Постанова № 54092633, 18.11.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
820/9516/15
Номер документу
54092633
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.. Харків

18 листопада 2015 р. № 820/9516/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

суддів - Бідонька А.В., Мельникова Р.В.,

при секретарі судового засідання - Ахвердян Р.А.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача та третьої особи - ОСОБА_2,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом громадянина ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 до Державної міграційної служби України, третя особа - Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, громадянин ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної міграційної служби України, в якому просить суд: скасувати рішення Державної міграційної служби України від 30.07.2015р. № 472- 15; зобов'язати ОСОБА_4 міграційну службу України повторно розглянути заяву ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є громадянином ОСОБА_5, 29.12.2014 року звернувся до ГУ ДМС України в Харківській області з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. 27.08.2015 року позивач отримав повідомлення про, те що у відповідно до ст. 6 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» йому відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, як особі, стосовно якої встановлено, що умови передбачені п. 1, п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», відсутні, на підставі рішення Державної міграційної служби України від 30 липня 2015 року № 472-15. Зазначене рішення позивач вважає необґрунтованим, незаконним та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки, на думку позивача, відповідачем при винесенні рішення про відмову у наданні позивачу статусу біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, не врахована подана позивачем інформація під час звернення до ГУ ДМС України в Харківській області з відповідною заявою, а також не врахована інформація, надана позивачем під час співбесід з уповноваженою особою ГУ ДМС України в Харківській області, в яких позивач поясняв причини, через які він не може повернутися в країну громадянської належності, вказана інформація перевірена поверхнево та необґрунтовано.

Відповідач ОСОБА_4 міграційна служба України проти позовних вимог заперечувала.

Від представника відповідача ОСОБА_2 через канцелярію суду надійшли письмові заперечення, в яких представник відповідача зазначив, що позивачем при подачі заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, не було надано до органу міграційної служби жодних доказів, які б підтверджували наявність переслідування або утисків щодо нього, які відповідали вимогам п.1 та п. 13 ч.1 ст.1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", а також ст.1 Женевскої Конвенції про статус біженця 1951 року. При цьому представник відповідача зазначив, що основним мотивом звернення позивача до міграційного органу стало побоювання за своє життя через релігійні переконання, оскільки останній є сунітом, а у ОСОБА_3 зараз іде війна між сунітами та шиїтами, тому в разі повернення у країну походження, його можуть забрати в лави армії як солдата-суніта . Проте батьки ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 проживають у Багдаді, який не охоплений війною, а крім того заявник не був членом жодної політичної, релігійної, військової або громадської організації. Отже відсутні підтвердження того, що позивачу особисто у випадку повернення до ОСОБА_3 буде загрожувати серйозна небезпека. Крім того перевірками СБУ та відділу Укрбюро Інтерполу ГУМВСУ в Харківській області не встановлено обставин, за яких заявник підпадає під положення про виключення відповідно до абз. 1-3 п.1 ст.6 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту"

Таким чином, представник відповідача вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, оскільки при прийняті рішення відповідач діяв у відповідності до чинного законодавства та Женевскої Конвенції про статус біженця 1951 року, з дослідженням усіх наданих доказів позивачем та отриманої інформації під час співбесід.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд позов задовольнити, зазначивши, що ОСОБА_4 міграційною службою України не проведено належну перевірку інформації, яку позивач надав під час звернення з заявою до Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області, не досліджено належним чином ситуацію у країні походження позивача, а також не враховано той факт, що позивач одружений на громадянці України, отже не повинен виїзжати до своєї країни походження.

Представник відповідача та третьої особи ОСОБА_2 проти позову заперечував, зазначив, що у спірних правовідносинах дії та рішення від 30.07.2015р. № 472- 15 ОСОБА_4 міграційною службою України вчинені правомірно.

Вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 є громадянином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, араб за національним походженням, за релігійним переконанням мусульманин-суніт, прибув в Україну 22.08.2008 року на навчання.

З копій матеріалів особової справи №2014КН0082 громадянина ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с.88-136), встановлено наступне.

Заявник 29.12.2014 року звернувся до ГУ ДМС України в Харківській області з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, в якій вказав про побойювання в майбутньому за безпеку свого життя, оскільки він є сунітом, а у ОСОБА_3 зараз іде війна між сунітами та шиїтами, тому в разі повернення у країну походження, його можуть забрати до лав армії як солдата-суніта ( а.с. 92-99).

