Ухвала суду № 54170292, 25.11.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
25.11.2015
Номер справи
804/16619/14
Номер документу
54170292
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"25" листопада 2015 р. м.Київ К/800/34786/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г., Голяшкіна О.В., Зайця В.С.,

секретар судового засідання - Ярош Д.В.,

за участю представників:

позивача - Волохова О.С.,

третьої особи - 1 Савчук А.П.,

представники відповідача та інших третіх осіб не з»явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватної компанії з обмеженою відповідальністю «Інтерлізінвест Юкрейн Б.В.»

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2014

року

та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2015

року

у справі №804/16619/14

за позовом Приватної компанії з обмеженою відповідальністю

«Інтерлізінвест Юкрейн Б.В.»

до 1) Реєстраційної служби Дніпродзержинського міського управління юстиції,

2) Державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпродзержинського

міського управління юстиції Циганок Ірини Юріївни,

3) Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції,

4) Державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпропетровського

районного управління юстиції Абрамової Тетяни Ігорівни,

треті особи: 1) Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ»,

2) Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Інтер -

Бліц»,

3) Компанія Веста Сервісес ЛТД,

4) Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами

«ПАРАНГОН»,

про визнання не чинними та скасування реєстраційних дій, -

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2014 року Приватна компанія з обмеженою відповідальністю «Інтерлізінвест Юкрейн Б.В.» звернулася до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Дніпродзержинського міського управління юстиції (далі - відповідач 1), державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпродзержинського міського управління юстиції Циганок Ірини Юріївни (далі - відповідач 2), Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції (далі - відповідач 3), державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Абрамової Тетяни Юріївни (далі - відповідач 4), треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ», Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Інтер-Бліц», Компанія Веста Сервісес ЛТД, ТОВ «Компанія з управління активами «ПАРАНГОН» про визнання нечинними та скасування реєстраційних дій та просила суд визнати недійсними та скасувати реєстраційні дій щодо внесення змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 33442626) щодо:

- внесення зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах: зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів від 30.09.2014 року, здійснені державним реєстратором Реєстраційної служби Дніпродзержинського міського управління юстиції Циганок Іриною Юріївною, реєстраційна дія № 12231070029004044;

- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи: зміни місцезнаходження, зміна складу та інформації про засновників від 01.10.2014 року, здійснена державним реєстратором реєстраційної служби Дніпродзержинського міського управління юстиції Циганок Іриною Юріївною, реєстраційна дія №12231050030004044;

- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи: зміни місцезнаходження, зміна складу та інформації про засновників від 09.10.2014 року, здійснена державним реєстратором Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління Абрамовою Тетяною Ігорівною, реєстраційна дія №12031050033029142.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2014 року у справі №804/16619/14, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2015 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що реєстраційні дії проведені державним реєстратором у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». Отже, спірним у межах даної справи є правомірність дій відповідачів стосовно внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» (позивач), що не пов'язані зі змінами в установчих документах, внесення змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» на підставі поданих третьою особою - ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» документів.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Приватна компанія з обмеженою відповідальністю «Інтерлізінвест Юкрейн Б.В.» звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить вищезазначені судові рішення скасувати та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити.

Обґрунтовуючи касаційну скаргу, скаржник вказав на те, що вибуття позивача зі складу керівників ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ», а також зміна керівника позивача та внесення змін до установчих документів ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» відбулося без участі представника позивача, з огляду на що дії державного реєстратора щодо внесення змін до складу засновників ТОВ «ІНТЕРЛІЗІГВЕСТ» є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

При цьому, зазначив, що державні реєстратори, вчиняючи реєстраційні дії щодо позивача, не перевірили повноваження на вчинення таких дій з боку його представників, зокрема, не дослідили установчий документ підприємства.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права та наданої ними правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.

Як вбачається з матеріалів справи, 30.09.2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Дніпродзержинського міського управління юстиції Циганок І.Ю. внесено зміни до відомостей про юридичну особу - позивача, що не пов'язані зі змінами в установчих документах: зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів, а саме, до переліку засновників ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» входить ТОВ «Керуюча компанія «Інтер - Бліц», керівником якої з 27.09.2014 року являється ОСОБА_12.

