ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.12.2015р. Справа№ 914/3377/15
За позовом: Франківської районної адміністрації Львівської міської ради,
м. Львів
до відповідача: Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Львів
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Львівської міської ради, м. Львів
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2,
м. Львів
про: демонтаж самочинно встановленої тимчасової споруди,
Суддя Долінська О.З.
При секретарі Вашкевич Н.І.
За участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_3 дов.№35-вих-875 від 02.04.2015 р.
відповідача: не зявився.
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: не зявився,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: не зявився.
Учасникам судового процесу роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22,27 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.
На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Франківської районної адміністрації Львівської міської ради до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про демонтаж самочинно встановленої тимчасової споруди. Ухвалою від 25.09.2015 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 07.10.2015р.
Рух справи відображено в ухвалах суду, які містяться в матеріалах справи.
Через канцелярію суду 09.11.2015 року за вх. №5184/15 від представника позивача поступило клопотання, в якому просить залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Львівську міську раду (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896).
Через канцелярію суду 09.11.2015 року за вх. №5185/15 від представника відповідача поступило клопотання, в якому просить залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 (79060, м. Львів, вул. Володимира Великого, 99/26, ідент. номер НОМЕР_1).
В судове засідання 09.11.2015 р. представник позивача зявився, позов підтримав, вимоги ухвали суду виконав частково. Просить задоволити клопотання від 09.11.2015 року вх. №5184/15 та не заперечує проти задоволення клопотання відповідача вх. №5185/15 від 09.11.2015 року.
В судове засідання 09.11.2015 р. представник відповідача зявився, позов не визнає, вимоги ухвал суду виконав частково. Просить задоволити клопотання від 09.11.2015 року вх. №5185/15 та не заперечує проти задоволення клопотання позивача вх. №5184/15 від 09.11.2015 року.
Відповідно до ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Питання про допущення або залучення третіх осіб до участі у справі вирішується господарським судом, який виносить з цього приводу ухвалу.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, користуються процесуальними правами і несуть процесуальні обов'язки сторін, крім права на зміну підстави і предмета позову, збільшення чи зменшення розміру позовних вимог, а також на відмову від позову або визнання позову.
На підставі ст.27 ГПК України, суд вважає за доцільне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівську міську раду (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896) та залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 (79060, м. Львів, вул. Володимира Великого, 99/26, ідент. номер НОМЕР_1).
Ухвалою господарського суду Львівської області від 09.11.2015 року залучено до участі у справі №914/3377/15 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівську міську раду, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фізичну особу-підприємця ОСОБА_2.
Враховуючи вищенаведене, у звязку із поданими клопотаннями а також для надання можливості сторонам виконати вимоги попередніх ухвал суду і подати письмові належні і допустимі докази в обгрунтування своєї правової позиції у справі суд відклав розгляд справи на 18.11.2015 року.
В судове засідання 18.11.2015 р. представник позивача зявився, позов підтримав, вимоги ухвали суду виконав частково.
В судове засідання 18.11.2015 р. представник відповідача зявився, позов не визнає, вимоги ухвал суду виконав частково. Представник відповідача заявив усне клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 календарних днів.
В судове засідання 18.11.2015 р. представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача не зявився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причини неявки в судове засідання не повідомив, вимоги ухвал суду не виконав.
В судове засідання 18.11.2015 р. представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача не зявився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причини неявки в судове засідання не повідомив, вимоги ухвал суду не виконав.
Представник позивача не заперечив проти продовження строку розгляду справи на 15 календарних днів.
Згідно ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відповідно до ст. 69 ГПК України у виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.
З метою повного та всебічного дослідження всіх матеріалів та обставин справи, в забезпечення принципу змагальності учасників судового процесу, суд прийшов до висновку про доцільність задоволення клопотання продовження строку розгляду справи на 15 календарних днів та відкладення розгляду справи.
Враховуючи вищенаведене, у звязку із неявкою в судове засідання представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача та представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, а також для надання можливості учасникам судового процесу виконати вимоги ухвали суду від 09.11.2015 року і подати письмові належні і допустимі докази в обгрунтування своєї правової позиції у справі, розгляд справи відкладено на 01.12.2015 року.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 18.11.2015 року строк розгляду справи продовжено з 23.11.2015 року на 15 календарних днів.
