Постанова № 54121116, 20.11.2015, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.11.2015
Номер справи
758/12139/15-а
Номер документу
54121116
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 758/12139/15-а

Категорія 83

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2015 року cуддя Подільський районний суд міста Києва ОСОБА_1 Ю. Л. , розглянувши позовну заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з зазначеним вище позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 28.05.2015 р. позивачку було взято на облік в УПФУ в Подільському районі м. Києва і призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивачка зазначила, що розрахунок розміру пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснювався відповідно до поданих нею довідок про складові заробітної плати, на всі виплати, які включено до вказаних довідок, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Позивачка вказала, що розрахунок розміру її пенсії, як державному службовцю, Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснено без врахування заробітної плати, яка вказана у довідці про складові заробітної плати у графі «Інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку та доплата за виконання обовязків тимчасово відсутнього керівника. Також позивачка зазначила, що Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва обґрунтував свою позицію тим, що «Інші виплати» не передбачені Законом України «Про державну службу». Такі дії УПФУ у Подільському районі м. Києва позивачка вважає протиправними, а тому позивачка звернулась до суду та просила визнати дії УПФУ у Подільському районі м. Києва протиправними щодо не включення в розрахунок заробітку для обчислення її пенсії, як державному службовцю, складових заробітної плати «Інші виплати»: матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку та доплата за виконання обовязків тимчасово відсутнього керівника, на які нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Також позивачка просила зобовязати відповідача провести з моменту призначення 27.05.2015 перерахунок та виплату її пенсії, як державному службовцю, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії складові заробітної плати «Інші виплати»: матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку та доплата за виконання обовязків тимчасово відсутнього керівника відповідно до довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 26.05.2015 № 26-2-7/72.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Представник відповідача направив до суду свої письмові заперечення, в яких заперечував проти задоволення позову, мотивуючи тим, що умови оплати праці державним службовцям регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.06 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», визначення розмір заробітку для обчислення пенсії державного службовця здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Так, відповідач вказав на те, о провести перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги немає підстав. Крім того, відповідач зазначив, що пенсія призначена відповідно до вимог чинного законодавства і підстав для її перерахунку немає, а тому просив відмовити в задоволенні позову.

З урахуванням викладено вище, приходжу до висновку, що позов підлягає задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що з 27.05.15 р. позивачку взято на облік в Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м Києва і призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

З даних довідки № 26-2-7/72 від 26.05.15 р. про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 60 календарних місяців роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», вбачається, що інші виплати позивачки за період з 01.05.10 р. до 30.04.15 р. становили 94414 грн. 34 коп. (а.с.а.с. 9-10).

11.09.15 р. Управління пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва у відповідь на звернення позивачки направило листа, в якому зазначалось про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань не є складовою заробітної плати державного службовця та не є надбавкою до заробітної плати, тому не можуть бути враховані для розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 7).

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування..

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ч. 3 ст. 2 даного закону до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та допомога на оздоровлення, входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

А отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, 16 вересня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-314а14 відповідно).

Матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - статті 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення", а не таким, які щодо спірних відносин є загальними (статті 33, 37 Закону № 3723-XII та статті 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці").

Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішенням субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Отже, суд приходить до висновку про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва щодо не включення в розрахунок пенсії позивачки складових оплат праці, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку та доплата за виконання обовязків тимчасово відсутнього керівника, які були нараховані та виплачені позивачці та на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, та здійснити розрахунок розміру пенсії відповідно до порядку, який діяв на дату призначення пенсії позивачці.

На підставі ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 41, 66 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , ст.ст. 2, 17, 69, 71, 99, 158, 159, 160, 162, 163, 165, 167, 183-2 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Визнати дії Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києва щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_2 складових оплати праці, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку та доплата за виконання обовязків тимчасово відсутнього керівника, які були нараховані та виплачені та на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування - протиправними.

Зобовязати Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києва на підставі довідок про складові заробітної плати та премії, включити в розрахунок пенсії ОСОБА_2 складові заробітної плати «інші виплати», а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, компенсацію за невикористану відпустку та доплату за виконання обовязків тимчасово відсутнього керівника, які були нараховані та виплачені ОСОБА_2 та на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, та здійснити розрахунок розміру пенсії відповідно до порядку, який діяв на дату призначення пенсії позивачці.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва.

Суддя Ю. Л. Зарицька