КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/20391/15 Головуючий у 1-й інстанції: Бояринцева М.А. Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
У Х В А Л А
Іменем України
01 грудня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Безименної Н.В.,
суддів Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.
за участю секретаря Авраменко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Київський завод "Агромаш" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Першого заступника прокурора Дніпровського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Київський завод "Агромаш" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 136 000 грн.
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2015 року Перший заступник прокурора Дніпровського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Київський завод "Агромаш" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 136 000 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2015 року позов задоволено, стягнуто з Відкритого акціонерного товариства "Київський завод "Агромаш" штрафну санкцію у розмірі 8000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 136000,00 грн. на користь Державного бюджету України на рахунки, відкриті в управліннях Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову - залишити без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було внесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 825-ЦД-1-Е від 05 листопада 2014 року, яким зобов'язано Відкрите акціонерне товариство "Київський завод "Агромаш" у термін до 12.01.2015 усунути порушення законодавства про цінні папери та письмово повідомити уповноважену особу комісії про виконання (а.с. 12).
04 березня 2015 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 270-ЦД- 1-Е, якою за невиконання вищевказаного розпорядження на Відкрите акціонерне товариство "Київський завод "Агромаш" штрафну санкцію у розмірі 8 000 неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 136 000 грн. (а.с. 11).
Колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача вищевказаних штрафних санкцій, виходячи з такого.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Відповідно до ст. 6 вказаного Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Пунктами 10, 14 статті 8 даного Закону встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, у тому числі надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства;
накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення
професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в країні» невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 11 вказаного Закону у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до пунктів 2-5 розділу 18 рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16.10.2012 "Про затвердження Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій" зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за № 1855/22167 штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Предметом розгляду даної справи є стягнення штрафних санкцій, а не правомірність постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 270-ЦД-1-Е від 04.03.2015.
Колегія суддів звертає увагу на те, що доказів оскарження, скасування даної постанови в адміністративному або судовому порядку суду не надано, а тому вона є чинною та підлягає виконанню.
Згідно ч. 2 ст. 60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави.
Крім того, законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Вищевикладене що спростовує доводи апелянта про неналежного позивача у даній справі.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що станом на момент розгляду справи відповідачем добровільно штрафні санкції не сплачено, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Київський завод "Агромаш" - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 07 грудня 2015 року.
Головуючий суддя: Н.В. Безименна
Судді : В.О. Аліменко
А.Ю. Кучма
Головуючий суддя Безименна Н.В.
Судді: Кучма А.Ю.
Аліменко В.О.