Через канцелярію суду за вх. №5463/15 від 23.11.2015 року представник позивача подав письмове клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 календарних днів у звязку із залученням третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
В судове засідання 01.12.2015 р. представник позивача зявився, позов підтримав, вимоги ухвали суду виконав частково.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у відповідача відсутні будь-які документи, які б давали йому право на розміщення спірної малої архітектурної форми на вул. Наукова, 43 у м. Львові. На цій підставі позивач просить демонтувати МАФ на вул. Наукова, 43 у м. Львові.
Через канцелярію суду 01.12.2015 року представник позивача долучив акт обстеження від 26.11.2015 року тимчасових споруд (МАФ) за адресою м. Львів, вул. Наукова, 43 із фото фіксацією на 6 аркушах, копію договору оренди землі від 14.12.2009 року із додатковим договором, паспорт привязки від 10.10.2012 року, ескіз фасад, схему благоустрою прилеглої території та ситуаційну схему та генплан благоустрою.
В судове засідання 01.12.2015 р. представник відповідача не зявився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причини неявки в судове засідання не повідомив, вимоги ухвал суду не виконав.
Як вбачається із відгуків відповідача на позовну вх. №48195/15 від 09.11.2015 року, що міститься в матеріалах справи то відповідач вважає позов у даній справі передчасним і керуючись ст. 62 п. 2 ГПК України, просить відмовити позивачу у прийняті його позовної заяви з огляду на те, що він оскаржив розпорядження Франківської районної адміністрації ЛМР №165 від 17.04.2015 року, подавши 02.06.2015 року позовну заяву до Франківського районного суду м. Львова про визнання даного розпорядження протиправним за його скасування. На даний час рішення Франківським районним судом м. Львова по справі, ще не прийнято, тому вважає, що позивач не мав права звертатись з даним позовом до господарського суду Львівської області.
В судове засідання 01.12.2015 р. представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача не зявився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причини неявки в судове засідання не повідомив, вимоги ухвал суду не виконав.
В судове засідання 01.12.2015 р. представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача не зявився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причини неявки в судове засідання не повідомив, вимоги ухвал суду не виконав.
Відповідно до п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11 № 18 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України.
У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 811 ГПК України), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.
За змістом зазначеної статті 64 ГПК України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку Укрпошта щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.
Відповідно до п.2.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції від 26.12.2011р. №18 якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами.
Таким чином, судом вжито усі передбачені дії і дотримано встановлені вимоги щодо належного повідомлення учасників судового процесу про дату, час та місце судового розгляду даної справи.
Крім того, відповідно до ч. 1 та 2 ст.43 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Враховуючи вищенаведене, слід зазначити, що судом, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість Учасникам процесу щодо обгрунтування їх правової позиції по суті спору та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.
В судовому засіданні 01.12.2015 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, оглянувши оригінали документів, повно, всебічно і обєктивно зясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
14.12.2009 року між Львівською міською радою (Орендодавцем) та ФОП ОСОБА_2 укладено договір оренди землі (надалі - Договір), яким Орендодавець на підставі ухвали Львівської міської ради від 07.06.2007 року №899 «Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові», ухвал Львівської міської ради від 18.12.2008 року №2311 «Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста» та 05.03.2009 року №2448 «Про внесення змін та доповнення до ухвали міської ради від 18/.12.2008 року №2311» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Наукова, 43 для обслуговування малої архітектурної форми (п. 1 Договору).
Згідно п. 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка, кадастровий номер №4610136900:09:002:0063 загальною площею 0,0022 га, у тому числі в межах червоних ліній вулиці 0,0006 га.
Як вказано в п. 5 Договору нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 14 39,81 гривень.
Відповідно до п. 8 Договору, Договір укладено на 3 (три) роки до 18 грудня 2011 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 1 439,81 (одна тисяча чотириста тридцять девять гривень 81 копійка) у рік, що становить 10 (десять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами до 30-го числа місяця наступного за звітним на розрахунковий рахунок №33213815700005 ГУДКУ у Львівській області. Реквізити: отримувач місцевий бюджет для Франківського району, ЄДРПОУ 22406168, МФО 825014, код платежу 13050500.
15.11.2011 року за №Ф-1892 Львівською міською радою і ФОП ОСОБА_2 була підписана між сторонами додаткова угода (договір) до договору оренди земельної ділянки від 14.12.2009 року №Ф-1428
12 квітня 2012 року укладено додаткову угоду (договір) до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого у Львівській міській раді 14.12.2009 року за № Ф-1428 із змінами до договору зареєстрованими у Львівській міській раді 15.11.2011 року за № Ф-1892, в якій Орендар - Фізична особа - підприємець ОСОБА_2, з другого боку, погодились про наступне:
На підставі ухвал Львівської міської ради від 18.06.2009 № 2712 Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова (зі змінами), від 16.12.2010 №37 Про порядок застосування відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м.Львова", від 16.02.2012 №1224 Про нарахування та сплату до міського бюджету м. Львова на 2012 рік орендної плати за землю та земельного податку, від 22.03.2012 №1372 Про внесення змін до ухвали міської ради від 16.02.2012 №І224 та від 15.12.2011 №1012 Про внесення змін до ухвали міської ради від 18.12.2008 № 23 і 1 (зі змінами) та затвердження взірцевих проектів тимчасових споруд (малих архітектурних форм) для провадження підприємницької діяльності внести зміни е договір оренди землі, що зареєстрований у Львівській міській раді 14.12.2009 року за № Ф- 1428, а саме:
-Пункт 5 викласти у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 42 158,16 гривень».
-Пункт 8 викласти у наступній редакції: «Договір укладено на 2 (два) роки до 15 грудня 2013 року».
- Пункт 9 викласти в наступній редакції: «Орендна плата за землю вноситься Орендарем у формі та розмірі 4 215,82 гривень (чотири тисячі двісті п'ятнадцять гривень 82 копійки) в рік що становить 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33213815700005 Л/ДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 37965138, одержувач : міський бюджет для Франківського району, код платежу 13050500 для фізичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним.
Зврахуванням ухвал Львівської міської ради від 16.12.2010 №37 Про порядок застосування відкоригованої нормативної грошової оцінки земель мЛьвова, від 16.02.2012 №1224 Про нарахування та сплату до міського бюджету- м. Львова на 2012 рік орендної плати за землю та земельного податку, від 22.03.2012 №1372 Про внесення змін до ухвали міської ради від 16.02 2012 №1224 надати пільгу Орендарю, частково звільнивши його від сплати орендної плати за рахунок коштів, що зараховуються до міського бюджету м. Львова, зменшивши орендну' плату за землю, вказану в пункті 9:
- На 30 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до міського бюджету м. Львова у 2012 році - за період від 01.01.2012 до 01.04.2012.
- На 60 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до міського бюджету м. Львова у 2012 році - за період від 01.04.2012 до 01.01.2013.
- На 20 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до міського бюджету м. Львова у 2013 році».
Якщо застосування пільг, зазначених у пункті 9.2. цього договору призводить до збільшення орендної плати за землю у 2012 році (у порівнянні з 2010 роком) більше ніж у 1,4 рази, то при сплаті орендної плати за землю орендарем застосовуються фіксований коефіцієнт збільшення розміру орендної плати за землю на 2012 рік - 1,4.
Якщо застосування пільг, зазначених у пунктах 9.1., 9.2., 9.3. цього договору призводить до зменшення орендної плати за землю (у порівнянні з 2010 роком), то при проведенні розрахунку орендної плати за землю впродовж поточного року пільга не застосовується
Дані зміни є невідємною частиною договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого в Львівській міській раді 14.12.2009 року за № Ф-1428, і вступають в силу з моменту підписання та реєстрації у Львівській міській раді та державної реєстрації.
01 серпня 2014 року укладено додаткову угоду (договір) до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого у Львівській міській раді 14.12.2009 за № Ф-1428 із змінами зареєстрованими у Львівській міській раді 12.04.2012 за № Ф-1965 наступне:
1. На підставі ухвал Львівської міської ради від 20.03.20і4 №3190 "Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові внести зміни в договір оренди землі, що зареєстрований у Львівській міській раді 14.12.2009 за № Ф-1428 , а саме:
Пункт 1 викласти у наступній редакції: «Орендодавець на підставі ухвал Львівської міської ради від
№ 2712 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова" (зі змінами), від 26.07.2012 №1675 Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у мЛьвові'' та від 20.03.2014 №3190 "Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові " надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться на вул. Науковій, 43 у м.Львові для розміщення тимчасової споруди».
