ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
пр. Леніна, 5, м. Харків, 61022, тел. (057) 702-00-72
Е-mail: inbox@dna.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
07.12.2015 р.справа № 908/5220/15
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий: судді при секретарі за участю представників сторін від кредитора: від боржника: арбітражний керуючийОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4 не з'явився не з'явився не з'явивсярозглянувши апеляційну скаргу Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, м. Бориспіль, Київська областьна постанову господарського судуЗапорізької областівід26.10.15р. у справі№908/5220/15за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю Київпромбілдінг м. Запоріжжя про банкрутство В С Т А Н О В И В:
Постановою господарського суду Запорізької області від 26.10.15р. по справі №908/5220/15 ТОВ Київпромбілдінг м.Запоріжжя визнано банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії - ОСОБА_5 м.Донецьк. Зобовязано оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника ТОВ Киевпромбилдинг м. Запоріжжя банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зобовязано ліквідатора в межах строку, передбаченого ст.37 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом завершити процедуру ліквідації і надати суду звіт та ліквідаційний баланс.
Оскаржуючи постанову господарського суду Запорізької області від 26.10.2015 р. Бориспільська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, м. Бориспіль Київська область, просить її скасувати та припинити провадження у справі. В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що суд першої інстанції порушив норми процесуального права та не повно зясував обставини, що мають значення для справи. ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя при зверненні до суду с заявою про банкрутство в порушення ст.11 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом до заяви не додано бухгалтерського балансу на останню звітну дату. Відсутність бухгалтерського балансу на останню звітну дату позбавляє суд можливості зясувати дійсний фінансовий стан боржника та порівняти дані останньої звітності із даними проміжного ліквідаційного балансу, складеного за результатами ліквідаційної процедури. Крім цього, в порушення ч. 3 ст. 111 Цивільного кодексу України належних доказів виконання вимог закону щодо закриття рахунків, відкритих у фінансових установах до заяви не надано. Боржник подає заяву про банкрутство до господарського суду за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат, а у разі відсутності майна, достатнього для покриття судових витрат, господарський суд повинен повернути заяву боржника про порушення провадження у справі про банкрутство у звязку з тим, що заява не відповідає вимогам, зазначеним у Законі. Відповідно до ст. 3 Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи від 28.12.2014р. №17-VIII, установити, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Таким чином, перевірки субєктів господарювання в 2015 році під час ліквідації можливі лише за заявою субєкта господарювання. Разом з тим в порушення норм п.п. 11.1., 11.5 ст. 11 Порядку №158 ліквідатором ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя заяви не надходило у звязку з чим ліквідаційна перевірка не проведена. ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя має податковий борг перед державним бюджетом, а постанова господарського суду про визнання ТОВ Киевпромбилдинг м. Запоріжжя банкрутом, перешкоджає надходженню коштів до державного бюджету. Також повідомляє, що Бориспільська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області звернулась до ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя із кредиторськими вимогами. Таким чином, господарський суд Запорізької області при винесенні постанови не дослідив вищезазначених фактів які мають значення для правильного вирішення справи чим порушив норми процесуального права.
Розглянувши матеріали справи судова колегія встановила.
Протоколом загальних зборів учасників ТОВ Киевпромбилдинг м. Запоріжжя №10 від13.07.2015р. припинено діяльність ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя шляхом його ліквідації, призначено голову ліквідаційної комісії ОСОБА_5 та затверджено порядок проведення ліквідаційної процедури, яким зокрема встановлений строк для предявлення вимог кредиторів у два місяці після опублікування відповідного оголошення.
В спеціалізованому друкованому засобі масової інформації 20.07.2015. Бюлетень державної реєстрації №324 (19) опубліковано повідомлення про припинення юридичної особи у звязку з ліквідацією ТОВ Киевпромбилдинг м. Запоріжжя.
Відповідно до витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців з 14.07.2015р., боржник перебуває в стані припинення підприємницької діяльності за рішенням засновників, про що внесено до реєстру відповідний запис.
Як свідчать документи бухгалтерської звітності, а також заявленими кредиторами претензій загальна сума кредиторської заборгованості, що не оспорюється боржником складає 25200,00 грн. Заборгованість боржника по сплаті податків та зборів відсутня.
