233 № 233/5827/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2015 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартишева Т. О.
при секретарі Круговій Ю.С.,
за участю
позивача -
представника відповідача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи -
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного Управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у м. Костянтинівці Донецької області, про визнання дій неправомірними, зобов*язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
05 жовтня 2015року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області надійшов позов ОСОБА_3 до відповідачів, третьої особи, про визнання дій неправомірними, зобов*язання вчинити певні дії, у якому позивач з врахуванням уточнень, вказав, що він є інвалідом 2 групи, відноситься до 1 категорії осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію на підставі норм Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсія, яку отримує позивач, встановлена у вигляді: - державної пенсії; - додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров*ю, що призначається після виникнення права на державну пенсію. На підставі листів ПФУ №296/02-2 від 08 січня 2015 року та № 1973/01-40 від 23 січня 2015 року, з 01 січня 2015 року з суми пенсії в частині, що перевищує 3654,00 грн. (три розміри мінімальної заробітної плати за місяць), під час нарахування здійснюється розрахунок суми податку на доходи фізичних осіб в розмірі 15% та сума військового збору в розмірі 1,5 %, утримання сум податків здійснюється з 01 лютого 2015 року. З розміру пенсії позивача в сумі 6778,42 грн. утримання податку на доходи фізичних осіб - 15% від суми, що перевищує 3654,00 грн., склало 468,66 грн. на місяць, військового збору 1,5 % від суми, що перевищує 3654,00 грн., склало 46,87 грн. на місяць, а всього за 7 місяців було утримано (3280,62 грн. + 328,09 грн.) 3608,71 грн., що позивач вважає неправомірним і таким, що суперечить Конституції України та чинному законодавству України, зокрема, ст. 165 ПКУ, так як згідно п.165.1 цього кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: - сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом (п. 165.1.3 ПКУ). Просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області щодо нарахування з 01 лютого 2015 року по 01 вересня 2015 року з його пенсії податку на доходи фізичних осіб зі ставкою податку 15 % та військового збору зі ставкою 1,5 %, зобов*язати відповідача видати розпорядження про перерахунок пенсії позивача без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01 лютого 2015 року, а також повернути з відповідних рахунків стягнуті з позивача суми податку з відповідного рахунку на користь позивача у загальному розмірі 3608,71 грн.
В судове засідання позивач не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги з врахуванням уточнень підтримує в повному обсязі (а.с. 39).
Представник відповідача - УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівсьокму районі Донецької області ОСОБА_1, у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надавши суду письмові заперечення (а.с. 23-24), та зазначила, що відповідач як здійснював нарахування позивачу пенсії у відповідності до діючого законодавства, так і продовжує нараховувати, розмір пенсії позивача не змінився, відповідач не є розпорядником коштів, утриманих з позивача. На підставі Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» внесені змінидоПодаткового Кодексу України, що передбачають стягнення з отримуваної позивачем пенсії податку на доходи фізичних осіб її ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування та ставки військового збору 1,5 відсотківвід об'єкта оподаткування. Базою опадаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного грошового утримання в частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць - три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року. Відповідач, що на підставі п. 9.1.2 ПКУ з 01 січня 2015 року набув статус податкового агента, виконує норми закону, який не визнаний неконституційним. З 01 вересня 2015 року в звязку із внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб з пенсії позивача, якого віднесено до категорії «інвалід війни», ПДФО та військовий збір не справляється. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки оподаткуванню в даному випадку підлягає виключно сума перевищення, а не сума пенсії, як зазначив позивач у позові.
Представник другого відповідача - Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, аналогічних наведеним представником відповідача УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, надавши суду письмові пояснення (а.с. 41-42). При цьому зазначив, що на думку відповідача пільги щодо сплати податків та обов*язкових платежів встановлюються саме податковим законодавством, яким не передбачено пільг по сплаті податків та зборів для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, тому дії УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області щодо утримання з пенсії позивача податку на доходи фізичних осіб та військового збору є правомірними. Просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи - Управління Державної казначейської служби України у м. Костянтинівці Донецької області, у судове засідання не з*явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 64).
Суд, з*ясувавши позицію позивача та третьої особи, заслухавши представників відповідачів, дослідивши матеріали адміністративної справи, прийшов до наступного.
Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є інвалідом війни 2 групи у зв*язку з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 1, та має право на пенсію відповідно до ст.ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 8-9).
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівсьокму районі Донецької області та отримує пенсію як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи, розмір якої складає 6778,42 (а.с. 10).
Розділ 8 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Нормамистатті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до п.18ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам віднесеним до категорії 1 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджетувідповіднодо податкового та митного законодавства.
Відповідно до п. 23ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»інвалідам та прирівняним до них особам (ст. 7 цього Закону) надаються пільги, зокрема, зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповіднодо податкового та митного законодавства.
Відповідно до п.3ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення»пенсії не підлягають оподаткуванню.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28 грудня 2014р. внесені змінидоПодаткового Кодексу України, які набули чинності з 01 січня 2015 р.
Згідно п.п.164.2.19п.164.2ст.164 Податкового кодексу Українидо загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.
З 01 січня 2015 р. відповідно до ст. 8 Закону України від 28 грудня 2014 р. № 80- VІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1218 грн. на місяць.
Тобто, починаючи з 01 січня 2015 р. податкові агенти, яким у даному випадку євідповідач - УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн. х 3), зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.
Згідно п.168.3ст.168 Податкового кодексу Українирозрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28 грудня 2014р. внесені змінидоПодаткового Кодексу України, які набули чинності з 01 січня 2015 р., у частині обкладення військовим збором.
