КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2015 року справа № 810/3305/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1до третя особа: ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на проведення тимчасової адміністрації ПАТ «Дельта Банк» ОСОБА_3, публічне акціонерне товариство «Дельта Банк»провизнання протиправними дій та бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії та скасування рішення, в с т а н о в и в:
до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ФГВФО, уповноваженої особи ФГВФО на проведення тимчасової адміністрації ПАТ «Дельта Банк» ОСОБА_3, третя особа - ПАТ «Дельта банк» про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії та скасування рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є вкладником ПАТ «Дельта Банк» на підставі договору банківського вкладу (депозиту) «Найкращий від Миколая» у доларах США № 008-28694-100215 від 10.02.2015 р., на день початку процедури виведення банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації розмір коштів на поточному рахунку складав 6688, 00 доларів США, проте не був включений уповноваженою особою ФГВФО на ліквідацію ПАТ «Дельта Банк» ОСОБА_3 до переліку вкладників ПАТ «Дельта Банк», які мають право на відшкодування коштів, що потягнуло за собою не включення позивача ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб до загального реєстру вкладників ПАТ «Дельта Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами.
Відповідач ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб позов не визнав, надав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що уповноваженою особою ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на проведення тимчасової адміністрації ПАТ «Дельта Банк» вчинялися дії щодо перевірки правочинів на предмет виявлення нікчемних згідно з нормами Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», тому тимчасове обмеження рахунку позивача було здійснено в межах наданих Законом повноважень.
У судове засідання уповноважені представники відповідачів не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань про розгляд справи за їх відсутності не надавали.
Керуючись ч. 6 ст. 128 КАСУ розгляд справи здійснено в порядку письмовому провадження.
Дослідивши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає таке:
24.12.2014р., між позивачем та ПАТ «Дельта Банк» укладено договір на відкриття та обслуговування поточного рахунку, операції за яким можна здійснювати з використанням електронних платіжних засобів № 002-28689-241214, за яким банком відкрито поточний рахунок № 26200702955264 у доларах США на імя позивача. Згідно договору банківського вкладу (депозиту) «Найкращий від Миколая» у доларах США № 008-28694-100215 від 10.02.2015 р., позивач є вкладником ПАТ «Дельта Банк».
11.02.2015 р., позивач звернувся до банку з заявою про закриття рахунку фізичної особи № 26304112974634, відкритий у доларах США, згідно договору № 008-28694-100215 від 10.02.2015 р.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 02.03.2015 р. № 150 «Про віднесення публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» до категорії неплатоспроможних, виконавчою дирекцією ФГВФО прийнято рішення № 51 від 02.03.2015 р., яким у ПАТ «Дельта Банк» введено тимчасову адміністрацію. Уповноваженою особою ФГВФО на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Дельта Банк» призначено ОСОБА_3
11.06.2015 р., ОСОБА_2 гарантування розпочав виплати коштів вкладникам ПАТ «Дельта Банк» за договорами строк дії яких закінчився до 03.03.2015 р. включно та за договорами банківського рахунку.
Звернувшись до банку щодо відшкодування гарантованої ОСОБА_2 суми позивач дізнався, що його не було включено до переліку вкладників ПАТ «Дельта Банк», які мають право на відшкодування коштів, а кошти на рахунках позивача заблоковано.
Згідно рішення ФГВФО від 02.10.2015 р. № 181 розпочата процедура ліквідації ПАТ «Дельта Банк». Уповноваженою особою ФГВФО на ліквідацію ПАТ «Дельта Банк» призначено ОСОБА_3
Позивач звернувся до банку з метою отримання гарантованого розміру відшкодування коштів за вкладами, проте йому було відмовлено у звязку із не включенням до загального реєстру вкладників ПАТ «Дельта Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами та блокуванням його рахунків.
Вважаючи допущену відповідачем бездіяльність незаконною, позивач оскаржив її до суду.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та дослідивши докази, якими підтверджено позов, суд дійшов висновку що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав:
правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати ОСОБА_2 відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Частиною 1 ст. 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що ОСОБА_2 є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 та ч. 3 ст. 12 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», виконавча дирекція ОСОБА_2 здійснює управління поточною діяльністю ОСОБА_2; виконавча дирекція ОСОБА_2 має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1) визначає порядок ведення реєстру учасників ОСОБА_2; 2) визначає порядок відшкодування ОСОБА_2 коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення ОСОБА_2 відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату ОСОБА_2 витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат ОСОБА_2, затвердженого адміністративною радою ОСОБА_2; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Частина 1 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачає, що ОСОБА_2 гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. ОСОБА_2 відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення ОСОБА_2 банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада ОСОБА_2 не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Згідно ч. 4 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин), ОСОБА_2 не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на предявника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, субєкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або має інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобовязання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобовязань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах.