- Пункт 5 викласти у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 42 158,16 гривень».
- Пункт 8 викласти у наступній редакції;- «Договір укладено терміном до 30.12.2016 року»
- Пункт 9 викласти в наступній редакції: «Орендні плата за землю вноситься Орендарем у формі та розмірі
215,82 гривень (чотири тисячі двісті п'ятнадцять гривень 82 копійки) в рік. що становить 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок JV» 33 213 815 700 005 ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825(114. ЄДРПОУ 37965138, одержувач : міський бюджет для Франківського району, код платежу 13050500 для фізичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним»
Пункт 15 викласти у наступній редакції: «Земельна ділянка передається в оренду для розміщення тимчасової споруди».
Дана додаткова угода є невідємною частиною договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого в Львівській міській раді 14.12.2009 за № Ф-1428 і вступають в силу з моменту підписання та реєстрації у Львівській міській раді та державної реєстрації.
01.07.2015 року між Львівською міською радою з одного боку та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 з другого боку на підставі ухвали ЛМА від 23.04.2015 року №4527 «Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території міста Львова», внесено зміни за №Ф-2702 в договорі оренди землі, що зареєстрований у Львівській міській раді 14.12.2009 року за №Ф-1428, а саме:
Додатковою угодою (договір) до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого у Львівській міській раді 14.12.2009 за № Ф-1428 із змінами зареєстрованими у Львівській міській раді 01.08.2014 за № Ф-2363м від 01.08.2015 року Орендар - Фізична особа - підприємець ОСОБА_2, з другого боку, погодились про наступне:
1. На підставі ухвали Львівської міської ради від 23.04.2015 № 4527 Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова внести зміни в договір оренди землі, що зареєстрований у Львівській міській раді 14.12.2009 за № Ф-1428 , а саме:
* Пункт 1 викласти у наступній редакції: «Орендодавець на підставі ухвал Львівської міської ради від 26.07.2012 № 1675 Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові (зі змінами), від 25.12.2014 № 4250 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової
оцінки земель м.Львова, від 23.04.201 5 N° 4526 Про затвердження Положення про порядок розміщання тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові, від 23.04.2015
№ 4527 Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою :
м.Львів, вул. Наукова, 43 для розміщення тимчасової споруди».
- Пункт 5 викласти у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 40 927,26 гривень».
- Пункт 8 викласти у наступній редакції: «Договір укладено терміном до 30.12.2016».
-Пункт 9 викласти в наступній редакції: «Орендна плата за землю вноситься Орендарем у формі та розмірі : 4 092,73 гривень (чотири тисячі девятсот дві гривні 73 копійки) в рік, що становить 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними
частинами на розрахунковий рахунок № 33 213 815 700 005 ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 37965138, одержувач : міський бюджет для Франківського району, код платежу 18010900 для фізичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним».
Пункт 15 викласти у наступній редакції: «Земельна ділянка передається в оренду для розміщення тимчасової споруди».
2. Дана додаткова угода є невідємною частиною договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого вЛьвівській міській раді 14.12.2009 за № Ф-1428, і вступає в силу з моменту підписання та реєстрації у Львівській міській раді .
Згідно ухвали ЛМР від 23.04.2015 року №4527, ФОП ОСОБА_2 внесена до комплексної схеми розміщення тимчасових споруд у м. Львові новими тимчасовими спорудами, а саме в переліку у Франківському районні м. Львова під №265 за адресою: вул. Наукова, 43 пл. 22 м2 .
20 лютого 2015 року між Субєктом підприємницької діяльності Фізичною особою ОСОБА_2 (в подальшому «Продавець»), який діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію ВОО №421733 з однієї сторони та Субєктом підприємницької діяльності Фізичною особою ОСОБА_1 (в подальшому «Покупець») на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію ВО1 №537466 паспорт серії КА №303140 виданий Франківським РВУМВС України у Львівській області 18.11.1996 року ідентифікаційний номер №2277310515 укладено договір купівлі-продажу кіоску, в якому йдеться про наступне:
Відповідно до п. 1 Договору продавець зобовязується передати кіоск площею 12,0 м.кв у власність Покупцеві,а Покупець зобовязується прийняти цей кіоск та сплатити за нього на умовах Договору.
Пунктом 3. Договору передбачено, що Продавець зобовязаний :
- передати кіоск Покупцю протягом 10 днів з моменту укладення цього договору;
- забезпечити покупця правовстановлюючими документами та відповідними технічними документами щодо встановлення та функціонування кіоску,що знаходиться за адресою м.Львів,вул..Наукова.43.
Перехід права власності відбувається в момент передачі кіоску, що оформлюється актом прийняття-передачі.
Загальна ціна товару,що продається за цим Договором станом на становить 40 000 грн. (п. 4.1.)
Згідно п. 7.1., 7.2. та 7.3. Договору , Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами.
Умови даного Договору можуть бути змінені за взаємною згодою Сторін з обовязковим складанням письмового документу.
Дострокове розірвання Договору можливе за письмовою згодою Сторін, якщо інше не встановлено Договором або законодавством України.
Позивач обгрунтовує свої позовні вимоги наступним.
На території Франківського району м.Львова знаходиться земельна ділянка, за адресою: м.Львів, вул. Наукова, 43, яка перебуває у комунальній власності.
При обстеженні території встановлено факт, що за вказаною адресою розташована тимчасова споруда пл. 12 м2 без відповідних дозвільних документів.
У звязку із вищевказаним фактом 17 квітня 2015 року Франківською районною адміністрацією прийнято розпорядження №165 «Про демонтаж конструкції тимчасової споруди», яким зобовязано субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 демонтувати конструкцію тимчасової споруди площею 12 кв.м., що встановлена на вул.Науковій, 43 у м.Львові.
Згідно Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 N2376 тимчасовою спорудою - малою архітектурною формою для здійснення підприємницької діяльності є невелика споруда для здійснення підприємницької діяльності торговельно-побутового призначення, що виконується з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без влаштування заглиблених у грунт фундаментів з розмірами, визначеними діючими нормативними документами.
Відповідно до ухвали Львівської міської ради від 27 12.2007 №1470 «Про затвердження Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові і порядку надання дозволів на розміщення обєктів торгівлі, ресторанного господарства та. сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м.Львова» (пп.19.14.2) демонтажу підлягають малі архітектурні форми, зокрема, розміщені без належно оформленого дозволу (самовільно розміщені).
Пунктом 4.1.9 Положення про Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради та її структури наділено районну адміністрацію повноваженням розглядати та вживати заходів у встановленому виконавчим комітетом Львівської міської ради порядку щодо фактів порушення розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності.
Враховуючи те, що мала архітектурна форма пл. 12 м2 на вул. Науковій, 43 у м. Львові встановлена без відповідних дозвільних документів, а відтак є самовільно встановленою, на попередження районної адміністрації Відповідач не реагує та відмовляється в добровільному порядку виконати демонтаж, керуючись ст.121 Конституції України, ухвалою Львівської міської ради від 27.12.2007 №1470 «Про затвердження Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові і порядку надання дозволів на розміщення обєктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м. Львова», Правилами благоустрою м Львова, затвердженими ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 №376, Положенням про Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради та її структури, затвердженим рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 06.01.2012р. №908.
Позивачем скеровувалось розпоряджень від 17.04.2015 року №165, про демонтаж конструкції тимчасової споруди, в якому зазначено, що керуючись Правилами благоустрою м. Львова, затвердженими ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011р. №2376, Положенням про Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженим рішенням виконавчого комітету від 06.01.2012р. №08, враховуючи договір купівлі-продажу кіоску від 20.02.2015 р., наданого СПД ОСОБА_2:
1 Зобовязати СПД ОСОБА_1 демонтувати конструкцію тимчасової споруди, площею 12 кв.м, що встановлена на вул.Науковій, 43 у м.Львові.
Термін: до 30.04.2015 Відповідальний: начальник відділу соціально-економічного розвитку
У випадку невиконання СПД ОСОБА_1 п.1 розпорядження відділам комунального господарства та соціально- економічного розвитку районної адміністрації спільно з Франківським РВ ЛМУ ГУМВСУ у Львівській області здійснити демонтаж конструкції тимчасової споруди, площею 12 кв.м, що встановлена на вул.Науковій, 43 у м.Львові терміном: до 15.05.2015 Проведення демонтажу оформити відповідним актом.
Франківською районною адміністрацією винесено розпорядженням №215 від 20.05.2015 року про внесення змін до розпорядження районної адміністрації від 17.04.2015 року №1265 «Про демонтаж конструкції тимчасової споруди» ,в якому зазначено, що керуючись рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 06.01.2012 року №08 «Про затвердження Положення про Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради та її структури» , враховуючи службову записку начальника відділу соціально-екеномічного розвитку районної адміністрації від 15.05.2015 року, викласти пункт 2 розпорядження районної адміністрації від 17.04.2015 року №1265 «Про демонтаж конструкції тимчасової споруди» в навій редакції, а саме:
« 2. У випадку невиконання СПД ОСОБА_1 п.1 розпорядження відділам комунального господарства, житлового господарства та соціально- економічного розвитку районної адміністрації спільно з Франківським РВ ЛМУ ГУМВСУ у Львівській області здійснити демонтаж конструкції тимчасової споруди, площею 12 кв.м, що встановлена на вул.Науковій, 43 у м.Львові. терміном : до 01.06.2015 року.»
ОСОБА_4 скеровано Відповідачу 21.04.2015р., про що свідчить опис вкладення, який є в матеріалах справи.
Доказів скасування чи відміни вказаних вище ОСОБА_4 станом на час розгляду справи суду не подано, в матеріалах справи такі відсутні.
Проте, в добровільному порядку Відповідач ОСОБА_4 не виконав, що підтверджується складеним 26.11.2015р. Працівниками юридичного відділу та відділу соціально-економічного розвитку Франківської районної адміністрації актом обстеження Тимчасових споруд на предмет виконання вимог розпорядження голови районної адміністрації.
Згідно ч.ч.3,4 ст.11 ЦК України, зобов'язання, цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, актів органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», правовий, статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, законами України; органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно ст. 6, 8 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, іншими спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування. Планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими, районними, обласними радами та їх виконавчими органами, місцевими державними адміністраціями міст Києва та Севастополя в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
У відповідності до п.19.3.5 Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від №376 від 21.04.2011р., районні адміністрації забезпечують демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм, торговельного, холодильного та іншого обладнання, парканів, тимчасових споруд, обмежувальних паркувальних пристроїв, які перешкоджають під'їзду автомобілів швидкої медичної допомоги, міліції, пожежної, рятувальної, аварійно - відновлювальної техніки до житлових будинків, обмежувачів швидкості руху автотранспорту тощо та інших визначених споруд у м. Львові.
Відповідно до Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.10.2006р. № 219, районна адміністрація має право звертатись у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами для реалізації завдань та виконання покладених на неї повноважень.
Згідно ст.144 Конституції України, ч.ч.1,3 ст.73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території; місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи, організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Згідно ст.5 Закону України Про благоустрій населених пунктів, управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.16 Закону України Про благоустрій населених пунктів, на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Згідно ч.ч.1, 4 ст.20 Закону України Про благоустрій населених пунктів, організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.17 Закону України Про благоустрій населених пунктів, особи у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.
У відповідності до ч.1 ст.34 Закону України Про благоустрій населених пунктів, правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюється порядок благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; Правила розробляються для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Згідно п.1.3 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкції з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Відповідно до п.1.10 Правил благоустрою м. Львова,, затверджених ухвалою Львівської міської ради від № 376 від 21.04.2011р., мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності це - невелика споруда для здійснення підприємницької діяльності торговельно-побутового призначення, що виконується з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без влаштування заглиблених у грунт фундаментів з розмірами, визначеними діючими нормативними документами.
Як зазначалось уже вище і вбачається із ухвали (в тому числі додатків) Львівської міської ради від 12.07.2012р. №1666 «Про внесення змін до ухвали Львівської міської ради від 18.12.2008р. №2311 (зі змінами)» та ухвали №4527 від 23.04.2015 року, Тимчасова споруда Відповідача пл. 12 м2 по вулиці Науковій, 43 в м. Львові не ввійшла до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд м. Львова.
Відповідно до ухвали Львівської міської ради від 27 12.2007 №1470 «Про затвердження Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові і порядку надання дозволів на розміщення обєктів торгівлі, ресторанного господарства та. сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м.Львова» (пп.19.14.2) демонтажу підлягають малі архітектурні форми, зокрема, розміщені без належно оформленого дозволу (самовільно розміщені).