Наказом Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 29.12.2014 року №291 дана заява була прийнята до розгляду ( а.с.102).

Посадовою особою Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області з позивачем було проведено ряд співбесід, з яких було підтверджено, що останній виїхав з ОСОБА_3 на навчання та на той час ніякі погрози переслідування йому не пред'являлись.

Як встановлено судом з матеріалів особової справи позивача, членами його родини є батько - Саад ОСОБА_3, мати ОСОБА_6, сестра - Хуба Саад

Крім того, судом встановлено,що ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 13.02.2015 року одружився на громадянці України ОСОБА_7 ( а.с.117).

З цього приводу, враховуючи підстави легалізації перебування позивача в Україні судом було витребувано з ГУ ДМС України інформацію, зокрема щодо підстав для скасування, чи не подовження терміну дії посвідки на тимчасове проживання на території України громадянину ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3.

Представник відповідача та третьої особи з цього приводу пояснив та надав відповідні докази, щодо того, що на час одруження з громадянкою України 13.02.2015 року, посвідка на тимчасове проживання позивача вже була скасована у зв'язку з закінченням його навчання.

Головним управлінням міграційної служби в Харківській області складено висновок від 23.04.2015 року щодо відмови визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту громадянину ОСОБА_8 ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 ( а.с.129).

Рішенням Державної міграційної служби України від 30.07.2015 року №472-15 підтримано висновок Головного управління ДМС у Харківській області та відмовлено позивачу у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", як особі, стосовно якої встановлено, що умови, передбачені п. 1 та п. 13 ч.1 ст.1 цього Закону, відсутні ( а.с.136).

27.08.2015 року за підписом начальника ГУ ДМС України ОСОБА_9 складено та направлено повідомлення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту за №40 (а.с.10).

Як вбачається з матеріалів особової справи позивача, підставами для прийняття висновку та рішення як Головним управлінням міграційної служби в Харківській області та ОСОБА_4 міграційною службою України стало те, що необхідних аргументів на підтвердження обставин прямої загрози в країні походження позивач не надав, не навів жодного конкретного факту або інших доказів того, що його побоювання в разі повернення на батьківщину є обґрунтованими та відповідають вимогам, визначеним п.1 ч.1 ст.1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", розгляд заяви показав, що вона є очевидно необґрунтованою, оскільки не виявлено ознак переслідування.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", біженець - особа, яка не є громадянином України і внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань.

Пунктом 13 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", визначено, що особа, яка потребує додаткового захисту, - особа, яка не є біженцем відповідно до Конвенції про статус біженців 1951 року і Протоколу щодо статусу біженців 1967 року та цього Закону, але потребує захисту, оскільки така особа змушена була прибути в Україну або залишитися в Україні внаслідок загрози її життю, безпеці чи свободі в країні походження через побоювання застосування щодо неї смертної кари або виконання вироку про смертну кару чи тортур, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання або загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини і не може чи не бажає повернутися до такої країни внаслідок зазначених побоювань.

Згідно п.7 ст.7 Закону України „Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", до заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, додаються документи, що посвідчують особу заявника, а також документи та матеріали, що можуть бути доказом наявності умов для визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. У разі якщо у заявника відсутні документи, що посвідчують його особу, або такі документи є фальшивими, він повинен повідомити про цю обставину в заяві про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а також викласти причини виникнення зазначених обставин.

Відповідно до п.66 Керівництва з процедур і критеріїв визначення статусу біженця УВКБ ООН для того, щоб вважитися біженцем, особа, яка клопоче про отримання статусу біженця, повинна вказати переконливу причину, чому вона особисто побоюється стати жертвою переслідування. Крім того, щоб вважитися біженцем, особа повинна надати свідчення повністю обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за конвенційними ознаками.

Частиною 2 ст. 17 Закону України Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту передбачено, що особа, стосовно якої прийнято рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату чи позбавлення статусу біженця або додаткового захисту, скасування рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а також яка оскаржує відповідне рішення до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, або до суду, до прийняття рішення за скаргою має права та обов'язки, передбачені статтею 13 цього Закону.

Відповідно до Позиції УВКБ ООН Про обов'язки та стандарти доказів у біженців 1998 року факти в підтвердження заяв біженців визначаються шляхом надання підтвердження або доказів викладеного. Докази можуть бути як усні, так і документальні. Загальними правовими принципами доказового права, обов'язок доказу покладається на особу, яка висловлює це твердження.

