Постанова № 54173002, 21.05.2015, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.05.2015
Номер справи
279/7814/15-а
Номер документу
54173002
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 279/7814/15-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"21" травня 2015 р. Коростенський міськрайонний суд

Житомирської області

в складі: головуючого - судді Снігір В.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області про поновлення строку звернення до суду, визнання неправомірними дії відповідача про відмову у призначенні пенсії як ліквідатору аварії на ЧАЕС та зобов"язання вчинити певні дії визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

17.04.2015 року позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області про поновлення строку звернення до суду, визнання неправомірними дії відповідача про відмову у призначенні пенсії як ліквідатору аварії на ЧАЕС та зобов"язання вчинити певні дії визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії. В обгрунтування позовних вимог зазначив, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ої категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 234986 виданим 07.04.1997 року.

В період з 05.05.1986 року по 01.09.1986 року був призваний на військові збори і в складі військової частини № 43187 приймав участь у ліквідації наслідків від аварії на ЧАЕС, отримав дозу опромінення в 11, 991 рентген.

При зверненні в січні 2014 року та повторно в квітні 2015 року до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_1 було відмовлено через відсутність документів, які дають йому право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Вважає дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними та такими, що порушують його права, а тому просив суд: визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні йому пільгової пенсії зі зниженим пенсійним віком як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірними; зобов»язати відповідача призначити йому пільгову пенсію з моменту початкового звернення.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, подав через канцелярію суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, а позов задовольнити та поновити процесуальні строки звернення до суду .

Відповідач надав суду заперечення проти позову та просив у задоволенні позову відмовити за безпідставністю.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Проаналізувавши матеріали справи в сукупності з наданими сторонами доказами, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, 2-ої категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 234986 виданим 07.04.1997 року, яке є безстроковим і діє на всій території України. (а.с.7).

21.10.2013 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак управлінням Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області рішенням комісії від 09.01.2014 року за № 1 відмовлено позивачу в призначенні пенсії, посилаючись на відсутність документів, які дають йому право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років (а.с.3,5-6).

Вивчивши матеріали справи в їх сукупності, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені сторонами обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Умови призначення і виплати пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи".

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст.55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Постановою ЦК КПРС, Президії Верховної ради СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року №524-156 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони "Чорнобильської АЕС" (постанова ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 08.05.1986 року №168-5 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС) було надано право керівникам підприємств і організацій проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС по підвищених до 100% тарифних ставках (відрядних розцінках) і посадових окладах.

Конкретні розміри підвищення зазначених ставок (розцінок) і окладів встановлювалися з урахуванням складності і терміновості робіт.

Наказом МОЗ СРСР від 14.05.1986 року за № 104 на підставі постанови ЦК КПРС, Президії ВР СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦСПС від 07.05.1986 року № 524-156 (постанова РМ УРСР від 08.05.1986 року) було надано право підвищувати на 25% посадові оклади працівників, які безпосередньо приймали участь в проведенні медико-біологічних, дозиметричних і біофізичних обстежень людей, дезактивації території, приміщень, обладнання, виконували роботи по дозиметричному і радіометричному контролю та дезактивації джерел радіоактивних випромінювань і таке інше.

ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 року № 665- 195 (постанова ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7) було дозволено підприємствам залучати працівників на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, у вихідні і святкові дні з оплатою у подвійному розмірі.

Відповідно до вимог чинного законодавства - ОСОБА_2 Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-11 "Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного Законом України "Про соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особи повинні надати: посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення; довідку форми 122 (за установленою формою, затвердженою ОСОБА_2 Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.1988 року). Проте, у разі неможливості подання довідки за формою № 122 для призначення пенсії надаються інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу тощо.

Вказана позиція узгоджується із змістом п.7 п.п. "ґ" постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. N22-1 (в редакції станом на 15.10.2009р.), згідно з якою замість довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N122, можуть надаватись довідки архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС тощо.

Про те, що позивач у 1986 року був безпосередньо зайнятий на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, підтверджується даними архівної довідки № 24-8325 від 18.03.1993 №24-8325, виданої .

У зв'язку із виконанням трудових обов'язків ОСОБА_1, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 05 травня 1986 року по 01.09.1986 року у складі військової частини 43187 (особовий склад ІІ інженерно-дорожнього батальйону, 2 інженерно-дорожньої роти), та безпосередньо у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, задіяні в будівництві дороги АЕС, дороги ст. Товстий Ліс Лубянка в районі м. Чорнобиля, що підтверджується даними архівної довідки, виданої Галузевим державним архівом МО (а.с.9).

В період з 05.05.1986 року по 01.09.1986 року був призваний на військові збори і в складі військової частини № 43187 приймав участь у ліквідації наслідків від аварії на ЧАЕС, отримав дозу опромінення в 11, 991 рентген (а.с.8).

Факт виконання службових обов»язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 в складі військової частини 43187 ніким не

оспорюється, однак позивач не міг скористатися пільгою передбаченою ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо оформлення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Таким чином, вищевказані документи в повній мірі підтверджують наявний стаж роботи позивача в зоні відчуження, що надає право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, у відповідності до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв`язку з чим, суд дійшов висновку щодо безпідставності відмови управлінням Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області у призначенні позивачу ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач ОСОБА_3 має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а право позивача на призначення пенсії підлягає відновленню з дати звернення до управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області із заявою про призначення пенсії, тобто з 21.10.2013 року.

Відповідно до ст. 83 Закону України « Про пенсійне забезпечення» строки призначення пенсій: пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.

Відповідно до ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправними і зобов'язати відповідача вчинити певні дії. За ст.71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області про визнання протиправними дії щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах; зобов`язання управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з

21.10.2013 року є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст.2, 6, 8 - 12, 69, 71, 94, 104 - 106, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області про поновлення строку звернення до суду, визнання неправомірними дії відповідача про відмову у призначенні пенсії як ліквідатору аварії на ЧАЕС та зобов"язання вчинити певні дії визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними .

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 Васильовчиу пенсію зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21.10.2013 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя В.М.Снігір