Заборгованість по заробітній платі перед працівниками підприємства відсутня.
Під час ліквідаційної процедури проведена інвентаризація активів боржника, за наслідками якої встановлено, що станом на 01.10.2015р. основні засоби, товарно-матеріальні цінності, готова продукція, оборотні активи та дебіторська заборгованість за рахунок яких можливо провести розрахунки з кредиторами відсутні. Залишок грошових коштів на р/рахунках боржника становить 00,00 грн. В касі підприємства наявні грошові кошти у сумі 600,00 грн.
Проміжний ліквідаційний баланс ТОВ Киевпромбилдинг м. Запоріжжя складений станом на 01.10.2015р., свідчить про перевищення пасиву над активом (актив 0,6, пасив 25,2).
До ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя та до Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області боржником направлено заяву про припинення платника податків (за формою № 8-ОПП від 10.08.15р.).
Загальними зборами учасників ТОВ Киевпромбилдинг м. Запоріжжя прийнято рішення затвердити проміжний ліквідаційний баланс боржника та зобовязано голову ліквідаційної комісії звернутися до господарського суду Запорізької області із заявою про визнання ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя банкрутом в порядку ст. 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (протокол №1 від 01.10.2015р.)
Отже, з поданих боржником документів, в тому числі даних проміжного ліквідаційного балансу, вбачається, що у боржника юридичної особи, щодо якої прийнято рішення про ліквідацію, відсутні будь-які активи для задоволення кредиторських вимог.
З матеріалів справи вбачається, що протоколом загальних зборів учасників ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя №10 від 13.07.15р. прийнято рішення про припинення діяльності ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя шляхом його ліквідації.
Рішення про припинення юридичної особи, опубліковано у "Бюлетені державної реєстрації" №324 (19) за 2015 рік.
Головою ліквідаційної комісії банкрута на виконання вимог встановлених п.п. 11.1.1 п.11 Порядку обліку платників податків і зборів направлено заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області та до Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 02.10.15р. прийнято заяву про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ Киевпромбилдинг м. Запоріжжя в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою розгляд справи призначено на 12.10.15р.
Також, цією ухвалою ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя та Бориспільську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області зобовязано на час слухання справи надати довідку про заборгованість боржника перед бюджетом та інформацію стосовно проведених перевірок відносно боржника.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 12.10.15р. порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якою розгляд справи призначено на 26.10.15р.
На виконання вимог ухвали суду від 02.10.15р. ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя повідомила господарський суд про неможливість надання інформації стосовно боржника, оскільки останній перебуває на обліку у Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.
Бориспільська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області вимоги викладені в ухвалі суду не виконала, не надала відповіді та не надіслала відповідної довідки до матеріалів справи.
Відповідно до ч. 6 ст.106 ГПК України, апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, зазначені у цьому Кодексі та Законі про банкрутство.
Згідно зі ст. 1 Закону про банкрутство, учасниками провадження у справі про банкрутство є сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Відповідно до ст. 1 Закону про банкрутство кредиторами є - юридична або фізична особа, а також органи доходів та зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановлено порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань боржника.
Особливості та порядок заявлення кредиторами претензій до боржника, що ліквідується в порядку ст.95 Закону про банкрутство, визначені ч.3 вказаної статті, які передбачають, що кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.
Частиною 3 статті 95 Закону про банкрутство визначено особливості розгляду вимог кредиторів у процедурі ліквідації боржника його власником, згідно якої кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами а їх вимоги погашаються в шосту чергу.
З матеріалів справи вбачається, що Бориспільська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області до суду першої інстанції з заявою про визнання кредиторських вимог до боржника в порядку, визначеному частиною 3 статті 95 Закону про банкрутство не зверталась.
В апеляційній скарзі Бориспільська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області стверджує, що у боржника є податковий борг перед державним бюджетом, а постанова господарського суду Запорізької області про визнання ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя банкрутом перешкоджає надходженню коштів до державного бюджету. Однак, в неї відсутнє посилання на будь-які докази, з їх наданням, що підтверджують такі вимоги.
