ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2015 р.
м.Одеса
Справа № 815/6075/14
Категорія: 5.4
Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді – Вербицької Н.В.,
судді – Домусчі С.Д.,
судді – Кравця О.О.,
за участю секретаря судового засідання Тутової Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу комунального підприємства «Житлово-комунального сервісу «Хмельницький» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року по справі за позовом заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції України з контролю за цінами до комунального підприємства «Житлово-комунального сервісу «Хмельницький» про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И Л А :
27.10.2014р. заступник прокурора Одеської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної інспекції України з контролю за цінами з позовом до комунального підприємства «Житлово-комунального сервісу «Хмельницький» (далі – КП «ЖКС «Хмельницький») про стягнення штрафу у сумі 127 870,86 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекцією на підставі вимоги прокуратури м.Одеси було проведено позапланову перевірку КП «ЖКС «Хмельницький» щодо дотримання діючого порядку формування та застосування розміру пайової участі власників гаражів за послуги з утримання об'єктів благоустрою, за результатами якої 11.06.2014р. складений акт №086, яким встановлено завищення відповідачем пайової участі власників (користувачі, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою на загальну суму 127 870,86 грн. 17.06.2014р. інспекцією прийнято рішення №131 про застосування штрафних санкцій у розмірі 127870,86 грн. Відповідачем штрафні санкції в добровільному порядку не сплачено, тому заступник прокурора Одеської області звернувся із позовом до суду за захистом прав.
Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на необґрунтованість прийнятого рішення Державної інспекції України з контролю за цінами № 131 від 17.06.2014р.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі. Стягнуто з комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» у дохід державного бюджету штраф у сумі 127870,86 грн.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову - про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи наступне.
В ході проведення перевірки дотримання КП "ЖКС "Хмельницький" вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за результатами якої 11.06.2014р. складений акт № 086, встановлено, що в порушення вимог пункту 4 додатку №5 до Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 №1631 -VІ «Про затвердження Правил благоустрою території міста Одеси у новій редакції», КП «ЖКС «Хмельницький» при розрахунку розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкту благоустрою по КП «ЖКС «Хмельницький» на 2013 рік, застосовано рентабельність в розмірі 37%, замість встановленого граничного рівня - 10%, внаслідок чого розмір пайової участі склав 5 грн. замість економічно обґрунтованого - 4,03 грн. за 1 кв.м. площі гаража на місяць.
Таким чином, за період з 01.01.2013р. по 28.02.2014р. КП "ЖКС "Хмельницький" нараховано в якості пайової участі власникам (користувачам, орендарям) гаражів 1 509 124,58 грн. замість належної суми 1 216 354,41 грн. За період з 11.06.2013р. по 11.06.2014р. необґрунтовано отримана виручка КП "ЖКС "Хмельницький" складає 127 870,86 грн.
Рішенням Держцінінспекції України від 17.06.2014 № 131 вилучено у КП "ЖКС Хмельницький" в дохід держбюджету штраф у сумі 127 870,86 грн. Зобов'язано КП "ЖКС "Хмельницький" повернути споживачу - населенню суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 127 870,86 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з доведеності порушення відповідачем пункту 4 додатку № 5 Правил благоустрою міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року №1631-VI та відсутності адміністративно-правового спору щодо правомірності та обґрунтованості рішення Держцінінспекції України від 17.06.2014 № 131.
Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV, Законом України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 № 5007-VI, а також, іншими нормативно-правовими актами.
У відповідності до ст.16 Закону № 5007-VI органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов’язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб’єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону № 2807-IV органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів.
Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни (стаття 12 Закону № 2807-IV).
Стаття 13 Закону № 2807-IV містить невичерпний перелік територій в межах населеного пункту, що є об'єктами благоустрою.
Згідно ч. 4 ст. 15 цього Закону, власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об'єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем; типовий договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою.
Рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI затверджені Правила благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції.
Додатком № 5 до цих Правил є Порядок визначення пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою, розташованих в прибережній та парковій зонах, скверах та на територіях для експлуатації фонтанів, бюветних гідротехнічних комплексів, ставків.
У пункті 9 згаданого додатку № 5 зазначено, що розміри пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою щорічно встановлюються рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради для кожного комунального підприємства.
Згідно ч. 3 ст. 15 Закону № 2807-IV, орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.
За змістом п. 1 додатку № 5 до Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 № 1631-VI, цей Порядок розроблений з метою забезпечення належного утримання та своєчасного ремонту об'єктів благоустрою та реалізації положень статті 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
У пункті 3 додатку № 5 до Правил благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI зазначено, що підосновою визначення пайової участі є річний план заходів з утримання та ремонту об'єктів благоустрою та відповідний кошторис витрат на утримання в належному стані об'єктів благоустрою.
Річний план заходів з утримання і ремонту об'єктів благоустрою розробляється кожним комунальним підприємством, що утримують об'єкти благоустрою, на підставі Порядку формування річного плану заходів з утримання і ремонту об'єктів благоустрою, затвердженого додатком 3 до Правил благоустрою території міста Одеси, погоджується уповноваженим органом по кожному комунальному підприємству відповідно до вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та затверджується на підставі розділу 3 Правил благоустрою території міста Одеси та інших нормативно-правових актів.
Кошторис витрат на утримання в належному стані об'єктів благоустрою розробляється кожним комунальним підприємством та затверджується уповноваженим органом по кожному комунальному підприємству.
Відповідно до затвердженого розпорядженням Одеського міського голови від 26.10.2012 р. № 1031-01р Порядку встановлення тарифів на послуги (роботи), які надаються (виконуються) комунальними підприємствами Одеської міської ради, комунальні підприємства Одеської міської ради як виконавці (виробники) здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на відповідні послуги (роботи) та надають їх уповноваженим органам, які здійснюють контроль за ефективною діяльністю комунальних підприємств (далі - уповноважені органи), на розгляд; уповноважені органи протягом 30-ти календарних днів перевіряють та підтверджують (погоджують) достовірність вхідної інформації, яку комунальні підприємства використовують при розрахунках тарифів, приймають рішення щодо економічної та соціальної доцільності встановлення і зміни тарифів та надають ці розрахунки на перевірку до управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради; управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради протягом 30-ти календарних днів перевіряє надані розрахунки та інформує уповноважений орган щодо правильності їх виконання та економічної обґрунтованості тарифів комунальних підприємств; уповноважені органи готують та виносять на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на житлово-комунальні, побутові, транспортні та інші послуги, які надаються комунальними підприємствами; проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для будинків комунальної власності готує та виносить на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради департамент міського господарства Одеської міської ради спільно з районними адміністраціями Одеської міської ради.
Зміст порушення державної дисципліни цін, про яке йдеться в рішенні Держцінінспекції України від 17.06.2014 № 131, полягає у поданні на затвердження виконавчого комітету Одеської міської ради розрахунку пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5,01 грн. за 1 м2 площі гаража за один місяць (з урахуванням ПДВ).
Згідно з Порядком встановлення тарифів на послуги (роботи), які надаються (виконуються) комунальними підприємствами Одеської міської ради, затвердженого розпорядженням Одеського міського голови від 26.10.2012 № 1031-01р, яким деталізовано процедуру встановлення тарифів, що підлягають затвердженню виконавчим комітетом Одеської міської ради, уповноважені органи зобов'язані перевірити та підтвердити (погодити) достовірність вхідної інформації, яку комунальні підприємства використовують при розрахунках тарифів, а управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради - перевірити надані розрахунки та інформувати уповноважений орган щодо їх правильності та економічної обґрунтованості.
При цьому, п. 4 цього Порядку передбачено, що саме уповноважені органи готують та виносять на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на житлово-комунальні, побутові, транспортні та інші послуги, які надаються комунальними підприємствами.
Правилами благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції, затвердженими рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI, передбачено, що підприємство, яке надає послуги з благоустрою, зобов'язане скласти кошторис, на підставі якого здійснюється розрахунок розміру пайової участі, який затверджує виконавчий комітет міської ради, тобто самостійно не може вчинити порушення державної дисципліни цін.
Разом з тим, у рішенні Держцінінспекції України від 17.06.2014 № 131 відсутні фактичні дані про встановлення перевіряючими у діях виконавчого комітету, іншого органу Одеської міської ради чи безпосередньо даної ради порушення законодавства щодо встановлення та застосування цін, пов'язаного із затвердженням розрахунку пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5,01 грн. за 1 м2 площі гаража за один місяць (з урахуванням ПДВ).
Рішенням виконкому Одеської міської ради від 13.12.2012 року № 443 «Про встановлення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою» встановлений розмір пайової участі 5,0 грн. за 1 кв.м площі гаража на місяць (з ПДВ) для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою, що обслуговуються комунальними підприємствами «Житлово - комунальний сервіс».
Вищезазначене рішення прийняте виконавчим комітетом Одеської міської ради відповідно до п.п. 2 п. «а» ст. 28, п.п. 1 п. «а» ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 15 Закону № 2807-IV та рішення Одеської міської ради від 23.12.2011 року № 1631-VI «Про затвердження правил благоустрою території міста Одеси (текстової частини) у новій редакції».
Тобто встановлення цін (встановлення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою) е повноваженнями виконавчого комітету Одеської міської ради, тому суб'єктом порушення державної дисципліни цін міг бути лише виконавчий комітет Одеської міської ради.
Судом першої інстанції також не враховано, що, дія Порядку визначення пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд (Додаток № 5 Правил благоустрою) поширюється виключно на визначення пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі для: утримання об'єктів благоустрою, розташованих в прибережній зоні; утримання об'єктів благоустрою, розташованих в парковій зоні; утримання об'єктів благоустрою, розташованих у скверах; утримання об'єктів благоустрою, розташованих на територіях для експлуатації фонтанів; утримання об'єктів благоустрою, розташованих на територіях для експлуатації бюветних гідротехнічних комплексів; утримання об'єктів благоустрою, розташованих на територіях для експлуатації ставків.
Проте, гаражі розташовані на прибудинковій території, яка обслуговується позивачем, та не знаходяться в прибережній і парковій зонах, скверах або на територіях для експлуатації фонтанів, бюветних гідротехнічних комплексів, ставків, як зазначено у Порядку.
Відповідно до п. 3.1.3 Правил благоустрою міста Одеси (текстової частини) у новій редакції, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року № 1631-УІ, до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку; парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам'ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; території для експлуатації фонтанів, бюветних комплексів та гідротехнічних комплексів ставків; інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
Як вбачається з наведених норм, Одеська міська рада у Правилах благоустрою розрізнила види об'єктів благоустрою території загального користування та прибудинкові території як окремі об'єкти благоустрою.
Дія Порядку визначення пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою, розташованих в прибережній та парковій зонах, скверах та на територіях для експлуатації фонтанів, бюветних гідротехнічних комплексів, ставків, що затверджений додатком № 5 до Правил благоустрою міста Одеси поширюється на зазначені у ньому території, тобто на території загального користування.
Аналіз наведеного дає підстав для висновку, що спірні правовідносини врегульовані саме ст. 15 Закону № 2807-IV та спеціальною нормою, яка була встановлена рішенням виконкому Одеської міської ради № 443 від 13.12.2012 року (яке на цей час вже скасоване рішенням виконкому Одеської міської ради № 55 від 27.02.2014 року), а не Додатком № 5 до рішення Одеської міської ради № 1631-VІ від 23.12.2011 року, який стосується власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою, розташованих в прибережній та парковій зонах, скверах та на територіях для експлуатації фонтанів, бюветних гідротехнічних комплексів, ставків.
Оскільки дії позивача при розрахунку розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів не є порушенням державної дисципліни цін, беручі до уваги, що на спірні правовідносини не розповсюджуються вимоги Порядку, встановленого додатком № 5 до Правил благоустрою міста Одеси, судова колегія приходить до висновку, що рішення відповідача від 17.06.2014р. № 131 про застосування адміністративно-господарських санкцій до позивача є незаконним.
Тому у задоволенні вимог щодо стягнення сум штрафу на підставі зазначеного рішення слід відмовити.
Суд першої інстанції на наведені обставини увагу не звернув, не врахував наведені норми права, що призвело до ухвалення невірного судового рішення.
Відповідно до ст.202 КАС України постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст.195,196,198,202,205,207,254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу комунального підприємства «Житлово-комунального сервісу «Хмельницький» – задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року – скасувати.
Прийняти по справі нову постанову про відмову у позові заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції України з контролю за цінами до комунального підприємства «Житлово-комунального сервісу «Хмельницький» про стягнення штрафу.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: С.Д.Домусчі
Суддя: О.О.Кравець