ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" листопада 2011 р. Справа № 2a-3678/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остапюк С.В.
за участю секретаря Хоми О.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз»до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07.11.2011 року публічне акціонерне товариство «Івано-Франківськгаз» (далі позивач) звернулося в суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську (надалі відповідач) про зобовязання списати суму штрафних (фінансових) санкцій та пені в розмірі 549 595 гривень.
14.11.2011 року, заявою про уточнення до позовної заяви збільшив розмір позовних вимог, відповідно до якого просив зобовязати відповідача списати суму штрафних (фінансових) санкцій та пені в розмірі 1 055 828, 47 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, в порушення Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не здійснив списання сум пені, штрафних та фінансових санкцій в розмірі 1 055 828, 47 гривень, нарахованих, але не сплачених, відповідно до законодавства України на суми податкових зобовязань, що входять до складу податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату, якою є 01.01.2007 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав вказаних в позовній заві.
Представником відповідач суду надала заперечення проти заявлених позовних вимог, мотивоване тим, що суми пені, штрафних та фінансових санкцій в розмірі 1 055 828, 47 гривень нараховані на суми податкових зобовязань, що станом на 01.01.2007 року до складу податкового боргу не входили, а утворили такий борг 11.10.2007 року, а тому списанню не підлягають.
Представник відповідача проти заявленого позову заперечила з мотивів, викладених в письмовому запереченні.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення, виходячи із наступних мотивів.
Судом встановлено, що позивач є юридичною особою, 23.10.2010 року рішенням загальних зборів змінив назву з відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» на публічне акціонерне товариство «Івано-Франківськгаз», 28.11.2005 року позивач внесений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та є учасником процедури погашення заборгованості згідно з Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (а.с.11).
23.05.2005 року відповідачем проведено документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства позивачем за період з 01.07.2003 року до 31.12.2004 року та по податку на додану вартість з 01.08.2003 року до 31.12.2004 року.
За результатами вказаної перевірки відповідачем складено акт за №380/23-6-03361046 від 23.05.2005 року (а.с.48-101).
За наслідками розгляду вказаного акту відповідачем 25.05.2005 року винесено податкове повідомлення-рішення за №0003602312/0 про визначення грошових зобовязань з сплати податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 2 531 200 гривень та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1 771 840 гривень та податкове повідомлення-рішення за №0003612312/0 про визначення грошових зобовязань з сплати податку на додану вартість в розмірі 46 117 гривень та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 23 059 гривень (а.с. 12-15).
03.06.2005 року позивачем оскаржено дані податкові повідомлення-рішення в апеляційному порядку начальнику Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську (а.с.107-108).
03.08.2005 року відповідачем прийнято рішення за результатами розгляду скарг позивача, якими подані скарги відхилено (а.с.102-106).
Позивачем первинні податкові повідомлення-рішення за №0003602312/0 та за №0003612312/0 від 25.05.2005 року оскаржено в судовому порядку та постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2007 року в задоволенні поданого позивачем позову відмовлено (а.с.109-110).
Крім того, 08.08.2005 року у звязку із тим, що за результатами розгляду скарги платника податків первинні податкові повідомлення-рішення залишено без змін, відповідачем винесено та надіслано позивачу податкові повідомлення-рішення, які мають номери первинних податкових повідомлень-рішень з вказаним через дріб номером скарги, а саме за №0003620312/1 та за №0003612312/1, якими визначено позивачу грошові зобовязання з сплати податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 2 531 200 гривень та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 771 840 гривень, грошові зобовязання з сплати податку на додану вартість в розмірі 46 117 гривень та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 23 059 гривень. Вказані податкові повідомлення-рішення винесені відповідно до підпункту «б» підпункту 4.2.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» на підставі акту перевірки за №380/23-6/03361046 від 23.05.2005 року (а.с. 9, 10).
Податкові повідомлення-рішення за №0003620312/1 та за №0003612312/1 від 08.08.2005 року позивачем не оскаржувалися ні в апеляційному, ні в судовому порядку.
Згідно пункту 5.2.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту.
Відповідно до підпункту 5.2.2. у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмові формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за необхідне надати.
Абзац 6 підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлює, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобовязання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Внаслідок дії вищевказаних норм Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові зобовязання нараховані позивачу податковими повідомленнями-рішеннями за №0003620312/1 та за №0003612312/1 від 08.08.2005 року є узгодженими.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Абзац третій підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачає, що у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Судом встановлено, що сплату грошових зобовязань визначених податковими повідомленнями-рішеннями за №0003620312/1 та за №0003612312/1 від 08.08.2005 року позивачем протягом десяти днів від дня отримання, цих податкових повідомлень в серпні 2005 року не здійснено.
Як наслідок суми податкових зобовязань, визначених податковими повідомленнями-рішеннями за №0003620312/1 та за №0003612312/1 від 08.08.2005 року станом на серпень 2005 року утворювали собою податковий борг позивача.
Наявність тієї обставини, що позивачем оскаржувалися в судовому порядку первинні податкові повідомлення-рішення від 25.05.2005 року і станом на 01.01.2007 року визначені ними суми податкових зобовязань узгодженими не були, на що посилається представник відповідача в своїх запереченнях, не може змінювати встановлений Законом порядок узгодження податкових повідомлень-рішень, винесених 08.08.2005 року.
Крім того, судом встановлено, що суми податкових зобовязань, визначених податковим повідомленням-рішенням за №0003602312/1 від 08.08.2005 року обліковувались відповідачем як узгоджені, оскільки на них 29.08.2005 року та 10.10.2005 року надсилалися податкові вимоги за №1/2173 та за №2/2446 (а.с.116, 117), а згідно з пунктом 6.2.1 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий орган надсилає платнику податків податкові вимоги в разі, коли такий платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки.
Остаточна сплата податкових зобовязань, визначених податковими повідомленнями-рішеннями за №0003620312/1 та за №0003612312/1 від 08.08.2005 року за основним платежем, здійснено позивачем в жовтні 2011 року (а.с.32).
Сума несплачених штрафних (фінансових) санкцій застосованих вказаними рішеннями складає 549 595, 49 гривень.
03.11.2011 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення за №0021931501, яким позивачу нарахована пеня в розмірі 506 233, 02 гривень за порушення строків сплати податкового боргу, визначеного податковими повідомленнями-рішеннями за №0003620312/1 та за №0003612312/1 від 08.08.2005 року (а.с.31).
Таким чином, суми пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих, але не сплачених позивачем, відповідно до законодавства України на суми податкових зобовязань, що входили до складу податкового боргу, зафіксованого 01.01.2007 року складають 549 595, 49 гривень згідно податкових повідомлень-рішень за №0003620312/1 та за №0003612312/1 від 08.08.2005 року та 506 233, 02 гривень згідно податкового повідомлення-рішення за №0021931501 від 03.11.2011 року.
Комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу визначено Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Пунктом 3.1 статті 3 вказаного закону встановлено, що для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру.
Згідно до пункту 3.4 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2013 року.
Як встановлено судом та зазначалося вище, 28.11.2005 року позивач внесений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та є учасником процедури погашення заборгованості згідно з Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Підпунктом «в» підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 вказаного Закону встановлено, що на умовах, визначених цим Законом, дозволяється списання заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, у складі сум пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих, але не сплачених, відповідно до законодавства України на суми податкових зобовязань, що входять до складу податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату.
Пунктом 1.8 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» розрахункова дата визначена як дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2007 року, а для казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобовязаннями з оплати електричної енергії - 1 липня 2011 року.
За змістом вказаних норм Закону списанню підлягає заборгованість, до складу якої входять суми пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих на суму податкових зобовязань. При цьому, суми пені, штрафних санкцій мають бути нараховані на ті суми податкових зобовязань, які входять до складу податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату.
Тобто, списанню підлягають суми пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих на ті суми податкових зобовязань, які станом на 01.01.2007 року набули статусу податкового боргу, якими є грошові зобовязання визначені згідно податкових повідомлень-рішень за №0003620312/1 та за №0003612312/1 від 08.08.2005 року.
При цьому, закон не ставить у залежність списання сум штрафних санкцій від дати їх нарахування, зокрема не передбачає вимоги списання тільки тих штрафних санкцій, які нараховані до 01.01.2007 року.
Як наслідок, у відповідності до підпункту «в» підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» підлягають списанню суми штрафних (фінансових) санкцій та пені в розмірі 1 055 828 (один мільйон пятдесят пять тисяч вісімсот двадцять вісім) гривень 47 копійок, нарахованих публічному акціонерному товариству податковими повідомленнями-рішеннями за №0003612312/1 від 08.08.2005 року, за №0003602312/1 від 08.08.2005 року, за №0021931501 від 03.11.2011 року.
Відмова Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську у здійсненні списання вказаної пені, штрафних та фінансових санкцій суперечить Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», якою є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання субєктам господарської діяльності права їх застосування та позбавляє позивача права участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобовязати Державну податкову інспекцію в місті Івано-Франківську списати суму штрафних (фінансових) санкцій та пені в розмірі 1 055 828 (один мільйон пятдесят пять тисяч вісімсот двадцять вісім) гривень 47 копійок, нарахованих публічному акціонерному товариству податковими повідомленнями-рішеннями за №0003612312/1 від 08.08.2005 року, за №0003602312/1 від 08.08.2005 року, за №0021931501 від 03.11.2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя:Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 05.12.2011 року.