З витягу вбачається, що 01.10.2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Дніпродзержинського міського управління юстиції Циганок І.Ю. внесено зміни до відомостей про юридичну особу: зміна місцезнаходження, зміна складу та інформації про засновників, а саме, до складу учасників входить Компанія Веста Сервісес ЛТД та змінено юридичну адресу.

Також, 09.10.2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління, Абрамовою Т.І. здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи: зміна місцезнаходження, зміна складу та інформації про засновників.

Відповідно до приписів статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Згідно до вимог частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

За приписами частин другої, третьої статті 4 вказаного Закону, порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 6 вказаного Закону, державний реєстратор проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців.

У відповідності до вимог частини першої статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення (частини друга статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»).

Частиною четвертою вказаної статті встановлено, що державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті.

Відповідно до вимог частини шостої статті 19 Закону, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо:

документи подані не за місцем проведення державної реєстрації;

документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону;

документи подані не у повному обсязі;

документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

Згідно до приписів частини 9 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.

Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному статтею 29 вказаного Закону.

Відповідно до частини першої вказаної статті Закону, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів;

документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.

Згідно з частиною третьою статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Відповідно до частини сьомої вказаної статті, державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Частиною одинадцятою статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначені підстави для залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, а саме:

якщо документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;

документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону;

документи подані не у повному обсязі;

документи подано особою, яка не має на це повноважень;

до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

За правилами статті 30 вказаного Закону, державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 Закону.

При цьому частина перша статті 27 Закону містить вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав ніж передбачені частиною першою статті 27 Закону не допускається.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» від 29.09.2014 року ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» подало до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Дніпродзержинського міського управління юстиції документи, у тому числі, договір по перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства (нотаріально засвідчена копія), рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичною особи (нотаріально засвідчена копія), рішення приватної компанії з обмеженою відповідальністю Інтерлізінвест Юкрейн Б.В.» (позивач у справі) (нотаріально засвідчена копія).

Відповідно до розділу 3 пункту 1 Положення про здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та осіб-підприємців, затвердженого Наказом юстиції України від 14.10.2011 р. №3175, державним реєстратором направлені електронні копії вищевказаних документів до Державної реєстраційної служби України.

Відповідно до розділу 3 пункту 2 Положення, Укрдержреєстр розглядає електронні документи на наявність підстав для залишення документів без розгляду та відмови у проведенні державної реєстрації.

За повідомленням відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Державної реєстраційної служби України від 30.09.2014 року підстави для відмови в проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи не виявлені, проте встановлено, що документи подано особою, яка не має на це повноважень, у зв'язку з чим державним реєстратором РС Дніпродзержинського управління юстиції Циганок І.Ю. видано повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації вих. №10 від 30.09.2014 року.

30.09.2014 року до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Дніпродзержинського міського управління юстиції представником ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» подано пакет документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а саме: які пов'язані зі зміною керівника; які пов'язані із зміною складу осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреностей, у тому числі підписувати договори; які пов'язані із зміною місцезнаходження юридичної особи; які пов'язані із зміною складу засновників, учасників юридичної особи.

Так, державному реєстратору подано:

- реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах;

- реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

- протокол загальних зборів товариства від 26.09.2014 року №2/2014 про зміну керівника Товариства; зміну місцезнаходження Товариства; зміну складу засновників Товариства (нотаріально засвідчена копія);

- протокол загальних зборів Товариства від 26.09.2014 року №1/2014 про примусове виключення учасника - Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Парангон»;

- рішення Приватної компанії з обмеженою відповідальністю «Інтерлізінвест Юкрейн Б.В.» від 26.09.2014 року про зміну керівника товариства; зміну місцезнаходження товариства; зміну складу засновників товариства (нотаріально засвідчена копія);

- документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів (нотаріально засвідчена копія);

- договір про відступлення частки в статутному капіталі Товариства від 26.09.2014 року (нотаріально засвідчена копія);

- протокол загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Інтер-Бліц» від 26.09.2014 року №2 (нотаріально засвідчена копія);

- документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (Апостиль) (нотаріально засвідчена копія);

- статут товариства від 21.09.2011 року;

- нова редакція установчих документів (2 примірники);

- копія квитанції виданої банком;

- копія квитанції виданої банком (за публікацію);

- наказ про призначення керівника товариства від 27.09.2014 року №24-14К;

- документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.

Укрдержреєстром 01.10.2014 року направлено повідомлення про відсутність підстав для відмови в проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Того ж дня, державним реєстратором Реєстраційної служби Дніпродзержинського міського управління юстиції Циганок І.Ю. проведено відповідні реєстраційній дії, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено записи:

- №12231050030004044 - про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» (зміна місцезнаходження юридичної особи - Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул.Теплична б. 8; зміна складу засновників, учасників юридичної особи - виключено зі складу засновників Приватну компанію з обмеженою відповідальністю «Інтерлізінвест Юкрейн Б.В.» та ТОВ «Компанія з управління активами «ПАРАНГОН»);

- №12231070029004044 - про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» (виключено зі складу керівника юридичної особи ОСОБА_13 та включено до складу підписантів ОСОБА_14

Після проведення означених реєстраційних дій державним реєстратором Реєстраційної служби Дніпродзержинського міського управління юстиції Циганок І.Ю. матеріали реєстраційної справи направлені до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції за місцем реєстрації юридичної особи ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ».

08.10.2014 року до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції представником ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» подано Реєстраційну картку про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, а саме:

для проведення реєстрації місцезнаходження юридичної особи, зміни складу засновників (учасників) юридичної особи, зміни відомостей про засновників, учасників юридичної особи.

Державному реєстратору надані наступні документи:

- реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

- рішення про внесення змін до установчих документів (Примірник оригіналу);

- протокол загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю Керуюча компанія «Інтер - Бліц»;

- рішення Компанії «Веста Сервісес ЛТД»;

- довіреність від Компанії «Веста Сервісес ЛТД» (перекладена на українську мову, нотаріально посвідчена);

- документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

- договір про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства (нотаріально засвідчена копія)

- статут товариства від 21.09.2011 року;

- нова редакція установчих документів (2 примірники);

- копія квитанції виданої банком;

- копія квитанції виданої банком (за публікацію).

Електронні копії вказаних документів у відповідності до Положення про здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та осіб-підприємців були направлені до Державної реєстраційної служби України.

08.10.2014 року від Державної реєстраційної служби України надійшло повідомлення про відсутність підстав для відмови в проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ».

09.10.2014 року державним реєстратором Абрамовою Т.І. проведено відповідну реєстраційну дію, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис №120310500330029142 - про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (зміна складу засновників, учасників юридичної особи - виключено зі складу засновників ТОВ «Керуюча компанія «Інтер - Бліц»

та включено до складу засновників - Компанія Веста Сервісес ЛТД, зареєстровано місце знаходження юридичної особи).

Разом з тим, зазначаючи, що для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ» державному реєстратору було надано всі документи, визначені статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», судами попередніх інстанцій безпідставно не взято до уваги доводи позивача, що вказані документи складені всупереч установчим документам Приватної компанії з обмеженою відповідальністю «Інтерлізінвест Юкрейн Б.В.», не містять жодних реквізитів іноземного документу.

Державним реєстратором з вищевказаних обставин не надана належна оцінка, не перевірено зміст та умови договору про відступлення частки у Статутному капіталі ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ».

Так, статут позивача передбачає необхідність отримання резолюції (рішення) Правління компанії для продажу майна компанії, відчуження корпоративних прав, тощо. Отже, перед проведенням відповідних реєстраційних дій державний реєстратор повинен був здійснити перевірку наявності такого рішення (резолюції) Правління.

Крім того, як вбачається з пункту 2 статті 13 статуту підприємства, Правління може надавати посадовим особам загальні та обмеженні повноваження представляти компанію. Кожна посадова особа має повноваження представляти компанію з відповідним урахуванням будь-яких обмежень, що встановлені стосовно такої посадової особи. Права таких осіб визначені Правлінням.

