_____________________
Справа № 520/14856/15-а
Провадження № 2-а/520/358/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.12.2015 року
Київський районний суд міста Одеси у складі головуючого судді Бескровного Я.В., при секретаріЦапенко О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси (далі Фонд) про зобовязання щодо проведення перерахунку та виплати пенсії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з дійсним позовом, посилаючись на ті обставини, що відповідач не сплачує йому, як особі-ліквідатору аварії на ЧАЕС 2 категорії, додаткову пенсію за ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірах передбачених цією нормою. Просив суд зобовязати відповідача перерахувати виплати за 2014 та 2015 роки і виплатити недораховані 2903,94 грн. а також зобовязати сплачувати йому таку пенсії в подальшому.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив позов задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечувала, надала письмові заперечення, згідно яких вважає дії Фонду щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії правомірними і не зобовязаний вказаною постановою суду сплачувати ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсію.
Вислухавши доводи осіб, що беруть участь у справі, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Згідно матеріалів справи позивач є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Йому, на підставі постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2015р. призначена та виплачується пенсія на підставі ст.55 вказаного Закону. Також відповідач нараховує та сплачує йому згідно ст.14 вказаного Закону, додаткову пенсію, розмір якої становить 113,88 грн., але як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС 3 категорії, що випливає з листа Фонду від 9.07.2015р., доданого до справи.
Позивач звертався до відповідача про перерахунок його додаткової пенсії, проте відповідачем відмовлено в такому перерахунку.
Відповідно дост. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади.
Згідно ч.1ст.71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
Згідно ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що порядок обчислення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю визначається Кабінетом Міністрів України.
У свою чергу, Кабінетом Міністрів України на виконання вказаного положення ст.51 Закону №796-ХІІ 23.11.2011 року прийнято постанову № 1210 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У відповідності до вказаної постанови Кабінету Міністрів України, позивачу провадиться нарахування і виплата додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Положення п. 28розділу II Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI, яким були внесені зміни дост. 51 Закону №796-ХІІі які обмежували права громадян, щодо виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю,Рішенням Конституційного суду України у справі №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано неконституційними. Частиною 2статті 152 Конституції Українипередбачено, що закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до ч. 2ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відтак, вище наведені положення ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" є чинними у редакції до внесення змін до них Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
На даний часЗакони України "Про державний бюджет України на 2011 рік", «Про державний бюджет України на 2012 рік"та «Про державний бюджет України на 2013 рік"втратили чинність.
Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п.1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не встановлені.
Такимчином,починаючиз 1 січня2014року єчиннимиіпідлягають застосуванню:ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, відповідно до якої підвищення до пенсії як непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення не може бути нижчим ніж дві мінімальні заробітні плати та ст.51 цього Закону України, в редакції, відповідно до якоїособам віднесеним до 2 категорії громадян, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Позовні вимоги щодо стягнення конкретних сум з відповідача та виплати пенсії на майбутнє, суд вважає необґрунтованими.
У позові позивач не вимагає визнати дії відповідача щодо відмови у перерахуванні та виплати йому додаткової пенсії за віком, неправомірними. Суд на підставі ст.11ч.2 КАС України, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача вважає за можливе вийти за межі позовних вимог, визнавши дії відповідача щодо призначення йому додаткової пенсії на підставі ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
На підставіст.19 Конституції України, ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"та керуючись ст.ст.8-11,18,71,94,160-162,183-2 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного Фонду України у Київському районі м.Одеси щодо призначенняпенсіїОСОБА_1 в розмірі, який не відповідає вимогамст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України у Київському районі м.Одеси провести перерахунок та виплатитиОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю в розмірі 30%мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,починаючиз 13 травня2014р., з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Київський районний суд м.Одеси шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьоїстатті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Бескровний Я. В.