За правилами ч. 1-3 ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що уповноважена особа ОСОБА_2 складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2 відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів ОСОБА_2 станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа ОСОБА_2 протягом трьох днів з дня отримання ОСОБА_2 рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа ОСОБА_2 зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Згідно з ч. 5 ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом шести днів з дня отримання ОСОБА_2 рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція ОСОБА_2 затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою ОСОБА_2 переліку вкладників. ОСОБА_2 публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання ОСОБА_2 рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Частина 6 ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначає, що уповноважена особа ОСОБА_2 протягом трьох днів з дня отримання ОСОБА_2 рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню ОСОБА_2 відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
Відповідно до п. 3-5 розділу III Положення про порядок відшкодування ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 р. № 14 (далі по тексту Положення) уповноважена особа ОСОБА_2 протягом трьох днів з дня отримання ОСОБА_2 рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до ОСОБА_2 повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2 (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню ОСОБА_2 відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики ОСОБА_2, така сума відшкодування включається до Переліку. Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до ОСОБА_2 на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи ОСОБА_2 та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Відповідно до п. 6 розділу III Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа ОСОБА_2 може надавати до ОСОБА_2 додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Як передбачено у п. 2, 3 розділу IV Положення, ОСОБА_2 складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі Загальний Реєстр). Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях. Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки ОСОБА_2, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою ОСОБА_2 переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2; 2) передача уповноваженою особою ОСОБА_2 сформованого переліку вкладників до ОСОБА_2; 3) складення ОСОБА_2 на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією ОСОБА_2 Загального реєстру. При цьому уповноважена особа може надавати ОСОБА_2 протягом процедури ліквідації додаткову інформацію про вкладників, зокрема щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.
Як встановлено у п. 1 ч. 5 ст. 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.
Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» обмеження, встановлене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті, не поширюється на зобов'язання банку щодо: виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується ОСОБА_2, в національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення ОСОБА_2 банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації відповідно до цієї статті.
Відповідно до ст. 37 Закону, уповноважена особа ОСОБА_2 має право, зокрема, продовжувати, обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій.
Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначає повноваження уповноваженої особи ОСОБА_2 під час дії тимчасової адміністрації. Зокрема, ст. 38 Закону передбачає, що протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа ОСОБА_2 зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Положеннями ч. 4 ст. 38 Закону передбачено, що уповноважена особа ОСОБА_2 протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
Таким чином, вказаними нормами закону визначено як обов'язок Уповноваженої особи, у визначені строки, скласти перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок ОСОБА_2, так і обов'язок, протягом дії тимчасової адміністрації, забезпечити перевірку правочинів на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.
Як визначено ч. 4 ст. 38 Закону, повідомлення стороні, про визначення договору нікчемним, може бути направлено Уповноваженою особою ОСОБА_2 протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації. На час розгляду справи ліквідація Банку не завершена.
Судом встановлено, що доводи відповідача, викладені ним в письмових запереченнях підтвердження свого не знайшли та були спростовані матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», право на відшкодування коштів за вкладом гарантується ОСОБА_2 кожному вкладнику. Пунктом 4 ч. 1 ст. 2 цього Закону дається визначення вкладника фізична особа (у тому числі фізична особа-підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката, а п. 3 ч. 1 ст. 2 наводиться визначення терміну «вклад» - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Зі змісту наведених положень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вбачається, що для отримання статусу вкладника за цим Законом, фізична особа або фізична особа-підприємець повинна укласти або на її користь повинен бути укладений один із наведених договорів, - банківського вкладу (депозиту) або банківського рахунку, - або бути власником іменного депозитного сертифіката.
Наданими позивачем документами підтверджується укладання ним із ПАТ «Дельта Банк» договору банківського рахунку та договору банківського вкладу, що підтверджує його статус вкладника в розумінні Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Джерело надходження коштів на вклад не має значення для віднесення чи не віднесення коштів до категорії вкладу, оскільки, згідно п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», вкладом є грошові кошти як залучені банком безпосередньо від вкладника, так і ті, які надійшли для вкладника зокрема на умовах договору банківського рахунку.
Як встановлено судом, 24.12.2014 р. між позивачем та ПАТ «Дельта Банк» укладено договір на відкриття та обслуговування поточного рахунку № 002-28689-241214, за яким на імя ОСОБА_1 відкрито поточний рахунок № 26200702955264 у доларах США.
Відповідно до п. 1.8 договору № 002-28689-241214, зарахування вкладу на рахунок здійснюється з власного поточного або вкладного (депозитного) рахунку вкладника, відкритого в Банку, або готівкою через касу в день укладання договору.
10.02.2015 р. відповідно до платіжного доручення в іноземній валюті для фізичної особи, яка не здійснює підприємницької діяльності № 45651805 від 10.02.2015, позивач здійснив переказ грошових коштів в сумі 6688, 00 доларів США з поточного рахунку на депозитний.