Посилання скаржника на те, що від боржника не надходило ніяких документів які передбачені п. 11.5 ст. 11 Порядку 1588, не може бути прийнято до уваги, оскільки ДПІ, як контролюючий орган, в якому боржник перебував на податковому обліку, належним чином повідомлений про припинення підприємницькою діяльності боржника шляхом надіслання головою ліквідаційної комісії боржника ОСОБА_5 на адресу Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області заяви за формою 8-ОПП (арк. справи 23-24), що дозволяло податковій інспекції вчасно провести перевірку платника податків-боржника та заявити грошові вимоги у даній справі про банкрутство при належному виконанні контролюючим органом його обовязків, передбачених податковим законодавством України.
З матеріалів справи вбачається, що Бориспільська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області була у повній мірі, своєчасно та достовірно обізнана щодо прийняття рішення про ліквідацію ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя, порушення справи про банкрутство ТОВ Киевпромбилдинг м.Запоріжжя господарським судом та про хід провадження у справі про банкрутство.
Проведення органами ДПІ перевірки ТОВ Киевпромбилдинг м. Запоріжжя, відкриття ліквідаційної процедури не може бути перешкодою податковому органу у здійсненні ним позапланової перевірки боржника. Орган податкової служби вправі звернутися до ліквідатора боржника та провести позапланову перевірку його господарської діяльності, а у випадку відмови ліквідатора, як керівника боржника, надати можливість перевірки суб'єкта господарювання, орган податкової служби вправі оскаржити дії ліквідатора до суду у справі про банкрутство.
Відповідно до п. 11 Наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588 "Про затвердження порядку обліку платників податків і зборів" у разі отримання документів згідно з пунктом 11.2, органом державної податкової служби приймається рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі. Призначається та розпочинається перевірка у такі строки: протягом місяця після отримання того документа, що надійшов до органу державної податкової служби першим.
Згідно з п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України тривалість перевірок, визначених у ст. 78 цього Кодексу (крім перевірок, що проводяться за наявності обставин, визначених у підпункті 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Цього кодексу, тривалість яких встановлена у ст. 200 цього Кодексу), не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, інших платників податків - 10 робочих днів.
Відповідно до п. 78.1 п. 78.1.7 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подану заяву про зняття з обліку платника податків;
Згідно з п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Бориспільською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області не надано жодних доказів, які б свідчили про вжиття заходів для проведення такої перевірки, поряд з цим, в матеріалах справи також відсутні докази відмови ліквідатора боржника про надання документів для перевірки чи оскарження податковим органом відповідної відмови ліквідатора.
Таким чином, скаржник не є учасником справи про банкрутство, оскільки не звернувся з грошовими вимогами до боржника, а також, не є особою, стосовно якої місцевим господарським судом вирішено питання про її права та обовязки, оскільки не доведено порушення його прав, а тому останній позбавлений права на оскарження судових рішень у даній справі про банкрутство.
Отже, враховуючи викладені обставини та аналіз норм законодавства щодо порядку визначення та визнання кредитором у справі про банкрутство, передбачений ст.95 Закону про банкрутство, податкова інспекція не є кредитором боржника, оскільки не має підтверджені належними доказами кредиторські вимоги до нього, у зв'язку з чим податкова інспекція не має статусу сторони, учасника чи іншої особи у справі про банкрутство, та оскаржувана в апеляційному порядку постанова не стосується її прав та обовязків, а тому податкова інспекція не має права звертатись з апеляційною скаргою на постанову господарського суду Запорізької області від 26.10.2015р., відповідно до положень ст. 91 ГПК України.
За таких обставин, спір згідно поданої апеляційної скарги Бориспільської ДПІ ГУ ДФС у Київській області на постанову господарського суду Запорізької області від 26.10.2015р. по справі №908/5220/15 підлягає припиненню.
Керуючись ст. 80, ст. 91, ст. 106 ГПК України, судова колегія,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційне провадження за скаргою Бориспільської ДПІ ГУ ДФС у Київській області на постанову господарського суду Запорізької області від 26.10.2015р. по справі №908/5220/15 про банкрутство ТОВ Київпромбілдінг м. Запоріжжя - припинити.
Головуючий А.М. Мясищев
Судді Н.В. Будко
ОСОБА_3
Надруковано 6 прим.:
1 прим.- кредитору
1 прим. - боржнику
1 прим. - у справу
1 прим. - ДАГС
1-прим. ГСЗО