УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2015 р.Справа № 539/2989/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Яковенка М.М. , Лях О.П.
за участю секретаря судового засідання Дорошенко Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в місті Лубнах та Лубенському районі Полтавської області на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 14.09.2015р. по справі № 539/2989/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в місті Лубнах та Лубенському районі Полтавської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду в м. Лубнах та Лубенському районі, в якому просив суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 із заробітної плати за період виконання робіт в зоні відчуження на підставі довідки про заробітну плату № 4/470 від 10.06.2015 року, виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом за період з 04.08.1987 року по 10.10.1987 року з урахуванням недорахованої суми заробітної плати за понаднормовий час роботи відповідно табелю обліку робочого часу за вересень 1987 року та підставі діючого з 01.01.2012 року підпункту 2 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати відповідача перерахувати та сплачувати ОСОБА_1 з 11.06.2015 року пенсію відповідно довідки про заробітну плату № 4/470 від 10.06.2015 року виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом за період з 04.08.1987 року по 10.10.1987 року з урахуванням недонарахованої суми заробітної плати за понаднормовий час роботи відповідно табелю обліку робочого часу за вересень місяць 1987 року на підставі діючого з 01.01.2012 року підпункту 2 пункту З Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
ОСОБА_2 Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 14.09.2015 року по справі №539/2989/15-а адміністративний позов задоволено.
Відповідач, не погодившись із вказаною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 14.09.2015 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В порядку, визначеному ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, посвідчення ОСОБА_1 А № 444539, є ліквідатором аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, має ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безстроково (а.с. 9), отримує пенсію по інвалідності через УПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі.
Відповідно первинних документів та архівної довідки, виданої Галузевим державним архівом Міністерства Оборони України (м. Київ), позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 04.08.1987 р. по 10.10.1987 р. (а.с. 13).
В січні 2012 року набрала чинності ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до цієї постанови проведено осучаснення заробітку за роботу в зоні відчуження з використанням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 17.06.2014 року звернувся із заявою до Полтавського обласного військового комісаріату від 09.07.2014 року про перерахунок заробітної плати за період з 04.08.1987 року по 10.10.1987 року та видачу довідку про заробітну плату за вищеназваний період з урахуванням понаднормового часу роботи, згідно табелів обліку робочого часу і висновку № 535 від 17.06.2014 року.
Полтавським обласним військовим комісаріатом надано ОСОБА_1 відповідь від 21.07.2014 року № 8/2565 про відмову в задоволенні заяви, в якій повідомлялось, що відповідно до листа Міністерства соціальної політики України № 4014/0/14-13/20 від 12.04.2013 року, з особами рядового і начальницького складу Міністерства оборони трудовий договір не укладався. Військовослужбовці відповідно до законодавства несли службу, отримували грошове забезпечення, а не заробітну плату і їхня робота у надурочний і нічний час, у вихідні і святкові дні за нормами Кодексу законів про працю Української РСР та інших законодавчих нормативно-правових актів з трудового законодавства (частиною якого є законодавство з організації оплати праці) не оплачувалася.
Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернутися до суду.
ОСОБА_2 Лубенського міськрайонного суду від 12.11.2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано дії Полтавського обласного військового комісаріату неправомірними та зобов'язано Полтавський обласний військовий комісаріат перерахувати ОСОБА_1 заробітну плату за період з 04.08.1987 року по 10.10.1987 року за роботу під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з урахуванням понаднормового часу роботи відповідно табелів обліку робочого часу та видати довідку про заробітну плату за вищеназваний період з урахуванням понаднормового часу роботи, згідно табелів обліку робочого часу і висновку № 535 від 17.06.2014р. Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. ОСОБА_3 Полтавське відділення та на підставі діючого з 01.01.2012 року підпункту 2 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2015 р. апеляційну скаргу Полтавського обласного військового комісаріату залишено без задоволення а постанову Лубенського міськрайонного суду від 12.11.2014 року залишили без змін (а.с. 19-21).
На виконання рішення судів першої та другої інстанції Полтавським обласним військовим комісаріатом видано довідку № 4/470 від 10.06.2015 року (а.с. 32).
В червні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду в м. Лубни та Лубенському районі із заявою про перерахунок пенсії відповідно довідки про заробітну плату № 4/470 від 10.06.2015 року виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом за період з 04.08.1987 року по 10.10.1987 року з урахуванням недонарахованої суми заробітної плати за понаднормовий час роботи відповідно табелю обліку робочого часу за вересень місяць 1987 року на підставі діючого з 01.01.2012 року підпункту 2 пункту З Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням управління Пенсійного фонду в м. Лубни та Лубенському районі від 03.07.2015 року № 284 ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні вказаної заяви, з посиланням на те, що довідка № 4/470 від 10.06.2015р. видана з порушенням норм чинного законодавства (а.с. 23).
Не погодившись з відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач мав право на перерахунок заробітної плати за період з 04.08.1987 р. по 10.10.1987 р. за роботи під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з урахуванням понаднормового часу роботи відповідно табелів обліку робочого часу та видати довідку про заробітну плату за вищеназваний період з урахуванням понаднормового часу роботи, згідно табелів обліку робочого часу і висновку № 535 від 17.06.2014 року Харківського науково-Дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. ОСОБА_3 Полтавське відділення та на підставі діючого з 01.01.2012 року підпункту 2 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відповідач безпідставно відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII. ( далі - ОСОБА_4 № 796).
Стаття 46 Конституції України встановлює, що право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, ...пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом".
