Справа № 686/22826/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд в складі:
головуючої судді Мороз В.О.,
за участю секретаря Козельської Г.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про зобовязання субєкта владних повноважень до вчинення певних дій,
встановив:
18 листопада 2015 року позивач ОСОБА_1звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про зобовязання субєкта владних повноважень до вчинення певних дій, а саме провести нарахування та виплату пенсії.
Позивач посилається на те, що з 19.06.2010 року йому була відповідачем призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % суми заробітної плати державного службовця.
Позивачем 26.10.2015 року на адресу відповідача направлена заява з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування. При її нарахуванні не було включено суми заробітку до формули нарахування виплат, по яких здійснювалась сплата збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (допомога на оздоровлення, матеріальна допомога,та індексація заробітної плати). На його заяву листом № 556/Н-12 від 09.11.2015 року було відмовлено в перерахунку пенсії.
Позивач просить суд зобовязати відповідача провести нарахування та виплату його пенсії з 26.10.2015 року в розмірі 90 % суми заробітної плати, включивши до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми виплат у розмірі 20142,87 грн. відповідно до довідки від 21.10.2015 року № 367/01-23/2015.
Сторони, будучи належним чином повідомленими про час, дату та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явились.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у відсутності позивача та його представника.
Від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника відповідача із запереченням щодо позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 починаючи з 19.06.2010 року призначено пенсію згідно Закону України «Про державну службу».
При визначенні розміру пенсії відповідачем, була взята заробітна плата позивача, однак без врахування розміру отриманої ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
26.10.2015 року позивачем на адресу відповідача направлено заяву з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування через невключення до формули нарахування виплат, по яким здійснювались сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати що зазначенні у довідці від 21.10.2015 року № 367/01-23/2015, однак відповідачем листом № 556/Н-12 від 09.11.2015 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.
Суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства було відмовлено в здійсненні позивачу перерахунку пенсії з зазначених ним у заяві підстав.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотківзаробітноїплати.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 року зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 27.05.2014 року по справі№ К/800/10646/14.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу»,встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених нормотримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така ж позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 06 листопада 2013 року у справі №21-350а13 за позовом ОСОБА_10 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13.01.2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Отже, відповідач при перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 зобов'язаний був врахувати суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування .
Дану правову позицією підтримує Верховний суд України своєю постановою від 20.02.2012 року у справі 21-430а11. Так, за правилами частини 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для усіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Також, суд вважає обґрунтованою вимогу позивача про проведення перерахунку його пенсії з 26.10.2015 року з огляду на таке.
Основні засади призначення та перерахунку пенсії визначенні Законом України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 1 п. 1 ст. 45Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що пенсіяпризначається (перераховується) зднязвернення за пенсією.
Відповідно до п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 26.10.2015року, тобто з моменту звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в постанові від 21.01.2015 року по справі№К/800/53362/14.
Статтею 71 КАС Українипередбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано до суду доказів правомірності своїх дій при відмові позивачу щодо включення суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу».
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Подаючи позовну заяву до суду, позивач сплатив судовий збір на загальну суму 487,20 грн. Відповідно до ст. 94 КАС України у зв'язку з повним задоволенням судом позовних вимог, судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнуваньз Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницький на користь позивача у розмірі 487,20 грн.
На підставі викладеного, ст. ст. 8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», та керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 26.10.2015 року в розмірі 90 %, включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки від 21.10.2015 року № 367/01-23/2015.
Постанова в межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому на користь ОСОБА_1 487 грн. 20 коп. судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: