Справа № 461/8155/15 Головуючий у 1 інстанції: Лялюк Є.Д.
Провадження № 22-ц/783/6345/15 Доповідач в 2-й інстанції:ОСОБА_1
Категорія: 59
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2015 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Львівської області у складі:
головуючого судді Ванівського О.М.,
суддів: Богонюка М.Я., Гриновця Б.М.,
при секретарі: Симець В.І.,
за участю: представника апелянта ВК Львівської міської ради ОСОБА_2,
представника апелянта Департаменту житлового господарства і інфраструктури ЛМР ОСОБА_3,
позивача ОСОБА_4 та його представника ОСОБА_5,
представника третьої особи(Профспілкового комітету працівників органів прокуратури Львівської області) ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові цивільну справу за апеляційними скаргами Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та Виконавчого комітету Львівської міської ради на рішення Галицького районного суду м.Львова від 06 серпня 2015 року.,
в с т а н о в и л а :
В липні 2015р. ОСОБА_4 звернувся в суд із позовом до Виконавчого комітету Львівської міської ради, Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про зобовязання до вчинення дій, а саме: просив зобовязати Виконавчий комітет Львівської міської ради та Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради видати спеціальний ордер на вселення у двокімнатну квартиру №61 в будинку №72а, розташовану по пр..ОСОБА_7 у м.Львові на склад сім'ї 3 особи: ОСОБА_4, дружина - ОСОБА_8 та донька ОСОБА_9.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що в органах прокуратури Львівської області працює з 2000 року, перебуває на посаді старшого прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної та державної прикордонної служби України управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури Львівської області. На підставі постанов Кабінету Міністрів України від 04.02.1988р. №37, від 15.03.1999р. №380, наказу Генерального прокурора України від 09.02.2007 №212ц, керуючись статтею 121 ЖК УРСР, наказом прокурора області від 13.06.2014 № 807к, йому надано двокімнатну квартиру №61 в будинку №72А, розташовану по пр. Червоної Калини у м.Львові на склад сім'ї 3 особи - він, дружина та донька. До Львівської міської ради з приводу вирішення питання видачі спеціальних ордерів неодноразово звертався профспілковий комітет працівників прокуратури Львівської області, однак, у порушення прав, що випливають із житлових правовідносин, спеціального ордеру на службове житлове приміщення за адресою: м. Львів, пр. Червоної Калини,72А/61 не було видано.
Рішенням Галицького районного суду м.Львова від 06 серпня 2015 року позов ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Львівської міської ради та Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, треті особи на стороні позивача: ОСОБА_8, ОСОБА_9 та профспілковий комітет працівників органів прокуратури Львівської області про зобовязання видати спеціальний ордер на вселення - задоволено.
Зобов'язано виконавчий комітет Львівської міської ради та Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради видати спеціальний ордер на вселення у двохкімнатну квартиру № 61 на проспекті ОСОБА_7, 72А у м. Львові на склад сім'ї три особи: ОСОБА_4, ОСОБА_10 та ОСОБА_9.
Рішення суду оскаржив Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що рішення суду є прийняте з порушенням норм матеріального права та неповного з'ясування обставин справи, які мають значення для справи. Звертає увагу на те, що громадською комісією з житлових питань при виконкомі не погоджувалось, а Департаментом відповідно не приймалось рішення про закріплення за позивачем службового житла двокімнатної квартири №61 в будинку № 72А по пр..ОСОБА_11 у м. Львові. Просить скасувати рішення Галицького районного суду м. Львова від 06 серпня 2015 року.
Рішення суду також оскаржив Виконавчий комітет Львівської міської ради.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що рішення суду є незаконним та необґрунтованим. Звертає увагу на те, що лише після вирішення питань громадською комісією з житлових питань, останні виносять на розгляд та затвердження виконавчого комітету. Оскільки, відносно житлового питання позивача висновки громадської комісії з житлових питань відсутні, а тому розгляд такого питання на засіданні виконкому є не можливий. Відтак, вважає, що вимоги ОСОБА_4 до виконавчого комітету є незаконними та безпідставними, і такими, що суперечать приписам житлового законодавства. Просить скасувати рішення Галицького районного суду м.Львова від 06 серпня 2015 року і прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача ВК ЛМР та представника Департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР на підтримання доводів поданих апеляційних скарг, позивача та його представника і представника третьої особи: Профспілкового комітету працівників органів прокуратури Львівської області на заперечення доводів апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи із наступного.
Згідно ст.1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ст.214 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення у повній мірі відповідає даним вимогам закону, є справедливим і обґрунтованим.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, працює в органах прокуратури Львівської області із 2000 року. Перебуває на посаді старшого прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної та державної прикордонної служби України управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури Львівської області. Зареєстрований та фактично проживає спільно зі своєю матір'ю ОСОБА_12 та донькою ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2, в однокімнатній квартирі за адресою: м.Львів, вул. Тракт Глинянський, 163/11, загальною площею 30,8 кв.м. та житловою площею 15,7 кв.м.. За вказаною адресою з ними фактично проживає дружина позивача - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, котра зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_4, та не забезпечена житлом на території Львівської області.
Згідно акту №9 від 10.12.2013р., управлінням житлового господарства Львівської міської ради передано, а прокуратурою Львівської області прийнято квартиру АДРЕСА_1(а.с.18).
Як вбачається із рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №985 від 20.12.2013 «Про наданні квартирам №№321, 324, 361, 386, 390, 406, 410 на просп. Червоної Калини, 58 та квартирам №№1, 2, 3, 7, 37, 39, 41, 42, 48, 55, 60, 61, 64, 76, 81, 84, 107, 111, 112, 115, 116 на просп. Червоної Калини, 72-а статусу службових прокуратури Львівської області», надано квартирам №№321, 324, 361, 386, 390, 406, 410 на просп. Червоної Калини, 58 та квартирам №№1, 2, 3, 7, 37, 39, 41, 42, 48, 55, 60, 61, 64, 76, 81, 84, 107, 111. 112, 115, 116 на просп. Червоної Калини, 72-а статус службових прокуратури Львівської області. Прокуратурі Львівської області провести закріплення вказаних квартир згідно з вимогами законодавства України.(а.с.16)
Згідно з наказом прокурора Львівської області від 25.11.2013 року №2012к «Про надання службового житлового приміщення старшому прокурору відділу управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури Львівської області ОСОБА_4М.», погодженим із головою профспілкового комітету працівників органів прокуратури Львівської області, було постановлено надати однокімнатну квартиру №1 в будинку №72А, розташованому по пр. Червоної Калини у м. Львові Єсипчуку ОСОБА_13 на склад сім'ї 3 особи (він, дружина, донька). Вказана квартира виділялася адміністрацією прокуратури Львівської області як службова.(а.с.49)
Відповідно до п. 6.1.10 витягу з протоколу №1 засідання громадської комісії з житлових питань при виконкомі від 04.02.2014 року було рекомендовано погодити закріплення службових квартир у будинку №72-А на просп. ОСОБА_7, зокрема, ОСОБА_4 - закріпити, як службову, квартиру №1 на сім'ю з 3-х осіб (він, дружина, донька 2010 р.н.)(а.с.50)
Згідно з наказом прокурора Львівської області від 17.02.2014 року №136к, було постановлено вважати такими, що набувають чинність після прийняття виконавчим комітетом Львівської міської ради рішення про надання статусу службових квартир накази: - від 25.11.2013 №2012к про надання квартири АДРЕСА_2 ОСОБА_13; - від 25.11.2013 №1998к про надання квартири АДРЕСА_3 ОСОБА_14.(а.с.48)
Разом з тим, відповідно до наказу прокурора Львівської області №807к від 13.06.2014 «Про надання службового житлового приміщення працівникам органів прокуратури Львівської області», погодженого головою профспілкового комітету працівників органів прокуратури Львівської області, надано двокімнатну квартиру №61 у будинку №72А, розташованому на пр. Червоної Калини у м.Львові старшому прокурору відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ, Державної митної служби, Державної прикордонної служби управління прокуратури області ОСОБА_4 на склад сім'ї 3 особи.(а.с.12-15)
Із листа прокурора Львівської області від 13.06.2014 №58-17вих-14 в.о. директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради вбачається, що прокуратура області просила на зміну звернень прокуратури Львівської області від 17.12.2013 №58-77вих-13, від 13.02.2014 №58-4вих-14, від 17.02.2014 №58- 6вих-14 провести закріплення службових квартир за адресою м. Львів, пр. Червоної Калини, 72А у т.ч. - кв. 1 черговику №3 загальної черги ОСОБА_15 (склад сім'ї 3 особи - він, дружина, син); кв. 61 черговику №46 загальної черги ОСОБА_4 (склад сім'ї 3 особи - він, дружина, донька).(а.с.22-23)
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив і вимог ст.ст.121,122 ЖК України, які регулюють порядок надання службових жилих приміщень.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення в межах доводів апеляційної скарги відповідно до ст. 303 ЦПК України, колегія суддів виходить із наступного.
Частиною 1 ст. 5 ЖК Української РСР передбачено, що державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих ОСОБА_16 народних депутатів (житловий фонд місцевих ОСОБА_16) та у віданні міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).
Згідно ст. 118 ЖК України службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті ОСОБА_16 народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.
Відповідно до ч.2 ст.121 ЖК України службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації.
Згідно зі ст.122 ЖК України на підставі рішення про надання службового жилого приміщення виконавчий комітет районної, міської, районної в місті ради народних депутатів видає громадянинові спеціальний ордер, який є єдиною підставою для вселення у надане службове жиле приміщення.
ОСОБА_16 Міністрів УРСР від 4 лютого 1988 року №37 «Про службові жилі приміщення» (із змінами і доповненнями) затверджено «Перелік категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення» та «Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР».
Згідно із п. 40 зазначеного вище Переліку, до категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення, віднесено працівників прокуратури за переліком, визначеним Генеральним прокурором України.
Відповідно до наказу Генерального прокурора України від 16.04.2004 №48/13-ок «Про затвердження переліку категорій працівників органів прокуратури, яким може бути надано службове житло, та про затвердження Положення про облік та розподіл службової житлової площі Генеральної прокуратури України», службове жиле приміщення може бути надано, в тому числі, заступникам начальників відділів, старшим прокурорам відділів.
Згідно п.16 «Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР», службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації, у віданні якої ці приміщення знаходяться, затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті ОСОБА_16 народних депутатів, на території якої знаходиться відповідне підприємство, установа, організація.
Відповідно до п.п. 18, 19 Розд. XII («Повноваження департаменту житлового господарства та інфраструктури»), «Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради», затвердженого ухвалою 18-тої сесії 5-го скликання Львівської міської ради №3704від 08.07.2010 «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради», до повноважень департаменту житлового господарства та інфраструктури міської ради належить оформлення та видача ордерів на жилі приміщення, прийняття рішень щодо закріплення службового житла, виведення службових приміщень з обліку службових.
Згідно п.п. 5.1.18, 5.1.19«Положення про департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради», затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 27.10.2006 №1206 (із змінами), оформлення та видача ордерів на жилі приміщення, прийняття рішень щодо закріплення службового житла, виведення службових приміщень з обліку службових, - входить до компетенції департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Не заслуговують на увагу доводи апеляційних скарг щодо відсутності підстав для видачі ордеру у звязку з тим, що питання про надання позивачу службового житла громадською комісією з житлових питань при виконкомі не погоджувалось, а Департаментом відповідно не приймалось рішення про закріплення за позивачем службового житла із врахуванням наступного.
Відповідно до п. 2 «Положення про громадську комісію з житлових питань при виконкомі», затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 23.02.2007 року №66, до завдань та функцій комісії віднесено: - Розгляд питань щодо зарахування і зняття з квартирного та кооперативного обліків, внесення змін у склад сім'ї, затвердження спільних рішень адміністрацій і профспілкових комітетів підприємств, установ, організацій про зарахування їх працівників на квартирний, кооперативний обліки та надання їм житла, надання житла черговикам за місцем проживання відповідно до чинного законодавства, надання житла громадянам у зв'язку з відселенням з аварійного або непридатного для проживання житла, з будинків, що підлягають знесенню у зв'язку з вилученням земельної ділянки для державних або громадських потреб, закріплення службового житла, виключення жилих приміщень з числа службових, приєднання вивільненого житла, обмін і бронювання житла громадян, створення житлово - будівельних кооперативів і затвердження рішення зборів кооперативу, зміна статусу будинку, гуртожитку та інші питання, які відносяться до повноважень департаменту (п.2.1). Надання рекомендацій та пропозицій виконавчому комітету і департаменту житлового господарства та інфраструктури щодо вирішення вищезазначених питань (п. 2.2).
Із врахуванням вищенаведеного, оскільки рішення громадської комісії з житлових питань при виконкомі носять рекомендаційний характер, а відтак, необґрунтованими й безпідставними є твердження апелянтів - Виконавчого комітету Львівської міської ради та Департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР щодо неможливості розгляду житлового питання на засіданні виконкому без висновків та погодження вказаної комісії.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції вірно виходив з того, що внаслідок бездіяльності відповідачів щодо видачі ордеру, порушуються житлові права позивача, а відтак такі підлягають захисту.
Колегія суддів погоджується з такими висновками районного суду, оскільки суд ухвалив правильне по суті рішення, дійшовши його на основі повно з'ясованих обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених дослідженими в судовому засіданні доказами.
Будь яких інших належних та допустимих доказів для спростування рішення суду першої інстанції, передбачених статтями 57, 58, 59 ЦПК України, які б мали доказове значення та заслуговували на увагу, чи порушень норм процесуального права, які можуть бути підставою для скасування або зміни рішення, відповідно до ч. 3 ст. 309 ЦПК України, апелянтом не представлено.
Інші доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу та не спростовують законності рішення.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.
Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення з одних лише формальних міркувань.
Керуючись ст.303, п.1 ч.1 ст.307, 308, 313, ч.1 п.1 ст.314, ст.315, ст.317, ст.319 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційні скарги Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та Виконавчого комітету Львівської міської ради - відхилити.
Рішення Галицького районного суду м. Львова від 06 серпня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала Апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий О.М. Ванівський
Судді М.Я. Богонюк
ОСОБА_17