Справа №295/11833/15-а
Категорія 87
2-а/295/308/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.12.2015 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі:
головуючого - судді Зосименка О.М.,
за участі секретаря - Зубрицької Т.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України Про державну службу та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з дня її призначення з 11.09.2008 року, виходячи з 84 % суми заробітної плати держслужбовця з урахуванням у її складі суми винагороди за вислугу років у розмірі 25%, суми індексації заробітної плати (456,81 грн.), матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (15652,69 грн.) за обраний період 24 останні календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією. Стягнути на користь позивача різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що пенсія їй була призначена в меншому ніж потрібно розмірі, а саме при її нарахуванні відповідачем не враховано винагороди за вислугу років, нараховану та виплачену їй матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та суму індексації, що призвело до зниження розміру її пенсії.
У судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Представник відповідача просив суд відмовити у позові за безпідставністю заявлених вимог.
Крім того, від Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи.
Заслухавши позивача, представників сторін у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію за віком, як державний службовець з 11.09.2008 року в розмірі 84% від заробітку. 15.06.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 84%, як державному службовцю, з включенням винагороди за вислугу років, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області від 26.06.2015 року за № 273/502 позивачу ОСОБА_2 розяснено, що врахувати вказані виплати для перерахунку розміру пенсії немає підстав.
Зі змісту довідки ДФС у Житомирській області від 10.06.2015 за №79 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що за 2006-2008 рр. позивач отримувала інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 15652,69 грн; індексація заробітної плати 456,81 грн. грн.), на які було нараховано виплати на загальнообовязкове державне пенсійне страхування і які не були включені до складу заробітної плати при визначенні розміру пенсії.
Крім того, як вбачається з довідки ДФС у Житомирській області від 10.06.2015 за №80 про складові заробітної плати та не заперечувалося у судовому засіданні представником відповідача, при призначенні пенсії не було враховано винагороду за вислугу років (25%) з суми якої фактично нараховано та сплачено страхові внески.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу". Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852 передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
У частині першій статті 1 Закону від 24.03.1995 року №108/95?ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових,питань, винагорода за вислугу років входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання викладена в постанові від 20 лютого 2012 року Верховним Судом України у справі № 21-430а11.
Відповідно до ст. 99 КАС України встановлюється шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав та інтересів особи.
Враховуючи, що позов заявлено 07.08.2015 року та зважаючи, на те, що сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, винагорода за вислугу років, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а відтак позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково, починаючи із 07.02.2015 року та перерахунок слід здійснити з врахуванням вищезазначених виплат за обраний період 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.
Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст. 6, 17-19, 94, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за вислугу років, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу, в розмірі 84 відсотків суми заробітної плати, з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за вислугу років, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 07.02.2015 року, з урахуванням виплачених коштів.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Оголошення повного тексту 03.12.2015 року о 14-10 год.
Суддя О.М. Зосименко