Ухвала суду № 54092536, 03.12.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
03.12.2015
Номер справи
821/1150/15-а
Номер документу
54092536
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

03 грудня 2015 року м. Київ К/800/50843/15

Суддя Вищого адміністративного суду України Сорока М.О., розглянувши матеріали касаційної скарги Херсонської обласної державної адміністрації на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 травня 2015 року і ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Херсонської обласної державної адміністрації щодо нерозгляду заяв № 1,2 від 23.08.2014 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок та зобов'язати відповідача розглянути вказані заяви у місячний термін.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 22 травня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2015 року, позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Херсонської обласної державної адміністрації щодо нерозгляду клопотань ОСОБА_1 від 23.08.2014 № 1,2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 273,1 га, розташованої на території Чонгарської сільської ради Генічеського району та земельної ділянки орієнтовною площею 320,0 га на території Фрунзенської сільської ради Генічеського району. Зобов'язано Херсонську обласну державну адміністрацію розглянути клопотання ОСОБА_1 від 23.08.2014 № 1,2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 273,1 га, розташованої на території Чонгарської сільської ради Генічеського району та земельної ділянки орієнтовною площею 320,0 га на території Фрунзенської сільської ради Генічеського району в порядку та у строки, передбачені Земельним кодексом України. Зобов'язано Херсонську обласну державну адміністрацію протягом тридцяти днів з дня набрання постановою законної сили надати суду звіт про її виконання.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Херсонська обласна державна адміністрація звернулася з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до положень пункту п'ятого частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).

Судами встановлено, що 23.08.2014 ОСОБА_1 звернувся до Херсонської обласної державної адміністрації із клопотанням № 1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 273,1 га з розташованим водоймищем для передачі в оренду для ведення фермерського господарства - аквакультури на території Чонгарської сільської ради Генічеського району та клопотанням № 2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 320,0 га із розташованим водоймищем для передачі в оренду для ведення фермерського господарства - аквакультури на території Фрунзенської сільської ради Генічеського району.

14.10.2014 Херсонська обласна державна адміністрація повідомила позивача, що порушені ним у зверненнях питання будуть винесені на розгляд конкурсної комісії з відбору виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та виконавця земельних торгів на конкурсних засадах обласної державної адміністрації, про результати розгляду яких буде поінформовано додатково.

Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з наступного.

Основними завданнями місцевих державних адміністрацій відповідно до вимог статті 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 року № 586-XIV (далі - Закон № 586-XIV) є, зокрема, забезпечення виконання Конституції, законів України, а також забезпечення законності і правопорядку, додержання прав і свобод громадян.

Відповідно до абзацу 7 частини першої статті 13 Закону № 586-XIV до компетенції місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань щодо використання землі на їх території.

Статтею 17 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить зокрема: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок.

Відповідно до вимог частини першої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до вимог частини першої статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, виданого органом виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (ч.2 ст.123 ЗК України).

Згідно приписів частини третьої статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналізуючи вказані норми, суди попередніх інстанцій прийшли до висновку, що законодавець наділив місцеві державні адміністрації повноваженнями щодо розпорядження землями шляхом передачі земельних ділянок у користування фізичним та юридичним особам за умови дотримання останніми вимог Земельного кодексу України щодо реалізації прав на отримання землі у користування.

У свою чергу, статтею 123 ЗК України закріплено обов'язок органу виконавчої влади у місячний строк з дня отримання клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою розглянути клопотання та надати дозвіл або мотивовано відмовити у його наданні.

Враховуючи, що відповідь Херсонської обласної державної адміністрації від 14.10.2014 не є мотивованою відмовою у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування в розумінні положень статті123 ЗК України, суди прийшли до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Оскільки доводи скаржника не спростовують висновку судів першої та апеляційної інстанцій та не викликають необхідності перевірки матеріалів справи у зв'язку із ненаведенням підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права, ця касаційна скарга є необґрунтованою.

За таких обставин у відкритті касаційного провадження за даною касаційною скаргою слід відмовити.

Керуючись статтями 211, 213, пунктом п'ятим частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

у х в а л и в :

Відмовити Херсонській обласній державній адміністрації у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 травня 2015 року і ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2015 року.

Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з доданими до скарги матеріалами направити Херсонській обласній державній адміністрації.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя М.О. Сорока