Згідно з п. 1.11 договору № 002-28689-241214, у випадку якщо вкладник письмово заявляє про бажання достроково припинити дію договору, дія цього договору вважається припиненою достроково.
Згідно ч. 1 ст. 1066 ЦК України, за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Відповідно до ч. 1 ст. 1070 ЦК України, за користування грошовими коштами, що знаходяться на рахунку клієнта, банк сплачує проценти, сума яких зараховується на рахунок, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка або законом.
Пунктом 1.2 договору № 002-28689-241214 передбачено, що банк відкриває позивачу поточний рахунок та здійснювати його обслуговування.
Відповідно до п. 1.37 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», розрахунково-касове обслуговування послуги, що надаються банком клієнту на підставі відповідного договору, укладеного між ними, які пов'язані із переказом коштів з рахунка (на рахунок) цього клієнта, видачею йому коштів у готівковій формі, а також здійсненням інших операцій, передбачених договорами.
Крім того, відповідачем не надано суду доказів визнання правочинів, укладених між позивачем та Банком, нікчемними.
Таким чином кошти, які знаходяться на депозитному рахунку позивача, відносяться до категорії вкладу.
У звязку з викладеним, суд дійшов висновку, що позивач є добросовісним вкладником ПАТ «Дельта Банк», який підлягає включенню до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб.
Крім того, як встановлено вище, строк дії договору банківського вкладу, укладений між позивачем та ПАТ «Дельта Банк», закінчився до запровадження тимчасової адміністрації, тобто кошти за вкладом позивача можуть бути виплачені під час тимчасової адміністрації за рахунок власних фінансових можливостей банку або цільової позики ОСОБА_2.
Щодо вимог заявлених до ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб, суд враховує, що відповідно до ч. 5 ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» виконавча дирекція ОСОБА_2 затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою переліків вкладників. Оскільки позивач не був включений уповноваженою особою до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб, то ОСОБА_2 був позбавлений можливості включити позивача до вказаного реєстру вкладників, у звязку з чим протиправна бездіяльність з його боку відсутня за передчасністю заявлення вимог до нього.
Разом з тим з наявних матеріалів справи не вбачається, що за рахунками відкритими на ім'я позивача в банку, операції щодо виплати тимчасово обмежені на час тимчасової адміністрації у зв'язку із перевіркою операцій; будь-яких підстав відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» для обмеження ОСОБА_1 у праві на отримання коштів за вкладом відповідачем уповноваженою особою ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на проведення тимчасової адміністрації ПАТ «Дельта Банк» ОСОБА_3 не наведено.
З таких підстав суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для не включення ОСОБА_1 до списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики ОСОБА_2, що вказує на протиправну бездіяльність уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на проведення тимчасової адміністрації ПАТ «Дельта Банк» ОСОБА_3, необхідність його зобов'язання включити позивача до списку вкладників та задоволення позовних вимог у цій частині.
Разом з тим, на думку суду, решта позовних вимог, пред'явлених до Уповноваженої особи, щодо визнання протиправними дій щодо блокування коштів на рахунку позивача, скасування рішення щодо тимчасового обмеження (блокування) виплати відшкодування на час тимчасової адміністрації ПАТ «Дельта Банк» щодо позивача та зобов'язання прийняти рішення про зняття обмежень (блокування) на проведення банківських операцій щодо виплат відшкодування (грошових коштів) вкладнику ОСОБА_1, не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не доведено факту блокування Уповноваженою особою коштів на рахунку позивача та прийняття відповідного рішення, а чинним законодавством не передбачено обов'язку уповноваженої особи ОСОБА_2 приймати рішення про зняття обмежень на проведення банківських операцій щодо виплат відшкодування.
Крім того, задоволення позовних вимог у частині зобов'язання уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на проведення тимчасової адміністрації ПАТ «Дельта Банк» ОСОБА_3 включити ОСОБА_1 до списку вкладників ПАТ «Дельта Банк», які отримують кошти в межах гарантованої суми під час дії тимчасової адміністрації, є достатнім способом захисту порушених прав позивача.
Необґрунтованими та безпідставними є позовні вимоги, пред'явлені до ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки у межах спірних правовідносин ОСОБА_2 не вчиняв будь-яких дій та не приймав жодних рішень щодо ОСОБА_1, зокрема, щодо обмежень виплат за вкладним рахунком.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд прийшов до висновку, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають частковому задоволенню, з обранням ефективного механізму захисту прав позивача відповідно до положень ст. 164 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 70, 71, 86, 122, 128, 159-164 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» ОСОБА_3 щодо не включення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) до списку вкладників ПАТ «Дельта Банк», які отримують кошти в межах гарантованої суми під час дії тимчасової адміністрації.
Зобовязати уповноважену особу ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» ОСОБА_3 включити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) до списку вкладників ПАТ «Дельта Банк», які отримують кошти в межах гарантованої суми під час дії тимчасової адміністрації.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Брагіна О.Є.