Рішення № 54135181, 04.12.2015, Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
04.12.2015
Номер справи
689/973/15-ц
Номер документу
54135181
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 689/973/15-ц

2/689/259/15

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

04.12.2015 року смт.Ярмолинці

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді: Шевчик О.М.,

при секретарі - Фурман Н.Л.,

з участю: прокурорів Шарапової В.В., Лежніна О.І.,

представника ОСОБА_1 райдержадміністрації

ОСОБА_2,

представників відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5,

представника третьої особи Баламутівської сільськьої ради

ОСОБА_6,

представника третьої особи - головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_7,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ярмолинці цивільну справу за позовом прокурора Ярмолинецького району в інтересах держави до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, ОСОБА_3, реєстраційної служби ОСОБА_1 районного управління юстиції, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Баламутівська сільська рада Ярмолинецького району, третя особа - головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про скасування розпорядження, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку,

встановив:

Прокурор Ярмолинецького району звернувся до суду з позовом в інтересах держави до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, ОСОБА_3, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Баламутівська сільська рада Ярмолинецького району про скасування розпорядження, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку.

На обґрунтування позовних вимог зазначив, що за результатами проведеного прокуратурою району вивчення стану законності при розпорядженні та використанні земельних ділянок резервного фонду на території району встановлено, що розпорядженням ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 16.10.2009 № 745/2009-р затверджено матеріали вибору земельної ділянки та надано ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. 09.12.2009 ОСОБА_1 РДА видано розпорядження №892/2009-р «Про передачу земельних ділянок в приватну власність гр.ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 для ведення особистого селянського господарства на території Баламутівської сільської ради за межами с.Баламутівка», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району за межами села Баламутівка та передано її у власність. На підставі вказаного розпорядження 16 грудня 2009 року ОСОБА_3 видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №110001, який зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010976500258. Згідно інформації відділу Держземагенства у ОСОБА_1 районі від07.05.2015 № 0-2221-0.-3-2922/2-15, земельна ділянка з кадастровим номером 6825880800:03:007:0065, яку отримав ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства, відноситься до земель резервного фонду. Водночас, передача вказаної земельної ділянки у власність відбулася у порушення вимог ст.ст.25,33,78,116,118 Земельного кодексу України та п.7 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям». З аналізу вищенаведених норм слідує, що при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій у приватну власність передаються земельні ділянки (крім земель резервного фонду) працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоровя, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з ним земельної частки (паю). Створений у процесі приватизації резервний фонд земель призначається для подальшого перерозподілу та використанням за цільовим призначенням переважно громадянам, зайнятими у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання. Разом з тим, за інформацією Баламутівської сільської ради, ОСОБА_3 членом колишнього колгоспу ім.Горького, Спілки селян с.Баламутівка та СТОВ «Обрій» не був, у соціальній сфері села не зайнятий, на території сільської ради не зареєстрований та не проживає. Оскаржуваними рішеннями порушено інтереси держави, оскільки з державної власності протиправно вибула земельна ділянка, яка не могла бути передана у власність, оскільки відноситься до земель резервного фонду. Просив визнати незаконним та скасувати розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 16.10.2009 № 745/2009-р «Про затвердження матеріалів вибору земельних ділянок та надання гр.ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_3, ОСОБА_9, ОСОБА_8, ОСОБА_14, ОСОБА_10 дозволу та вимог на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність» в частині затвердження матеріалів вибору земельних ділянок та надання гр.ОСОБА_3 дозволу та вимог на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність; визнати незаконним та скасувати розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 09.12.2009 №892/2009-р «Про передачу земельних ділянок в приватну власність гр.ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 для ведення особистого селянського господарства на території Баламутівської сільської ради за межами с.Баламутівка» в частині затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_3; визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №110001 від 16.12.2009, виданий на імя ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 2 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 6825880800:03:007:0065; скасувати запис про реєстрацію державного акту від 16.12.2009 серії ЯИ №110001 в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010976500258.

Ухвалою суду від 23.06.2015 року до участі в справі як третю особу залучено головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області; ухвалою суду від 08.07.2015 року до участі в справі як співвідповідача залучено реєстраційну службу ОСОБА_1 районного управління юстиції.

