ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
УХВАЛА
"07" грудня 2015 р.Справа № 916/260/13-г
Господарський суд Одеської області у складі:
головуючого судді Петренко Н.Д.
за участю секретаря Мурачашвілі Х.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 916/260/13-г
за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України
до відповідача ОСОБА_1 "АР.ЕЙ.ЕН. МЕНЕДЖМЕНТ ІНК"
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 міської ради, Управління охорони культурної спадщини ОСОБА_2 обласної державної адміністрації
за участю прокуратури м. Одеси
про зобов'язання вчинити певні дії
Представники:
від позивача: не зявився;
від відповідача: адвокат за договором ОСОБА_3;
від третьої особи ОСОБА_2 міської ради: за дов.ОСОБА_4;
від третьої особи Управління охорони культурної спадщини ОСОБА_2 обласної державної адміністрації: за дов. ОСОБА_5
від прокуратури: ОСОБА_6, посвідчення №031420 від 19.01.2015р.
ВСТАНОВИВ:
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області звернулася до господарського суду Одеської області з позовною заявою, в якій просить суд зобовязати ОСОБА_1 "АР.ЕЙ.ЕН. МЕНЕДЖМЕНТ ІНК" привести у первісний стан самовільно реконструйовану квартиру з улаштуванням мансардного поверху за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до затвердженого проекту.
Рішенням господарського суду Одеської області від 10.06.2014 року позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області задоволено повністю.
Постановою ОСОБА_2 апеляційного господарського суду від 03.03.2015 року рішення суду першої інстанції скасовано, у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 14.05.2015 року рішення господарського суду Одеської області від 10.06.2014 року та постанову ОСОБА_2 апеляційного господарського суду від 03.03.2015 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Одеської області.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.09.2015р. замінено Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області її правонаступником Державною архітектурно-будівельною інспекцією України.
Відповідно до положень ст. 11112 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.
Направляючи справу на новий розгляд, Вищий господарський суд України зобовязав перевірити, чи не є відносини між сторонами публічно-правовими та чи підлягає зазначений спір вирішенню в порядку господарського судочинства.
На виконання обовязкових для суду першої інстанції процесуальних вказівок, судом було встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи 04.01.1999 року ОСОБА_7, що діяла від імені ОСОБА_8, та компанією "АР.ЕЙ.ЕН. МЕНЕДЖМЕНТ ІНК" було укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, згідно п. 1 якого, гр. ОСОБА_9 продав, а компанія "АР.ЕЙ.ЕН. МЕНЕДЖМЕНТ ІНК", яка є юридичною особою згідно діючого законодавства США, купила квартиру під номером шість, що знаходиться в місті Одесі по провулку Воронцовський в будинку під номером один, та складається із двох житлових кімнат під літ. 6, 7, житловою площею - 44, 3 кв. м. та підсобних приміщень. Загальна площа всієї квартири складає - 70, 0 кв. м. Відчужена квартира належить продавцю на підставі Договору купівлі-продажу квартири, посвідченого першою ОСОБА_2 ДНК 06.12.1995 року, реєстр за № 5-4033 та зареєстрована в ОСОБА_2 міському бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості у книзі № 149пр., на сторінці 119, № 465.
11.07.2003 року рішенням ОСОБА_2 міської ради "Про приватизацію та відчуження об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси у 2003 році" вирішено доповнити перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, розташованих у м. Одесі, що підлягають відчуженню у 2003 році такими об'єктами, зокрема стало приміщення горища площею 278, 8 кв. м., пров. Воронцовський, 1.
Рішенням Приморського районного суду міста ОСОБА_6 від 25.05.2004 року у справі за позовом ОСОБА_10 до Приморської районної адміністрації Виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради про визнання дійсною угоди купівлі-продажу нерухомого майна та зобов'язання виконати угоду, позов ОСОБА_10 задоволено, визнано дійсною угоду про купівлю-продажу нежитлового приміщення - горища, площею 77, 1 кв. м., що розташований в домі № 1, в провулку Воронцовському в м. Одесі, укладену між Жовтневою районною адміністрацією виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради та компанією "R.A.N. Management Inc." в особі ОСОБА_10, визнано за компанією "R.A.N. Management Inc." в особі гр-на ОСОБА_10 право власності на нежитлове приміщення - горище, площею 77, 1 м. кв., що розташований в домі № 1, в провулку Воронцовському в м. Одесі.
04.11.2004 року між територіальною громадою міста ОСОБА_6 в особі ОСОБА_2 міської ради (продавець) та корпорацію "АР.ЕЙ.ЕН. МЕНЕДЖМЕНТ ІНК" (покупець) було укладено договір купівлі-продажу № 187, згідно умов п. 1.1. якого, продавець продав, а покупець купив індивідуально визначене майно комунальної власності у вигляді нежилого приміщення горища № 501 у літері "А", яке розташоване за адресою: м. Одеса, провулок Воронцовський (кол. провулок Червонофлотський), 1, та складається з нежилого приміщення загальною площею 278, 8 кв. м.
25.07.2007 року розпорядженням Приморської районної державної адміністрації ОСОБА_2 міської ради "Про затвердження проекту та надання дозволу на реконструкцію квартири № 6 нежитлових приміщень горища, розташованих в житловому будинку за адресою: провулок Воронцовський, 1, з улаштуванням мансардного поверху" затверджено проект, який розроблений ПП "РЕТРОГРАД", держліцензія АВ 108111, та надано дозвіл на реконструкцію квартири № 6 та нежитлових приміщень горища, розташованих в житловому будинку за адресою: провулок Воронцовський, 1, з улаштуванням мансардного поверху, зобов'язано корпорацію "R.A.N. Management Inc.", власника зазначеної квартири та нежитлових приміщень горища, отримати дозвіл на виконання будівельних робіт в інспекції ДАБК.
26.08.2008 року Інспекцією ДАБК в Одеській області було надано відповідачу дозвіл на виконання будівельних робіт № 512 від 26.08.2008 року.
Згідно комплексного експертного висновку державного підприємства Центральної служби Української будівельної експертизи філії в Одеській області "Одесадержбудекспертиза" від 24.06.2008 року № 33-06-08 техніко-економічні показники: загальна площа квартири після реабілітації з розширенням: 283. 9 кв. м.; в тому числі: площа першого рівню квартири 77, 7 кв. м.; площа другого поверху 234, 83 кв. м.; житлова площа квартири 76, 7 кв. м.; площа терас 32, 36 кв. м.; будівельний об'єм 822, 0 кв. м. Одеська обласна служба Української державної будівельної експертизи, розглянувши надані матеріали, з врахуванням вищенаведеного, узгодила надану затверджувану частину проекту реконструкції кв. № 6 з пристосуванням горищного простору під житлові цілі в пров. Воронцовський, 1 в м. Одесі.
Судом також встановлено, що за результатами перевірки від 23.11.2012 року Інспекцією ДАБК було виявлено, що за адресою: АДРЕСА_2 корпорацією "АР.ЕЙ.ЕН. МЕНЕДЖМЕНТ ІНК" було здійснено самовільне виконання будівельних робіт з реконструкції квартири № 6 з улаштуванням мансардного поверху з відхиленням від затвердженого проекту.
20.11.2012 року Інспекцією ДАБК в Одеській області видано припис щодо призупинення будівельних робіт та запропоновано до 21.11.2012 року надати відкориговану проектно-правову документацію та журнали робіт та було складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.
23.11.2012 року Інспекцією ДАБК в Одеській області було складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, відповідно до якого встановлено відхилення від проекту розробленого ПП "Ретроград" ліц. АВ № 108111 та комплексного експертного висновку від 24.06.2008 року № 33-06-08 розробленого ДП Центральна служба Української державної будівельної експертизи філія в Одеській області "Одесадержбудекспертиза", а саме: каркас будівлі не відповідає проектним рішенням; відмітки висоти мансардного поверху, даху будівлі збільшені.
30.11.2012 року Інспекцією ДАБК в Одеській області було складено протокол про адміністративне правопорушення за невиконання вимог припису.
30.11.2012 року Інспекцією ДАБК в Одеській області було винесено постанову № 3453 по справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої було встановлено виконання будівельних робіт без дозволу на їх виконання АДРЕСА_3 з улаштуванням мансарди, визнано ОСОБА_11 винною у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 9 ст. 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено на ОСОБА_11 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 11 900, 00 грн.
З матеріалів справи також слідує, що відповідно до припису Міністерства Культури України від 29.12.2012 року корпорація "АР.ЕЙ.ЕН. МЕНЕДЖМЕНТ ІНК" має негайно призупинити будівельні роботи за адресою: м. Одеса, Приморський бульвар, 1 та невідкладно письмово повідомити про виконання цієї вимоги Департамент культурної спадщини та культурних цінностей Мінкультури України, до 11.01.2013 року надати Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей відповідну проектну документацію на будівництво за зазначеною адресою.
Наведені обставини та те, що відповідач здійснив самочинну реконструкцію кв. № 6 та будівництво горища всупереч затвердженого проекту реконструкції, Інспекція ДАБК в Одеській області звернулась до господарського суду Одеської області із даним позовом.
Предметом спору в даній справі є позовні вимоги Державної архітектурно-будівельної інспекції України про зобов'язання корпорацію "АР.ЕЙ.ЕН. МЕНЕДЖМЕНТ ІНК" привести у первісний стан самовільно реконструйовану квартиру з улаштуванням мансардного поверху за адресою: АДРЕСА_2, відповідно до затвердженого проекту.
За змістом ч. 7 ст. 376 Цивільного кодексу України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил право на звернення до суду з вимогою про знесення самочинного будівництва має відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування. При цьому, якщо можливо провести відповідну перебудову самочинного будівництва, суд може постановити рішення про зобов'язання особи, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести таку перебудову.
Відповідно до положень ст. 38 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на звернення до суду з позовом про знесення самочинно збудованих об'єктів містобудування належить також відповідним інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю. Такий позов може бути пред'явлено до суду у разі, якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені в приписі про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил із визначенням строку для добровільного виконання припису, та (або) якщо перебудова об'єкта є неможливою.
Згідно п. 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року № 439/2011, та п. 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 року № 294 Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, правонаступником якої є Державна архітектурно-будівельна інспекція України, при зверненні до суду із позовом у порядку господарського судочинства залишила поза увагою, що таке звернення обумовлено її правовим статусом суб'єкта владних повноважень та є наслідком виконання владних управлінських функцій зі здійснення архітектурно-будівельного контролю у зв'язку з порушенням забудовником вимог законодавства з питань будівництва, містобудування та архітектури, а тому суд дійшов висновку що відносини між сторонами є публічно-правовими, а спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду України від 17.12.2014 року у справі № 6-137цс14, від 24.06.2015 року у справі № 6-381цс15 та інших.
Згідно ст. 82 ГПК України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 111-16 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування до спірних правовідносин положень п. 1 ст. 80 ГПК України та припинення провадження у справі.
Керуючись п. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Провадження у справі № 916/260/13-г за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 "АР.ЕЙ.ЕН. МЕНЕДЖМЕНТ ІНК" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2 міської ради, Управління охорони культурної спадщини ОСОБА_2 обласної державної адміністрації, за участю прокуратури Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії припинити.
2. Розяснити Державній архітектурно-будівельній інспекції України її право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.
Суддя Н.Д. Петренко