Таким чином, у заяві про надання статусу біженця заявник повинен довести достовірність своїх тверджень і точність фактів, на яких ґрунтується його заява.

Обов'язок доказування покладається на заявника, який повинен надавати правдиві обґрунтування фактів, викладених у заяві, і щоб на підставі цих фактів могло бути прийняте належне рішення. Це означає, що заявник повинен переконати посадову особу органу міграційної служби в правдивості своїх фактичних тверджень.

Згідно з п.п.99-100 глави 2 Керівництва з процедур і критеріїв з визначення статусу біженця УВКБ ООН, під відмовою в захисті країни громадянської належності необхідно розуміти, що особі відмовлено в послугах (тобто відмова видати національний паспорт, або і продовжити термін дії, або відмова в дозволі повернутися на свою територію).

Вказані факти можуть розглядатися як відмова в захисті країни громадянської належності. Термін не бажає відноситься до тих біженців, які відмовляються прийняти захист уряду країни своєї громадянської належності. Його значення розкривається фразою „внаслідок таких побоювань". Коли особа бажає скористатись захистом своєї країни, таке бажання, як правило, неспівставне з твердженням, що вона перебуває за межами своєї країни в силу цілком обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань. В будь-якому випадку, якщо приймається захист з боку своєї країни і немає ніяких підстав для відмови з причини цілком обґрунтованих побоювань від цього захисту, дана особа не потребує міжнародного захисту і не є біженцем.

Згідно пункту F Керівництва по процедурам та критеріям визначення статусу біженця мігрант - це особа, яка добровільно залишає свою країну, щоб поселитися в іншому місці, а її дії мотивуються бажанням змін чи пригод, сімейними чи іншими причинами особистого характеру".

Аналізуючи умови, передбачені п.1 та п. 13 ч.1 ст.1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", суд зазначає, що відносно осіб, які мають громадянство певної країни, до яких відноситься позивач, цілком обґрунтовані побоювання стати жертвою переслідувань за ознаками релігійних переконань визначені як підстава, по-перше, для перебування шукача статусу біженця за межами країни своєї громадянської належності, а по-друге, для неможливості або небажання користуватися захистом країни громадянської належності внаслідок таких побоювань.

З протоколів співбесіди з позивачем вбачається, громадянин ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 прибув до України з метою навчання в Україні. При перетині кордону не заявив права бути біженцем.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" особа, яка з наміром бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, перетнула державний кордон України в порядку, встановленому законодавством України, протягом п'яти робочих днів звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" особа, яка з наміром бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, під час в'їзду в Україну незаконно перетнула державний кордон України, повинна без зволікань звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. У разі якщо така особа під час незаконного перетинання державного кордону України звернулася із зазначеною заявою до посадової особи Державної прикордонної служби України, вона зобов'язана надати цій посадовій особі пояснення про причини незаконного перетинання державного кордону України. У разі відсутності у такої особи документів, що посвідчують її особу, або якщо такі документи є фальшивими, вона повинна повідомити в поясненні про цю обставину, а також викласти причини зазначених обставин. Під час надання пояснень особою, яка не володіє українською або російською мовами, орган Державної прикордонної служби України повинен забезпечити перекладача з мови, якою така особа може спілкуватися. Після надання пояснень особа, яка вернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, повинна бути протягом 24 годин передана посадовими особами Державної прикордонної служби України представнику центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту.

Відповідно до Директиви Європейського Союзу "Щодо мінімальних стандартів кваліфікації громадян третіх країни та осіб без громадянств, біженців або як осіб, що потребують міжнародного захисту іншими причинами, а також суті захисту, що надається", яка використовується у практиці Європейського Суду з прав людини, заяви є обґрунтованими, якщо виконуються такі умови: заявник зробив реальну спробу обґрунтувати свою заяву; усі важливі факти, що були в його розпорядженні, були надані, і було надано задовільне пояснення відносно будь-якої відсутності інших важливих фактів; твердження заявника є зрозумілими та правдоподібними не суперечать конкретній та загальній інформації за його справою; заявник подав свою заяву про міжнародний захист як можливо раніше, якщо заявник не зможе довести відсутні поважної причини для подання такої заяви; встановлено, що в цілому заявник заслуговує довіри.

Колегія суду зазначає, що позивач ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 добровільно та безперешкодно покинув країну походження ОСОБА_3 у 2008 році, проте звернувся до органів Державної міграційної служби 29.12.2014 року, що в свою чергу суперечить Директиві Європейського Союзу.

З аналізу зібраних по справі доказів судом встановлено, що позивач звернувся до міграційного органу не з метою отримання міжнародного захисту, а виключно в пошуках легалізації на території України, оскільки його посвідка на тимчасове проживання з терміном дії до 20.01.2015 року була скасована 02.06.2014 року відповідним рішенням ГУ ДМС в Харківській області ( а.с.153). При цьому позивач одружився на громадянці України в той період, коли його посвідка на тимчасове проживання з терміном дії вже була скасована. Доказів скасування рішення від 02.06.2014 року про скасування посвідки на тимчасове проживання позивача матеріали справи не містять. Отже, починаючи з 02.06.2014 року ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 перебував на Україні нелегально.

Аналіз матеріалів особової справи дозволяє зробити висновок, що позивач не обґрунтував неможливість повернення до країни громадянської належності задля оформлення візи, через особисті побоювання стати жертвою релігійних переслідувань з боку шиитських угруповань.

Позивач не навів жодних доказів, які б свідчили про те, що в разі повернення на батьківщину він буде підданий соціальному утиску та буде призваний до армії сунітів.

При цьому, суд зазначає, при спливі значного часу з моменту погроз вбивства на адресу позивача з приводу того, що він спілкувався як перекладач з американськими військовослужбовцями, викладених в листі, який передано батьку ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 у 2008 році , щодо нього або членів його родини не було застосовано ніяких дій, що можливо було розцінити, як підстави для надання позивачу статусу біженця або особи, що потребує додаткового захисту. Крім того, така погроза була висловлена вже після того, як позивач залишив територію ОСОБА_3.

Також в ході розгляду справи було встановлено, що раніше в документах заявника було вказано сунітське прізвище Аль-Азуй. Проте на даний час таке не зазначено в документах позивача, отже за такими документами неможливо встановити до якої релігійної громади останній відноситься.

Крім того, під час розгляду справи було встановлено, що ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 не належав до жодних угруповань політичного, релігійного, громадського або військового напряму, не приймав участі в масових заворушеннях, пов'язаних з расовими, політичними, національними та релігійними протистояннями.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що доводи позивача, викладені в заяві про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту та в позовній заяві, є необґрунтованими, громадянин ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 не повідомив факти та обставини, які можна розцінювати як переконливі докази обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань та котрі впливають на наслідки прийнятого відповідачем рішення при розгляді адміністративного позову щодо оскаржуваного рішення Державної міграційної служби України.

Причини, які має позивач щоб залишитись в Україні, не повязані з його обґрунтованими побоюваннями стати жертвою переслідувань за ознаками віросповідання, належності до певної соціальної групи.

З огляду на встановлені судом обставини, суд вважає, що відповідачем зроблено обґрунтований висновок, що у дійсності основною метою звернення позивача до Головного управління міграційної служби в Харківській області є бажання легалізації перебування на території України, але ця умова не відповідає критеріям поняття біженець.

При цьому, відповідно до п.62 Керівництва з процедур і критеріїв з визначення статусу біженця УВКБ ООН позивача необхідно розглядати як мігранта - особу, яка добровільно залишає свою країну, щоб оселитися в іншому місці, а його дії мотивуються сімейними чи іншими причинами особистого характеру.

Враховуючи вище викладене, суд вважає необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, позовну вимогу про скасувати рішення Державної міграційної служби України від 30.07.2015р. № 472-15.

Щодо зобов'язання ОСОБА_4 міграційну службу України повторно розглянути заяву ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, у задоволенні даної позовної вимоги суд також відмовляє з огляду на те, що викладені в ній підстави не дають змоги вважати позивача біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову громадянина ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 до Державної міграційної служби України, третя особа - Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення Державної міграційної служби України від 30.07.2015р. № 472- 15 та зобов'язання ОСОБА_4 міграційну службу України повторно розглянути заяву ОСОБА_3 Мохайман Саад ОСОБА_3 про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 25 листопада 2015 року.

Головуючий суддяМар'єнко Л.М.

Судді Бідонько А.В.

ОСОБА_10