Пунктом 4.1.9 Положення про Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради та її структури наділено районну адміністрацію повноваженням розглядати та вживати заходів у встановленому виконавчим комітетом Львівської міської ради порядку щодо фактів порушення розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності.
Враховуючи вищенаведене, в тому числі те, що в матеріалах справи відсутні, відповідачем не наведені доводи та не подані докази, які б спростовували чи заперечували доводи Позивача, та те, що станом на час винесення рішення Тимчасова споруда Відповідача не демонтована, суд зазначає, що позовні вимоги Позивача щодо зобов'язання Відповідача демонтувати тимчасову споруду (малу архітектурну форму), встановлену за адресою: м. Львів, вул. Наукова, 43 (Тимчасову споруду) пл. 12 м2 підлягають до задоволення.
Суд при прийнятті рішення виходив з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України Про благоустрій населених пунктів благоустрій населених пунктів це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
За частинами 1 та 4 статті 20 Закону України Про благоустрій населених пунктів організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обовязковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Згідно ст.21 Закону України Про благоустрій населених пунктів Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення обєкта благоустрою. До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника обєкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Відповідно до ст.28 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно з п.2.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р. (далі Порядок) підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди. Встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта привязки, відхилення від паспорта привязки тимчасової споруди не допускається (п.2.20, 2.21 Порядку). Розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється (п.2.31 Порядку). У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта привязки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу (п.2.30 Порядку). Документація щодо тимчасових споруд, видана до набрання чинності даним Порядком, дійсна до закінчення її терміну дії (п.2.35 Порядку).
Згідно з пунктом 1.10 Правил благоустрою м.Львова, які затверджені Ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 №376 самочинне встановлення (малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами) - це встановлення малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами, дозвіл на встановлення яких не видавався або закінчився і не був продовжений у передбачені терміни або був скасований у встановленому порядку.
Аналогічні положення відображені у п.п. 2.1-2.3, 7.1.1-7.1.2, 7.8 Додатку №1 до Ухвали Львівської міської ради від 20.03.2014р. №3190 Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові .
Таким чином, законодавство визначає, що встановлення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності допускається за умови наявності паспорта привязки тимчасової споруди (до прийняття Порядку дозволу на встановлення МАФу), а у разі якщо такого паспорта привязки (дозволу на встановлення МАФу) не існує, остання підлягає демонтажу. Така правова позиція підтримується Вищим господарським судом України (наприклад, постанова від 02.07.2013р. у справі №5015/4959/12, постанова від 21.05.2013р. у справі №5015/3387/12).
Також суд не бере до уваги і твердження відповідача про безпідставність позову через розгляд у Франківському районному судді справи за його позовом про скасування розпорядження Франківської адміністрації від 17.04.2015 р. №165 Про демонтаж конструкції тимчасових споруд , адже наявність чи відсутність розпорядження голови районної адміністрації про демонтаж не впливає на факт незаконності розміщення споруди і не є обовязковою передумовою для прийняття рішення про демонтаж.
Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до п.2.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції №18 від 26.12.2011р. якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.
Таким чином, оскільки на момент прийняття рішення у ФОП ОСОБА_1 відсутні визначені законом дозвільні документи на розміщення тимчасової споруди пл. 12 м2 за адресою: м. Львів, вул. Наукова, 43, то остання підлягає демонтажу.
Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір, сплачений позивачем, підлягає до стягнення з відповідача в сумі 1218,00 грн., так як спір виник з вини останнього.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1, 20 Закону України Про благоустрій населених пунктів, ст.28 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, п.п.2.1, 2.20, 2.30, 2.31 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р., ст.ст. 3, 12, 27,33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 166, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд,
В И Р І Ш И В :
1. Позов задоволити повністю.
2. Зобов'язати фізичну особу підприємця ОСОБА_1 (79013, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 20017764493) демонтувати тимчасову споруду (малу архітектурну форму), встановлену за адресою: м. Львів, вул. Наукова, 43.
3. Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 ((79013, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 20017764493) на користь Франківської районної адміністрації Львівської міської ради (79044, м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 85, ідентифікаційний код 04056121) 1 218 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 07.12.2015 р.
Суддя Долінська О.З.