Згідно з п.п.1.1 п. 16.1 підрозділу 10 розділу ХХПодаткового кодексу Україниплатниками збору є особи, визначені п.162.1ст.162 Податкового кодексу України, а саме фізична особа -резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, податковий агент.
Об'єктом обкладення військовим збором є доходи, визначеніст. 163 Податкового кодексу України(п.п..1.2 п.16.1 підрозділу 10 розділу ХХПКУ).
Згідно п.163.1ст.163 Податкового кодексу Україниоб'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід до якого відповідно до пп.164.2.19п.164.2ст.164 ПКУвключаються, зокрема сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), що отримуються платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, у 2015 р. - 3654 грн. (1218 грн. х 3) в частині такого перевищення.
Ставка збору становить 1,5 відсотки об'єкта оподаткування, визначеного п.п.1.2 п.16 прим.1 підрозд.10 розд. ХХПодаткового кодексу України(п.п.1.3 п.16 прим.1 підрозд. 10 розд. ХХПКУ).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленомуст.. 168 Податкового кодексу України(п.п 1.4 п.16 прим.1 підрозд.10 розд. ХХПКУ).
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов'язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5 відсотка (п.п.168.1.1п.168.1ст.168 ПКУ).
Крім тогост. 168 Податкового кодексу Українивстановлено, що розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом.
Таким чином, якщо сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону) перевищує 3654 грн. у 2015 р., то частина такого перевищення обкладається військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
Відповідно до п.п.1.6 п.16.1 підрозд. 10 розд. ХХПодаткового кодексу Україниплатники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, що визначеніст. 176 Податкового кодексу України.
Згідно повідомлення УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області довідки від 01 жовтня 2015р., від 25 листопада 2015 року (а.с. 10-11, 65), заперечень відповідача (а.с. 23 зворот) з пенсії позивача ОСОБА_3 в розмірі 6778,42 грн., з 01 лютого 2015 р. по 01 вересня 2015 року утримано ПДФО у розмірі 15% з суми, що перевищує 3654,00 грн. 468,66 грн., військовий збір у розмірі 1,5 % з суми, що перевищує 3654,00 грн. 46,87 грн., всього за 7 місяців було утримано (3280,62 грн. + 328,09 грн.) 3608,71 грн.
Згідно п. 164.2.19. ПКУ суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Відповідно до положень Закону України від 17 липня 2015 року "Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб", що набрав чинності з 01 вересня 2015 року, положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинністьстатті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
В той же час, відповідно п.165.1.3п.165.1ст.165 Податкового Кодексу Українидо загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.
Вказана норма ПКУ Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, не змінювалась та була чинною на час виникнення спірних правовідносин.
Згідно зіст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції Українипередбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Крім того, як визначає п. 85 Правових позицій, висловлених судовою колегією в цивільних справах Верховного Суду України в зв'язку з аналізом причин перегляду судових рішень у цивільних справах у 1996 році від 01 грудня 1997р., при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, слід мати на увазі, що відповідно доЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильськоїкатастрофи»громадянам, віднесеним до категорії осіб, які постраждали внаслідок цієї катастрофи (п. 1 ст. 14) і визнані інвалідами, та сім'ям, які втратили годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, завдана цим шкода відшкодовується призначенням державної пенсії та виплатою додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячної компенсації сім'ї за втрату годувальника.
Відповідно до абзацу 2 ч.1ст. 244-2 КАС Українивисновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Таким чином. з урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до податкового законодавства сума відшкодування розміру шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, суд вважає, що позовні вимоги позивача ОСОБА_3 є обгрунтованими, а тому слід задовольнити позов останнього у межах заявлених позовних вимог, визнати дії відповідача - УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, щодо нарахування з 01 лютого 2015 року по 01 вересня 2015 року з пенсії позивача ОСОБА_3 сум ПДФО, військового збору неправомірними, зобов*язати відповідача УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_3 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01 лютого 2015 року по 01 вересня 2015 року, а також повернути на користь позивача утримані з його пенсії суми податків з рахунку, на який вони були перераховані відповідачем (а.с. 66), з 01 лютого 2015 року по 01 вересня 2015 року у загальному розмірі 3608,71 грн., який не оспорюється відповідачем.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, про те, що оподаткуванню в даному випадку підлягає виключно сума перевищення, а не сума пенсії позивача, як необґрунтовані. Згідно повідомлення на адресу позивача ОСОБА_3, поданих представником відповідача письмових заперечень, відповідач зазначив, що базою оподаткування у 2015 році є саме суми пенсій або щомісячного грошового утримання в частині, що перевищує 3654, 00 грн. на місяць тощо.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2, 11,158-163,244-2 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області щодо нарахування у період часу з 01 лютого 2015 року по 01 вересня 2015 року сум податку на доходи фізичних осіб, військового збору з пенсії ОСОБА_3, призначеної відповідно доЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_3 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб, військового збору з 01 лютого 2015 року по 01 вересня 2015 року, повернути ОСОБА_3 утримані з його пенсії суми податку на доходи фізичних осіб, військового збору з рахунків, на які цей податок був перерахований Управлінням Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області з 01 лютого 2015 року по 01 вересня 2015 року в розмірі 3608 (три тисячі шістсот вісім) гривень 71 копійка.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 08 грудня 2015 року, повний текст постанови по справі виготовлений 10 грудня 2015 року.
Суддя