Постанова № 54131050, 09.12.2015, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
09.12.2015
Номер справи
219/10787/15-а
Номер документу
54131050
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 219/10787/15-а

2-а/219/103/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2015 року м. Артемівськ

Суддя Артемівського міськрайонний суду Донецької області Конопленко О.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Артемівську та Артемівському районі Донецької області про визнання рішення незаконним та зобовязання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В :

19 листопада 2015 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області про визнання рішення незаконним та зобовязання вчинити певні дії. В обґрунтування позову зазначив, що з 26 червня 2000 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ), і з цього часу він перебував на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до вказаного Закону. Після звільнення з органів внутрішніх справ позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому Законом порядку страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування. Згодом в позивача виникло право на призначення іншого виду пенсії за іншим Законом, а саме пенсії за віком, у звязку з чим позивач звернувся до відповідача з заявою та надав необхідні документи із 15 липня 2015 року йому призначеного пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». При цьому розмір пенсії за віком фахівцями управління Пенсійного фонду розрахований з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197 гривень 91 копійка), про що позивачу було надано усне розяснення з посиланням на частину 3 статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. На думку позивача, відповідачем неправомірно при призначені пенсії за віком було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік (1197,91 грн.), що зменшує розмір пенсії та погіршує становище позивача. В серпні 2015 року позивач звернувся із відповідною заявою до відповідача із вимогою про перерахунок пенсії та нарахування йому пенсії відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком. Проте листом відповідача від 09 вересня 2015 року у перерахунку пенсії йому було відмовлено. Вважає дії відповідача незаконними.

Представник відповідача надіслав свої заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що позовні вимоги не визнає, оскільки 15 липня 2015 року позивач звернувся до УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі з заявою про переведення на пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія розрахована при загальному страховому стажі 43 роки 03 місяці 21 день (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 0,58388) і середньому заробітку 4222,76 грн. (3,52511 коефіцієнт заробітку за період з 01 липня 2000 року по 31 травня 2015 року). Оскільки з 01 листопада 2011 року набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким було внесено зміни в Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», отже, питання призначення пенсії та переведення з одного виду пенсії на інший врегульовані Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Крім того, в запереченнях зазначено, що відповідач не приймав жодного рішення про відмову позивачу в перерахунку пенсії, разом з тим, зазначається, що на звернення позивача від 26 серпня 2008 року УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі надано відповідь від 09 вересня 2015 року за № 31/ц-01-01-03, згідно якої були надані розяснення щодо призначення пенсії позивачу. Таким чином, відповідач вважає, що не порушив прав позивача і просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1ст. 183-2 КАС Українискорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебував на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області та отримав пенсію за вислугу років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 15 липня 2015 року позивач звернувся з заявою до Управління ПФУ про призначення йому пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до відповіді Управління Пенсійного Фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області за № 31/Ц-01-01-03 від 09 вересня 2015 року, 15 липня 2015 року позивачу проведено перерахунок пенсії з пенсії за вислугу років, яка була призначена за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Пенсія розрахована при загальному страховому стажі 43 роки 03 місяці 21 день (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 0,58388) і середньому заробітку 4222,76 грн. (3,52522 коефіцієнт заробітку за період з 01 липня 2000 року по 31 травня 2015 року). Розмір пенсії з урахуванням відрахування в період роботи 2147,70 грн.

Згідно з частиною третьоюстатті 45 Закону № 1058з урахуванням змін, внесенихЗаконом України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи»(Далі Закон № 3668-VІ) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно дост. 5 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», данийЗаконрегулює відносини, що виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цимЗаконом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. У ст. 9 даногоЗаконупередбачено, що види пенсійних виплат і соціальних послуг відповідно до цьогоЗаконуза рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком.; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не повязаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Таким чином, питання щодо виплати пенсії за вислугою років не входять до правового регулюванняЗакону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», а регулюютьсяЗаконом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно дост. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього ЗаконутаЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету. Пенсія за вислугою років це спеціальна пенсія для конкретно визначеного кола осіб, а загальновизначена пенсія для усіх категорій осіб - пенсія за віком. Враховуючи той факт, що позивач жодним із видів загальнопередбаченої пенсії не користувався раніше, то право па пенсію за віком виникло у нього вперше.

Згідно частини другоїстатті 40 Закону № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно з частиною третьоюстатті 45 Закону №1058з урахуванням змін, внесенихЗаконом України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи»(Далі - Закон № 3668-VІ) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч. 3 ст. 45Закону Українист. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Суд зазначає, що при розрахунку пенсії за вислугою років заЗаконом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку позивач отримував до переведення на пенсію за віком, взагалі не застосовується показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Крім того, в частині 3статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбаченістаттею 9 зазначеного Закону(за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом (призначення пенсії за віком відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким пенсія за вислугу років не передбачена), тому положення частини 3статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню, а показник «середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії» застосовується виключно при призначенні пенсії та залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі частини 4ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

В цьому випадку пенсія призначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 31 березня 2015 року по справі № 21-612а14, яка, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обовязковою для всіх судів України.

Доводи Управління ПФУ не приймаються до уваги, так як в п. 3 статті 45 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058 мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншимзаконом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.

Таким чином суд приходить до висновку, що відповідач повинен враховувати положення ч. 2ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме для визначення розміру пенсії враховувати середню заробітну плату (дохід), з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 1ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Пенсію позивачеві було призначено з 15 липня 2015 року. Таким чином, строк для звернення до суду позивачем не пропущено.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є доведеними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.128,158,161,162,163 КАС України, суддя

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області про визнання рішення незаконним та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області від 09 вересня 2015 року щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 15 липня 2015 року.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», починаючи з 15 липня 2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників по Україні за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Артемівський міськрайонний суд Донецької області до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом

Суддя О