При цьому, судами попередніх інстанцій не надано належної оцінки повноваженням представника позивача ОСОБА_15 щодо можливості відчуження нею корпоративних прав та прийняття інших рішень від імені позивача.

Також судами не взято до уваги того, що на момент подачі документів були відсутні рішення позивача про внесення змін до установчих документів та документ, що підтверджує правомірність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів з боку позивача, як власника частки у розмірі 99,99972% статутного капіталу ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ».

Судами попередніх інстанцій при розгляді даного спору слід було враховати, що наслідком розв'язання публічно-правового спору по суті має бути захист порушеного суб'єктивного права позивача.

А тому при розгляді позовних вимог про визнання протиправними дій відповідачів щодо реєстрації змін до установчих документів судом має бути встановлено, чи є оскаржувані дії відповідачів такими, що породжують для позивача настання будь-яких юридичних наслідків і безпосередньо впливають на його права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.

Право на захист є самостійним суб'єктивним правом, яке з'являється у власника прав лише в момент їх порушення або оспорювання та реалізується в межах охоронюваних правовідносин, які при цьому виникли.

Судам слід врахувати, що питання про можливість задоволення конкретних позовних вимог, спрямованих на відновлення його прав, має вирішуватися, виходячи із суті заявлених вимог та наявності спірних правовідносин, які виникли безпосередньо між позивачем та відповідачами, протиправні дії яких, порушили його право. При цьому, факт порушення права позивача та, як наслідок, наявність спірних правовідносин потребують доведення та встановлення в ході судового розгляду справи.

Враховуючи покладені Кодексом адміністративного судочинства України завдання адміністративного судочинства, що полягають, зокрема, у захисті порушених прав, свобод або інтересів особи, колегія суддів касаційної інстанції зазначає, що реалізація покладених завдань можлива лише за умови, що права, свободи та інтереси позивача є порушеними на момент звернення до суду за їх захистом.

Чинне законодавство не передбачає можливості захисту в адміністративному судочинстві прав у майбутньому без встановлення такого порушення, а лише допускаючи можливість подальшої неправомірної поведінки суб'єкта оскарження або можливого настання негативних наслідків.

Отже, судам під час нового розгляду даної справи необхідно дослідити відповідні обставини та встановити, чи впливають безпосередньо на права та обов'язки позивача оскаржувані дії відповідачів, чи порушені його права (за захистом яких він звернувся до суду) та чи порушені вони саме вчиненням відповідачами дій щодо внесення зміни до відомостей про юридичну особу та внесення змін до установчих документів ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ».

У разі ж встановлення невідповідності поданих документів для проведення реєстраційних дійсному волевиявленню позивача на зміну його статусу як учасника товариства чи подання їх особою, яка не була уповноваженою на їх подачу, відповідні дії підлягають скасуванню.

Зазначене пояснюється, що результатом судового захисту має бути повне відновлення порушеного права.

Відтак, приймаючи рішення у справі, суди попередніх інстанцій дійшли передчасного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача, не дослідили у повній мірі надані позивачем докази, зокрема, матеріали реєстраційної справи ТОВ «ІНТЕРЛІЗІНВЕСТ», у якій містився статут позивача та не надали належної правової оцінки обставинам щодо надання документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи особою, яка не мала на це повноважень.

Згідно статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності до приписів частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Згідно з частиною другою статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Оскільки судами попередніх інстанцій порушені вимоги щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, що призвело до ухвалення рішень, які не відповідають вимогам щодо законності та обґрунтованості і таке неправильне вирішення справи не може бути усунено судом касаційної інстанції, рішення судів попередніх інстанцій підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд.

Під час нового розгляду суду першої інстанції слід врахувати вищенаведене та прийняти обґрунтоване та законне рішення за результатами повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Приватної компанії з обмеженою відповідальністю «Інтерлізінвест Юкрейн Б.В.» - задовольнити частково.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2015 року у справі №804/16619/14 - скасувати.

Справу №804/16619/14 направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: