ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" грудня 2011 р. Справа № 2a-3970/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Матуляка Я.П.
при секретарі Андрейчук Л.М.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Алтваінвест"
до відповідача: Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську
про зобов'язання вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Алтваінвест» звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про зобовязання провести зустрічну звірку між товариством з обмеженою відповідальністю «Алтваінвест» та ТОВ «Telesens Ventures».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську в порушення порядку проведення зустрічної звірки ТзОВ «Алтваінвест» щодо підтвердження господарських відносин з ТОВ «Telesens Ventures», проведено звірку без законних на те підстав. Неможливість проведення зустрічної звірки податковий орган повязував з відсутністю ТзОВ «Алтваінвест» за юридичною адресою. Позивач вказує, що твердження податкового органу про відсутність підприємства за юридичною адресою не відповідає дійсності, оскільки, на думку позивача, єдиними відомостями про відсутність юридичної особи за місцем реєстрації є відомості з ЄДРПОУ. 11.11.2011 року, ТОВ «Алтваінвест» було подано в реєстраційну палату м. Івано-Франківська заяву форми 6 про підтвердження відомостей про юридичну особу, на підставі якої державним реєстратором, було підтверджено місце державної реєстрації ТОВ «Алтваінвест» - вул. Ботанічна, 4 м. Івано-Франківськ.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд позов задовольнити з підстав викладених в позовній заяві. Крім того, подала суду копію листа ДПІ в м. Івано-Франківську від 18.10.2011 року, адресованого ТзОВ «Алтваінвест» та отриманого товариством за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Ботанічна, 4. На думку представника позивача, вказана обставина спростовує той факт, що на момент складення Акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТзОВ «Алтваінвест» від 10.11.2011 року, позивач відсутній за юридичною адресою.
Представник відповідача проти позову заперечила з мотивів викладених в письмовому запереченні на позов. Просила в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Алтваінвест» є юридичною особою, державну реєстрацію, якої проведено 14.06.2010 року. Як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в м. Івано-Франківську з 15.06.2010 року, зареєстровано як платник податку на додану вартість з 10.08.2010 року.
Основними видами діяльності позивача за КВЕД є: оптова торгівля шкурами та шкірою, будівництво будівель, оптова торгівля іншими машинами та устаткуванням, діяльність в сфері інжинірингу, виробництво шкіри, монтаж систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря.
09.11.2011 року, з метою проведення зустрічної звірки, ДПІ у Київському районі м. Харкова надіслало на адресу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську запит про проведення зустрічної звірки ТОВ «Алтваінвест» з питань взаємовідносин з ТОВ «Telesens Ventures» за період з 01.08.2010 року по 31.05.2011 року.
В ході проведення перевірки ДПІ в м. Івано-Франківську отримано повідомлення та довідку ГВПМ ДПІ в м. Івано-Франківську від 26.10.2011 року за №26-31/6141, відповідно до якої ТзОВ «Алтваінвест» не знаходиться за юридичною адресою.
10.11.2011 року посадовими особами податкового органу складено акт за №10247/23-3/36997677 про неможливість проведення зустрічної звірки ТзОВ «Алтваінвест» щодо підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Telesens Ventures» за період з 01.08.2010 року по 31.05.2011 року.
Суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, враховуючи наступне.
Згідно із пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби з метою отримання податкової інформації мають право проводити зустрічні звірки даних субєктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів субєкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для зясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
З метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок, органами державної податкової служби розроблені та затверджені наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236 Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації).
Згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 Методичних рекомендацій для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби (далі - органи ДПС) за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України, Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх (у тому числі від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел (у тому числі від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.
Відповідно до підпункту 3.1 пункту 3 Методичних рекомендацій з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки (далі - орган ДПС - ініціатор) надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання (далі - орган ДПС-виконавець), Запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 1 Методичних рекомендацій) за допомогою Інформаційної системи «Зустрічні звірки»(далі - ІС «Зустрічні звірки»). Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.
Згідно із підпунктом 4.3 пункту 4 Методичних рекомендацій, при отриманні запиту про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання структурний підрозділ органу ДПС, визначений керівником (заступником керівника) органу ДПС, відповідальним за її проведення (далі - відповідальний підрозділ), у той самий день проводить аналіз інформації та документального її підтвердження, які містяться в інформаційних базах органу ДПС та справі суб'єкта господарювання.
Крім того, пунктом.4.4 Методичних рекомендацій встановлено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Відповідно до пункту 5.1 Методичних рекомендацій, у разі неможливості проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання разом із Актом органу ДПС - ініціатору надсилаються належним чином засвідчені копії наявних матеріалів, що підтверджують цей факт, матеріалів щодо вжитих заходів з метою проведення зустрічної звірки, а також інших наявних в органі ДПС матеріалів, що мають або можуть мати відношення до питань запиту і не підтверджують дані платника податків, наведені у такому запиті.
Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що податковий орган, отримавши запит про проведення зустрічної звірки від іншого податкового органу, зобовязаний провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, а у разі встановлення фактів, що не дають змогу її провести, скласти Акт про неможливість проведення такої звірки.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач, отримавши запит ДПІ у Київському районі м. Харкова від 08.11.2011 року за №10562/7/23-506, отримав довідку ГВПМ ДПІ в м. Івано-Франківську від 26.10.2011 року за №26-31/6141, відповідно до якої ТзОВ «Алтваінвест» не знаходиться за юридичною адресою, вказаною в ЄДРПОУ та, як наслідок, склали акт від 10.11.2011 року за №10247/23-3/36997677 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Алтваінвест».
Суд зазначає, що податковий орган складаючи Акт про неможливість проведення зустрічної звірки діяв в межах встановлених Методичними рекомендаціями, так як на час проведення такої звірки, відомості щодо місцезнаходження позивача не було підтверджено, що виключало можливість направлення запиту на адресу ТОВ «Алтваінвест».
Факт відсутності відомостей щодо місця реєстрації позивача на момент складання ДПІ в м. Івано-Франківську акту про неможливість проведення зустрічної звірки підтверджується, також, листом Державного реєстратора відділу Державної реєстрації виконкому Івано-Франківської міської ради від 27.10.2011 року, згідно з яким керівника позивача повторно повідомлено про необхідність підтвердження реєстраційних відомостей про юридичну особу ТзОВ «Алтваінвест».
Подана представником позивача копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, підтверджує факт місцезнаходження позивача за адресою м. Івано-Франківськ вул. Ботанічна,4, однак відомості про юридичну особу підтвердженні 11.11.2011 року, тобто після складання Акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТзОВ «Алтваінвест» ДПІ в м. Івано-Франківську (10.11.2011 року).
Крім того, слід зазначити, що з урахуванням мотивів зазначених позивачем в позовній заяві щодо неналежного проведення звірки податковим органом, спірні правовідносини належить вирішувати шляхом подання адміністративного позову про визнання неправомірними дій відповідача щодо неналежного проведення звірки, а не про зобовязання вчинити певні дії. Тобто, позивачем обрано невірний спосіб захисту, порушеного, на його думку, права, що виключає можливість задоволення адміністративного позову.
Підсумовуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що податковий орган, складаючи акт від 10.11.2011 року за №10247/23-3/36997677 про неможливість проведення зустрічної звірки ТзОВ «Алтваінвест», діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством та з урахуванням обставин, які склались на момент проведення перевірки, а тому позовні вимоги є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 < Текст > Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
< Резолютивна частина рішення - НЕ ВИДАЛЯТИ >
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя:(підпис)ОСОБА_3
Постанова складена в повному обсязі 19.12.2011 року.