Провадження № 2-а/760/668/15
В справі №760/18720/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2015 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Шереметьєвої Л.А.
за участю секретаря - Носачова А.К.
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Шевчук Т.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адмінінстративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії, суд
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовом і просить визнати протиправними дії відповідача по зменшенню розміру раніше нарахованої їй пенсії шляхом зменшення відсотку від складових заробітної плати, та зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пенсії у розмірі 83% складових заробітної плати на підставі постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 18 грудня 2014 року.
Посилається в позові на те, що з 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 18 грудня 2014 року було зобов»язано відповідача перерахувати та виплатити їй пенсію державного службовця з урахуванням до складових заробітної плати, які враховуються при призначення пенсії, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 29 серпня 2010 року.
29 вересня 2015 року вона звернулася до відповідача про надання інформації про виконання зазначеної постанови.
З відповіді відповідача від 30 вересня року дізналася, що розрахунок її пенсії був здійснений за новою редакцією закону, та встановлений інший відсоток пенсії у розмірі 70% замість 83%, який був визначений відповідачем на час призначення пенсії 02 вересня 2010 року.
Вважає зменшення розрахунку пенсії незаконною та просить задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала.
Посилалася на те, що при оформленні пенсії позивачки її розмір був визначений 83% від заробітної плати.
Постановою Солом'янського районного суду від 18 грудня 2014 року Управління було зобов'язане здійснити перерахунок пенсії позивачки з урахуванням до складових заробітної плати, які враховуються при призначення пенсії, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 29 серпня 2010 року та вжити дій для подальшої виплати пенсії.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 було внесено зміни до Закону України «Про державну службу», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Оскільки суд зобов»язав Управління провести перерахунок пенсії позивачки з 19 травня 2014 року, розмір пенсії позивачки становить 70% заробітної плати.
Виходячи з цього, просить у позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивачки, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка з 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 18 грудня 2014 року відповідача було зобов'язано перерахувати та виплатити позивачці пенсію з урахуванням до складових заробітної плати, які враховуються при призначення пенсії, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 29 серпня 2010 року.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2015 року постанова Солом'янського районного суду м. Києва була змінена в частині дати, з якої мав бути проведений перерахунок пенсії, а саме з 19 травня 2014 року.
/а.с.9 - 13/
На звернення позивачки від 29 вересня 2015 року Управління надало відповідь 30 вересня 2015 року, згідно з якою розрахунок її пенсії був здійснений за новою редакцією ст. 37 Закону України «Про державну службу» та встановлений відсоток її пенсії - 70% замість 83%, який був визначений відповідачем на час призначення пенсії 02 вересня 2010 року.
/а.с. 17 - 18 /
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожен рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Судом встановлено і не спростовується сторонами, що пенсія позивачці при її призначенні була встановлена в розмірі 83% від її заробітку на момент звернення за її призначенням.
Підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої до цього часу не змінювалися.
При перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися саме норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому доводи позивача, проте що відповідач може порушити процедуру здійснення перерахунку пенсії визначену постановою суду є безпідставними.
Крім того, за вище приведеною постановою суду відповідач зобов»язувався перерахувати уже призначену пенсію позивачки та включити до складових заробітної плати, з якої обраховувалася пенсія, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 1-7/99 від 09 лютого 1999 року у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб.
Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Так, Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до Закону України «Про державну службу», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати.
При цьому вказівка про те, що даний закон поширюється на осіб, яким уже призначені пенсії, тобто має звороню дію у часі, не зазначено.
Даним законом не передбачено права відповідача на перерахунок раніше призначених пенсій.
Та обставина, що рішенням суду відповідач зобов»язаний перерахувати пенсію позивачки з 19.05.2014 року, не давало відповідачу підстав для перерахунку пенсії позивачки в сторону її зменшення відповідно до вимог даного закону.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з викладеного вище, суд приходить до висновку про обгрунтованість вим
ог позивача.
Керуючись ст. ст. 37, 37-1 Закону України « Про державну службу», чст.ст.2, 5-11, 19, 69-72, 94, 158-163 КАС України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним Розпорядженння Управління Пенсійного Фонду України в Солом»янському районі м. Києва № 843245 від 03.08.2015 року.
Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Солом»янському районі м. Києва перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 19.05.2014 року з урахуванням до складових заробтної плати, які враховуються при призначенні пенсії, матеріальної допомоги на оздоровдення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з урахуванням її розміру при призначенні - 83% від суми заробітної плати.
Стягнути з державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 487, 20 гр.судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: