Справа № 357/16097/15-а
2-а/357/975/15
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2015 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий суддя Подрєзова Г. О. ,
при секретарі Александрова А. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білій Церкві адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради , ОСОБА_3 комітету Білоцерківської міської ради , ОСОБА_4 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії;
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом мотивуючи тим, що з 16.10.2015року звернулася до ОСОБА_2 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про внесення подання до ОСОБА_4 соціального захисту населення Київської ОДА для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 як інваліду 2-ї групи. Однак, листом від 21.10.2015року відповідач відмовив у прийнятті документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, при цьому послався на те, що до заяви було додано довідку серії АВ № 0202376 від 23.03.2015року видану Білоцерківським МСЕК в якій причина інвалідності загальне захворювання, яка не відповідає вимогам, встановленим для визначення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи. При цьому, не було враховано експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв»язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок Чорнобильської катастрофи. Посилаючись на зазначені обставини, а також не погоджуючись з відмовою у прийнятті її документів для направлення їх до Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, просила суд визнати дії незаконними та зобов»язати вчинити певні дії пов»язані з її правами, передбаченими ст.ст.13,14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судове засідання позивачка не з»явилася, надала письмову заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради надав письмові заперечення проти позову, згідно з якими позов не визнав в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_3 комітет Білоцерківської міської ради в судове засідання представника не направив, надав письмові заперечення проти позову, позовні вимоги не визнав .
Відповідач ОСОБА_4 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації також представника в судове засідання не направив, надав заперечення проти позову, просив справу розглядати за їх відсутності.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 посилається на те, що вона має статус потерпілої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 4, що підтвердила посвідченням серії В-1 № 810536 , виданим 23.04.1994р. Київською обласною державною адміністрацією.
Також, в судовому засіданні достовірно встановлено, що позивачка ОСОБА_1 , 14.09.1943р.н. дійсно проживала в м. Білій Церкві з квітня 1975року по цей час, що підтверджено паспортом позивача.
Ці обставини сторонами не заперечуються.
Також, судом встановлено, що відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 06.05.2015року №2039 захворювання ОСОБА_1 пов»язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Відповідно до довідки серії АВ № 0202376 Білоцерківської міжрайонної МСЕК позивачу встановлено 2-гу групу інвалідності з 23.03.2015року довічно.
При вирішенні спору судом враховується відповідь від 21.10.2015року ОСОБА_2 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на звернення ОСОБА_1 щодо видачі посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, згідно з яким їй було відмовлено у прийнятті документів для формування подання для видачею Київською ОДА посвідчення категорії 1. При цьому у листі відповідач послався на Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» щодо виключення абз.5 ч.2 ст.2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю.
Суд вважає, що відмова ОСОБА_2 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради у прийнятті документів позивачки для встановлення статусу постраждалої від аварії на ЧАЕС не ґрунтується на вимогах Закону.
В письмових запереченнях на позов відповідача ОСОБА_3 комітету Білоцерківської міської ради обґрунтовано відмову у направленні документів ОСОБА_1 до Київської ОДА роз»ясненнями ОСОБА_4 соціального захисту населення Київської ОДА .
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють , чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 відносяться інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу. Відповідно до п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень проводиться обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Дійсно Законом України від 28.12.2014року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» виключено абз.5 ч.2 ст.2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, якої належало місто Біла Церква ( згідно з постановою КМ України від 23.07.1991року №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Але, захворювання ОСОБА_1 виникло до введення в дію закону, яким виключено зону посиленого радіоекологічного контролю на території м. Біла Церква, статус ОСОБА_1 як потерпілої від аварії на ЧАЕС, категорії 4 за нею визначений з 1994року і на цей час не скасований.
Відмова відповідача ОСОБА_4 соціального захисту населення Київської ОДА пов»язана з відсутністю у довідці Білоцерківської МСЕК серії АВ №0202376 причинного зв»язку з впливом аварії на Чорнобильській АЕС та вказане загальне захварювання.
Але, суд враховує довідку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 06.05.2015року №2039 згідно з якою захворювання ОСОБА_1 пов»язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Таким чином, з врахуванням всіх встановлених у судовому засіданні обставин та досліджених доказів, суд вважає, що відповідачі належних та допустимих доказів на підтвердження своєї правової позиції суду не надали, як це передбачено ст.. 71 КАС України.
Відповідно до ст..19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. А тому, підстави вважати, що дії відповідачів щодо відмови у прийняття документів ОСОБА_5 та їх направлення для вирішення питання статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 відповідають цим вимогам відсутні.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відмова ОСОБА_2 соціального захисту населення щодо прийняття документів позивачки, та відмова ОСОБА_3 комітету Білоцерківської міської ради щодо їх направленні до Київської ОДА для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, також і відмова ОСОБА_4 соціального захисту населення Київської ОДА про відсутність підстав для віднесення позивачки до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи як такі, що не ґрунтується на вимогах Закону, не можуть визнаватися законними.
Керуючись ст..ст. 2,8,9,17,71,158-163,185 КАС України, ст..14 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.01.1997 року №51, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити .
Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради , ОСОБА_4 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у прийнятті документів ОСОБА_1 для встановлення статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов»язати ОСОБА_2 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняти документи ОСОБА_1 для встановлення статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов»язати ОСОБА_3 комітет Білоцерківської міської ради внести подання до ОСОБА_4 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов»язати ОСОБА_4 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації розглянути подання про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати їй відповідне посвідчення.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_6