Справа №295/8391/15-а
Категорія 87
2-а/295/243/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.2015 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі
головуючої судді Семенцової Л.М.,
за участі секретаря Слончак А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії та стягнення грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2015 року позивач звернулася до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що вона має страховий стаж у системі охорони здоровя понад 30 років, в тому числі в період з 18.08.2004 року по 14.02.2006 року працювала на посаді головного спеціаліста організаційної та лікувально-профілактичної роботи управління охорони здоровя Житомирської облдержадміністрації та одночасно за сумісництвом з 04.10.2004 року по 14.02.2006 року на посаді лікаря акушера-гінеколога обласного медичного центру Житомирської обласної ради. Однак відповідачем їй було відмовлено у виплаті грошової допомоги, передбаченої у разі призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» - «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у звязку з недостатністю страхового стажу. Не погоджуючись з відмовою відповідача у виплаті грошової допомоги, позивач просить: 1) визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови їй у проведенні виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій при призначені пенсії за віком; 2) зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області зарахувати стаж роботи за сумісництвом в період з 04.10.2004 року по 14.02.2006 року як роботу, що передбачена у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років; 3) стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області на її користь грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, обґрунтовуючи їх викладеними в позовній заяві обставинами.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що позивач не має 30 років спеціального стажу, необхідного для виплати грошової допомоги, передбаченої п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», так як у період роботи з 04.10.2004 року по 14.02.2006 року вона працювала на 0,5 ставки лікаря за сумісництвом в обласному медичному центрі Житомирської обласної ради, а основним місцем її роботи в цей час було управління охорони здоровя Житомирської облдержадміністрації, де вона займала посаду державного службовця, і її страховий стаж для визначення права на виплату грошової допомоги становить 29 років 02 місяці 18 днів.
Суд, заслухавши позивача та представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191.
Відповідно до п. 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Пунктом 7 цього Порядку визначено, що виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» зазначено, що лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад), робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
За положеннями п. 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній» обчислення стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років здійснюється відповідно до Переліку на підставі записів, проведених в трудовій книжці заявника. Коли в трудовій книжці особи проведено записи, що вона працює на посадах та у закладах, передбачених Переліком, такій особі зараховується до спеціального стажу ці періоди роботи. В тому випадку, коли такі дані відсутні в трудовій книжці особи, приймаються додаткові документи, що підтверджують роботу заявника на посадах та у закладах, передбачених Переліком.
Судом встановлено, що в період з 18.08.2004 року по 14.02.2006 року позивач працювала на посаді головного спеціаліста організаційної та лікувально-профілактичної роботи управління охорони здоровя Житомирської облдержадміністрації та одночасно за сумісництвом з 04.10.2004 року по 14.02.2006 року на 0,5 ставки лікаря акушера-гінеколога обласного медичного центру Житомирської обласної ради.
З 28.05.2014 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності загального стажу роботи 38 років 04 місяців 06 днів.
На звернення позивача у квітні 2015 року до відповідача з приводу невиплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, їй було направлено відповідь від 15.04.2015 року, в якій зазначено про те, що її страховий стаж для визначення права на виплату грошової допомоги складає 29 років 02 місяці 18 днів, періоди роботи за сумісництвом не можуть бути зараховані до страхового стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, а також право на отримання грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191.
Зважаючи на те, що у період роботи позивача з 18.08.2004 року по 14.02.2006 року основним місцем її роботи було управління охорони здоровя Житомирської облдержадміністрації, де вона займала посаду головного спеціаліста організаційної та лікувально-профілактичної роботи, що відноситься до державної служби, і поряд з цим у період з 04.10.2004 року по 14.02.2006 року, який не був зарахований відповідачем при визначенні її права на отримання грошової допомоги, позивач працювала за сумісництвом на 0,5 ставки лікаря акушера-гінеколога обласного медичного центру Житомирської обласної ради, а робота за сумісництвом на посадах, які зазначені у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, не зараховується до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років та як наслідок на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, тому за наведених обставин відмова відповідача у виплаті позивачу цієї грошової допомоги є правомірною.
Керуючись Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191, Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», ст. ст.6,9,11,70,71,86,158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії та стягнення грошової допомоги відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Л.М. Семенцова