Постанова № 54099572, 19.11.2015, Макарівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
19.11.2015
Номер справи
370/2823/15-а
Номер документу
54099572
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" листопада 2015 р. Справа № 370/2823/15-а

Макарівський районний суд Київської області в складі головуючого судді Устимчук М.Ю., при секретарі Захарченко Т.М. в залі суду смт. Макарів Київської області розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокуратури Макарівського району Київської області в інтересах держави в особі Плахтянської сільської ради Макарівського району Київської області до Управління Держземагенства в Макарівському районі Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії , -

в с т а н о в и в :

Прокуратура Макарівського району Київської області (далі - позивач) звернулася до суду з позовом в інтересах держави в особі Плахтянської сільської ради Макарівського району Київської області до Управління Держземагенства в Макарівському районі Київської області, вказавши третьою особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 та просила суд визнати дії Управління Держземагенства в Макарівському районі Київської області щодо присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці 3222786800:02:026:00167 протиправними та зобовязати останнього видалити з автоматизованої бази Державного земельного кадастру вказаний кадастровий номер, присвоєний на земельну ділянку загальною площею 1,10068 га в межах населеного пункту Плахтянської сільської ради Макарівського району Київської області.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилавсь на те, що на підставі рішення Плахтянської сільської ради від 26.04.2007 року за №303 на земельну ділянку в межах населеного пункту с. Плахтянка Макарівського району площею 1,10068 га для ведення підсобного сільського господарства ОСОБА_1 присвоєно кадастровий номер 3222786800:02:026:0167. Водночас згідно інформації архівного відділу Макарівської районної державної адміністрації від 17.09.2015 року за №05-04/646 установлено, що протягом 2007 року питання про надання дозволу на розробку технічної документації чи її затвердження ОСОБА_2 на сесіях сільської ради не вирішувалося. Згідно інформації управління Дердземагенства в Макарівскому районі в архіві управління не обліковується ні державний акт на право власності на землю, ні документація із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 Згідно даних поземельних книг сільської ради вказана особа не є користувачем чи власником земель на території Плахтянської сільської ради. В той же час, в порушення вказаної норми без перевірки рішень сесії сільської ради на відповідність нормам Закону, відділом Держкомзему в Макарівському районі (з 01.01.2013 року перейменовано в управління Держземагентсва в Макарівському районі) дані щодо зазначеної земельної ділянки внесені в автоматизовану базу ДЗК. З огляду на викладене, для відновлення становища, яке існувало раніше позивач просив суд зобовязати відділ Держземагентсва в Макарівському районі видалити з автоматизованої бази ДЗК кадастровий номер 3222786800:02:026:0167, присвоєний на земельну ділянку ОСОБА_2 на підставі неіснуючого рішення.

Оскільки від позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження, відповідач будучи належним чином повідомлений про розгляд даної справи, свого представника у судове засідання не направив, подав до суду лист з проханням розглянути справу у відсутність представника, третя особа про свою участь у справі не заявила, то суд вважає за можливе розгляд справи здійснити в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів.

Відповідно до ст. 41 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на нижчевикладене.

Так судом встановлено, що на підставі рішення Плахтянської сільської ради від 26.04.2007 року за №303 на земельну ділянку в межах населеного пункту с. Плахтянка Макарівського району площею 1,10068 га для ведення підсобного сільського господарства ОСОБА_1 присвоєно кадастровий номер 3222786800:02:026:0167.

Відповідно до ст. 118 ЗК України (в редакції закону станом на момент виникнення спірних правовідносин) громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель. Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно з ст. 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень сільських, селищних, міських рад та здійснюється до вимог цього Кодексу.

При цьому відповідно до вимог ст. 373 Цивільного кодексу України право власності на землю набувається та здійснюється відповідно до закону.

У відповідності до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключеної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься питання регулювання земельних відносин.

Таким чином, розпорядження землями територіальних громад віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Водночас судом встановлено, що згідно інформації архівного відділу Макарівської районної державної адміністрації від 17.09.2015 року за №05-04/646 установлено, що протягом 2007 року питання про надання дозволу на розробку технічної документації чи її затвердження ОСОБА_2 на сесіях сільської ради не вирішувалося.

Згідно ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до зазначеного Положення одним із основних завдань головних управлінь Держкомзему в області є здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

До повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель відповідно до ст.6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» належить: а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель в частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, у тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.

Згідно інформації управління Держземагенства в Макарівському районі в архіві управління не обліковується ні державний акт на право власності на землю, ні документація із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1

Згідно даних поземельних книг сільської ради вказана особа не є користувачем чи власником земель на території Плахтянської сільської ради.

В той же час, в порушення вказаної норми без перевірки рішень сесії сільської ради на відповідність нормам Закону, відділом Держкомзему в Макарівському районі (з 01.01.2013 року перейменовано в управління Держземагенства в Макарівському районі) дані щодо зазначеної земельної ділянки внесені в автоматизовану базу ДЗК.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно вимогам ч. 1 п. 1 ст. 17 вказаного Кодексу компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 3 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України саме адміністративний позов може містити вимоги про зобовязання відповідача субєкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 2 ст. 162 вказаного Кодексу у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобовязання відповідача вчинити певні дії.

З огляду на викладене, для відновлення становища, яке існувало раніше необхідно зобовязати відділ Держземагенства в Макарівському районі видалити з автоматизованої бази ДЗК кадастровий номер 3222786800:02:026:0167, присвоєний на земельну ділянку ОСОБА_2 на підставі неіснуючого рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Порушення порядку набуття права власності на землю є порушенням публічного порядку та інтересів держави.

Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.99 у справі № 1-1/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в суді), прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява є підставою для порушення справи в суді.

Крім того, відповідно до статті 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснюється відповідно до закону.

Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки, відповідач у судове засідання свого представника не направив, хоча були належним чином повідомлений про розгляд даної справи, своїх заперечень та заяв про відкладення справи до суду не подавав, рішення просив прийняти на розсуд суду, а тому суд при вирішенні справи виходив з наявних у ній доказів.

Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір підлягає стягненню з відповідача в дохід держави в сумі 1218,00 грн.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України , -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов Прокуратури Макарівського району Київської області в інтересах держави в особі Плахтянської сільської ради Макарівського району Київської області до Управління Держземагенства в Макарівському районі Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати дії управління Держземагенства в Макарівському районі щодо присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці 3222786800:02:026:0167 протиправними.

Зобовязати управління Держземагенства в Макарівському районі видали з автоматизованої бази Державного земельного кадастру кадастровий номер 3222786800:02:026:0167, присвоєний на земельну ділянку загальною площею 1,10068 га в межах населеного пункту Плахтянської сільської ради Макарівського району.

Стягнути з управління Держземагенства у Макарівському районі Київської області в дохід держави (УДКСУ Макарівський район 22030001, код отримувача 38007165, на рахунок 31214206700385, банк отримувача ГУ ДКСУ у Київській області м. Київ, код банку отримувача 821018) судовий збір в сумі 1 218, 00 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту її проголошення, а особами, що не були присутні при його проголошенні з моменту отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили по закінченню строку на її оскарження, у разі, якщо не подано апеляційну скаргу. В інакшому випадку після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий М.Ю. Устимчук