Пункт 9 стаття 1 вищеназваного Закону визначає, що громадяни України щодо військового обов'язку поділяються на такі категорії: - військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають в запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Відповідно статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаних із захистом Вітчизни. ОСОБА_4 здійснює правове регулювання між державою і громадянами України (військовослужбовцями та військовозобов'язаними) у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та рівними в своїх правах та обов'язках.
Після аварії на ЧАЕС 26 квітня 1986 року Уряд колишнього СРСР та Української РСР ухвалили безліч рішень із грифом «таємно» щодо оплати праці осіб-ліквідаторів. Після зняття грифа «таємно» та для «службового користування» стало відомо, що при нарахуванні даної заробітної плати не були враховані вимоги нормативних матеріалів:
- розпорядження РМ СРСР № 964 від 17.05.1986 р.;
- постанова РМ СРСР № 524-156 від 7.05.1986 р.;
- розпорядження РМ СРСР № 1031 від 23.05.1986 р.;
- постанова РМ СРСР № 655-195 від 5.06.1986 р.;
- постанова РМ УРСР № 207-7 від 10.06.1986 р.;
- рішення № 351 від 02.02.1987р. та ін.
У вищеназваних нормативно-правових актах йдеться про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій і закладів, які брали участь на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дія яких поширюється як на військовослужбовців та військовозобов'язаних запасу, яких було призвано на військові збори та які в 1986-1990 роках виконували роботи в зоні відчуження пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. З моменту аварії їхню оплату праці регулювали постанова № 524-156 тобто з ними розраховувалися за підвищеними до 100% тарифними ставками (посадовими окладами), незалежно від населеного пункту, де вони перебували. ОСОБА_2 № 153 для всіх працівників, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії в зоні радіоактивного випромінювання, був встановлений 6-годинний робочий день та 6-денний робочий тиждень, розрахункову часову тарифну ставку в зоні відчуження обчислювали відповідно до роз'яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 16.01.69 р. № 1/2. Шестигодинний робочий день встановлено було законодавством, але фактично позивач виконував роботи в зоні радіоактивного забруднення по 10-12 годин на добу, відповідно вищеназваних табелів обліку робочого часу за серпень-жовтень 1987 рік, за які повинні нараховуватись йому понаднормові як військовозобов'язаним, що й передбачено було як постановою КМУ № 1240 від 22.09.2004 року так і постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року. Оплата здійснювалася згідно ст. 107 Кзпп УРСР за фактично відпрацьовані у святковий чи вихідний день години із застосуванням коефіцієнта кратності в залежності від зони небезпеки. Оплату в зазначеному розмірі отримували всі працівники (як з нормованим, так і ненормованим робочим днем) за години, фактично відпрацьовані у святковий і вихідний дні (роз'яснення Держкомпраці СРСР і ВЦРПС «Про компенсацію за роботу у святкові дні» від 08.08.66 р. № 13/П-21).
З 23.05.1986 р. розпорядженням № 1031-рс на військовослужбовців зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у ІІІ, ІІ, І зонах небезпеки та зоні особливого контролю, були поширені порядок та розміри оплати праці, передбачені розпорядженням № 964-рс (5-,4,3-кратний розмір тарифної ставки (посадового окладу)). Тобто з цієї дати за оплатою праці їх прирівняли до інших робітників та службовців.
Згідно зі ст. 40 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХП від 28.02.1991 року: військовозобов'язаним, вільно найомним, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіаційного забруднення, оплата праці провадиться згідно із статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною».
Згідно нормативних актів, які діяли в той період, матеріальне забезпечення військовослужбовців, які були направлені для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році проводилось наступним чином.
Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986р. №524-156 (ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 08.05.1986р. №168-5) передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) робітникам підприємств та організацій, що приймали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні до 100 процентів.
ОСОБА_5 Міністрів СРСР від 23.05.1986 р. № 1031 «Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» встановлено, що на військовослужбовців, зайнятих на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розповсюджено порядок і розміри підвищеної оплати праці, передбачені розпорядженням ОСОБА_5 Міністрів СРСР від 17.05.1986р. № 964.
При цьому грошове забезпечення в підвищених розмірах виплачувати виходячи з посадових окладів, а особам офіцерського і начальницького складу, прапорщикам і мічманам також з окладів по військовому або спеціальному званню.
Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХП від 28.02.1991 р., пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Порядок обчислення по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
З 01.01.2012 року діє Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210. Зазначеним Порядком передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являється первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
Згідно табелів обліку робочого часу за 1987 рік, виданих військовою частиною 83279 з печатками та підписами зазначено, що позивач виконував роботу в зоні відчуження понаднормово по 12 годин.
Згідно п. 2 ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, за бажанням учасника пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць в зоні відчуження.
Для нарахування пенсії ОСОБА_1 достатньо перерахувати тільки заробітну плату за вересень місяць 1987 року, за який є в наявності табель обліку робочого часу. (а.с.15).
При таких обставинах, на підставі статті 7 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок ЧАЕС» і наданих табелів обліку робочого часу та з допомогою нормативних документів та ОСОБА_2 Уряду, з яких знято гриф «таємно», заробітна плата, виплачена позивачу в 1987 році, підлягає донарахуванню.
За таких обставин, колегія суддів вважає доведеним належними та допустимими доказами той факт, що, відмовляючи у перерахунку заробітної плати за період з 04.08.1987 р. по 10.10.1987 р. за роботи під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, суб'єкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано, без з'ясування необхідних обставин, що мали значення для прийняття рішення, чим порушено законні інтереси позивача.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 14.09.15 р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ч.1 ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Лубнах та Лубенському районі Полтавської області залишити без задоволення.
ОСОБА_2 Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 14.09.2015р. по справі № 539/2989/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_6Судді ОСОБА_7 ОСОБА_8 Повний текст ухвали виготовлений 07.12.2015 р.