Справа № 204/1144/15-а
Провадження № 2-а/204/119/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2015 року м. Дніпропетровськ
Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Черкез Д.Л.,
при секретарі Старостенко Т.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги на дитину одинокій матері,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 в якому просить визнати одержання ОСОБА_1 допомоги на дитину як одинокій матері неправомірною та стягнути з відповідача 27975,54 грн. надмірно виплачених коштів по допомозі на дитину одинокій матері. В обґрунтування позову зазначає, що з липня 2004 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у управлінні та її була призначена державна допомога на дитину одинокій матері. Допомога була призначена на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у свідоцтві про народження якої, відомості про батька були зазначені на підставі ст. 135 сімейного кодексу України. Всього за період з 2004 року по липень 2015 року відповідач отримала державну допомогу у розмірі 27795,54 грн. 19 листопада 2014 року Відповідач звернувся до управління з заявою про припинення виплати допомоги на дитину одинокій матері у звязку з тим, що рішенням Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 06.10.2014 року по справі № 204/3529/14-ц було встановлено факт батьківства, а саме, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер 12 квітня 2014 року, є батьком дитини ОСОБА_2 Згідно рішення суду було встановлено факт спільного проживання ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 з 2001 року, їх мешкання разом однією сімєю до смерті ОСОБА_3, хоча шлюб офіційно зареєстрований не був. Від спільного проживання в них народилася дитина ОСОБА_2 Посилаючись на ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» вважають, що відповідач взагалі не мала права отримувати державну допомогу, оскільки свідомо приховувала факт спільного проживання разом з батьком дитини на протязі всього часу отримання допомоги. У звязку з наведеним, посилаючись на ст. ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» просили стягнути з Відповідача суму незаконно отриманої державної допомоги на дитину одинокій матері.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомив.У відповідності дост. 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у його відсутність на підставі наявних у справі матеріалів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності судом встановлені наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 04 червня 2004 року народилася ОСОБА_2, батьками якої зазначені ОСОБА_1 та ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-КИ № 264054, виданим 21 червня 2004 року відділом реєстрації актів цивільного стану Красногвардійського районного управління юстиції міста Дніпропетровська (а.с. 8).
Згідно довідки № 51 від 21.06.2004 року виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Красногвардійського районного управління юстиції міста Дніпропетровська відомості щодо батька дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, внесені до свідоцтва про народження за заявою матері згідно з частиною 1 статті 135 сімейного кодексу України (а.с. 9).
Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради 09 липня 2004 року, що підтверджується заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги від 09.07.2004 року зареєстрованою за № 115 (а.с. 23-24). Згідно зазначеної заяви Відповідач вказала, що у шлюбі не перебуває та з особою від якої має дитину не проживає. Також відповідача було повідомлено, що у разі подання нею неправдивих відомостей до неї можуть бути відповідні заходи відповідальності, а саме повернення надміру нарахованих коштів.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради та отримувала допомогу одинокій матері на дитину ОСОБА_2 з липня 2004 року.
Згідно заяви ОСОБА_1А від 19.11.2014 року вона звернулася до УПСЗН Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради з заявою про припинення виплати їй допомоги у звязку з встановленням батьківства дитини та зобовязалась повернути усю отриману переплату протягом одного місяця (зворотний бік а.с. 90).
Згідно рішення УПСЗН Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради № 408780 від 25.11.2014 року було вирішено закрити особовий рахунок ОСОБА_1 з 01.07.2004 року (а.с. 88).
Судом встановлено, що згідно рішення Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 06.10.2014 року по справі № 204/3529/14-ц було встановлено наступні обставини.
Свідки, які були допитані в рамках розгляду зазначеної цивільної справи підтвердили спільне проживання ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Криворізька, буд. 18, гуртожиток та народження дитини від спільного проживання ОСОБА_2. Також на підставі наявних у справі доказів був встановлений факт спільного проживання однією сімєю до дня смерті ОСОБА_5, а також факт того, що ОСОБА_5 був зазначений як батько дитини у картці розвитку новонародженої дитини №677. З рішення суд також вбачається, що ОСОБА_1 що вона у 2001 році познайомилась з ОСОБА_5, з яким почала зустрічатись, а потім мешкати разом та жити однією сім'єю до його смерті. Від спільного проживання у них народилася донька ОСОБА_2, однак відомості про батька доньки були внесені на підставі ч.1ст.135 СК України а шлюб не був зареєстрований в органах РАЦСу, у зв'язку з тим, що заявник перебувала на квартирному обліку та могла отримати житлове приміщення. Так само і прізвище дитини було записано на ім'я заявниці. Підставою для звернення до суду стало те, що у звязку з відсутністю документального підтвердження батьківства дитини, вона не має можливості оформити пенсію на дитину.
Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на наведене суд вважає встановленим той факт, що ОСОБА_1 з моменту народження дитини ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3), проживала сумісно однією сімєю з ОСОБА_5 до дня його смерті, який є батьком дитини, та була обізнана про факт батьківства, але приховала цей факт від органів УПСЗН Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради.
За приписами ч. 4 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про те, що за період з липня 2004 року по листопад 2014 року відповідач неправомірно отримувала допомогу на дітей одиноким матерям на дитину ОСОБА_2, оскільки у цей період вона проживала разом з особою від якої вона має дитину, вела спільне господарство та виховувала дитину, а тому позовні вимоги в частині визнання одержання ОСОБА_1А державної допомоги на дитину одиноким матерям неправомірною підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача надмірно виплачених коштів по допомозі на дитину одиноким матерям у розмірі 27975,54 грн. суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Аналогічні приписи містяться у п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751.
Згідност. 21 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та п.39 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затведженоїпостановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751позивачу надано право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги, в той час, коли на відповідача покладений прямий обов'язок повідомляти про зміни обставин, які впливають на виплату державної соціальної допомоги.
Згідно довідки від 06.02.2015 року виданої УПСЗН Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради, за період з липня 2004 року по листопад 2014 року, ОСОБА_1 отримала державну допомогу на дитину одиноким матерям у загальному розмірі 27975,54 грн. (а.с. 97-98).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач в порушення вимогст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»надала завідомо неправдиві відомості та приховала обставини, що впливають на виплату державної допомоги, внаслідок чого отримувала державну допомогу неправомірно, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача державної допомоги на дитину одиноким матерям у загальному розмірі 27975,54 грн. підлягають повному задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст.ст. 18-1, 22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», п.п. 39, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затведженоїпостановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751, та керуючись ст. ст.1, 2, 11,69, 71, 72, 86,94,159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги на дитину одинокій матері - задовольнити.
Визнати одержання ОСОБА_1 державної допомоги на дитину одиноким матерям неправомірною.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5/ гуртожиток, ІПН НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (49008, м. Дніпропетровськ, вул. Уральська, 5, р/р 35416016046491 в ГУ ДКСУ в Дніпропетровській області , МФО 805012, ОКПО 03192480) грошові кошти у розмірі 27975,54 грн. (двадцять сім тисяч девятсот сімдесят пять гривень, 54 копійки).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя Д.Л. Черкез