До початку розгляду судом справи по суті представник відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 подав заперечення проти позову, в яких позов не визнав. Вказав, що прокурором у позові не вказана особа, на захист прав та інтересів якої він заявив позов, що відсутні підстави для поновлення строку позовної давності, оскільки сільській раді та мешканцям села було відомо, що відповідач володіє вказаною земельною ділянкою з 2009 року. Також вказав, що ст.25 ЗК України стосується приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, а також те, що в п.7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» йдеться про переважне, а не про виключне право осіб у цій нормі. Вказав, що у документах технічної документації на земельну ділянку відповідача, вона зазначена як така, що відноситься до земель запасу.

Відповідачем, ОСОБА_1 районною державною адміністрацією, також подано заперечення проти позову, в яких зазначено, що розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 16.10.2009 та від 09.12.2009 щодо надання ОСОБА_3 вказаної земельної ділянки, прийняті у відповідності до чинного законодавства.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що розпорядження ОСОБА_1 РДА та видача державного акту на право власності на земельну ділянку відповідачу є незаконними, оскільки вони суперечать вимогам ст.ст.25, 33,78,116,118 Земельного кодексу України та п.7 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».

Представник відповідача ОСОБА_1 РДА позову не визнав та пояснив, що розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації на дану земельну ділянку є законними, приймалися у відповідності до чинного законодавства, і відповідна документація погоджена з усіма службами.

Представник третьої особи головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області позов не визнав, суду пояснив, що поняття резервного фонду існувало до 2001 року, на теперішній час є землі запасу це землі, які не надані нікому, а резервного фонду немає.

Представник третьої особи Баламутівської сільськьої ради позов підтримав, вказавши, що на території сільської ради є багато громадян, які не отримали паї.

Представник відповідача реєстраційної служби ОСОБА_1 районного управління юстиції в судове засідання не зявився, подав до суду заяву, в якій просив справу розглянути у відсутності їх представника.

Представники відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проти позову заперечили, посилаючись на підстави, вказані у запереченнях на позов, а також вказали, що резервний фонд на території Баламутівської сільськьої ради не створювався і земельна ділянка відповідача не належить до резервного фонду, просили застосувати до даного позову строк позовної давності, посилаючись на те, що прокуратурі Ярмолинецького району було відомо ще з 2010 року про наявність вказаних розпоряджень, коли вони були надані райдержадміністрацією на запит прокуратури.

Заслухавши учасників процесу, свідка, спеціалістів, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, а ч.2 ст.10 ЦПК України передбачає, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. У відповідності до ч.3 ст.10 та ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Згідно ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, що беруть участь у справі.

Судом встановлено, що розпорядженням ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 16.10.2009 року № 745/2009-р затверджено матеріали вибору земельної ділянки ОСОБА_3 площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за межами села Баламутівка Баламутівської сільської ради.

Розпорядженням ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 09.12.2009 року №892/2009-р. ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2 га на території Баламутівської сільської ради за межами села Баламутівка.

16 грудня 2009 року ОСОБА_3 видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №110001, який зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010976500258.

Спеціаліст Хмельницького інституту землеустрою ОСОБА_15 суду пояснила, що на планово-картографічних матеріалах по землях Баламутівської сільської ради, а саме, на схемі поділу земель колективної власності по СТОВ «Обрій» с.Баламутівка Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, визначено резервний фонд земель, однак, після ознайомлення з технічною документацією на земельну ділянку відповідача, не змогла ствердно вказати, що земельна ділянка, яка належить відповідачу, відноситься до резервного фонду.

Спеціаліст-землевпорядник Баламутівської сільської ради ОСОБА_16 вказала, що на карті земель Баламутівської сільської ради зображено поля, де зазначено резервний фонд, а також те, що сільською радою здійснювався обмін полів.

Свідок ОСОБА_17 повідомив, що працював у 2000-му році Баламутівським сільським головою та підтвердив факт наявності рішень сільської ради від 2000 року про обмін полів на території сільської ради, а також те, що коли він працював сільським головою, усі працівники соціальної сфери, які зверталися з заявами на отримання земельних ділянок, отримали їх, що на даний час в селі також є люди, які бажають отримати землю.

При цьому, прокурором не надано суду жодних належних і допустимих доказів того, що на території Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району був створений резервний фонд, і що вказана земельна ділянка належить до цього резервного фонду.

Відповідно до п.7 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8 серпня 1995 року створений у процесі приватизації резервний фонд земель призначається для подальшого перерозподілу та використанням за цільовим призначенням переважно громадянам, зайнятими у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.

Згідно ч.ч.13,15 ст.5 Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року сільські і селищні ОСОБА_12 народних депутатів створюють на своїй території резервний фонд земель за погодженням місцерозташування з землекористувачем у розмірі до 15 процентів площі усіх сільськогосподарських угідь, включаючи угіддя в межах відповідних населених пунктів. Резервний фонд земель перебуває у державній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.

Суд критично оцінює та не бере до уваги довідку Відділу держземагенства в ОСОБА_1 районі від 07.05.2015р. про те, що вказана земельна ділянка із кадастровим номером 6825880800:03:007:0065 була надана у власність із резервного фонду з наступних підстав.

Так, спеціаліст відділу Держгеокадастру в ОСОБА_1 районі ОСОБА_18 повідомив, що він готував зазначену довідку від 07.05.2015 року. Вказав, що відповідно до Земельного кодексу України від 2001 року резервний фонд не створений. Зазначена земельна ділянка при передачі її у власність ОСОБА_3 до резервного фонду не належала і що резервний фонд не створювався, він лише винесений на карту, однак, технічної документації на це немає, рішення сесії сільської ради про створення резервного фонду також немає.

Як вбачається з технічної документації відповідача на вказану земельну ділянку, а саме, з висновку відділу Держкомзему в ОСОБА_1 районі від 03.11.2009 року про погодження проекту землеустрою, висновку державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області від 05.11.2009 року, висновку відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства від 06.11.2009 року, експлікації земельної ділянки за формою № 6-зем, дана земельна ділянка відноситься до земель запасу.

Згідно відповіді відділу Держземагенства в ОСОБА_1 районі від 27.07.2015 року на запит представника відповідача, зазначені у запиті земельні ділянки, в тому числі і та, що належить відповідачу, до передачі у приватну власність, перебували у землях запасу.

Крім того, свідок ОСОБА_17 (колишній Баламутівський сільський голова), спеціаліст - землевпорядник Баламутівської сільської ради ОСОБА_16 та теперішній Баламутівський сільський голова ОСОБА_6, не надали суду інформації про наявність рішення сесії Баламутівської сільської ради щодо створення резервного фонду земель в с.Баламутівка.

З відповіді архівного відділу ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 16.10.2015р. вбачається, що рішення сесії Баламутівської сільської ради щодо створення резервного фонду земель в с.Баламутівка відсутнє.

Згідно відповіді головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 29.10.2015р. на запит представника відповідача, земельна ділянка, яка належить відповідачу, надана у власність із земель державної власності, резервний фонд відповідно до Указу Президента від 08.08.1995 року, не створений.

Згідно відповіді відділу Держгеокадастру в ОСОБА_1 районі від 21.10.2015 року на запит представника відповідача, на території Баламутівської сільської ради резервний фонд земель не створювався та дії, передбачені п.10 ст.25 ЗК України щодо створення резервного фонду, на території Ярмолинецького району, не проводилися.

Таким чином, оскільки позивачем не надано суду будь-яких доказів того, що розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 09.12.2009 року №892/2009-р., від 09.12.2009 №892/2009-р. та державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №110001 від16 грудня 2009 року суперечать вимогам ст.ст.25,33,78,116,118 Земельного кодексу України та п.7 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», тому у задоволенні позову прокурора слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3,10,11,60,212-215 ЦПК України,

вирішив:

В позові прокурора Ярмолинецького району в інтересах держави до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, ОСОБА_3, реєстраційної служби ОСОБА_1 районного управління юстиції, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Баламутівська сільська рада Ярмолинецького району, третя особа - головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про скасування розпорядження, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, - відмовити.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу в Апеляційний суд Хмельницької області через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області на протязі 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя підпис

Копія вірна:

Суддя О.М. Шевчик