю справи даному суду.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвалу може бути оскаржено до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд протягом 5 днів з дня отримання позивачем копії цієї ухвали.
Суддя