Постанова № 54135925, 04.12.2015, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
04.12.2015
Номер справи
279/11074/15-а
Номер документу
54135925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/11074/15-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"04" грудня 2015 р.

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Коваленко В.П.

при секретарі Петрук О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області, про визнання незаконними дій ПФУ в м. Коростень щодо відмови в призначенні (перерахунку) та виплати пенсії та зобовязання провести перерахунок призначеної пенсії , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду через своїх представників ОСОБА_3, ОСОБА_4 з даним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коростені та Коростенському районі, в якому просив визнати незаконними дії посадових осіб ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коростені та Коростенському районі щодо відмови в нарахуванні, призначенні і виплаті йому пенсії; зобовязати відповідача призначити, нарахувати і виплачувати йому щомісячно пенсію у відповідності до розрахунку зробленому на підставі частини 3 ст.53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції даної статті згідно із Законом України №1222 «Про внесення змін до деяких Законів України» №1222-Х1У від 17.11.1999 року та згідно п.п. 1,2,3,6 ст.19,ч.2ст.27 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», а також зобовязати відповідача призначити,нарахувати та виплатити недоплачену мені пенсію згідно розрахунку за шість місяців, що передували його зверненню до суду,зробити доплату до перерахунку призначеної пенсії.

В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтримали вимоги позивача з підстав викладених в позовній заяві. Представник відповідача ОСОБА_5 позовних вимог не визнав, надав письмові заперечення проти позову.

Суд вважає, що вимоги позивача підлягають до часткового задоволення, виходячи з таких підстав.

У відповідності до вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами ч.3ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Пенсійному Фонді України в м. Коростень та Коростенському районі і отримує пенсію за вислугу років як працівник льотного складу цивільної авіації. Працював на посадах: льотчика-інструктора парашутної ланки, льотчика-інструктора авіаланки на літаках, льотчика інструктора 2 класу Київського аероклубу ОСОУ імені ОСОБА_6, командиром льотної ланки 2 класу. Йому було призначено пенсію виходячи із загального стажу 29 років,10 місяців,12 днів в розмірі 55% від середньомісячного заробітку та 1% за кожен рік понад 25 років нормативного стажу, відповідно до ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

07 травня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коростені та Коростенському районі з проханням перерахувати йому пенсію відповідно до ч.3ст.53 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Проте, відповідач відмовив йому, посилаючись на те, що він працював льотчиком-інструктором, а тому даний порядок на нього не поширюється.

Частиною третьою статті 53 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» (в редакції Закону №1222-Х1У) передбачено, що працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам,штурманам,бортінженерам,бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам - наглядачам ) і борт операторам,які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65,66,69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів,штурманів,бортінженерів,бортмеханіків,бортрадистів ,льотчиків-наглядачів) і борт операторів,які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік,що передує місяцю ,з якого призначається пенсія.

Дія статті 53 поширюється на працівників із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків,бортрадистів, льотчиків - наглядачів) і бортоператорів, які виконували спеціальні роботи в польотах,котрі вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом згідно з пунктом другим розділу другого «Прикінцеві положення» Закону №1222-Х1У. Предметом регулювання зазначеної статті,як вбачається з її назви, є розміри пенсій за вислугу років.

Перелік окремих категорій працівників авіації та льотно-випробного складу, які мають право на пенсію за вислугу років, установлений статтею 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Даною нормою, зокрема, передбачено, що право на таку пенсію мають працівники льотного і льотно-випробного складу при вислузі років на цих посадах не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок , незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, у яких вони зайняті, та що перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробному складу затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання положень ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 липня 1992 року №418 «Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу».

Згідно з підпунктом «г» пункту першого затвердженого цією постановою Порядку обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу,один рік роботи на посадах льотного складу в навчальних і спортивних авіаційних організаціях ДТСААФ рахується за півтора року вислуги за умови виконання плану навчально-льотної підготовки , а при виконанні елементів складного або вищого пілотажу за два роки вислуги.

У пунктах першому і другому затвердженого цією ж постановою Переліку посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, названо членів екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, а також льотно інструкторський склад.

За таких обставин суд приходить до висновку, що посади,які обіймав ОСОБА_1 до виходу на пенсію за вислугою років підпадають під підстави для призначення йому такої пенсії відповідно до статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і перерахунку цієї пенсії у розмірі, встановленому частиною 3 статті 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З урахуванням викладеного зміст статті 53 Закону слід розуміти таким чином, що до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, належать і члени екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, льотно-інструкторський склад організацій ДТСААФ, Товариства сприяння обороні України.

Зазначена правова позиція знайшла своє відображення також і в практиці Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України , зокрема в постановах Верховного Суду України від 19 вересня 2007 року у справі №07/98, від 24 червня 2008 року у справі №08/143, від 2 грудня 2008 року у справі № 08/244.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 року №234-р « Про затвердження Концепції розвитку системи регулювання авіаційної діяльності у сфері створення і використання малих повітряних суден, було встановлено, що судна, які мали тільки спортивне призначення під керівництвом ДТСААФ, діючі під наглядом Міністерства оборони нині вважаються цивільними повітряними суднами.

З розяснення Державної служби України по нагляду за забезпечення безпеки авіації від 31.07.2006 року №1.28-5084 з посиланням на розяснення Держкомпраці ССР від 30.05.1988 року №726-13,яким передбачено, що до цивільної авіації відносяться підприємства, установи, організації Міністерства цивільної авіації, Міністерства авіаційної промисловості, ДТСААФ та інші, яким дозволено мати повітряні судна та літальні апарати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 року №713 «Про внесення змін до п.7 Порядку призначення виплати пенсії за вислугу років працівників авіації і льотно-випробного складу цивільної авіації» встановлено новий порядок перерахунку пенсії працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації та особам льотних екіпажів повітряних суден і борт операторів, які виконують спеціальні роботи в польотах.

Відповідно до п.п. «в»п.7 вказаної постанови у разі зростання середньої зарплати працівників, зайнятих в галузях економіки щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується пенсія) відповідно до цього пункту, збільшується на розрахунковий коефіцієнт.

Даний розрахунок визначається шляхом ділення середньої зарплати працівників, зайнятих в галузях економіки за рік, що передує року, в якому провадиться перерахунок, на середню зарплату працівників зайнятих в галузі економіки, що враховувалась під час призначення (перерахунку) пенсії.

За таких обставин суд приходить до висновку,що відповідь відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії є неправомірною.

Відповідно до вимог ст.91ч.2 КАС України стороні, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є субєктом владних повноважень та її представнику сплачуються іншою стороною добові ( у разі переїзду до іншого населеного пункту), а також компенсація за втрачений заробіток чи відрив від звичайних занять. А тому суд стягує з відповідача на користь представників позивача добові в рівних частках.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.160,162 КАС України, ст.ст.13,53,54 Закону України « «Про пенсійне забезпечення» , суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати незаконними дії посадових осіб ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коростень та Коростенському районі щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні, призначенні і виплаті пенсії.

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду в м. Коростень та Коростенському районі призначити,нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячно пенсію у відповідності до розрахунку зробленому на підставі частини 3 статті 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції даної статті згідно із Законом України №1222 «Про внесення змін до деяких Законів України» №1222-Х1У від 17.11.1999 року , а також згідно п.1,2,3,6 ст.19 та ч.2ст.27 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування».

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коростень та Коростенському районі сплатити представникам позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 добові в сумі 1102 гривні 16 копійок.

В іншій частині позову відмовити за безпідставністю.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростенський міськрайонний суд шляхом подачі протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі апеляційної скарги.

Суддя Коваленко В.П.